Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Słupki pod taras drewniany... jak?


asterixx

Recommended Posts

Wiosna planujemy budowę tarasu. Taras ma być drewniany i budowany na słupkach betonowych zalewanych w rurach kanalizacyjnych.

Pojawia się jednak kilka pytań z tym związanych.

Słupki będą wystawać ponad grunt od 20 do 70cm.

Jak wykonuje się takie słupki? Czy wystarczy wywiercić otwór, wstawić rurę i zalać betonem, czy trzeba robić stopy pod słupkami? Jeśli stopy, to jak duże ? a może zamiast wylewać stopy wstawić po jednym bloczku betonowym ? A sam słupek - wystarczy fi 100 czy 160 ?

Czy trzeba słupki zbroić? Jaka powinna być odległość pomiędzy słupkami? Jakie przekroje legarów i kontlegarów stosować?

Dużo pytań, ale może ktoś już przeszedł ten etap i może doradzić ?

Dodam jeszcze, ze teren to piasek..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie czeka to samo, ale w najlepszym razie jesienią 2017. Warunki glebowe i ukształtowanie terenu podobnie. U mnie będzie rura 160, i chyba coś w rodzaju stopy powstanie przy ustawianiu rury. Zobacz dziennik użytkownika Kasia242

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?205027-Z7-82m2-energooszcz%C4%99dnie-i-chyba-tanio/page15

Będę śledził Twój wątek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie słupki robiłem z bloczków betonowych, wysokość podobna - 40-70cm. Z lenistwa zrobiłem pod bloczkiem dołek "na szpadel", wypełniłem żwirem, wsypałem trochę suchej zaprawy (do murowania chyba - coś mi tam zostało po wcześniejszych pracach), zagęściłem ręcznie na prętce zrobioną z kawałka murłaty "babą" i na to bloczki. Bloczków użyłem też jako podstaw pod schody.

Taras o wymiarach 5m x 6m, na słupkach legary i do nich kręcone dechy z modrzewia (dałem przekładki z XPS - reszta podkładu pod panele :) - pomiędzy deski a legary oraz między legary a słupek).

Trzyma się dzielnie.

Tu na świeżo, zaraz po montażu "boczków" z OSB :

 

Taras nowy.jpg

Edytowane przez przemo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...