Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

LG Therma V nowy - stary gracz na rynku pomp ciepła. Modele od 3kW do 16kW mocy


CNC_POMPY_CIEPLA

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Gość Arturo72
A po co mi taka moc? Mam więcej płacić za prąd potem? One się moduluja tylko co jedna trzecia mocy.

Prądu na ogrzewanie zuzyjesz tyle samo grzejac 6kW czy 12kW.

A czemu więcej mocy ? Zastanów się ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pradu zuzyjesz PODOBNIE ale...:

Wieksza moc - czestsze zalaczanie poniewaz szybciej uzyskasz zadana temp. czynnika

Mniejsza moc - dluzej pracuje sprezarka zeby PCi uzyskala zadana temperature czynnika

Zbyt mala moc PCi to niedogrzany dom i przeciazona pompa

Koszt zakupu "mocniejszej" PCI jest zazwyczaj wyzszy niz PCi "optymalnej" mocy dla danego zapotrzebowania/domu

Optymalna praca PCi to jak najmniejsze iloci zalaczen sprezarki i dluzsza praca ciagla - oczywiscie w zakresie przewidzianym przez producenta :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Zastanawiam się i nie wiem skoro mam dopasowana na przyszłość moc pompy na poziomie 7-9kw to skąd bierzesz 12kw przy samym kotle.

Na początek,jeśli dom potrzebuje 6kW przez 24h to 12kW zrobi tą samą robotę przez 12h a zużycie energii będzie takie same czyli 144kWh.

Większa moc grzewcza niż potrzebna to możliwość grzania akumulacyjnego głównie w tańszej taryfie,jeśli nie ma się wylewka betonową to bez problemu do ogarnięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pradu zuzyjesz PODOBNIE ale...:

Wieksza moc - czestsze zalaczanie poniewaz szybciej uzyskasz zadana temp. czynnika

Mniejsza moc - dluzej pracuje sprezarka zeby PCi uzyskala zadana temperature czynnika

Zbyt mala moc PCi to niedogrzany dom i przeciazona pompa

Koszt zakupu "mocniejszej" PCI jest zazwyczaj wyzszy niz PCi "optymalnej" mocy dla danego zapotrzebowania/domu

Optymalna praca PCi to jak najmniejsze iloci zalaczen sprezarki i dluzsza praca ciagla - oczywiscie w zakresie przewidzianym przez producenta :)

To w przypadku pompy ciepła w ogóle się nie zgodzę bo dopiero będzie przebywać prace za często a sprężarka jak już się włączy to ma swoje zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to jeśli chodzi o c.o. mój dom potrzebuje 5kw w ekstremalnych temp. -20. W większości przypadków to jest 2, max 3kw jeśli chodzi o zimę. Sugerujesz, mam ta wartość zawsze mnożyć przez 24 bo tyle jest godzin w ciągu doby. To trochę bez sensu bo w przypadku Twojej opcji z kotłem 12kw musiałbym ta podłogowke zagrzac do 40 stopni i potem zostawić do wychłodzenia przez cały dzień do kolejne nocy i taniej taryfy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Ok to jeśli chodzi o c.o. mój dom potrzebuje 5kw w ekstremalnych temp. -20. W większości przypadków to jest 2, max 3kw jeśli chodzi o zimę. Sugerujesz, mam ta wartość zawsze mnożyć przez 24 bo tyle jest godzin w ciągu doby. To trochę bez sensu bo w przypadku Twojej opcji z kotłem 12kw musiałbym ta podłogowke zagrzac do 40 stopni i potem zostawić do wychłodzenia przez cały dzień do kolejne nocy i taniej taryfy.

Nie tylko sugeruję ale obciążenie cieplne domu np.5kW przy -20st.C to znaczy,że dom posiada straty energii w ciągu godziny na poziomie 5kW,które to musisz uzupełnić.

A czemu akurat do 40st.C ?

To zależy od pojemności cieplnej nie tylko wylewki ale też i ścian,mebli itp ogólnie domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko sugeruję ale obciążenie cieplne domu np.5kW przy -20st.C to znaczy,że dom posiada straty energii w ciągu godziny na poziomie 5kW,które to musisz uzupełnić.

A czemu akurat do 40st.C ?

To zależy od pojemności cieplnej nie tylko wylewki ale też i ścian,mebli itp ogólnie domu.

 

TAK na marginesie to jakie masz urządzenie do grzania bo pompa z cop=1 To wydaje mi się że to kocioł eltermu 9kw :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem co chciales napisac - przeczytaj to jeszcze raz i moze popraw, bo cos nie tak z tym wpisem Twoim

 

Miało być "przerywac" prace czyli taktować będzie sprężarka a to chyba nie wskazane a tak się będzie działo jak pompa będzie za mocna. Tak więc wiem że pompę wezmę max 9kw. Dlatego proszę o uzasadnienie zakupu elektrycznego kotła 12kw który zawsze ma maks moc nie zależnie od tego czy jest -20 czy +10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Miało być "przerywac" prace czyli taktować będzie sprężarka a to chyba nie wskazane a tak się będzie działo jak pompa będzie za mocna. Tak więc wiem że pompę wezmę max 9kw. Dlatego proszę o uzasadnienie zakupu elektrycznego kotła 12kw który zawsze ma maks moc nie zależnie od tego czy jest -20 czy +10

Teoria,teoria i jeszcze raz teoria :)

A praktyka jest taka,że od 5 lat nie zauważyłem "taktowania" mojego słonia ;) I to nie magia a pompa podlaczona jest bezpośrednio pod rozdzielacz...

 

Do rozeznania i rozszyfrowania wzór:

5kW*24h=120kWh/10h=12kW :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoria,teoria i jeszcze raz teoria :)

A praktyka jest taka,że od 5 lat nie zauważyłem "taktowania" mojego słonia ;) I to nie magia a pompa podlaczona jest bezpośrednio pod rozdzielacz...

 

Do rozeznania i rozszyfrowania wzór:

5kW*24h=120kWh/10h=12kW :D

 

Ok ale w ten sposób można policzyć prosty rachunek przyjmując: 0,30zł x 120kWh = 36zł/doba

 

To jakim cudem nawet taki T-CAP 9kW byłby u mnie w stanie pociągnąć ogrzewanie, przypuszczam, że COP wtedy jest około 2.0 więc połowa taniej w kosztach ale musiałby dłużej pracować więc to już nie wiadomo jakby było z tymi kosztami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Ok ale w ten sposób można policzyć prosty rachunek przyjmując: 0,30zł x 120kWh = 36zł/doba

 

To jakim cudem nawet taki T-CAP 9kW byłby u mnie w stanie pociągnąć ogrzewanie, przypuszczam, że COP wtedy jest około 2.0 więc połowa taniej w kosztach ale musiałby dłużej pracować więc to już nie wiadomo jakby było z tymi kosztami.

Dalej nie jarzysz ;) Nie możesz tak liczyć bo nie masz przez 24h taniego prądu tylko przez 10h na dobę a żeby przez 10h nadrobić dobowe straty energii musisz mieć mocniejsze urządzenie.

Poczytaj i przyswajaj wiedzę ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...