Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

Mam pewien problem z powstającymi zakłóceniami w przewodzie RS422.

Opisowo schemat instalacji RS422 wygląda następująco:

- od PC (konwertera RS422-232) idzie przewód RS422 (ekranowana skrętka) do kontrolera (elektroniki) systemu KD - ok. 50m przewodu.

- od kontrolera (wspólnego punktu RS422) do 3 oddalonych czytników (ok 30m) idą przewody YKSLYekw-P 4x2x0.5mm2 (pary poskręcane, całość skręcona w ośrodek, przewód ekranowany). Dwie pary wykorzystane są dla RS422.

 

Oglądając oscyloskopem sygnały w przewodach TX i RX czasami pojawiają się napięciowe piki - zakłócenia, które negatywnie wpływają na pracę czytników i całego systemu.

W układzie nie ma terminatorów, ponieważ nie wiem gdzie je wczepić. Punktem początkowym jest na pewno konwerter RS a końcowym ... ??? wspólny punkt RS422 w kontrolerze, czy też przy każdym czytniku jest koniec i tam należy wpiąć terminatory ?

 

Czy ktoś może mi poradzić w powyższej sprawie.

Będę wdzięczny za informacje.

 

Pozdrawiam,

 

Jacek

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/22537-jak-wyeliminowa%C4%87-zak%C5%82%C3%B3cenia-w-rs422/
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

W nawiązaniu do wypowiedzi Thalex`a zmuszony jestem do wyjaśnienia tematu :)

 

W poście - http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=364218&highlight=#364218

opisałem niedawno problem z występującymi zakłóceniami systemu kontroli dostępu w szpitalu.

Nie będę raz jeszcze opisywał tematu i tego co było, lecz napiszę co jest nowego i dlaczego to mnie tak bardzo przytłacza :(

 

Została położona „super” nowa instalacja elektryczna z zachowaniem wszelkich środków dotyczących ochrony EMC. Przytłacza mnie to dlatego że koszt inwestycji wyniósł ok. 5.000 brutto i w dalszym ciągu nie mogę odzyskać należności za wykonane prace.

Na system składają się cztery czytniki połączone z jednym kontrolerem (elektroniką) za pomocą przewodu YKSLYekw-P 4x2x0.5 mm2 (pary poskręcane, całość skręcona w ośrodek). Dodatkowo na te przewody został nałożony specjalny oplot elektromagnetyczny (cholernie drogi). Tymi przewodami przesyłane są sygnały w formie Wiegand oraz RS422 czyli wykorzystane są 4 pary przewodów. Wewnętrzne ekrany wszystkich przewodów połączone są z GND elektroniki, natomiast oplot elektromagnetyczny wchodzi poprzez specjalne adaptery do obudowy metalowej w której jest umieszczony kontroler. Obudowa jest połączona z PE ponieważ znajduje się w niej zasilacz buforowy/impulsowy/stabilizowany. W związku z tym oplot elektromagnetyczny połączony jest bezpośrednio z PE. Nie wiem właśnie czy jest to dobre rozwiązanie bo w dalszym ciągu jest problem. Jutro (tj. 31.08.2004) jadę do szpitala i połączę PE z GND elektroniki, co spowoduje że i oplot będzie podłączony automatycznie do GND. Kilka dni temu cały układ ekranów podłączony był bezpośrednio do obudowy, czyli do przewodu PE. Sypało się strasznie – kilka razy dziennie. Następnie (dwa dni później) wszystkie wewnętrzne ekrany (bez oplotu) podłączone zostały do GND – jest trochę lepiej (sypie się raz lub dwa razy dziennie).

Jeżeli chodzi o zasilanie to sprawę badaliśmy oscyloskopem i wszystko jest OK. Jest stabilne, nie ma jakiś zakłóceń, pików napięciowych, itp.

Aktualnie problem jest w przewodzie RS422. Oglądaliśmy sygnały w TX+,TX- i RX+,RX- i okazało się że podczas załączania aparatury szpitalnej (podczas wykonywania zabiegów) w tych przewodach generują się nadal jakieś cholerne zakłócenia w formie pików napięciowych. Czasami piki są małe i nie sypią układu a czasami są na tyle „duże” ze inicjalizują czytniki.

Nie wiem jak sprawa będzie wyglądała jeżeli połączę zewnętrzne oploty elektromagnetyczne do GND elektroniki. Jak już wcześniej pisałem oploty aktualnie (automatycznie) połączone są z PE – z metalową obudową za pomocą adapterów EMC.

Myśleliśmy nad tym aby wstawić terminatory do magistrali RS, ale nie wiem jak do tego podejść, ponieważ początek układu jest powiedzmy przy komputerze PC (konwerterze RS422-232) a gdzie jest koniec ... ? Z konwertera (z PC) przychodzi skrętka ekranowana do kontrolera (do jednego punktu) i z niego równolegle wychodzą wszystkie przewody RS422 przewodami YKSLYekw-P 4x2x0.5 mm2 do poszczególnych czytników. Nie wiem czy jest sens wstawiania terminatorów ponieważ zakłócenia (tak jak widzieliśmy za pomocą oscyloskopu) generowane są z zewnątrz, np. w momencie załączania lamp RTG.

Nie wiem czy będzie miało sens wstawianie terminatorów we wtyczce (po stronie konwerter – PC) i w kontrolerze.... i co wtedy dalej ... przecież od kontrolera równolegle idą przewody RS, ok. 20-30m do każdego czytnika.

A tak przy okazji ... w jakim celu stosowane są te 100ohm`owe rezystory ? ... jak to może bez ich zastosowania wpływać w istniejącej sytuacji ?

 

No i co o tym sądzisz Thalex ?

... wystarczająco opisałem temat ;)

 

Pozdrawiam i proszę o wypowiedzi,

 

Jacek

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/22537-jak-wyeliminowa%C4%87-zak%C5%82%C3%B3cenia-w-rs422/#findComment-396077
Udostępnij na innych stronach

THALEX ma rację.

Wypiąłeś się na nas w tamtym wątku nie pisząc ani słowa na temat efektów poprawek. Powiem szczerze, byłem ciekawy :-? Widziałem także później na "Elektrodzie" Twój wątek.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/22537-jak-wyeliminowa%C4%87-zak%C5%82%C3%B3cenia-w-rs422/#findComment-396117
Udostępnij na innych stronach

THALEX ma rację.

Wypiąłeś się na nas w tamtym wątku nie pisząc ani słowa na temat efektów poprawek. Powiem szczerze, byłem ciekawy :-? Widziałem także później na "Elektrodzie" Twój wątek.

Powodzenia.

thalex

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/22537-jak-wyeliminowa%C4%87-zak%C5%82%C3%B3cenia-w-rs422/#findComment-396127
Udostępnij na innych stronach

:D :D :D

ale aby nie być takim złośliwym jak normalnie jestem to napiszę;

 

w podobnych przypadkach nie rozwodzę się nad teorią bo mi szkoda czasu. Oscyloskop pomoże tyle co umarłemu kadzidło ale jeżeli już udało ci się na nim coś zobaczyć to zlokalizuj źródło zakłóceń i jeżeli urządzenie nie jest odporne na zakłócenia to należy eliminować źródło zakłóceń.

 

Może daj inne zasilanie np akumulatory dla próby

 

Ogólne zasady ekranowania nie wszędzie się sprawdzają bo są ogólne.

 

nie wiem więcej co mógłym napisać, może powróć do tamtego wątku, np pokopiuj posty bo trudno będzie od nowa sobie historię przypominać

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/22537-jak-wyeliminowa%C4%87-zak%C5%82%C3%B3cenia-w-rs422/#findComment-396137
Udostępnij na innych stronach

A tak oddalając się od spraw ekranu i uziemienia.

Czy 422 jest dedykowany do obsługi więcej niż dwóch urządzeń na linii?

Czy można tak lekko traktować odbicia na końcach linii (terminatory)?

 

Przyłączam się do opinii, że zakłócenia na linii mogą spowodować błędy w transmisji, zaś przyczyn zawieszenia kontrolera należy szukać trochę bliżej.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/22537-jak-wyeliminowa%C4%87-zak%C5%82%C3%B3cenia-w-rs422/#findComment-396297
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że dyskusja przybiera fachowy ton, chociaż nie na temat. Dlatego może i ja się coś dowiem od kogoś. Ale pokolei.

 

Mam w domu początkujący system tzw. "inteligentnego domu". Cały własnego projektu i wykonania.

 

Na ścianie w szafce wisi PC 500 MHz ATX bez obudowy. Do niego przez porty LPT są podpięte dwie płytki, wejścia i wyjścia.

Wejścia to zestaw scalony mulitlekserów, lub demultiplekserów, nie co jak się nazywa w którą stronę. Program w Pascalu przeszukuje cały czas te wejścia. Pojawiają się tam krótkotrwałe zakłócenia, nawet jak sąsiad tnie drewno elektryczną piłą łańcuchową Po prostu w domu są porozciągane anteny do 20 kilku metrów, więc się to coś indukuje. Ale z tym nie ma problemu. Soft to sobie filtruje.

Problem jest z wyjściami. Na płytce umieszczone są scalaki, tzw. zatrzaski zapamiętujące stan 8 bitów przy podaniu impulsu na jedną z nóżek. Port wystawia tam 8 bitów, daje impuls do zapamiętania na zatrzask pośredni. Potem poprzez mulitlekser lub na odwrót przesyła impuls do jednego z kilku zatrzaków, aby on zapamiętał te 8 bitów, co wcześniej zapamiętał zatrzask pośredni. I wszystko działa.

 

Natomiast przy przełączeniach urządzeń indukcyjnych u mnie w domu, lodówka, wentylator itp. przestawiają się stany zapamiętane na tej płytce. Doszedłem do twgo, że przestawiają się wskutek zakłóceń pojawiających się na porcie LPT. Po odpięciu płytki od portu pełna stabilność. Z tego powodu program cały czas odświeżą te ustawienia. Jednak nie likwiduje to problemu.

 

Co może być przyczyna pojawiania się sygnałów na wyjściach portu LPT ?

 

Może za bardzio nie pomotałem.

 

PL

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/22537-jak-wyeliminowa%C4%87-zak%C5%82%C3%B3cenia-w-rs422/#findComment-396330
Udostępnij na innych stronach

Witam , nie wiem co myslec o zapytaniu PTC (polska telefonia cyfrowa? :) ) , z lektury postow wynika, ze wystapil on w roli fachowca od systemow sieciowych w szpitalu (!) . Z drugiej strony zadaje pytania wskazujace na duzy stopien dyletanctwa w tym temacie. Jednak uzywa dosyc fachowej termimologii, ale takze zwrotow zupelnie niezrozumialych.. Jednak do rzeczy. Nie mam takich doswiadczen instalacyjnych jak niektorzy na tym forum - jednal wydaje mi sie, ze:

 

1) terminator 100 ohm jest konieczny w liniach tego typu i watpliwosci z identyfikacja jej koncow NIE MOGA spowdowac rezygnacji z jego przylaczenia - realna siec prawie zawsze takie watpliwosci wywoluje,

Przy duzych zakloceniach mozna zastosowac 2 x 50 ohm z uziemionym srodkiem.

 

2) linia symetryczna wymaga czesto zewnetrznej polaryzacji - po prostu trzeba przez w/w rezystor przepuscic prad o wartosci powodujacej pojawienie sie wartosci progowej napiecia (400 mV )

Sadze, ze jesli w stanie resetu kontrolera i PC napiecie mierzone na przylaczonym terminatorze jest mniejsze niz 400 mV to polaryzacja jest konieczna!

 

3) trzeci mozliwy powod klopotow to ponylenie zyl w skretce i jej "rozparowanie"

 

Inne sprawy, jak impedancja uziomow, ekranowanie, polaczenia wyrownawcze mas, dodatkowe oploty itp wystepujace w postach rady moga byc brane pod uwage wedlug mnie dopiero w dalszej kolejnosci i w takim przekonaniu osmielilem sie (troche zdziwiony tematem) wlaczyc do tej dyskusji.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/22537-jak-wyeliminowa%C4%87-zak%C5%82%C3%B3cenia-w-rs422/#findComment-396680
Udostępnij na innych stronach

Będę się upierał, ale z tego co piszesz wynika, że podłączenie ekranów do masy trochę pomaga... może tu leży pies pochowany :)

 

Czy zasilanie oglądałeś na oscyloskopie blisko zasilacza, czy przy czytnikach? Przy czytnikach może nie być już tak różowo.

Ktoś tu rzucił dobry pomysł, żeby dla testu zasilić ten układ z akumulatora.

 

Terminatory muszą być jeśli kable są długie. Ja bym je wstawił przy czytnikach, bo tam jest koniec linii.

 

Nie wiem na ile możesz ingerować w samą elektronikę, ale może dałoby się programowo spowolnić transmisję?

 

Czy te zakłócenia widać też w sieci? Bo jeśli coś zakłóca elektromagnetycznie, to kable sieciowe powinny to łapać najlepiej. A jeśli nie widać tych zakłócen na innych kablach (np. telefonicznych, czy sieci komputerowej), to może nie chodzi o zakłócenia elektromagnetyczne.

 

Jak Ci się uda rozwiązać ten problem to koniecznie napisz.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/22537-jak-wyeliminowa%C4%87-zak%C5%82%C3%B3cenia-w-rs422/#findComment-397155
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem elektronikiem, ale sporo razy miałem do czynienia z podobnymi problemami w sieciach komputerowych.

 

Prawie zawsze przyczyną były:

* zakłócenia w sieci elektrycznej

* nieprawidłowo wykonane złącze (wtyk, etc...)

 

Jeśli to pierwsze to sprawę załatwi UPS on-line'owy. Łatwo to wytestować - wystarczy przepiąć na zwykły UPS - jeśli problemy miną to było to.

 

To drugie jeszcze prostrze - wszystkie końcówki do obcięcia i ponownego zarobienia/zalutowania.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/22537-jak-wyeliminowa%C4%87-zak%C5%82%C3%B3cenia-w-rs422/#findComment-397246
Udostępnij na innych stronach

takie szpilki TTL-owe na wyjściu portu LPT są przyczyną albo wywłaszczania obsługi przerwań (musiałbyś pisać soft realtime), albo kiepskiej jakości zasilacza. W komputerach zasilacze impulsowe są najczęściej pozbawione wszelkiego rodzaju filtrów i tylko zostawione są miejsca na płytce drukowanej. Wszystko dlatego by obniżyć koszt.

Jeżeli chcesz się pozbyć tych szpilek to albo używaj układu formowania impulsu np. całkowanie RC (pomaga, ale trzeba dobrać stałe czasowe) albo użyj zatrzasków z bramkami Schmidta.

to są tylko moje sugestie i to co pamiętam z moich zabaw z LPT.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/22537-jak-wyeliminowa%C4%87-zak%C5%82%C3%B3cenia-w-rs422/#findComment-397502
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z marczako. Najpierw spróbuj z termianatorami.

Przy niedużych prędkościach transmisji mozna takze właczyć szeregoro w linię rezystory o niedużej rezystancji, ale najlepiej maksymalnie mozliwej, empirycznie dobranyej wartości.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/22537-jak-wyeliminowa%C4%87-zak%C5%82%C3%B3cenia-w-rs422/#findComment-397648
Udostępnij na innych stronach

...Przy niedużych prędkościach transmisji mozna takze właczyć szeregoro w linię rezystory o niedużej rezystancji, ale najlepiej maksymalnie mozliwej, empirycznie dobranyej wartości.

Też tak robiłem i czasem pomagało (jakieś 50 ohm).

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/22537-jak-wyeliminowa%C4%87-zak%C5%82%C3%B3cenia-w-rs422/#findComment-398113
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...