Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperacja - ile kanałów optymalnie?


Recommended Posts

Chcesz kilka KONKRETNYCH informacji?

Proszę bardzo...

 

DOBRZE zrobiona instalacja wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej i zrównoważonej dla domu jednorodzinnego to koszt około 11-15 tysięcy zł.

Koszt samej robocizny, obiegowo, to od 6000 do 8000zł.

Zależy od wielkości domu.

Wentylację taką można zrobić DOBRZE na skrzynkach rozprężnych lub na kanałach dzielących strugę WE WSZYSTKICH przedziałach prędkości TAK SAMO.

Rekuperacja (odzysk ciepła ze strugi usuwanej) zwykle nieomalże PODWAJA koszt budowy takiej wentylacji.

MOŻESZ zaoszczędzić na robociźnie, ale TYLKO WTEDY jak WIESZ co budujesz i PO CO.

Ale... Ty na razie - nie wiesz.

 

Adam M.

 

Nie wiem dlaczego Adam pisze o cenach instalacji i kwestii zaoszczędzania na robociźnie, bo nie o to pytałem, ale widać taką ma potrzebę.

Natomiast jeśli ktoś zechciałby odpowiedzieć na moje pytania to będę bardzo wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 57
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A ja doskonale rozumiem pytającego . Szukając wykonawcy wentylacji do podobnego domu z 3 osobami gadałam z 5 znanymi w okolicy firmami. Każdy miał zupełnie inny pomysł na moją instalacje. 3 Ceny były zbliżone jedna mocno wyższa w końcu bierzemy instalatora poleconego przez generalnego wykonawcę który mam nadzieję wie kogo wybrać żeby nie bujać się z reklamacjami (ale w ogóle nie jestem przekonana że akurat ten fachowiec będzie ok.)

Jako laik na prawdę nie wiem komu wierzyć skoro każda firma mówi co innego a dziś cena wcale nie świadczy o jakości. Przydałoby się jakieś kompendium podstawowej wiedzy choćby co jest zawsze błędem żeby móc odrzucić tych co nido do końca potrafią zaproponować korzystne dla danego inwestora rozwiązanie a nie wciskać cos co pewnie będzie działać jako tako. Ludzie wydając pieniądze chcieliby porady jak ocenić czy wykonawca oferuje instalacje wartą ceny czy sprzedaje gu... owinięte w sreberko a my się dajemy doić nie tylko na etapie wykonania ale nieraz też s trakcie eksploatacji nawet nie wiemy że instalacja mogła działać sprawniej . Na forum każdy chwali swoje a ja nie wiem czy to dla mnie też będzie ok. Potrzebujemy NORM żeby móc od wykonawcy wyegzekwować poprawne wykonanie instalacji . Albo chociaż wskazówek co się na pewno nie sprawdzi żeby zawczasu odrzucić tego wykonawcę który nam wciska marketingowy kit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę dziwnych i zbędnych na etapie szukania wykonawcy.

 

Adam, no kurczę, jakby to rozwinąć, to jest forum dyskusyjne i szukam tu informacji, w tym przypadku właśnie takich informacji, które są dla ciebie "dziwne i zbędne". Nie wiesz przecież na jakim jestem etapie w kwestii rekuperacji (mam już projekt zakłada 6 nawiewów 75 mm, dlatego drąże, że nie bardzo mi się to wydaje stworzone pod zakładane 80 m3/h w pracy podstawowej), więc może dajmy szansę komuś żeby odpowiedział na moje pytania. Instalację być może położę sobie sam, zobaczymy.

I to już do innych (bo chyba Adam mi nie pomoże), czytających ten wątek: zerknijcie proszę na parametry jakie przedstawiłem i bardzo proszę spróbujcie się konkretnie odnieść do moich pytań. Wielkie dzięki za podzielenie się wiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja doskonale rozumiem pytającego . .

 

Uff już myślałem, że jestem z kosmosu:-) Wykonawcy dla mojego domu zakładali tryb podstawowej pracy urządzenia od 80m3/h do 150 m3/h. Nawiewy: od 6-ciu do 10-ciu (moje wcześniejsze pytanie dlaczego nie 4). I każdy uważał, że jego rozwiązanie jest optymalne. W tej sytuacji próbuję się czegoś dowiedzieć na własną rekę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja doskonale rozumiem pytającego . Szukając wykonawcy wentylacji do podobnego domu z 3 osobami gadałam z 5 znanymi w okolicy firmami. Każdy miał zupełnie inny pomysł na moją instalacje. 3 Ceny były zbliżone jedna mocno wyższa w końcu bierzemy instalatora poleconego przez generalnego wykonawcę który mam nadzieję wie kogo wybrać żeby nie bujać się z reklamacjami (ale w ogóle nie jestem przekonana że akurat ten fachowiec będzie ok.)

Jako laik na prawdę nie wiem komu wierzyć skoro każda firma mówi co innego a dziś cena wcale nie świadczy o jakości. Przydałoby się jakieś kompendium podstawowej wiedzy choćby co jest zawsze błędem żeby móc odrzucić tych co nido do końca potrafią zaproponować korzystne dla danego inwestora rozwiązanie a nie wciskać cos co pewnie będzie działać jako tako. Ludzie wydając pieniądze chcieliby porady jak ocenić czy wykonawca oferuje instalacje wartą ceny czy sprzedaje gu... owinięte w sreberko a my się dajemy doić nie tylko na etapie wykonania ale nieraz też s trakcie eksploatacji nawet nie wiemy że instalacja mogła działać sprawniej . Na forum każdy chwali swoje a ja nie wiem czy to dla mnie też będzie ok. Potrzebujemy NORM żeby móc od wykonawcy wyegzekwować poprawne wykonanie instalacji . Albo chociaż wskazówek co się na pewno nie sprawdzi żeby zawczasu odrzucić tego wykonawcę który nam wciska marketingowy kit.

 

kompendium wiedzy jest na forum, wystarczy poszukać

 

na początek:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?222208-Sam-robi%C4%99-wentylacj%C4%99

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff już myślałem, że jestem z kosmosu:-) Wykonawcy dla mojego domu zakładali tryb podstawowej pracy urządzenia od 80m3/h do 150 m3/h. Nawiewy: od 6-ciu do 10-ciu (moje wcześniejsze pytanie dlaczego nie 4). I każdy uważał, że jego rozwiązanie jest optymalne. W tej sytuacji próbuję się czegoś dowiedzieć na własną rekę.

 

Jeśli wentylacja ma być dla ludzi nie dla kabatury i chcąc zachować te zalecane prędkości to chyba musisz zaadaptować ze 2os.I wtedy będzie wszystko grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wentylacja ma być dla ludzi nie dla kabatury i chcąc zachować te zalecane prędkości to chyba musisz zaadaptować ze 2os.I wtedy będzie wszystko grało

 

Przy takich rozbieżnościach, w szczegółach instalacji, jakie dostałem od potencjalnych wykonawców, po prostu sam chcę wiedzieć jak to powinno wyglądać.

Kwestia pozostaje na stole: 2 poziomy, 140 m2 powierzchni, 4 pokoje (w tym jeden z kuchnią i 1 jest sypialnią ), 2 łazienki, 1 kotłownia i 2 osoby zamieszkujące (zakładam na co dzień 80 m3/h) : ile nawiewów byście polecali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff już myślałem, że jestem z kosmosu:-) Wykonawcy dla mojego domu zakładali tryb podstawowej pracy urządzenia od 80m3/h do 150 m3/h. Nawiewy: od 6-ciu do 10-ciu (moje wcześniejsze pytanie dlaczego nie 4). I każdy uważał, że jego rozwiązanie jest optymalne. W tej sytuacji próbuję się czegoś dowiedzieć na własną rekę.

 

Pisałem Tobie o długościach, wydajnościach, ilościach itp.

Jeśli nie chcesz czytać ze zrozumieniem, to możesz mieć pretensje TYLKO do siebie !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem Tobie o długościach, wydajnościach, ilościach itp.

Jeśli nie chcesz czytać ze zrozumieniem, to możesz mieć pretensje TYLKO do siebie !

 

Rozumiem, że do tych parametrów domu, które podałem, brakuje długości ewentualnych kanałów i to już jest jakiś konkret. Postaram się zrobić rysunek i wkleić, może wtedy ktoś pokusi się o jakąś radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie - PRAWIE NIC.

Jest to uzależnione: ile poniżej 2m/s

A tak ogólnie to możesz mieć gorsze parametry, większe opory, szybsze zużycie wentylatorów, hałas - czyli prawie NIC

 

Mam dla 100m3/h 7kanałów. Czyli musiałbym mieć 154m3/2, żeby (średnio) uzyskać 2m/s

Instalacja jest bezgłośna, aktualnie, przy 0C na zewnątrz temperatura powietrza nawiewanego jest o 4K niższa, niż wywiewanego.

 

Oporów i zużywania wentylatorów oczywiście zweryfikować nie jestem w stanie.

W każdym razie z jej działania jestem bardzo zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dla 100m3/h 7kanałów. Czyli musiałbym mieć 154m3/2, żeby (średnio) uzyskać 2m/s

Instalacja jest bezgłośna, aktualnie, przy 0C na zewnątrz temperatura powietrza nawiewanego jest o 4K niższa, niż wywiewanego.

 

Oporów i zużywania wentylatorów oczywiście zweryfikować nie jestem w stanie.

W każdym razie z jej działania jestem bardzo zadowolony.

 

Jaką wymianę powietrza (m3/h) ustawiasz na co dzień? Ile osób mieszka w domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kompletnie nie wiesz jak podejść do zagadnienia to lepiej kupić sobie projekt np. u producenta danego systemu wentylacyjnego,

zwykle jest to koszt około 200 zł. Ja robiłem sam, ale wymagało to kilku miesięcy doktoryzowania się, przemyśleń i kreślenia w cadzie

i excelu, jak ktoś nie traktuje tego jako coś przyjemnego, to lepiej się nie męczyć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co w przypadku gdy wartości te wychodzą bardzo rozbieżne? Tj. kubatura bardzo dużo? ~30m3/os będzie w dalszym ciągu ok?

 

Są dwa rodzaje strumieni powietrza:

- obliczeniowy

- wentylowany (standardowy)

 

Z grubsza przyjmuje się ok. 30m3/h/os do wentylowania w trybie ciągłym.

Rekuperator generalnie dobiera się według standardu energetycznego domu - dla niektórych jest to NOWOŚĆ !!

W Polsce ogólnie panuje przekonanie, aby dobierać rekuperator z krotnością wymiany nie mniejszą niż 1 kubatura/h - jest to duży błąd !

W przypadku, gdy są domy po 400,500 itp m2 wentylacja wygląda troszkę inaczej.

Do tego należy podejść całkowicie indywidualnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przy 6 kanałach w takim razie wychodzi ok 1ms moim zdaniem ta prędkość min to bardziej się tyczy wywiewow i nie chodzi o hałas bo nie sądzę aby przy mniejszej prędkości było bardziej glosno

 

Hałas jest mniejszy w systemie PE niż w systemie ocynkowanym - prędkości strugi bliższe do optymalnych.

Hałasy i prędkości bardziej tyczą się systemów magistralnych niż rozdzielaczowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dwa rodzaje strumieni powietrza:

- obliczeniowy

- wentylowany (standardowy)

 

Z grubsza przyjmuje się ok. 30m3/h/os do wentylowania w trybie ciągłym.

Rekuperator generalnie dobiera się według standardu energetycznego domu - dla niektórych jest to NOWOŚĆ !!

W Polsce ogólnie panuje przekonanie, aby dobierać rekuperator z krotnością wymiany nie mniejszą niż 1 kubatura/h - jest to duży błąd !

W przypadku, gdy są domy po 400,500 itp m2 wentylacja wygląda troszkę inaczej.

Do tego należy podejść całkowicie indywidualnie.

 

Kerado, no właśnie w kwestii dobrania mocy rekuperatora. Zakładając, że potrzebuję na co dzień wymiany 60 m3/h (dwie osoby). Jaką moc powinien mieć rekuperator? Czy jest jakaś zasada, że np. reku nie powinien chodzić na mocy mniejszej niż 30% maksymalnej? Jest jakaś zalecana moc przy codziennej pracy urządzenia, np. (strzelam) między 30-40%.urządzenia ze względu na oszczędność i zużycie?

Edytowane przez alter2000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...