Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

izolacja - folia wysokoparoprzepuszczalna


Recommended Posts

No wreszcie zabieram się za ocieplenie dachu - czyli nabieram doświadczenia

 

Czy folię wysokoparoprzepuszczalną którą dam od strony wełny mineralnej (pomiędzy wełną a "2 cm szczeliną powietrzną " kładzie się wzdłuż krokwi czy przypina się zszywkami w poprzek.

 

Tak myślę że wzdłuż to żaden interes - folia Tyvek ma 150 cm szerokości a odstęp międzykrokwiami 80 cm. Trochę byłoby odpadów przy kosmicznie drogiej folii.

 

W poprzek - to już prędzej ale jaki kierunek układania z góry na dół - tak aby ewentualne skropliny ściekały jak po rynnie do okapu?

 

Proszę o odpowiedź.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko i wyłącznie poziomo równolegle do okapu, od którego zaczyna sie kłaść pierwszy pas. Każdy nastepny kładzie się z zakładem min 10 cm. Na folii powinny byc oznaczenia jaki powinno się dawać zakład.

Jeżeli dajesz folie wysoko paroprzepuszczalną to nie ma potrzeby stosowania szczeliny powietrznej pomiędzy wełna i folią, czyba że wynika to z wysokości krokwi i grubości wełny. Ale jeżeli różnica jest nie mniej niż 2 cm to może dać folię tańszą mniej paroprzepuszczalną.

A na koniec chciałbym zapytać. Jeżeli zabierasz się za ocieplenie dachu, to zn. że on już jest. Zatem powinna być też folia paroprzepuszczalna. Czegoś tu nie rozumiem. Przecież tą folię kładzie się na krokwie, nabija kontrłaty i łaty, a od spodu wkłada ocieplenie.

Jeżeli możesz jaśniej w kwestii Twoich zamiarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze rozumiem układ ocieplenia to nie potrzebna ci folia wysokoparoprzepuszczalna. Układ warstw od góry powinien być:

blachodachówka

łaty

kontrłaty

papa

deskowanie

szczelina min. 2 cm

15 cm wełny między krokwiami

5 cm wełny między stelażem na krzyż

folia paroizolacyjna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz, na cały dach mogę dać rolkę folii (400pln) gdyż mówiono mi że:

1. wełna po pewnym czasie się puszy i wyłazi ponad sznurek co zmniejsza szczelinę wentylacyjną- folia to zatrzyma. Oczywiście można dać siatkę ale koszt większy

2. nie wszędzie mam odpowiednią szczelinę pod okapem - tynkarze tynkując na zewnątrz czasami zapychali wentylację pod okapem - dopiero przed podbitką udało mi się odkuć co nie co. Ponieważ podbitka ma wentylację więc pomyślałem że gdyby były jakieś skropliny to na wełnie nie będą osiadać tylko "spłyną" po okapie.

3. trzeba dac na pewno dam nad łazienką

 

Myślę że też zyskam na izolacji folią wpp przed gorącym powietrzem na poddaszu nieużytkowym. Tam dopiero jest gorąco.

 

 

Ale jeśli stanowczo mówicie że folia wpp w moim przypadku to błąd w sztuce to nie dam jej i zaoszędze 400 pln które zaraz żona wyda na jakieś zielsko do ogrodu :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...