Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Szambo-jak pozna? kiedy pe?ne ?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 46
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 1 month później...
Gość oczyszczalnia

Pozdrawiam wszystkich wąchaczy i szperaczy.

Nie mam rozwiązania dla stwierdzenia stanu zapełnienia szamba, ale jeśli w prszłości będziecie zmieniać swoje zbiorniki, to może weżmiecie pod uwagę 3-komorowe przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Tam się nie sprawdza stanu napełnienia zbiornika cieczą bo zawsze jest pełny, a osady stałe i tłuszcze wywozi się beczkowozem tylko raz na 2lata.

Poza tym to działa jak dobra kanalizacja za 3,5zł/miesięcznie!

 

Pozdrawiam Robert :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezplatne doradztwo

 

Pytanie związane z tym tematem:

 

mam grunt spoisty gliniasty i faktycznie po deszczu robi się "mazia" dlatego mam podobne wątpliwości co do możliwości rozsączających drenażu.

 

Ale moja cała działka jest zdrenowana jeszcze takimi starymi ceglanymi (kamionkowymi?) drenami. A jeden z głównych drenów (jakieś fi 150) biegnie bardzo niedaleko. Całość odprowadza wodę do rowu melioracyjnego jakieś 300m dalej.

 

Czy mogę zamiast robić drenaż rozsączający podłączyć się do istniejącego drenażu? Jakieś zezwolenia od meliorantów w gminie coś? Ktoś to praktykował? Będę wdzięczny za wszelkie za i przeciw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość oczyszczalnia
Bezplatne doradztwo

 

Doradzam.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika że masz glinę na cegły.

W takim przypadku gdy jest gdzie odprowadzić wodę deszczową np. dreny zbierające lub kolektor 160mm można wykonać oczyszczalnię z filtrem piaskowym pionowym.

Wygląda to następująco:

Zbiornik oczyszczalni 3-komorowy

Studzienka rozdzielająca z drenażem rozsączającym (dokładnie taki sam jak w gruntach chłonnych)

Pod drenażem rozsączającym jest wymieniony grunt rodzimy na piasek ok.70-80 cm i pod piaskiem jest geowłóknina oraz drenaż zbierający w wannie foliowej lub glinie nieprzepuszczającej wodę poczym woda zebrana trafia np.do kolektora lub innego odbiornika wody.

W takim przypadku gdy woda jest oddawana poza dziłkę jest potrzebne pozwolenie wodno prawne z gminy ale jeśli wykonasz to na drenach które zbierają wodę w obrębie twojej działki to tylko zgłoszenie oczyszczalni.

 

Pozdrawiam Robert :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można wykonać oczyszczalnię z filtrem piaskowym pionowym. (..)

W takim przypadku gdy woda jest oddawana poza dziłkę jest potrzebne pozwolenie wodno prawne z gminy ale jeśli wykonasz to na drenach które zbierają wodę w obrębie twojej działki to tylko zgłoszenie oczyszczalni.

 

Robercie a powiedz mi w jakim celu mam wykonywać ten cały filtr piaskowy pionowy skoro to co wychodzi z oczyszczalni to już są ścieki bytowe oczyszczone w stopniu zgodnym z jakimśtam rozporządzeniem MOŚrod ???

 

Faktycznie całość drenażu łącznie z rowem melioracyjnym leży na mojej działce dlatego rozważam opcję wykorzystania go aby odprowadzić te oczyszczone ścieki daleko od domu. Tylko nie wiem jak sie za to zabrac od strony prawnej. A co wiosną kiedy przy roztopach drenaż się napełnia? Leży na głebokości jakiś 80-100cm.

 

Aha, taka na cegły to ta glina faktycznie nie jest. Znawca opisał to jako piasek zailony. No ale woda na tym stoi i kiepsko wsiąka - stąd całe pole zdrenowano jakieś 70 lat temu.

 

Dziękuję za doradztwo

KaiM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...