Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

AC25K czyli zbuduj sam dom 50m2 za 25 tys zł, na dodatek bez formalności!


Recommended Posts

Właśnie nie mogę znaleźć nigdzie w jakim rozstawie zrobić. Wszędzie są słupki 38x89 bądź 38x140, Ja posiadam słupki 2 bądź 3 razy grubsze. Najwygodniej by było w rozstawie 110cm-115cm ze względu na to że pewnie będę wypełniał konstrukcję wełną o szerokości 120cm. Ten dom co rozbieram właśnie w takim rozstawie miał konstrukcję zrobioną.

Co do fundamentu to myślę że zdecyduje się na palowy z opaską, a środek zabezpieczę po prostu wylewając cienką warstwę betonu.

 

Klęska urodzaju :D

Niestety raczej nie da się tego tak liniowo rozszerzać, ja znam tylko tabele obciążeń dla standardów US/Kanada/Australia.

 

Ten beton to jak cienki? Podejrzewam że popęka i równie dobrze możesz wnętrze wysypać czymkolwiek twardym typu gruz, kruszywo itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 455
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

kurka wodna, w teorii budynek rekreacji indywidualnej to taka sama kategoria jak budynek gospodarczy, wiata (kiedyś bo od nowego roku wiata bez zgłoszenia) itp bo prawo budowlane dla wszystkich tych budynków zakłada identyczne formalności. Ale co urzędnik powie to wiesz... jest na forum obok wątek gdzie autor skarży urząd do sądu, sąd nakazuje coś*urządowi, urząd olewa, autor skarży i tak w kółko.

Ja zrobiłem projekt komputerowo z rzutami, elewacjami, przekrojami itp. może zrób odręcznie i zobaczymy jak w praktyce to wygląda. Bardzo możliwe że ja przesadziłem ze szczegółowością i dlatego teraz się ktoś*z urzędu czepia pierdół, których nie powinien.

 

Poniżej link do wątku o dachu z płyty warstwowej, autor się chyba nie skarżył na takie przypadłości jak piszesz.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?210598-dach-do-pasywnego-p%C5%82yta-warstwowa

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?243282-Dach-z-p%C5%82yty-warstwowej

 

Ścianka "kolankowa" ma 175cm, dodatkowo na końcu schodów jest spocznik na niższym poziomie niż antresola.

Edytowane przez ACCel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W MPZP jest możliwa zabudowa, ale i tak chcę postawić ten domek obok istniejącego domu.

Pokaże na czym bazuje (dokładnie to mój salon i jadalnia prawie w środku jest 5x7m) o wys do sufitu 245cm (223 cm do spodu belek). Dzieki temu widzę optycznie jak to będzie wygląda i mogę sobie planować. Wysokość taka mi odpowiada i każdy cm ważny czy to po szerokości czy wysokości.

salon1.jpg

salon2.jpg

Edytowane przez kurka wodna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurka wodna, w teorii budynek rekreacji indywidualnej to taka sama kategoria jak budynek gospodarczy, wiata (kiedyś bo od nowego roku wiata bez zgłoszenia) itp bo prawo budowlane dla wszystkich tych budynków zakłada identyczne formalności. Ale co urzędnik powie to wiesz... jest na forum obok wątek gdzie autor skarży urząd do sądu, sąd nakazuje coś*urządowi, urząd olewa, autor skarży i tak w kółko.

Ja zrobiłem projekt komputerowo z rzutami, elewacjami, przekrojami itp. może zrób odręcznie i zobaczymy jak w praktyce to wygląda. Bardzo możliwe że ja przesadziłem ze szczegółowością i dlatego teraz się ktoś*z urzędu czepia pierdół, których nie powinien.

 

Poniżej link do wątku o dachu z płyty warstwowej, autor się chyba nie skarżył na takie przypadłości jak piszesz.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?210598-dach-do-pasywnego-p%C5%82yta-warstwowa

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?243282-Dach-z-p%C5%82yty-warstwowej

 

Ścianka "kolankowa" ma 175cm, dodatkowo na końcu schodów jest spocznik na niższym poziomie niż antresola.

 

ACCel może nie ma się co obrażać itd... ja powiem z własnego doświadczenia, urzędnicy to po prostu tragedia co się dzieje, ja ze swoim projektem poszedłem właśnie zrobionym jak ty do starostwa, wydrukowałem rzuty i opisałem wymiary, to baba w starostwie myślałem ze padnie ze śmiechu i powiedziała że jeszcze czegoś takiego na oczy nie widziała. Byłem załamany tym faktem. Poszedłem do architekta z mojej miejscowości i powiedziałem jak wygląda sytuacja a on na to: 800zł i ja za Pana wszystko załatwię, przerysował prawie to samo co ja miałem dodał opis na 5 zdań i BUM. Nie ma żadnego problemu zgłoszenie zaakceptowane po 30 dniach. Ręce opadają. Byłem w 7 niebie. Ale co się okazało przyjeli zgłoszenie budynku gospodarczego z naniesioną łazienką ale odmówili szamba :D bo MPZP nie dopuszcza indywdualnego odprowadzania ścieków a kanalizacji gminnej ne ma i nie będzie :D I Pani z gminy powiedziała że ustawa o zmianie MPZP została wprowadzona w 2015r ale gmina nie ma pieniędzy na nowy plan :D i że może to potrwać nawet 10 lat bo oni nie wiedzą kiedy to nastąpi. (działka przemysłowo-usługowa) oczywiście wszyscy sąsiedzi mają szamba ale zrobione 20 lat temu a ja jako nowy inwestor mogę ich pocałować w d....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, 175cm.

Jak masz MPZP to gorzej, a możliwa jest zabudowa rekreacyjna/letniskowa w ogóle?

Przy 5m dałoby jeszcze radę z płaskim dachem, wysokość liczy się od krawędzi dolnej wejścia - zawsze można zrobić ze 30cm schodków :D

Wysokość na dole 2,6m.

 

W 90% miejsc plan będzie dopuszczał 5m wysokości przy dachu dwuspadowym i 4m przy jednospadowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurka wodna, ja też planuję wizualnie na swoim salonie, tylko on ma długość o 1 metr za małą (ok 4,8x6).

 

minidom, przecież ja się nie obrażam :no: O ile będziemy prowadzić normalną dyskusję.

Jeżeli chodzi o urzędy to można przez projektanta, a można też znając swoje prawa - perswazją. Poczytajcie wcześniej jak przekonałem panią w okienku aby przyjęli zgłoszenie wydrukowane przeze mnie, a nie na ich formularzu - bo wiedziałem, że może być tak jak przyniosłem.

W rzeczywistości żaden przepis nie określa że ma być jakikolwiek projekt do zgłoszenia zabudowy takich budynków, tylko "niezbędne rysunki". Zobaczymy jak na tym wyjdę w efekcie końcowym, jeszcze tylko parę dni.

 

Nieźle zostałeś na lodzie z tym szambem, dziwiłem się dlaczego, a tu MPZP. Ja zgłosiłem szambo bez WZ na działce rolnej i nie było sprzeciwu. Aż się prosi abyś zgłosił betonowy zbiornik na deszczówkę czy inne gnojówki itp A jak będziesz rozbudowywał swój domek to co z tym zrobisz? Do pozwolenia na budowę potrzebny jest kwit o ściekach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurka wodna, ja też planuję wizualnie na swoim salonie, tylko on ma długość o 1 metr za małą (ok 4,8x6).

 

minidom, przecież ja się nie obrażam :no: O ile będziemy prowadzić normalną dyskusję.

Jeżeli chodzi o urzędy to można przez projektanta, a można też znając swoje prawa - perswazją. Poczytajcie wcześniej jak przekonałem panią w okienku aby przyjęli zgłoszenie wydrukowane przeze mnie, a nie na ich formularzu - bo wiedziałem, że może być tak jak przyniosłem.

W rzeczywistości żaden przepis nie określa że ma być jakikolwiek projekt do zgłoszenia zabudowy takich budynków, tylko "niezbędne rysunki". Zobaczymy jak na tym wyjdę w efekcie końcowym, jeszcze tylko parę dni.

 

Nieźle zostałeś na lodzie z tym szambem, dziwiłem się dlaczego, a tu MPZP. Ja zgłosiłem szambo bez WZ na działce rolnej i nie było sprzeciwu. Aż się prosi abyś zgłosił betonowy zbiornik na deszczówkę czy inne gnojówki itp A jak będziesz rozbudowywał swój domek to co z tym zrobisz? Do pozwolenia na budowę potrzebny jest kwit o ściekach.

 

Ja ACCel już sobie z tym poradziłem :D znalazłem rozwiązanie (mała część usługowa i muszą dać szambo) a po drugie przez to co mi napsuli nerwów znalazłem jeszcze lepsze rozwiązanie rozbudowy, 1 stycznia 2017 zmieniło się prawo budowlane i rozbudowy do 35m2 nie trzeba zgłaszać wogóle :D więc pozwolenie na budowę nie jest mi już potrzebne :) trzeba robić tak żeby urzędy omijać z daleka. A i jeszcze proponuje Ci szukać drewna który będzie miało identyczną szerokość do ocieplenia jakie zastosujesz, ja rozbudowę będę robił z drewna C24 45x170 i szerokość idealnie pasuje do styropianu grafitowego 17cm ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli to, że od nowego roku nie wymaga zgłaszania przebudowa budynków gospodarczych, rekreacyjnych itp?

Ale definicja przebudowy jest jasna, art. 3 Prawa Budowlanego :

"7a)przebudowie - należy przez to rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji; w przypadku dróg są dopuszczalne zmiany charakterystycznych parametrów w zakresie niewymagającym zmiany granic pasa drogowego;"

 

Czyli nie ma opcji na zmianę powierzchni zabudowy ani wysokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli to, że od nowego roku nie wymaga zgłaszania przebudowa budynków gospodarczych, rekreacyjnych itp?

Ale definicja przebudowy jest jasna, art. 3 Prawa Budowlanego :

"7a)przebudowie - należy przez to rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji; w przypadku dróg są dopuszczalne zmiany charakterystycznych parametrów w zakresie niewymagającym zmiany granic pasa drogowego;"

 

Czyli nie ma opcji na zmianę powierzchni zabudowy ani wysokości.

 

U mnie jest dużo prościej bo nie mam wysokiego domu, po prostu zmieniam sposób użytkowania tego co jest na mieszkalny co jest bardzo proste, potem buduje na zgłoszenie budynek gospodarczy który jest dostawiony do tego ale jako oddzielna konstrukcja nie mająca nic wspólnego z pierwszą, czyli otrzymuje normalny dom z pomieszczeniami gospodarczymi czyli jak każdy budowany z pozwoleń na budowę, zauważ że każdy ma pomieszczenia gospodarcze (spiżarnie, kotłownie itd) wszystko pełen legal, problem jest z wysokim budynkiem dlatego tak trzeba kombinować a w parterówce znalazłem ta lukę, która nie jest żadnym naginaniem prawa tylko ogólnie panującą niewiedzą bo nikt o tym nie mówi i nie chce żeby ludzie o tym wiedzieli. Zmienili od 1 stycznia że niby nie trzeba zgłaszać budowy budynków gospodarczych do 35m2 ale to na siedliskach itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że możesz mieć problem bo jakbyś chciał dobudować budynek gospodarczy do drugiego budynku gospodarczego to na drodze staje termin "wolnostojący". Co gorsza nie ma definicji "wolnostojący" więc interpretacje są różne, ale przeważa taka że budynek wolnostojący to budynek mający własną konstrukcję nośną i jednocześnie nie połączony z innym budynkiem. Chociaż to głupie bo dobudowując budynek gospodarczy (garaż) do budynku jednorodzinnego trzeba by się bujać z pozwoleniem na budowę.

Ale z chęcią zobaczyłbym jak to wyjdzie w praktyce.

 

Teoretycznie przychodzi mi do głowy inna możliwość (nie badałem jej zbyt dogłębnie pod względem prawnym, więc może być mocno błędna):

1. Zmiana charakteru twojego budynku gospodarczego na mieszkalny - "przebudowa" wg definicji z PB, bez zgłoszenia od 1.01.2017.

2. Zgłoszenie dobudowy "przydomowego ganku" do 35m2 na zgłoszenie.

3. Przebudowa ganku - zmiana charakteru na mieszkalny i dostawienie przegród wewnętrznych, też przebudowa bez zgłoszenia.

Ciekawe czy by to przeszło, bo to prosta droga do budowy budynków mieszkalnych 2x35m2, albo nawet i 3x35 bo jest jeszcze ogród zimowy, który można przebudować:D

Trzeba by poczytać*więcej o tych przebudowach oraz zmianach charakteru.

EDIT: Nie przeszłoby, zmiana charakteru to nie tylko "przebudowa". Jest na to cały artykuł 71 w Prawie Budowlanym. Więc chyba prościej będzie ze zwykłym projektem jednorodzinnym na zgłoszenie.

Edytowane przez ACCel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że możesz mieć problem bo jakbyś chciał dobudować budynek gospodarczy do drugiego budynku gospodarczego to na drodze staje termin "wolnostojący". Co gorsza nie ma definicji "wolnostojący" więc interpretacje są różne, ale przeważa taka że budynek wolnostojący to budynek mający własną konstrukcję nośną i jednocześnie nie połączony z innym budynkiem. Chociaż to głupie bo dobudowując budynek gospodarczy (garaż) do budynku jednorodzinnego trzeba by się bujać z pozwoleniem na budowę.

Ale z chęcią zobaczyłbym jak to wyjdzie w praktyce.

 

Teoretycznie przychodzi mi do głowy inna możliwość (nie badałem jej zbyt dogłębnie pod względem prawnym, więc może być mocno błędna):

1. Zmiana charakteru twojego budynku gospodarczego na mieszkalny - "przebudowa" wg definicji z PB, bez zgłoszenia od 1.01.2017.

2. Zgłoszenie dobudowy "przydomowego ganku" do 35m2 na zgłoszenie.

3. Przebudowa ganku - zmiana charakteru na mieszkalny i dostawienie przegród wewnętrznych, też przebudowa bez zgłoszenia.

Ciekawe czy by to przeszło, bo to prosta droga do budowy budynków mieszkalnych 2x35m2, albo nawet i 3x35 bo jest jeszcze ogród zimowy, który można przebudować:D

Trzeba by poczytać*więcej o tych przebudowach oraz zmianach charakteru.

EDIT: Nie przeszłoby, zmiana charakteru to nie tylko "przebudowa". Jest na to cały artykuł 71 w Prawie Budowlanym. Więc chyba prościej będzie ze zwykłym projektem jednorodzinnym na zgłoszenie.

 

Wszystko przejdzie bo ja to ustalam z architektem bo wiem z praktyki że szukanie samemu rozwiązań kończy się fiaskiem. U mnie będzie tak zmiana użytkowania 35m2 na mieszkalny a później budowa na zgłoszenie budynku gospodarczego i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super domki. Trzymam kciuki. Sam się nad czymś podobnym zastanawiam. Tylko mam 2 dzieci i 35m2 to ciut za mało będzie. Ale jakby dzieciaki na antresoli miały własny pokój to było by już wystarczająco.

 

Sam bym coś podobnego zbudował ale w ogóle jestem z innej branży i mam zero wiedzy na temat budowy. Mógłbym też zrobić większy projekt z pozwoleniem na budowę ale wtedy to już raczej nie samoróbka?

 

Rozważam też w ogóle zrezygnować z pracy na jakiś czas i za odłożone oszczędności coś spróbować wybudować. Pracując i tak nie zarobię tyle ile zaoszczędzę budując samemu. Dodatkowo satysfakcja że robię coś z niczego :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jest sprzeciw (przynajmniej konkret, a nie jakieś bezsensowne pytania), argumentacja starostwa:

"Antresola stanowi element otwarty na pomieszczenie, z którego jest ona wydzielana. Różnica w powierzchni pomieszczenia oraz antresoli powinna zapewniać widoczność otwartej na to pomieszczenie jego części w postaci antresoli. Różnica ta nie może wiązać się jedynie z koniecznością realizacji schodów prowadzących do tej części pomieszczenia.

Z przedłożonych rysunków wynika, że strop pośredni jest integralną częścią konstrukcji tego budynku"

Jest to cytat z wyroków WSA VII SA/Wa 2202/13, II SA/Gd 716/13 jeden z nich później został podważony przez NSA II OSK 3061/14 prezentujący trochę inne stanowisko "ustawodawca dopuścił możliwość tworzenia przegród budowlanych na poziomie antresoli, wymaga jednak by nie była ona "zamknięta", czyli "osłonięta ze wszystkich stron", "wyraźnie odseparowana" od przestrzeni, z której jest wydzielona;"

 

Oczywiście ze sprzeciwem się nie zgadzam. W moim wypadku "widoczność" jest oznaczona na rysunku jako "pustka nad salonem". Ale pewnie to za mała widoczność i trzeba będzie dorobić przestrzeń po bokach schodów, żeby różnica była większa niż schody zarówno na długości jak i szerokości.

 

Prawdopodobnie ktoś także nie rozumie co znaczy "strop pośredni", bo znaczy to mniej więcej tyle co strop rozdzielający dwie przestrzenie. Zwykły strop w każdym domu też jest stropem pośrednim. Sposób mocowania nie ma znaczenia, nie mówiąc o tym w jaki sposób strop antresoli nie miałby być*integralną*częścią konstrukcji budynku, skoro od razu został w tym budynku zaprojektowany, może ktoś widzi antresolę na tzw. "chłopski rozum" jako dobudowany balkonik oparty na słupkach.

 

Odwołałbym się, ale nie mam na to czasu, wyślę nowe zgłoszenie tylko z jedną antresolą, odwołanie pewnie by mi przyblokowało nowe zgłoszenie.

 

A później pewnie zrobi się "przebudowę".

 

http://pl.blog.dietrichs.com/wp-content/uploads/sites/6/2016/06/strop_2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AACel a jakbyś tak zrobił taki projekt żeby zgłoszenie przeszło i później sobie w środku zmodyfikował po swojemu? Ktoś to w ogóle sprawdza później? Mogą "wejść na chatę" załóżmy po roku, dwóch, czy kiedykolwiek z kontrolą czy przypadkiem ściana nie jest o parę centymetrów za gruba?

 

Poza tym to mam jeszcze pomysł żeby dom wkopać w ziemię na jakąś głębokość. Wysokości maksymalnej się nie przekroczy, a w środku będzie więcej miejsca nad głową. Tylko to też dodatkowe koszty.

 

Widziałem też że ludzie stawiają takie małe kopuły do 35m2. Może coś takiego? Mi to się za bardzo z wyglądu nie podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jest sprzeciw (przynajmniej konkret, a nie jakieś bezsensowne pytania), argumentacja starostwa:

"Antresola stanowi element otwarty na pomieszczenie, z którego jest ona wydzielana. Różnica w powierzchni pomieszczenia oraz antresoli powinna zapewniać widoczność otwartej na to pomieszczenie jego części w postaci antresoli. Różnica ta nie może wiązać się jedynie z koniecznością realizacji schodów prowadzących do tej części pomieszczenia.

Z przedłożonych rysunków wynika, że strop pośredni jest integralną częścią konstrukcji tego budynku"

Jest to cytat z wyroków WSA VII SA/Wa 2202/13, II SA/Gd 716/13 jeden z nich później został podważony przez NSA II OSK 3061/14 prezentujący trochę inne stanowisko "ustawodawca dopuścił możliwość tworzenia przegród budowlanych na poziomie antresoli, wymaga jednak by nie była ona "zamknięta", czyli "osłonięta ze wszystkich stron", "wyraźnie odseparowana" od przestrzeni, z której jest wydzielona;"

 

Oczywiście ze sprzeciwem się nie zgadzam. W moim wypadku "widoczność" jest oznaczona na rysunku jako "pustka nad salonem". Ale pewnie to za mała widoczność i trzeba będzie dorobić przestrzeń po bokach schodów, żeby różnica była większa niż schody zarówno na długości jak i szerokości.

 

Prawdopodobnie ktoś także nie rozumie co znaczy "strop pośredni", bo znaczy to mniej więcej tyle co strop rozdzielający dwie przestrzenie. Zwykły strop w każdym domu też jest stropem pośrednim. Sposób mocowania nie ma znaczenia, nie mówiąc o tym w jaki sposób strop antresoli nie miałby być*integralną*częścią konstrukcji budynku, skoro od razu został w tym budynku zaprojektowany, może ktoś widzi antresolę na tzw. "chłopski rozum" jako dobudowany balkonik oparty na słupkach.

 

Odwołałbym się, ale nie mam na to czasu, wyślę nowe zgłoszenie tylko z jedną antresolą, odwołanie pewnie by mi przyblokowało nowe zgłoszenie.

 

A później pewnie zrobi się "przebudowę".

 

http://pl.blog.dietrichs.com/wp-content/uploads/sites/6/2016/06/strop_2.png

 

Accel po co wogole im o tych antresolach mówiłeś ;) tego nikt nie sprawdza to dom letniskowy na zgłoszenie, nie ma odbiór ani kierownika budowy. Antresolę to można nazwać jako poddasze nieużytkowe. Zgłoś normalnie 35m2 bez antresol i po problemie. Tego nikt nie sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...