Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wymiana starych paneli na deski ?


michalkr

Recommended Posts

Witam

 

W mieszkaniu mam położone panele, które mają już około 15 lat i wyglądają mocno nieciekawie - chciałbym je wymienić na coś nieco bardziej drewnianego , ale im więcej czytam tym bardziej wiem, że nic nie wiem :)

 

Wielkość pomieszczenia to ok 25m^2 (salon z aneksem kuchennym), nie wiem co jest pod panelami.

 

1. Czy w takim przypadku usuwa się panele i robi wszystkie podkłady pod parkiet od nowa ?

2. Czy do takiej powierzchni powinny być deski czy raczej parkiet ?

3. Niektórzy producenci oferują deski trójwarstwowe - w teorii niby to lepiej znosi zmiany warunków otoczenia, ale skoro docelowego gatunku drewna jest tylko kilka milimetrów to rozumiem, że praktycznie taka podłoga przeżyje może 1 cyklinowanie , więc lepiej pójść w lite drewno ?

4. Czy powinny to być deski lakierowane przez producenta czy lepiej, żeby lakierowanie zostało zrobione już po położeniu podłogi ?

5. W ofercie kilku sklepów widziałem informację, że do ceny materiałów trzeba doliczyć 23% Vat chyba że weźmie się z usługą to wtedy 8% ? Czyli najlepiej wziąć komplet od jednej firmy ?

6. Chodzi mi po głowie albo klasyczny dąb albo coś bardziej egzotycznego. np Merbau albo Jatobe - czy one rzeczywiście są lepsze od dębu ?

 

Pozdrowienia

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...

Z mojego doświadczenia:

 

Ad 1. Usuwasz panele, jeśli podłoże jest równe i nie wymaga stosowania wylewek samopoziomujących, można kleić deskę do podłoża, jednak warto zaznajomić się z tematem szlifowania wylewki.

Ad 2. Wybór należy do ciebie, parkiet jest wąskim elementem (7cm - będzie dożo rzędów na podłodze), przy desce jest mniej elementów ale nie radziłbym brać bardzo szerokiej bo optycznie pomniejszy się pomieszczenie.

Ad 3. Tak deska trójwarstwowa ma od 2,5 mm do 3,5 mm warstwy drewna właściwego na powierzchni, a dlaczego? Deska trójwarstwowa ma zamki umożliwiające układanie podłogi w systemie pływającym więc gdzieś to trzeba było zmieścić. Polecałbym jeszcze zainteresowanie się podłogami dwuwarstwowymi - gdzie grubość drewna na powierzchni to nawet 6 mm (taką podłogę obowiązkowo kleimy do podłoża) i tu cyklinować możesz spokojnie 4 razy.

Ad 4. Deska lakierowana przez producenta jest tańsza w zakupie niż lakierowanie surowego materiału, pozatym pozwoli na oszczędzenie czasu na budowie.

Ad 5. Pamiętaj, że oprócz niższego Vatu dodatkowo usługodawca daje gwarancję na położenie podłogi. Poza tym kleje także są na 8% wtedy sprzedawane.

Ad 6. Tu może nich ktoś inny się wypowie :)

 

Mam nadzieję że choć trochę pomogłem, Łukasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 1 month później...

To i ja dołożę coś od siebie :rolleyes:, chociaż Łukasz bardzo dużo ci już podpowiedział.

 

Deskę warstwową możesz także ułożyć pływająco czyli tak jak panele. Natomiast lite drewno tylko montaż klejowy.

 

 

1. Demontujesz panele i jeśli jest folia i podkład a zdecydujesz się na deskę trójwarstwowa to możesz kłaść na starym podkładzie jeśli jest w dobrym stanie. Jeśli kleisz to usuwasz wszystkie warstwy.

2. To co się będzie podobać :) Prawdziwego parkietu, czyli tej wąskiej deski kładzie się coraz mniej. Najwięcej z krajowego litego drewna kładzie się desek o szerokości około 10-12 cm w miksie długości(w opakowaniu są gotowe deski różnych długości np 30,50,80 i 100 cm).

3. Deska warstwowa 1 cyklinowanie lub 2 szlifowania matowienia dobrą maszyna drobnych rysek i ponowny lakier. Twoje panele bez renowacji przeżyły 15 lat :rolleyes: W przypadku deski masz największy wachlarz kolorystyki, szerokości, gatunków i wzorów no i szybkość montażu. Ważnym elementem przy zakupie desek warstwowych jest zwrócenie uwagi na zamek - dużo lepsze są deski z zamkiem ze sklejki niż te z zamkami z mdf. Deskę warstwową można kupić także z zamkiem szybkiego montażu a wtedy robota idzie jak szalona :smile:

Co do desek dwuwarstwowych ja mam akurat odmienne zdanie i osobiście każdemu odradzę, słabo połączone są ze sobą warstwy przynajmniej u producentów z którymi ja miałem do czynienia.

4. Kupując gotowy zaoszczędzisz czas, i nie będziesz tego wszystkiego wdychać przez kilka dni. Gotowa deska + dobry klej dwuskładnikowy i wieczorem użytkujesz podłogę.

5.Przy tych 8% musisz bardzooooooo uważać. I mieć umowę co obejmuje montaż i zapisane materiały czyli kleje, grunty i sprawdzić czy stosują odpowiednie. Klejem do parkietu nie przykleisz deski warstwowej bo zwykły anser czy inny klej do parkietu krajowego ma np ograniczenie długości desek do 40cm. Litego merbau, bambusa nie przylejesz na jednoskładnikowy klej bo deski egzotyczne są lakierowane od spodu więc musisz mieć klej dwuskładnikowy albo polimer który jest dwukrotnie droższy a 1m2 podłogi = 1 kg kleju.

6. http://kronodom.blogspot.com/2014/04/twardosc-drewna-wedug-wspoczynnika.html polecam zerknąć tutaj na tabele twardości. Różnica przy cięciu jest, egzotyki odporniejsze są przy upadku np. szklanki itp.(Jatoba w tabeli jest współczynnik 7 a dąb 3,7). Porysujesz każdy rodzaj drewna, kwestia podejścia :rolleyes: Ciekawy egzotyk często niedrogo to sapella albo iroko.

 

Ciekawe czy trochę rozjaśniliśmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...