Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna a obieg pompy ciepła


Recommended Posts

Mam w domu wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z rekuperacją, mam też powietrzną pompę ciepła do CWU.

 

Pompa jest podłączona w taki sposób, że może pracować w dwoch wariantach: albo na powietrzu zewnętrznym (pobiera z zewnątrz, wyrzuca na zewnątrz), albo na wewnętrznym (pobiera z pomieszczenia, wyrzuca do pomieszczenia). Ponieważ jednak do przełączania między tymi wariantami mam dwa trójniki, możliwe są dwa dodatkowe obiegi:

 

- pobiera z zewnątrz, wyrzuca do pomieszczenia

- pobiera z pomieszczenia, wyrzuca na zewnątrz

 

Na logikę, przy szczelnym (<0,6 wymiany powietrza na godzinę) domu, takie obiegi będą zaburzały równowagę ciśnienia między domem a otoczeniem. Jakie mogłoby to mieć praktyczne konsekwencje? Czy wentylacja mechaniczna "poradzi sobie sama" z usunięciem takiej nierównowagi, czy będzie ona występować do momentu otwarcia okien/drzwi? Jakie potencjalne konsekwencje dla domowników, dla mechanizmu wentylacji mechanicznej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Pobiera i wyrzuca do pomieszczenia - masz zimniej w pomieszczeniu, wentylacji nie zaburza.

 

2. Pobiera z pomieszczenia i wyrzuca na zewnątrz - w budynku jest podciśnienie, nawiewy WM dmuchają mocniej (mają mniejsze opory o wartość podciśnienia), wywiewy działają słabiej (mają większe opory o wartość podciśnienia). To przy założeniu, że drzwi między pomieszczeniami / kondygnacjami w budynku są pootwierane i nie ma dużych oporów przepływu powietrza w ramach budynku. Jeżeli PC stoi w zamkniętym i dość szczelnym pomieszczeniu, w którym jest np. wywiew WM, to może on się zamienić w nawiew, a wywiewy w pozostałych pomieszczeniach działają mocniej. Nawiewy zresztą też. Sumarycznie jednak jest przewaga nawiewów, na reku spada sprawność temp. o ilość pow. nawiewanego wzrasta, musisz to dogrzać przy pomocy CO.

 

3. Pobiera z zewnątrz i wyrzuca do środka - odwrotnie niż w p.2, nadciśnienie powoduje spadek na nawiewach WM i większą wydajność wywiewów, niektóre wywiewy w innych pomieszczeniach mogą się zmienić w nawiewy (jeśli w pomieszczeniu PC jest wywiew), sprawność na reku pozornie rośnie, ale PC wychładza pomieszczenie, musisz to uzupełnić z CO.

 

W każdym przypadku są to straty. Chyba, że jest lato i chcesz schłodzić wnętrze budynku, to ewentualnie wariant 3 lub 1.

 

Oczywiście WM nic się nie stanie, wentylatory się od tego nie zepsują, nadmiar nadciśnienia czy podciśnienia zostanie w dużej części wyrównany (nie w całości) zmianami przepływów w obu kanałach WM i przez nieszczelności budynku

Edytowane przez SzymonKc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...