Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

klasyczny portal kominkowy/ zabudowa


kermit_theFrog

Recommended Posts

potrzebna mi jest Wasza porada gdzie mogę zamówić tego typu portal kominkowy - najlepiej w okolicach Warszawy. Czy np taki portal wykonany z drewna będzie dobrym rozwiązaniem - tzn czy pod wpływem ciepła nie zniszczy się itp? Ewentualnie z jakiego materiału polecacie żeby to było wykonane?

 

mój wkład to jotul 570f . Szerokość samego wkładu to 74 cm - ile cm powinno być zostawione od wkładu do portalu?

 

tutaj stan obecny

20161228_114535.jpg

 

 

a takie portale podobają mi się

 

1..JPG4.JPGkominek b&w.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Obudowę bezpośrednio wokół wkładu zrób lepiej z płyt krzemianowo-wapniowych. Regały możesz zrobić z drewna. Obudowa wkładu je będzie chronić przed temperaturą

Jeśli będziesz wszystko malować, to cały portal możesz wykonać z płyt KW. Nie będzie widać różnicy z drewnianą częścią.

Poza tym nie musisz się wtedy martwić odstępem elementów portalu od drzwiczek wkładu.

 

Też bym tę rurę dymową wprowadziła w komin wyżej. Zawsze to trochę dym się schłodzi, a im chłodniejszy wejdzie w komin, tym dla komina lepiej.

 

A z czego jeśt ściana kominowa? Masz tam położone płyty izolacyjne?

Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudowę bezpośrednio wokół wkładu zrób lepiej z płyt krzemianowo-wapniowych. Regały możesz zrobić z drewna. Obudowa wkładu je będzie chronić przed temperaturą

Jeśli będziesz wszystko malować, to cały portal możesz wykonać z płyt KW. Nie będzie widać różnicy z drewnianą częścią.

Poza tym nie musisz się wtedy martwić odstępem elementów portalu od drzwiczek wkładu.

 

 

obudowa ma być z płyt varmsen. są ok?

 

 

Też bym tę rurę dymową wprowadziła w komin wyżej. Zawsze to trochę dym się schłodzi, a im chłodniejszy wejdzie w komin, tym dla komina lepiej.

 

A z czego jeśt ściana kominowa? Masz tam położone płyty izolacyjne?

 

dom był od dewelopera i we wszystkich otwór pod tę rurę był na tej samej wysokości. w ścianie są płyty izolacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Varmsen są OK :)

 

Jak w ścianie te płyty? Powinny być na ścianie i nie tynkowane.

 

Zmierz odległość tylnej ścianki wkładu od ściany. Musi być min 10 cm.

 

 

Trójnik bym przeniosła wyżej. To jest do zrobienia. Było chyba ze 3 razy opisywane na kominkowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Varmsen są OK :)

 

Jak w ścianie te płyty? Powinny być na ścianie i nie tynkowane.

 

.

 

aaa ok źle zrozumiałam. a da się na tym etapie dostawić taką plytę? teraz jej jeszcze nie ma, ale w pomieszczeniu nad pokojem z kominkiem jest wstawiona ;)

 

a jak z tym portalem, gdzie mi taki ładny zrobią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tam po co? Ma być na ścianie za wkładem.

Masz filmik. Zobaczysz jak to powinno wyglądać.

 

https://www.youtube.com/watch?v=HfuuzKzlUiA

 

 

 

Portale na ogół robią Ci co instalują kominek i robią obudowę. Ale poszukaj na allegro. Widziałam tam ogłoszenia, że robią na wymiar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm no stoi na wylewce. nie pamiętam ile ma cm

nie mam pojęcia. jak mam to sprawdzic?

 

Wykuj otwory prostokątne w miejscach oparcia, wyrznij styropian, wklej cegły na klej, do wysokości posadzki, daj cienką dylatacją od posadzki.

Na nich postaw kominek.

Zrób zdjęcie rury dymowej bo za daleko, nic nie widać.

Zanim ponownie postawisz wkład kominkowy wyklej ścianę w miejscu zabudowy, płytami krzemianowymi.

Starannie wytnij w płytach otwór do przejścia do komina z lekkim luzem dookoła rury stalowej.

 

obudowa ma być z płyt varmsen. są ok?.

Takie sobie, chyba że zagruntujesz dwustronnie drogim gruntem.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim małym pomieszczeniu kominek 14kW - bedzie ciężko wytrzymać po rozpaleniu.

Chyba już lepiej by się sprawdził kominkowy kocioł wodny - przy napaleniu ogrzałoby cały dom.

Poza tym w otoczeniu kominka zawsze bedzie się syfić i półeczki w bliskim otoczeniu czy telewizor który moze się wędzić - to nie jest dobry pomysł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie wiem, jak to jest z tym kurzeniem od kominka. Przecież przez drzwiczki nie przeleci. Rozumiem, jak ktoś ma stary wkład z popielnikiem, przez który jest pobierane powietrze do paleniska. Wtedy może się pylić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie jak już tutaj jestem to skorzystam z tego tematu i zapytam,

Jakie możecie polecić wkłady szerokie ale płytkie? na portal.

Chodzi mi o jakąś dobrą markę i ewentualnie model.

Pytanie raczej do Panów którzy sprzedają, montują i mogą polecić coś z własnego doświadczenia.

W google jak wpiszę wąskie wkłady to są jakieś wyniki ale wolałbym sprawdzony dobry produkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie wiem, jak to jest z tym kurzeniem od kominka. Przecież przez drzwiczki nie przeleci. Rozumiem, jak ktoś ma stary wkład z popielnikiem, przez który jest pobierane powietrze do paleniska. Wtedy może się pylić.

 

Rodzice mają taki stary kominek (18 letni) z popielnikiem i kratkami pobierajacymi powietrze z salonu. I w tym przypadku się nie kurzy, bo kierunek przepływu przez kratki/popielnik jest przeciwny. Adam626, jako autor poczytnego, aczkolwiek mało merytorycznego wątku "nie róbcie kominków..." poczuł się chyba kominkowym ekspertem skoro doradza w innych wątkach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie jak już tutaj jestem to skorzystam z tego tematu i zapytam,

Jakie możecie polecić wkłady szerokie ale płytkie? na portal.

Chodzi mi o jakąś dobrą markę i ewentualnie model.

Pytanie raczej do Panów którzy sprzedają, montują i mogą polecić coś z własnego doświadczenia.

W google jak wpiszę wąskie wkłady to są jakieś wyniki ale wolałbym sprawdzony dobry produkt.

 

Rozumiem, że chcesz płytki wkład w sensie głębokości paleniska.

Wąski oznacza raczej jego wysokość w przypadku wkładu poziomego lub szerokość, jeśli ma być pionowy :)

 

Podaj, konkrety i nie w tym wątku, ale tu http://forum.muratordom.pl/showthread.php?166279-KOMINKI-Pomoge-i-doradze-we-wszystkim-co-dotyczy-komink%C3%B3w&p=7383374#post7383374

 

A konkrety to przede wszystkim:

  • wielkość pomieszczenia, gdzie ten kominek będzie;
  • ilość miejsca, którą może zająć.

 

Bez tego nie dostaniesz sensownej odpowiedzi. I... nie licz, że sprzedawca (handlowiec) dobrze Ci doradzi. Pytaj zdunów.

Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodzice mają taki stary kominek (18 letni) z popielnikiem i kratkami pobierajacymi powietrze z salonu. I w tym przypadku się nie kurzy, bo kierunek przepływu przez kratki/popielnik jest przeciwny.

 

Kemot, zważ, że napisałam „może”. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam

 

Kup brunnera to będziesz zadowolony :)

 

Nie kracz. :)

 

A w zasadzie Brunner ma w swojej ofercie wąskie wkłady z literką (k)

Zastanawiałem się chwilę czy brać jamnika.

Stil-Kamin ( k) portalowy tylko czy wytrzyma Adama kieszeń, te węższe są deko tańsze.

Tu 53/88 k

Tutaj 62/76 k

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykuj otwory prostokątne w miejscach oparcia, wyrznij styropian, wklej cegły na klej, do wysokości posadzki, daj cienką dylatacją od posadzki.

Na nich postaw kominek.

Zrób zdjęcie rury dymowej bo za daleko, nic nie widać.

Zanim ponownie postawisz wkład kominkowy wyklej ścianę w miejscu zabudowy, płytami krzemianowymi.

Starannie wytnij w płytach otwór do przejścia do komina z lekkim luzem dookoła rury stalowej.

 

 

Takie sobie, chyba że zagruntujesz dwustronnie drogim gruntem.

 

Trochę ponad 200 kg wagi...Pod szafę z kryształami albo książkami (waga dwukrotnie większa), też wycinacz styropian?! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...