Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Przebicie się do przewodu wentylacyjnego


Recommended Posts

Witam wszystkich i proszę o poradę.

Chcę zrobić kratkę wentylacyjną w sypialni dzieci (wentylacja grawitacyjna), ale musiałbym zrobić poziomy kanał w ścianie 45 - 50 cm od kratki do przewodu wentylacyjnego w kominie.

Czy taka odległość od komina nie wpłynie na brak ciągu? I czy w tym poziomym kanale nie będzie zbierała się wilgoć?

Kiedyś zrobiłem kratki w suficie bezpośrednio na nieocieplony strych i jedynym efektem była skraplająca się w tych miejscach woda i grzyb, teraz wolę pytać. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jest sens robić kratkę tym miejscu do komina, jeśli po drugiej stronie tego pomieszczenia jest wnęka 1,2 m x 1,2 m w której zbiera się woda na suficie (a sufit w tej wnęce jest o jakieś 2 cm wyżej niż w reszcie pomieszczenia)?

Ta wnęka to pozostałość po zamurowanej klatce schodowej i chciałbym używać jej jako szafy z drzwiami przesuwnymi. Kiedyś zlikwidowałem w niej grzyba i pociągnąłem od CO miedziane rurki na ścianę, ale problem z wilgocią pozostał bo raz że wentylacja jest do poprawy, a dwa - ściana chyba trochę przemarza.

Dołożę więcej tych rur do jej ogrzania, ocieplę od strony strychu strop i jedną ścianę i... Właśnie nie wiem czy to nie w tej szafie powinienem robić kratkę zamiast tamtej przy kominie. Tylko, że od tej kratki nie miałbym dokąd pościć kanału, musiałbym pociągnąć poziomo przez strych 6 metrów ocieplonej rury do przewodu wentylacyjnego w kominie, a do jego wylotu byłyby już tylko z 2 - 3 metry. Bez sensu.

Jeśli umieszczę kratkę tak jak planowałem, przy kominie a w szafie dorobię to ogrzewanie i docieplenie, może to rozwiąże sprawę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wnęka jest częścią sypialni (między nimi nie ma czwartej ściany). Wilgoć się w niej skraplała bo ściany i strop są słabo ocieplone, a cała sypialnia nie miała dotychczas wentylacji i wilgotność w całym pomieszczeniu była podwyższona. Jak dasz kratkę w sypialni to i wnęka się zwentyluje, łącznie z dociepleniem ścian wnęki powinno to rozwiązać problem wilgoci we wnęce jak i w całej sypialni. Jak będziesz ją zabudowywał płytą meblową, to zrób w niej otwory przy podłodze i pod sufitem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, właśnie o to mi chodziło. Jeden problem rozwiązany.

W przyszłości zastanowię się jeszcze, czy nie zburzyć tej trzeciej ściany między wnęką a byłą klatką schodową wychodzącą na strych (nad nią zrobiłbym strop aby ją oddzielić na amen od strychu). Wnęka poszerzyłaby się wtedy o klatkę - sporo powierzchni użytkowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...