Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ANONIMowa STODOŁA - DIY


Recommended Posts

Witam

 

W moim Dzienniku Budowy

 

Jak części osób nie odpowiada mi forma klasycznego dziennika wiec wątek rozpoczynam tutaj myślę że to najlepsze miejsce na mój dziennik. Budowa rozpoczęta tak naprawdę w maju 2016r i prowadzona szaleńczym pędem w pojedynkę do prawie końca grudnia dlatego brak czasu na dziennik. Na dzień dzisiejszy mamy SSO:). I z powodu pogody na zewnątrz i wyczerpanego źródełka finansowego w końcu mam czas na rozpoczęcie dziennika z czego się bardzo cieszę.

 

Na początek trochę suchych nudnych faktów. Budowa odbywa się w woj. świętokrzyskim w okolicy Pińczowa. Realizowana na dzień dzisiejszy w 90% tymi recami:). Projekt indywidualny o prostych założeniach: energooszczędność przede wszystkim, prosty w budowie (czytaj tani w realizacji) i z wieloma pomysłami zaciągniętymi z tego forum:hug:. Dobra reszta w praniu bo zdjęcia wiecej mówią.

 

Działka

http://i.imgur.com/zugkQeF.png

 

Rzuty

http://i.imgur.com/A4UvH75.png

 

Fantazja mojego projektanta:) (dom raczej monochromatyczny będzie niż tak ja tu)

http://i.imgur.com/bl9n7XN.png

 

Rzut parteru (tu oczywiście wizja umeblowania projektanta ale nie tak bardzo odbiegająca od inwestorskiej:))

http://i.imgur.com/mxsDCgV.png

 

Cd nastąpi:)

czyli płyta fundamentowa (a ta jest ciekawa)

Edytowane przez the_anonim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 878
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Kształt domu nie sprzyja energooszczędności jak i ekonomiczności w budowie (dużo ścian względem powierzchni).

Okna na południowy-zachód też nie są najszczęśliwszym wyborem. Latem może być piekło, więc przemyśl jakiś system zacienienia.

 

O ile dobrze rozumiem to nie da się już z tym nic zrobić, więc życzę powodzenia i czekam na więcej relacji z budowy.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:welcome: witam cię

 

Kształt domu nie sprzyja energooszczędności jak i ekonomiczności w budowie (dużo ścian względem powierzchni).

I tak i nie :) ściany to pikuś 110m2 bloczka komórkowego natomiast płyta i dach to duży koszt w przypadku parteru ale tu zrobiłem parę myków aby było energooszczędnie i w miarę tanio

 

Okna na południowy-zachód też nie są najszczęśliwszym wyborem. Latem może być piekło, więc przemyśl jakiś system zacienienia.

Spoko wszystko obmyślone, bez żaluzji fasadowych ani rusz, poza tym szkło od południa to podstawa pasywnych budynków. U mnie pierwsze był projekt budynku a potem szukanie działki pod ten dom z fasadą na południe:yes:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zaczynamy od płyty.

Założenia: ciepło,tanio(własnymi siłami), najprościej jak się da (bo w końcu po co mam sobie utrudniać:)) i upychamy tam wszystko co się da żeby potem było z górki.

 

Efekt:

Płyta fundantentowa grzewcza, 20cm XPS, 20cm beton, zbrojenie rozproszone, i wszystkie instalacje w płycie (kanaliza,cwu,elektryka,ogrzewanie podłogowe,rekuperacja)

Płyta robiona na gotowo czyli zatarta (na dzień dzisiejszy niczym nie będzie przykrywana:)) inaczej mówiąc gotowa podłoga w domu.

 

Wymiana gruntu

1.jpg

2.jpg

3.jpg

I gotowe (dwa dni z nami:)

4.jpg

5.jpg

 

Mam nadzieję że zdjęcia są czytelne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga warstwa XPS (5cm) poza tym zrobione burty wysokość docelowa, jak widać zrobiłem trochę inaczej opaskę przeciw wysadzeniową po prostu pierwsza wartwa XPSa poszła szerzej tak mi doradził "tmann"

13.jpg

14.jpg

15.jpg

Przyjechały prezenty od kolegi "Vega"

16.jpg

I tak pojawiają się dwie osoby z forum które mi pomogły bardzo przy płycie, ale podziękuję im w osobnym wątku bo naprawdę wiedza i chęć dzielenia się nią powala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynamy rozkładać rurki o wody ciepła zimna do wszystkich punktów (rurki rehau od Vegi)

17.jpg

Pojawiają się skrzynki od rekuperacji na przymiarkę (hand made na zamówienie:) żadne inne nie wchodziły w rachubę ze względu na rozmieszczenie wylotów) poza tym w tle widać gdzie będzie rozdzielacz od wody, a obok przepusty na wszystkie instalacje

18.jpg

Równolegle z nami (czyli ze mną i moim bratem) pracują elektrycy(może to zabrzmi śmiesznie ale ja się po prostu nie znam na kabelkach:))

20.jpg

19.jpg

21.jpg

Kable są po prostu rozkładane na XPSie i przyłapywane takimi plastikowymi spinkami wciskanymi kciukiem przez chłopaków od elektryki i tak przez dwa dni (palce im się wyrobiły na pewno:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lecimy dalej

Jeśli chodzi o rekuperację stosuję system do umieszczania rur w wylewce.

http://www.ground-therm.com/images/pliki/VENTIFLEX%20VT-133%20Inteligentna%20technologia.pdf

tu jest wszytko o tym systemie choć ground therm widzę że podaję przepływ na poziomie 60m3/h większość firm podaje 45m3/h

Ja akurat mam system innej firmy(nie pamiętam) ale niema żadnych różnic poza ceną oczywiście:) czy to ground therm VF133 czy Comair ventiflex plus plus (to są te najbardziej znane)

 

Dla przypomnienia jesteśmy na poziomie 15cmXPS, w warstwie 5cm XPSa robiłem zagłębienia lutownicą aby ułożyć rurki od wody w otulinie (taka by się zlicowały z XPSem) na to układamy kable od elektryki ( ja to określam wszystko co do wysokości głowy:) gniazdka włączniki itp itd) a potem rekuperacja.

30.jpg

29.jpg

28.jpg

Po prawej skrzynka nawiewna po lewej wyciągowa, dużo było planowania po to by żadne przewody od wentylacji się nie krzyżowały dlatego też skrzynki były robione na zamówienie (no i wyszły taniej niż oryginalne:))

31.jpg

Pomieszczenie techniczne: elektryka zabezpieczona woda gotowa na rozdzielacz i przepusty na zewnątrz fi110 plus parę fi50(chyba)

32.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostania warstwa XPSa 5cm.(licuje się z rurami od rekuperacji) czyli mamy docelowe 20cm ocieplenia

33.jpg

Tu już każda płyta była klejona żeby wszystko było równo dlatego też te cegłówki na płytach

35.jpg

36.jpg

I gotowe plus burty zabezpieczone płytą osb (płyta tak przycięta aby potem od razu wykorzystać ją na szalunek wienca :))

37.jpg

38.jpg

 

Czy ktoś wie czemu zdjęcia są wyświetlane w takich miniaturkach w wątku i czy da się dodawać więcej niż 5 załączników z komputera w jednej wiadomości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robimy dalej ja plus żonka

Rozkładanie foli dwie warstwy(warstwa poślizgowa dla betonu)

39.jpg

Ale wcześniej belki zbrojeniowe pod ściany nośne czyli po obwodzie (dodatkowo przy dylatacji)

40.jpg

90% strzemiączek i tworzenia belek (15x30cm) robiła żonka dzięki temu cudowi (super sprawa dla kogoś kto z budownictwem nie jest za pan brat)

42.jpg

41.jpg

Folia i zbrojenie na swoim miejscu

43.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz coś z cyklu czerwono mi:)

Ogrzewanie podłogowe (wielkie podziękowania dla kolegi Vega1)

Ogrzeanie na rurkach Rehau RAUTHERM S 17x2,0 (krążki po 500m u mnie razy 3), mocowanie na szynach w odstępach 10cm system podwójny meander( jak się nie mylę tak to się nazywa) obwody od 120m do 140m (tak tak) 10pętli wszystko liczone przez zespół Rehau.

44.jpg

45.jpg

46.jpg

47.jpg

48.jpg

Dodam tylko że podłogówkę zrobiliśmy z żoną w dwa dni, mega gorące dni 37*C plus czarna folia od dołu, rurki układa się bosko są tak miękkie jak masło:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze parę szczegółów

49.jpg

podłogówka z patentem od Vegi1 czyli bez rozdzielacza próba robiona na połączeniu początku z końcem.W płycie są wykonane dwa połączenia pierwsze 500m z drugą i potem druga z trzecią pięćsetką zrobione przez przedstawiciela Reahau (firma daje na to dożywotnią gwarancję nie ma się czego bać)

50.jpg

Dodam jeszcze że przedstawiciel przyjechał specjalnie nadrabiając trasę do mnie na 15min roboty, wielki szacunek firma naprawdę bardzo solidna, miałem tysiąc pytań przez tel. i ani razu nie zostałem zbyty tylko szczegółowo mi wszystko wyłożono. No i oczywiście polecam produkty choć nie należą do tanich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadszedł ten czas aby to kończyć.

Czyli lejemy Beton (tutaj wielkie podziękowania dla tmann-a)

Beton B30 20cm docelowo, zbrojenie rozproszone, poszło 32m3 (albo 34 nie pamiętam) trzy gruchy, pompa i firma z polecenia do wylania i zacierania (to druga i ostania ekipa jaka była u mnie na budowie do dnia dzisiejszego przypominam mam obecnie SSO)

Lejemy na wieczór 16/17godz. o 19 było po wszystkim.

 

Pierwsze wszystko zabezpieczyłem czyli kanalizacyjne rury według patentu tmann-a na rurę fi110 nakładamy f160 reszta po prostu grubą taśmą dylatacyjną 30cm wysoką a elektryka jest w plastikowych rurkach. Na zdjęciu widać też rury spiro fi200 od skrzynek rekuperacji zamontowane na czas wylewania betonu. Tak że żadna instalacja(poza podłogówką) nie styka się z betonem który coś tam będzie pracował, w końcu to płyta grzewcza.

51.jpg

52.jpg

Lejemy (to znaczy chłopaki leją a ja stoję z rękami w kieszeni W KOŃCU:popcorn:)

55.jpg

53.jpg

54.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo very nice :) dużo się mówi o wszystkim w płycie ale to pierwsza taka realizacja pełną gębą :popcorn: czym będziesz zasilał podłogówkę? bo sporo tych rur. Bezwładność takiej płyty będzie dosyć spora, ale do przyzwyczajenia ;)

Wciąż mnie ciekawi ta wentylacja... nawiewy i wywiewy będą w ścianach? Na jakich wysokościach?

BTW: skoro taka konstrukcja dachu to wszystko na widoku i sufit aż pod połać dachu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cd.

56.jpg

57.jpg

Nie mam za dużo zdjęć z tego etapu bo betonu trochę zostało i musiałem go szybko gdzieś zagospodarować:)

o godz 19 chłopaki skończyli i się zabrali a potem o 23.00 pojawiła się ekipa do zacierania (dwóch ludzi jeden który był przy wylewaniu betonu i drugi który zajmuje się tylko zacieraniem). Chłopaki robili(podobno) całą noc. Byłem ich sprawdzić koło 3 w nocy fajnie to wyglądało na wiosce ciemności egipskie a u mnie na działce jupitery rozstawione i łuna że było widać z kilometra:). Niestety pogoda się nie sprawdziła (padało dość mocno o 5 rano) płyta miała być zatarta na lustro ale wyszło na 4-. Nie jest źle ale beton na pewno będzie dodatkowo szlifowany aby wyglądał tak ja chcę. Już wstępnie się rozglądałem maszyna wypożyczenie 200zł/doba plus 30zł za każdy starty milimetr z kamieni ścienrych (mam nadzieję że nie będzie źle).

 

Myślę że poza pogodą przyczyniła się też ekipa od zacierania, chłopaki jak zobaczyli ile jest dziwnych rzeczy wystających z płyty to od razu zaczęli kręcić że pewnie się nie uda i w ogóle. Robili do 10 rano od 24 i co ciekawe jak przyjechałem o 8 rano chcieli się zbierać powiedziałem że jeszcze mają robić 2godz. i to co zrobili przez te dwie godziny (1/3 płyty) wygląda najlepiej choć twierdzili że już za późno i beton już złapał. Życie:)

Potem płyta sobie dojrzewała pod folią przez tydzień (regularnie podlewana z własnej studni 8-))

Hmm nie mam żadnych fotek dokładnych, muszę poszukać bo na pewno gdzieś były

58.jpg

59.jpg

Córa ostro podlewa płytę

60.jpg

 

I to chyba wszystko w telegraficznym skrócie z etapu płyt. Który trwał prawie miesiąc, z tego przez 2 tygodnie miałem brata do pomocy potem tylko ja plus ewentualnie żonka no i większość popołudniami bo pracować też trzeba.

Mam nadzieję że choć trochę komuś pomogą moje wpisy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo very nice :)
Bardzo dziękuję

 

dużo się mówi o wszystkim w płycie ale to pierwsza taka realizacja pełną gębą :popcorn:

Też mi się tak wydaje że pierwsza ale to przez rekuperację. Bo podobnych już jest dość sporo wystarczy pogadać choćby z Vegą

 

czym będziesz zasilał podłogówkę? bo sporo tych rur. Bezwładność takiej płyty będzie dosyć spora, ale do przyzwyczajenia ;)

No właśnie zauważyłem że trochę mało opisałem swoją inwestycję. Ogrzewanie PPC max 5kw tylko nocna taryfa dzięki bezwładności, rozpędzanie takiej płyty to około 1tydz (według tmann-a) stopień po stopniu.

Wciąż mnie ciekawi ta wentylacja... nawiewy i wywiewy będą w ścianach? Na jakich wysokościach?

Na dziś rury wystają ponad płytę przy samych ścianach (jak zacznę wklejać fotki z budowy ścian wszystko będzie jaśniejsze) docelowo będzie jakaś normalna wysokość nie wiem 2,7m każda rura jest umiejscowiona w takim miejscu w aby łatwo było ją zamaskować jakiś karton gipsem rura ma 52x133mm tylko puszka rozprężna jest większa, coś się wymyśli jak będę na tym etapie budowy.

BTW: skoro taka konstrukcja dachu to wszystko na widoku i sufit aż pod połać dachu?

EXACTLY8-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...