Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Źle wykonana wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - proszę o pomoc


Recommended Posts

Nigdy nie słyszałem o tlumikach , u mnie nic nie słychać.

 

np coś takiego

http://thesslagreen.com/products/tlumik-akustyczny-acousticbox

 

tłumi dźwięk wynikający z przepływu powietrza jednak u mnie znowu pojawia się problem że z anemostatów niesie się dźwięk ale nie powietrza a pracujących wiatraków w reku ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dzisiaj w końcu wszystko zostało doprowadzone do porządku jeśli chodzi o ocieplenie kanałów wentylacyjnych, dodatkowo wymieniony rekuperator na thessla airpack 300, poniżej zdjęcia jak się prezentuje sprzęt przed i po wymianie centrali

 

sterowniki

56783d730255.jpg8cc5918748c4.jpg

 

rekuperator

d40412cfeb1a.jpg

54c2ec004dc0.jpg,

 

Nawet sobie nie wyobrażałem że różnica będzie tak znacząca, robiąc pomiary kamerą termowizyjną taką oto miałem temp na wylocie anemostatów - 8*C przy temp zewnętrznej 2*C

7fdf4dd586b8.jpg

 

Jak widać odzysk zerowy, podejrzewam że głównie przez nie ocieplone kanały wentylacyjne co w efekcie doprowadziło do zniszczenia centrali vents. Teraz kiedy wszystko jest zrobione jak należy tak oto wygląda odzysk ciepła przez thessla airpack 300, z lewej widoczny sterownik pieca z temp zewnętrzną i parametry na sterowniku rekuperatora .... coś pięknego

630ff461d0dc.jpg

 

jak widać przy temp zewnętrznej -4*C z rekuperatora do domu wychodzi powietrze o temp +19.4*C - chyba nie można narzekać ? w weekend pomiar kamerą termowizyjną, ciekaw jestem jaką pokaże temp na anemostatach.

 

 

Dowiedziałem się że w wielu domach tego samego producenta/głównego wykonawcy wentylacja ocieplona jest tak samo niestarannie jak u mnie a nawet jeszcze mniejszą warstwą wełny, 5cm do 10cm - zastanawiam się tylko czy inni nie zwrócili na to uwagi ?? mimo wszystko uważam że to trochę oszustwo ze strony firmy podobno o światowej renomie względem klientów którzy płacą za jakość a na głupich kanałach firma przycina minimum 800zł bo tyle kosztowała wełna na docieplenie kanałów u mnie a mam najmniejszy domek z ich oferty. może to nie jest duża kwota w odniesieniu do całej inwestycji ale już przy 10 domach robi się konkretna oszczędność ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wentylacji są dwa rodzaje hałasu. Jeden wywołany rekuperatorem, a drugi instalacją.

Jeśli instalacja jest dobrze zaprojektowana i wykonana to hałasu w instalacji nie będzie.

Może być natomiast hałas od rekuperatora (a dokładnie wywołany pracą silników).

 

No właśnie u mnie też słychać silniki (powietrze tylko przy przewietrzaniu na 100%) - jak sobie poradzić z hałasem od silników - co polecasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie u mnie też słychać silniki (powietrze tylko przy przewietrzaniu na 100%) - jak sobie poradzić z hałasem od silników - co polecasz?

 

Są tłumiki hałasu. Zakłada się je na króćcu nawiewnym - w miarę dobre tłumiki to koszt około 250 zł (oczywiście można kupić takie za 100zł..., ale nie polecam)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, powiem tylko że odczucie po ociepleniu kanałów i wymianie rekuperatora jest porównywalne z przesiadką ze starego opla do mercedesa

Thessla jest kompletnie nie słyszalna, na 60% obecnie ustawionej wydajności słyszalna jest tak jak vents na minimum, funkcje sterownika dają niesamowity komfort użytkowania, powietrze w domu dużo świeższe niż kiedykolwiek na ventsie z nowymi filtrami, odzysk ciepła idealny, przy -4 dmucha 19.5*C

Jako że mam bardzo dobrze ocieplony i usytuowany względem słońca dom to nawet przy obecnych temp na dworze słońce bardzo dogrzewa chatę tak że do zachodu słońca piec się nie uruchamia, bajpas puszcza powietrze z dworu i w domu nie jest za ciepło, zobaczymy jak się sprawdzi latem ale zamierzam dokupić chłodnicę

Nie wspominam już o możliwości kontroli wszystkich parametrów pracy rekuperatora i temp na wejściach i wyjściach z reku oraz mnogości konfiguracji dosłownie wszystkiego

 

Bajka i jak ktoś się zostawia nad reku to szczerze polecam thessle!

 

Co do hałasu z wentylacji kolego to możesz mieć źle dobrane średnice kanałów do rekuperatora, jeżeli z kanałów reku niesie się dźwięk wiatraków a nie powietrza to nie wiem czy tłumik pomoże ale warto spróbować, na twoim miejscu wziąłbym kogoś wyspecjalizowanego w wentylacji mechanicznej kto sprawdzi na anemostatach przepływy powietrza i wyreguluje je odpowiednio do założenia z projektu i oceni wykonanie instalacji

U mnie kanały miały za dużą średnicę co do reku - króćce miały mniejszą średnicę przez co tworzyła się jakby tuba niosąca dźwięk do pokoi

Edytowane przez radecki1987
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja jest ok. Mam krótkie odcinki pomiędzy reku a skrzynkami rozdzielczymi. Może jestem przewrażliwiony. W zasadzie to po roku słyszę reku tylko jak idzie na 100%. Zastanawia mnie twoja sprawność - masz moduł cf? Jak nie to jakie napięcie masz na wentylatorach?

 

Nie wiem co to jest ten moduł CF ? pod jakim względem zastanawia Ciebie sprawność wentylacji u mnie ? w sensie że tak dobrze czy tak źle ?

 

edit

 

ok już doczytałem, chodzi o równoważenie przepływu, tak, z tego co widzę to thessla airpack 300 ma moduł CF, to dokładnie ten rekuperator

http://thesslagreen.com/products/airpack-300v

 

prawdopodobnie mam też założony tłumik, ekipa montująca nowy reku mówiła że założą tłumik więc pewnie jest

Edytowane przez radecki1987
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu nie widać tłumika. Jeżeli nie masz cf to standardowo te centrale mają ustawioną przewagę wywieu nad nawiewem i wtedy taka fajna sprawność na sterowniku ;)

 

ale to źle czy dobrze że tak jest ? na stronie producenta w opisie tej centrali jest napisane że mają "CF" także czemu miałaby nie mieć ? w każdym razie to chyba dobrze że odzysk jest jaki jest prawda ??

tłumika nie widać ponieważ nawet w pom, technicznym przy reku wszystkie rury dostały ocieplenie rękawem z wełną w folii, jak się dotyka ręką na jednej rurze to czuć inny kształt niż pozostałe rury

 

Witam

 

Pierwsze pytanie jest takie, gdzie jest umieszczony rekuperator? poddasze, piwnica, parter? Drugie pytanie czy przewody które jak się domyślam są umieszczone na strychu są ocieplone? a może strych jest nie izolowany?

 

Kolego chyba nie czytałeś wcześniejszych postów, ogólnie wszystko jest już tak jak powinno być, rekuperator w pom. technicznym, ogrzewanym - temp około 19 - 20*C

przewody wentyalcyjne na poddaszu nie ocieplonym, leżą na wełnie 22cm ocieplającej strop, dodatkowo są w rękawie ze sprasowaną wełną plus dodatkowo owinięte wełną 5 - 10cm i do tego jeszcze przykryte wełną 20cm, dach nie jest ocieplony, jest to poddasze nieużytkowe

Edytowane przez radecki1987
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to źle czy dobrze że tak jest ? na stronie producenta w opisie tej centrali jest napisane że mają "CF" także czemu miałaby nie mieć ? w każdym razie to chyba dobrze że odzysk jest jaki jest prawda ??

 

 

e

 

 

Ale ten odzysk jest "sztuczny".

Jest zawyżony, bo rekuperator więcej powietrza wywiewa, niż nawiewa - czyli ma więcej energii do jego ogrzania.

Tyle, że ta różnica wpada Twojego domu nieszczelnościami. Powietrze o temperaturze takiej, jak na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months później...
Cześć,

 

też jestem posiadaczem reku firmy Vents. Jesli moge dodać posiadam rekuperator vut 350 vb ec. Mam użytkowej jakies 110 m2 i spisuje się dobrze. Dodam , że z mojej winy uszkodziłem bebechy w reku ale serwis działa sprawnie i lada dzień będę miał wszystko naprawione.

Co do skroplin.. z tacy wystaje korek do ktorego robisz mały syfonik i doprowadzasz do kanalizacji. Wszystko śmiga aż miło. Instalacje robiłem sobie sam kanałami fi 75. Przy temp na zewnatrz -8 z amonetatów leciało 18 stopni.

 

 

Hej też mam VENTSA vut 350 vb ec a11 i ogólnie też jestem zadowolony, nie miałem z nim żadnych problemów aż do teraz, kiedy zaczą mi ciec przednimi drzwiczkami i tylnymi plecami. Powiedz mi czy u Ciebie ten problem też występuje??? U mnie rekuperator jest w pomieszczeniu technicznym ok 18* instalacja zrobiona prawidłowo rury główne ocieplone wełną na nie ogrzewanym poddaszu natomiast od rozdzielacza rozprowadzające przykryte 20 cm styropianu. Odzysk kiedyś sprawdzałem to przy - 10 na dworze dmuchał mi ok 18-19 stopni na anemostatach przy temp w domu 22 stopnie..... Powiedz mi jak u ciebie przez dobę pracuje rekuperator czy w trybie auto przy ustawionym harmonogramie na jakim biegu i na ilu % wydajoności?? ja mam ustawione 5x dziennie na 1 biegu po 1godzinie 35% na 35% i 1xdziennie na 3 biegu 10 minut 95% na 95% ok 5 rano żeby go przedmuchać........rozmrażanie ustawione 15minut na 5, powiedz mi jak u Ciebie to wszystko wygląda, i czy nic u Ciebie nie cieknie. Aaaa i rekuperator odpowiednio wypoziomowany w tacce nic się nie przelewa odpływ kondensatu podłączony do kanalizacji, odpowiednio wypoziomowany. Woda skrapla się tak jak by na styku drzwiczek z wymiennikiem po czym spływa w dół i zbiera się na tym (rynienkowym zawiasie) po czym w rogu kapie :| Rozmawiałem z serwisem, ktoś ma przyjechać chociaż teoretycznie sprawa jest ciężka bo nie wiadomo co z tym tematem zrobić...........i dom 125m także prawie tak samo :)

Edytowane przez krzychoo900
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...