Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nowa wentylacja mechaniczna na już zamieszkanym poddaszu


Recommended Posts

Ooo..!

Widzę że nie znając długości kanałów wyliczamy opory z dokładnością do 1Pa ...;)

Czyli pomysł jest taki:

 

[ATTACH=CONFIG]380648[/ATTACH]

Z rzutu z wymiarami wnętrza można przyjąć że pi razy drzwi:

na nawiewie będzie coś koło 8x4mb=32mb

na wywiewie będzie coś koło 6x1,5mb = 9mb

oczywiście _John mógł przyjąć jedynie podobne wartości,

 

Skrzyń rozdzielczych się nie przelicza.

Rozmiar skrzynki rozprężnej jest uzależniony od wielkości anemostatu.

Skrzynka rozdzielcza to ta, która rozdziela powietrze na kanały PE75.

 

 

Skrzynka rozprężna to ta do której podłączamy nawiewnik.

 

Rozumiem różnicę między skrzynkami.

Jeżeli skrzynek rozdzielczych się nie przelicza to daje je o takich wymiarach aby się tylko pomieściły wszystkie złącza, ich powiększenie dla wydajności i oporów nie ma znaczenia.Jeżeli się mylę to mnie popraw. Poniżej przykład takiej skrzynki (ta akurat na nawiew - przynajmniej tak to sobie wymyśliłem)

 

skrzynka rozdzielcza.jpg

 

Natomiast skrzynki rozprężne z podejściem pod anemostat jakoś nie znalazłem w standardowej wersji 160 + 4x75. Oczywiście da się je spokojnie zrobić na indywidualne zlecenie używając popularnego w firmach świadczących tego typu usługi BoxMaker-ach. Ale tu należy też podać wymiary owej skrzynki i pytanie moje jest takie: Jakie to mają być wymiary - czuje w kościach że w tym przypadku nie jest to obojętne...

Dla przykładu "spłodziłem coś takiego" (jak można ją zrobić mniejszą to będzie lepiej)

 

 

skrzynka rozprezna.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 64
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile muszę kupić przewodu wg. Ciebie?

 

Wszystko zależy od odległości najdalej położonego anemostatu...

Po "mojemu" ponad 60mb przyjmując 4mb pojedyńczego kanału...

Po "waszemu" poniżej 50mb i gwarancja szumiących anemostatów wywiewnych...( No i ewentualnie jeszcze mogą świstać zamknięte drzwi do łazienki...;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie to mają być wymiary - czuje w kościach że w tym przypadku nie jest to obojętne...

Dla przykładu "spłodziłem coś takiego" (jak można ją zrobić mniejszą to będzie lepiej)

Bez potrzeby ją dodatkowo powiększasz.

Wystarczy by miała wymiar pod anemostat. Zupełnie jak to zrobiłeś ze skrzynią rozdzielczą.

Anemostat 160mm lepszy niż 125mm bo to zawsze ciszej i kilkanaście Pa mniej.

Jak masz miejsce i dajesz tylko 2 punkty wywiewne daj anemostat wywiewny 200 mm.

 

Wszystko zależy od odległości najdalej położonego anemostatu...

Po "mojemu" ponad 60mb przyjmując 4mb pojedyńczego kanału...

Po "waszemu" poniżej 50mb i gwarancja szumiących anemostatów wywiewnych...( No i ewentualnie jeszcze mogą świstać zamknięte drzwi do łazienki...;) )

250 m3/h

Proponujesz 3 anemostaty wywiewne 125mm

Prostą matematyką, którą stosujesz do obliczeń hydraulicznych daje to 83 m3/h na każdy anemostat.

To jest ponad 35 dB(A)

http://www.harmann.pl/produkty/wentylatory-kanalowe/wentylator-kanalowy/eq.html

 

Twoja instalacja będzie cicha wyłącznie przy 30% wydajności.

A "świstających" drzwi nie skomentuje.

Edytowane przez _John
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez potrzeby ją dodatkowo powiększasz.

Wystarczy by miała wymiar pod anemostat. Zupełnie jak to zrobiłeś ze skrzynią rozdzielczą.

Anemostat 160mm lepszy niż 125mm bo to zawsze ciszej i kilkanaście Pa mniej.

Jak masz miejsce i dajesz tylko 2 punkty wywiewne daj anemostat wywiewny 200 mm.

 

 

250 m3/h

Proponujesz 3 anemostaty wywiewne 125mm

Prostą matematyką, którą stosujesz do obliczeń hydraulicznych daje to 83 m3/h na każdy anemostat.

To jest ponad 35 dB(A)

http://www.harmann.pl/produkty/wentylatory-kanalowe/wentylator-kanalowy/eq.html

 

Twoja instalacja będzie cicha wyłącznie przy 30% wydajności.

A "świstających" drzwi nie skomentuje.

_John czy wg. Ciebie zastosować się rady Jasiek71 i do centrali dać przejściówkę na 160, czerpnie, wyrzutnie oraz łączenie skrzynek podłączyć 160 czy zastosować się do producenta i podłączyć wszystko na 125.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie ja coś napisałem o średnicy anemostatu wywiewnego 125mm...????

Gdzie w ogóle napisałem coś o średnicach jakiego kolwiek anemostatu ..?

Nie ma to jak wbić sobie że ma być dwa wywiewy i teraz uprawiając wszelaką żonglerkę udowadniać że się da ...

Jak już bawicie się w aptekę to policzcie też co się dzieje z przepływami przy otwartych i zamkniętych drzwiach od łazienki ...

Wiem wiem ..., Odpowiednia dziura pod drzwiami załatwi wszystko ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie ja coś napisałem o średnicy anemostatu wywiewnego 125mm...????

Gdzie w ogóle napisałem coś o średnicach jakiego kolwiek anemostatu ..?

Nie ma to jak wbić sobie że ma być dwa wywiewy i teraz uprawiając wszelaką żonglerkę udowadniać że się da ...

Jak już bawicie się w aptekę to policzcie też co się dzieje z przepływami przy otwartych i zamkniętych drzwiach od łazienki ...

Wiem wiem ..., Odpowiednia dziura pod drzwiami załatwi wszystko ...

 

Dziurę + otwory w drzwiach policzyłem i wychodzi te 200cm2 :)

 

Zrobiłem drugą wersję swojego projektu, zakłada ona 4rury i duży anemostat (może i 200) w otwartej kuchni a nie w łazience.

Obie skrzynki kupię 160x8x75 i na wywiewie jeden kanał zaślepię. Po uruchomieniu w przypadku jakiś problemów najwyżej dorobię jeden wywiew w korytarzu, ale zrobię to tylko w ostateczności ze względów estetycznych - w tym korytarzu mam chowane schody na stryszek i lampki wbudowane w sufit i nie pasuje mi tam robić wywiew.

na nawiewie będzie coś koło 8x4mb=32mb

na wywiewie będzie coś koło 7x1,5mb = 10,5mb

wystarczy mi 50mb rury i nie będe musiał kupować 100mb żeby zostało 40 na strychu.

Poniżej projekt, proszę Was o ocenę.

 

projekt_wentylacji_v2.jpg

 

Czerpnię zastosuje 200, nie wiem tylko czy aby te dwa moje kominki odpowietrzające (http://dach.roben.pl/wp-content/uploads/sites/2/2014/04/akcesoria_kominek_odpowietrzajacy.pdf)

ogarną mi ten wyciąg, bez nie potrzebnych oporów. (posiadam 2 wersje grzybka)

 

Czy może kupić 2szt tego i wspólnie połączyć z wyrzutnią (http://dach.roben.pl/wp-content/uploads/sites/2/2014/04/akcesoria_kominek_wentylacyjny.pdf)

Edytowane przez marcin_kicker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie ja coś napisałem o średnicy anemostatu wywiewnego 125mm...????

Tutaj:

No chyba, że to jest jakość Twojej roboty.

Montujesz najtańszą skrzynkę 125mm, a jedynie anemostat dajesz duży.

Klient wyjeb...y ale zadowolony, bo skrzynek przecież nie widzi.

 

Zrobiłem drugą wersję swojego projektu, zakłada ona 4rury i duży anemostat (może i 200) w otwartej kuchni a nie w łazience.

Tu jest błąd.

Łazienka to pomieszczenie, które potrzebuje znacznie więcej wentylacji niż kuchnia.

Tam dzień w dzień będą wieczorem 4 prysznice (4 os.)

Zrób odwrotnie 4 rury łazienka, 3 rury kuchnia.

 

Z kominkami bym nie kombinował, najpierw wykorzystaj to co masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj:

Tu jest błąd.

Łazienka to pomieszczenie, które potrzebuje znacznie więcej wentylacji niż kuchnia.

Tam dzień w dzień będą wieczorem 4 prysznice (4 os.)

Zrób odwrotnie 4 rury łazienka, 3 rury kuchnia.

 

Z kominkami bym nie kombinował, najpierw wykorzystaj to co masz.

Ok, dam 4 rury do łazienki i spróbuje połączyć wyrzutnie z dwoma kominkami odpowietrzającymi na dachu.

Szukać wg. Ciebie jakiegoś innego rekuperatora z przyłączeniami 160?

Te 125 w VentAxia Kinetic B będą generować jakieś problemy?

Patrzyłem też na Thesslagreen airpack 170 flat, jest dużo droższy, ma przyłącze 160 ale nie wiem czy nie będzie za mały do tej kubatury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzebujesz rekuperatora wydajniejszego niż 250 m3/h.

Wielkość króćca centrali ma niewielkie znaczenie.

W takim razie chyba już wszystko wiem, centrala będzie VentAxia Kinetic B, instalacja na 160mm (od centrali przejściówka 160/125), pozostaje zbierać graty i na wiosnę/lato ruszać z inwestycją.

Dzięki Panowie, jakoś to się lepiej lub gorzej udało, o postępie prac będę informował w tym temacie

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie brakuje wam już tylko jednej rurki aby na wywiewie było tyle samo co na nawiewie ...:p

Anemostaty fi 200 widzę że się pojawiły... i to w łazience...

Opory po obydwu stronach grają czy trzeba jeszcze jakich przepustnic zastosować ...?:lol2:

Ps anemostat 160 ma 125mm w "wąskim gardle"...

To tak jakby ktoś miał problem z tymi 125mm...

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie brakuje wam już tylko jednej rurki aby na wywiewie było tyle samo co na nawiewie ...:p

Anemostaty fi 200 widzę że się pojawiły... i to w łazience...

Opory po obydwu stronach grają czy trzeba jeszcze jakich przepustnic zastosować ...?:lol2:

Ps anemostat 160 ma 125mm w "wąskim gardle"...

To tak jakby ktoś miał problem z tymi 125mm...

 

Wyczuwam sarkazm z Twojej strony, oraz radość że wybieram jednak Twoją koncepcję. Niestety ryzykuje i nie pójdę drogą wskazaną przez Ciebie.

Pojawiła się dodatkowa rura żeby jeszcze bardziej te opory wyrównać zgodnie ze wskazówką _John.

 

Amator zaprojektował samodzielnie instalacje: 36Pa Wywiew i 32 Pa Nawiew, wszędzie prędkości poniżej 4 m/s (maksymalna wydajność centrali)

 

(...)

 

Rozmierz sobie tą instalacje, tak byś znał rzeczywiste długości odcinków PE 75 mm.

Kupić musisz i tak krąg 50 mb.

Patrząc na oko powinno ci tej rury zostać..

Jeśli tak będzie to powiększ sobie odcinek wywiewny łazienki (zrób tam 4xPE75mm)

To jest odcinek o największym oporze w twojej koncepcji (największy przepływ, największa odległość)

Skrzynki rozprężne na wywiewy zamów duże (anemostat minimum 160 mm) przy małej instalacji to zestaw skrzynka + anemostat robi sporą różnicę w oporze.

 

Muszę stwierdzić że zaufałem użytkownikowi _John.

Twoja koncepcja nie pasuje ze względu na estetykę oraz jakiś wewnętrzny głos (co prawda kompletnego amatora wentylacji) mi mówi, że w przypadku Twojego pomysłu jak centralę ustawię na 30%, a przeważnie tak będzie pracować (o ile użytkownicy tych central piszą prawdę), to wentylacja w łazience będzie niewystarczająca. Nie jest to oczywiście poparte żadną wiedzą a jedynie intuicją, która nie raz mnie zawiodła.

 

Twoja koncepcja:

Odległość od skrzynki rozdzielczej do najdalszego anemostatu dyktuje nam jaka będzie długość wszystkich kanałów...

Do bliżej położonych anemostatów przewody trzeba prowadzić okrężną drogą tak aby zachować podobną długość do tego najdalszego ...

Wszystko zależy od odległości najdalej położonego anemostatu...

Po "mojemu" ponad 60mb przyjmując 4mb pojedyńczego kanału...

(...) No i ewentualnie jeszcze mogą świstać zamknięte drzwi do łazienki...;) )

 

Nie wiem skąd przekonanie że się do niej zbliżamy skoro:

 

na nawiewie będzie coś koło 8x4mb=32mb

na wywiewie będzie coś koło 7x1,5mb = 10,5mb

 

Jeżeli się jednak okaże że to Ty miałeś rację to oczywiście przyznam ją tutaj oraz będę głosił wszem i wobec.

Jak zauważyłeś Twoje uwagi są dla mnie również bardzo cenne, bo zostawiłem sobie poprawkę na to że to jednak Twój pomysł był najlepszy.

 

Obie skrzynki kupię 160x8x75 i na wywiewie jeden kanał zaślepię. Po uruchomieniu w przypadku jakiś problemów najwyżej dorobię jeden wywiew w korytarzu, ale zrobię to tylko w ostateczności ze względów estetycznych - w tym korytarzu mam chowane schody na stryszek i lampki wbudowane w sufit i nie pasuje mi tam robić wywiew.

Nie mniej bardzo Ci dziękuje za poświęcony swój prywatny czas, oraz to że wziąłeś czynny udział w tej dyskusji bo pozwoliło mi to choć odrobinkę się czegoś nauczyć. Co prawda specjalistą od wentylacji raczej nigdy nie będę, ale przynajmniej jak coś będzie lub nie będzie działać to będę, w choć minimalnym stopniu, wiedział dlaczego- a jak pisałem wcześniej "dlaczego?" jest najważniejszym pytaniem w moim życiu?:lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już upierasz się przy dwóch anemostatach to nie wiem po co robisz taką sieczkę z wielu krótkich kanałów...?

Daj zwykły trójnik typu Y 160/125 i podepnij to przy pomocy sonoduct do anemostatów 160 w kuchni i łazience...

Wielki problem rozdzielić strumień o max wydajności 250m3/h na dwa ...

Nie wiem jaki może być problem z wentylacją łazienki skoro większość instalacji ma 4-5 wywiewów i na jeden anemostat przypada 20-25m3/h przy takiej nominalnej wentylacji co daje już ok jednej kubatury na godzinę w przeciętnej łazience ...

U ciebie wypada w przedziale 50-125m3/h co jest jak dla mnie wartością powodującą uczucie przeciągu przy zamkniętych drzwiach w łazience dlatego na starcie zaproponowałem podzielenie strugi na kilka mniejszych ...

 

 

Normalnie to jeszcze trochę i NASA wymięknie...:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już upierasz się przy dwóch anemostatach to nie wiem po co robisz taką sieczkę z wielu krótkich kanałów...?

Daj zwykły trójnik typu Y 160/125 i podepnij to przy pomocy sonoduct do anemostatów 160 w kuchni i łazience...

Wielki problem rozdzielić strumień o max wydajności 250m3/h na dwa

 

Taki temat był łatwy jak była tylko więźba pokryta dachem. Teraz to jest taka kombinacja (żółty obszar z pierwszego postu) że tak naprawdę nie wiem jak ja to tam upcham pomimo tego że kanały są elastyczne. Muszę rozbierać podłogę na stryszku, wycinać części sufitu, później to składać, szpachlować, malowac... robota na pełne 2 tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...

No i nastał ten dzień, kiedy wentylacja została przeze mnie zmontowana, podłączona i jakoś tam działa :-)

Postaram się przedstawić jak to wszystko przebiegało, podam koszty i pierwsze spostrzeżenie odnośnie użytkowania.

Mogę co nieco już powiedzieć bo wentylacja pracuje już od 28 lipca 2017r, więc mam za sobą zarówno upały jak i pierwsze mrozy.

 

ale od początku:

Jako system kanałów elastycznych wybrałem te z firmy peflex, może nie najtaniej ale wzorowa obsługa i skrzynki rozdzielcze zaprojektowałem sobie takie jak mi pasowało.

Rury wystarczyło mi spokojnie 50mb i jeszcze zostało.

 

20170626_103937_resized.jpg

 

Dokładnie mam:

Wywiew 6 odcinków po 1,7mb, które są zbierane z dwóch anemostatów fi160

Nawiew 8 odcinków po 4,6mb, które są dostarczane do 4 anemostatów fi 125

 

20170626_113406_resized.jpg

 

Jako podłączenie rekuperatora z czerpnią i wyrzutnią zastosowałem rurę sztywną spiro 160mm, sama czerpnia ma 200mm, jako wyrzut wykorzystałem dwa kominki wentylacyjne fi1oo, które za pomocą trójnika połączyłem w rurę fi 160mm, Rolę tłumików pełni przewód elastyczny z ociepleniem 25mm.

Wszystkie sztywne rury po oklejałem taśmą aluminiową i ociepliłem bardzo dokładnie (jak tylko umiałem) wełną lamelową samoprzylepną 50mm

 

Za odprowadzenie skroplin odpowiada przerobiony syfon za 5zł, z którego rurą kanalizacyjną 50mm woda spada do pionu odpowietrzającego kanalizację.

 

 

20170724_113424_resized.jpg

 

20170626_130250_resized.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączenie elektryczne realizowane jest osobną linią 3x1,5 z zabezpieczeniem 3A (tak każe instrukcja),

Do centrali jest podłączony również przewód fazowy z oświetlenia łazienki 1x1,5, który daje sygnał aby podczas kąpieli centrala zwiększyła obroty.

Aby można było natychmiast odpiąć całą centralę od wszystkich źródeł prądu zastosowałem wtyczkę 3fazową 16A, która rozłącza natychmiast wszystkie 4 przewody.

Dla wygody do centrali mam dodatkowy sterownik na przewodzie, który umieściłem w korytarzu.

 

20170725_152340_resized.jpg

 

20170725_203256_resized.jpg

 

Wszystkie przewody prowadziłem w izolacji nieogrzewanego strychu według poniższego schematu

 

schemat.JPG

 

20170708_182536_resized.jpg

Edytowane przez marcin_kicker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...