Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nowa wentylacja mechaniczna na już zamieszkanym poddaszu


Recommended Posts

Wygląd centrali nie ma znaczenia bo to nie mebel do salonu a montując ją na strychu i tak wyląduje w dość grubym ubranku ze styropianu czy innego materiału ...

I do każdorazowej wymiany filtrów, będziesz tą obudowę rozbierał?

To ja wolę dopłacić. Nie za wygląd, ale za komfort wymiany filtrów bez demolowania dodatkowej obudowy zewnętrznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 64
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

I do każdorazowej wymiany filtrów, będziesz tą obudowę rozbierał?

To ja wolę dopłacić. Nie za wygląd, ale za komfort wymiany filtrów bez demolowania dodatkowej obudowy zewnętrznej.

 

A to nie wiedziałem że do wymiany filtrów powietrza potrzeba rozebrać odbudowę centrali wentylacyjnej...;)

 

Widzę zaślepienie centralą J-G w której aby wymienić filtry potrzeba odkręcić sześć" kwiatków" i zdjąć cały bok centrali ...

A te kilka cm pianki i blaszana obudowa to jest ta super izolacja w sam raz na nieogrzewany stryszek...

Super sterownik E 5 czy temu podobny a raczej grzebanie w nim to też jest szczyt marzeń inwestora...:stirthepot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz kilka pytań o nawiewy i przewody.

Najprościej dla mnie będzie zrobić wentylację na przewodach elastycznych ze skrzynkami rozdzielczymi i rozpreżnymi.

Jakiej firmy polecacie?

Czy w salonie powinien być nawiew czy wywiew?

Wg. mnie raczej nawiew ale czy tylko 2kanały wywiewne dadzą sobie radę żeby odebrać powietrze z całego poddasza?

Możemy zmienić temat na przewody?

Jeżeli chodzi o reku to wybór już jest i chyba będzie to kompromis między tywentem a jangazem, konkretnie po przeczytaniu mnogości pozytywnych opini użytkowników sklaniam się ku VentAxia Kinetic B.

Wiec jak to z tymi kanałami do tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możemy zmienić temat na przewody?

Jeżeli chodzi o reku to wybór już jest i chyba będzie to kompromis między tywentem a jangazem, konkretnie po przeczytaniu mnogości pozytywnych opini użytkowników sklaniam się ku VentAxia Kinetic B.

Wiec jak to z tymi kanałami do tego?

 

System Greenflex...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System Greenflex...:yes:

 

Tak próbuje zrozumieć te prędkości i przekroje i nie mam pojęcia czy ja dobrze kombinuje w tym temacie.

Jestem kompletnym amatorem, przeczytałem tylko kilka postów więc proszę o wyrozumiałość i wyprowadzenie z błędu jeżeli się mylę.

 

A więc założenia, jakie rzekomo znam:

  • Prędkość w kanałach nie może być większa niż 5m/s bo wentylacja jest wtedy słyszalna
  • Maksymalny przepływ "mojej" centrali to 250m3/h
  • Z reguły centrala będzie chodzić na 50% więc ok 125m3/h, ale do obliczeń przyjmę wartości maksymalne przy prędkość 5m/s więc będę miał spory zapas.
  • Muszę maksymalnie nawiać 250m3/h przez 4 nawiewy (wszystkie pomieszczenia zbliżone) a więc 4 nawiewy po ok 65m3/h
  • Muszę wywiać te 250m3/h ale już tylko przez 2 wywiewy czyli po 125m3/h każdy. (Zakładam je równe, ale nie wiem czy to nie jest błąd)

 

A teraz przepływy w kanałach wzięte z jakiegoś tam kalkulatora

  • Przez kanał flex 75/63 przy 5m/s przepływa 55m3/h
  • Przez 2 kanały flex 75/63 przy 5m/s przepływa 110m3/h
  • Przez 3 kanały flex 75/63 przy 5m/s przepływa 165m3/h
  • Przez rurę 125mm przy 5m/s przepływa 220m3/h

Więc ja to kombinuje tak że:

 

Nawiew

 

Na nawiew zakładam skrzynkę rozdzielczą 8x75mm i do każdego pomieszczenia puszczę po 2 przewody 75mm.

Wychodzi mi na to że do każdego pomieszczenia przewody będą w stanie dostarczyć nawet 110m3/h, jest więc spory zapas bo maksymalnie nie trafi tu więcej niż 65m3/h a przeważnie będzie to jedynie 30m3/h gdy centrala będzie pracować na 50%..

 

Wywiew

Na wywiew zakładam skrzynkę rozdzielczą 6x75mm i od każdego wywiewu puszczę po trzy rury 75mm i będę mógł zabrać wtedy z każdego wywietrznika po 165m3/h, więc też jest zapas bo raczej nie wyleci z stąd więcej niż 125m3 a przy centrali pracującej na 50% będzie to 75m3/h.

Wyglądać to wg mnie powinno tak:

kanały flex.jpg

Czy droga którą obieram jest słuszna? Wiem że przepływów tak łatwo się nie liczy bo są jeszcze straty, różnice w długościach kanałów itp, ale potrzebuje punktu zaczepienia.

 

PS

Na razie nie biorę pod uwagę podłączenia reku do czerpni i wyrzutni i do skrzynek bo to jest temat na inny post. Jedno jest pewne 250m3/h przy 125mm a takie są średnice przyłączeniowe w VentAxia Kinetic B daje przepływ ponad 5m/s (dokładnie 5,7m/s) i jak podają użytkownicy na 100% wydajności jest on delikatnie słyszalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy droga którą obieram jest słuszna? Wiem że przepływów tak łatwo się nie liczy bo są jeszcze straty, różnice w długościach kanałów itp, ale potrzebuje punktu zaczepienia.

Jest słuszna.

Rury są w kręgach 50 mb.

Jak ci braknie krążka to możesz zrezygnować z jednej rury w pokoju jednoosobowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak teraz podłączyć reku z czerpnią i wyrzutnią?

Są jakieś wymagania odnośnie długości kanałów?

Czy są wymagania odnośnie kolanek przy reku?

Czy montować jakieś tłumiki jak tak to jakie?

Montować nagrzewnicę przed reku?

 

W tym temacie nie mam już żadnego punktu zaczepienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak teraz podłączyć reku z czerpnią i wyrzutnią?

Są jakieś wymagania odnośnie długości kanałów?

Czy są wymagania odnośnie kolanek przy reku?

Czy montować jakieś tłumiki jak tak to jakie?

Montować nagrzewnicę przed reku?

 

W tym temacie nie mam już żadnego punktu zaczepienia.

 

Ta centrala daje radę bez nagrzewnicy.

Tanio i szybko: https://www.google.pl/search?q=sonodec&espv=2&biw=1366&bih=613&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi0ooDD5fTRAhWEhywKHf9iD3cQ_AUICCgB

Powyższy kanał to dobry tłumik.

Połączenie takim kanałem rekuperatora i skrzynki rozdzielczej wymaga jeszcze dodatkowego docieplenia wełną.

Solidnie i drożej używa się takich kanałów: https://www.google.pl/search?q=kana%C5%82+spiro&espv=2&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi9y-b05fTRAhVDYpoKHVNvCdsQ_AUICCgB&biw=1366&bih=613

Izolacja: https://www.google.pl/search?q=alu+lamela+mat&espv=2&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjzyvaK5vTRAhWiFJoKHYmqA9kQ_AUICCgB&biw=1366&bih=613

Średnica taka jak krócce centrali.

Kanały PE prowadzone po nieogrzewanym strychu również wymagają izolacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli pomysł jest taki:

Czerpnia będzie w ścianie szczytowej budynku i do reku będzie prowadzić rurą spiro sztywną w izolacji ok 5mb (izolacja fabryczna + dodatek od siebie)

Wyrzutnia będzie również rurą spiro sztywną wyprowadzoną z reku do góry przez kominki wentylacyjne (będę miał dwa wolne kominki wentylacyjne o średnicy fi100mm więc wykombinuje jakąś skrzynkę aby je połączyć z jednym kanałem fi 125mm przy wyrzutni z reku, uprzednio licząc przekrój obu kominków czy podołają przepływowi 250m3/h przy <5m/s.

 

Połączenie rekuperatora ze skrzynkami rozdzielczymi zrobię za pomocą możliwie krótkich rur elastycznych aby wytłumić hałasy. Będzie to wyglądało mniej więcej tak:

 

projekt_wentylacji.jpg

 

Teraz pytanie:

Skoro od skrzynek rozprężnych kanały będą elastyczne to potrzebuje elastycznego połączenia reku ze skrzynkami aby wytłumić powstające hałasy? Czy może tam też zastosować rurę SPIRO sztywną w izolacji. Nie za bardzo mam zaufanie do elastycznego aluminiowego badziewia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówiłem. Elastyczne badziewie zmontujesz w jedno popołudnie. Bez narzędzi.

Jak używasz kanału elastycznego to żadnych tłumików nie trzeba.

Trzeba to jedynie wszystko dodatkowo opatulić wełną.

 

Sztywne spiro jest zawsze bez izolacji, trzeba samemu dokleić. To robota na 2 - 3 dobre dni. Potrzebne narzędzia. Ale jest trwałe.

Używając sztywnego kanału trzeba zrobić niewielkie odcinki elastyczne (pełnią funkcje tłumika)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka złotych zasad aby nawet laikowi udało się zrobić poprawnie działającą wentylację...

 

Po pierwsze taką samą ilość kanałów nawiewowych i wyciągowych, masz cztery nawiewy po dwa kanały 75mm a więc skrzynka 160/8x75...

Tyle samo na wyciągu ..., Dołóż po wyciągu w kuchni i w holu tak aby też było cztery...

Odległość od skrzynki rozdzielczej do najdalszego anemostatu dyktuje nam jaka będzie długość wszystkich kanałów...

Do bliżej położonych anemostatów przewody trzeba prowadzić okrężną drogą tak aby zachować podobną długość do tego najdalszego ...

Centralę wentylacyjną łączymy z rozdzielaczzmi poprzez przewody elastyczne izolowane typu sonoduct o długości minimum 1m tak aby działały jako tłumiki ...

To samo dotyczy czerpni i wyrzutni a same kratki wylotowe robimy o jeden rozmiar większe niż instalacja ...

Tak wykonanej instalacji nie ma potrzeby regulować gdyż sama się równoważy niezależnie od wydajności...

Oczywiście na koniec wszystko dokładnie izolujemy stosujemy zasadę że nie ma wystarczającej grubości izolacji i zawsze można jeszcze coś dołożyć...( Jak polatasz trochę z termometrami to sam się przekonasz o co chodzi...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówiłem. Elastyczne badziewie zmontujesz w jedno popołudnie. Bez narzędzi.

Jak używasz kanału elastycznego to żadnych tłumików nie trzeba.

Trzeba to jedynie wszystko dodatkowo opatulić wełną.

 

Sztywne spiro jest zawsze bez izolacji, trzeba samemu dokleić. To robota na 2 - 3 dobre dni. Potrzebne narzędzia. Ale jest trwałe.

Używając sztywnego kanału trzeba zrobić niewielkie odcinki elastyczne (pełnią funkcje tłumika)

 

Narzędzia są, umiejętności jakieś tam są, dostęp do sprzętu jest. Wezmę 2 tygodnie urlopu i zamiast jak co roku leżeć na plaży spożytkuje czas efektywniej, zresztą pieniądze przeznaczane na wakacje powinny pokryć koszt całej instalacji :-)

Skrzynkę do wyrzutni łączącą dwa kominki wentylacyjne już wiem jak sobie pospawam z kwasiaka :)

 

Wracając do tematu:

Rozumiem że jeżeli reku połączę na sztywno z rozdzielaczami i z czerpnią oraz wyrzutnią a kanały do anemostatów dam elastyczne to żadne wibracje nie będą słyszalne?

 

 

 

Kilka złotych zasad aby nawet laikowi udało się zrobić poprawnie działającą wentylację...

 

Po pierwsze taką samą ilość kanałów nawiewowych i wyciągowych, masz cztery nawiewy po dwa kanały 75mm a więc skrzynka 160/8x75...

Tyle samo na wyciągu ..., Dołóż po wyciągu w kuchni i w holu tak aby też było cztery...

Odległość od skrzynki rozdzielczej do najdalszego anemostatu dyktuje nam jaka będzie długość wszystkich kanałów...

Do bliżej położonych anemostatów przewody trzeba prowadzić okrężną drogą tak aby zachować podobną długość do tego najdalszego ...

Centralę wentylacyjną łączymy z rozdzielaczzmi poprzez przewody elastyczne izolowane typu sonoduct o długości minimum 1m tak aby działały jako tłumiki ...

To samo dotyczy czerpni i wyrzutni a same kratki wylotowe robimy o jeden rozmiar większe niż instalacja ...

Tak wykonanej instalacji nie ma potrzeby regulować gdyż sama się równoważy niezależnie od wydajności...

Oczywiście na koniec wszystko dokładnie izolujemy stosujemy zasadę że nie ma wystarczającej grubości izolacji i zawsze można jeszcze coś dołożyć...( Jak polatasz trochę z termometrami to sam się przekonasz o co chodzi...)

 

Jak tak patrzę na moje poddasze to już te 6 dziur spowoduje że sufit będzie wyglądał jak ser szwajcarski, dodatkowych dziur zwyczajnie nie ma gdzie rozmieszczać. np. w kuchni mogę zamontować anemostat na powierzchni jedynie 3m2 (na reszcie powierzchni jest już skos poddasza) i nie za bardzo widzę sens aby na takiej powierzchni robić 2 dziury wyciągowe.

Muszę powiedzieć że nie bardzo to wszystko rozumiem.

 

Skoro na nawiewie mam możliwość podania 440m3/h powietrza (taką możliwość da instalacja od skrzynki rozdzielczej do anemostatów) a wiem że tam nie ma technicznej możliwości (centrala) podania więcej niż 250m3/h,

to dlaczego na wyciągu muszę to też w taki sam sposób przewymiarować? Obecnie instalacja wyciągowa (od anemostatów do skrzynek rozdzielczych ma możliwość przesłania 330m3/h ale i tak pamiętamy że moja centrala nie wyciągnie więcej niż 250m3/h.

 

Od skrzynek rozprężnych do reku obie skrzynki będą połączone taką samą rurą fi125mm i tak naprawdę w tym miejscu przepływ będzie "szedł na 100%", ba nawet ponad 100% przy maksymalnych obrotach wentylatorów w centrali.

Co do przewymiarowania kratki w czerpni i wyrzutni to cenna rada - na pewno tak zrobię że dam czerpnie 160mm, dwa połączone kominki fi100 też dadzą możliwość wywiania ok 300m3/h więc nie przyduszą centrali.

 

Jasiek71 mam do Ciebie 2 pytania:

Jeżeli nie zastosuje rur elastycznych sonoduct przy samym reku to co się stanie? Instalacja będzie głośna pomimo zastosowania elastycznych flexów fi75?

Jeżeli nie będę miał po równo wyciągów i nawiewów tak jak w tym wypadku (4nawiew + 2 wywie) to co się stanie? Instalacja nie będzie zrównoważona, i przez to nie da się jej wyregulować? Dodam że zrobię tak żeby długość wszystkich kanałów nawiewnych była równa i analogicznie długość wszystkich kanałów wywiewnych również była równa

Trochę mnie zmartwiłeś w tej kwestii.

Edytowane przez marcin_kicker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że inwestor próbuje jak tylko może spi... ć sobie instalację ...:cool:

Instalację robimy tak aby miała w miarę możliwości jak najniższe opory przepływu a co za tym idzie prędkości przepływu...

Anemostat położony najdalej dyktuje opory całej instalacji...

Suma oporów przepływu na nawiewie i wyciągu ma być jak najbardziej zbliżona...

Jeżeli na nawiewie masz osiem rur to aby instalacja sama się równoważyła ma mieć osiem rur o podobnej długości na wyciągu ...

Możesz dać po trzy rury w kuchni i łazience a dwie w korytarzu i będzie osiem...

Elastyczne odcinki od centrali wentylacyjnej do skrzynek rozdzielczych mają wyciszyć odgłos pracujących wentylatorów ja się do tego nie zastosujesz będziesz miał odgłos " lecącego samolotu" w kanałach...

Jak centrala ma wyjścia 160mm to kratka czerpni i wyrzutni ma mieć 180 lub 200mm

 

I najważniejsze...

Pamiętaj że najważniejsza jest instalacja a nie centrala wentylacyjna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wybrana przeze mnie centrala ma połączenie o średnicy 125mm i przy pełnej mocy 250m3/h prędkość w rurach połączeniowych skrzynki rozdzielcze z rekuperatorem wynosi 5,7m/s. Wiem że to za duzo i wtedy centrala jest delikatnie słyszalna, ale jak piszą uzytkownicy domów o wiekszej kubatorze niż moje poddasze wentylowane tą centrala max jaki ustawiają to 50%..

Teraz zasadnicze pytanie jeżeli największy opór dają rury fi 125 bo tam przepływ jest najszybszy to czy aż tak bardzo jest sens wyrównywania rur fi 75, ktore wzgledem rur 125 sa od 50÷100% przewymiarowane.

Nie chcę spier... sobie instalacji ale mam tą wadę że najczestrzym moim pytaniem jest "dlaczego?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki jest problem dać redukcje na wyjściach centrali tak aby było 160 a dzięki temu niższa prędkość i opory instalacji ...??

 

Idąc Twoim tokiem rozumowania i opiniami innych użytkowników to po co ci taką duża centrala skoro i tak wystarczy tylko połowa wydajności...?

Tak więc zainstaluj sobie centralę o wydajności 150m3/h ,daj po jednej rurze do każdego anemostatu nawiewowego i po dwie rury do wyciągowych...

Będziesz miał swoje 125mm na czerpni i wyrzutni a wentylacja będzie działała...:)

Będzie taniej a cały układ będzie wystarczająco wydajny do podstawowej pracy, w razie większych potrzeb bytowych uchylisz sobie okno...:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki jest problem dać redukcje na wyjściach centrali tak aby było 160 a dzięki temu niższa prędkość i opory instalacji ...??

 

Idąc Twoim tokiem rozumowania i opiniami innych użytkowników to po co ci taką duża centrala skoro i tak wystarczy tylko połowa wydajności...?

Tak więc zainstaluj sobie centralę o wydajności 150m3/h ,daj po jednej rurze do każdego anemostatu nawiewowego i po dwie rury do wyciągowych...

Będziesz miał swoje 125mm na czerpni i wyrzutni a wentylacja będzie działała...:)

Będzie taniej a cały układ będzie wystarczająco wydajny do podstawowej pracy, w razie większych potrzeb bytowych uchylisz sobie okno...:cool:

Tak, tylko czasem żona gotuje bigos co przy otwartej kuchni powoduje potrzebę by wymienić te 250m3/h.

Nie widzę problemu na reku dać czterech przejściówek na fi160 i przerzucić wszystko na fi160, jeżeli ma to pomóc to ok.

Jedyne co mi nie pasuje to ten dodatkowy wywiew. Bez niego wentylacja będzie zła?

A jeżeli do tych moich 4 nawiewów zastosuje kanały fi 50 aby przepustowości, suma długości względem oporów będą porównywalne do 2 wywiewami to wtedy instalacja będzie zrównoważona? A jeżeli na 4 nawiewach zostawię rury fi75 a przykręcę anemostaty tak żeby opory były takie same jak na wyciągu to instalacja też będzie zrównoważona?

 

 

Jeżeli zostawię tylko te nieszczęsne 2 wywiewy to przy pełnej mocy centrali przez każdy z nich wentylator "wessie" ok 125m3/h, co przy trzech rurach flex fi75/63 da wewnątrz prędkość przepływu ok 3,7m/s.

Zwyczajnie nie rozumiem dlaczego jest wtedy źle. Zrobi się w domu podciśnienie lub nadciśnienie? Jeden wentylator spali mi się szybciej, proszę żebyś mi to wytłumaczył bo naprawdę chciałbym to wiedzieć. Powiem szczerze że nie pojmuje tej definicji zrównoważenia wentylacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że inwestor próbuje jak tylko może spi... ć sobie instalację ...:cool:

Instalację robimy tak aby miała w miarę możliwości jak najniższe opory przepływu a co za tym idzie prędkości przepływu...

Anemostat położony najdalej dyktuje opory całej instalacji...

Suma oporów przepływu na nawiewie i wyciągu ma być jak najbardziej zbliżona...

Jeżeli na nawiewie masz osiem rur to aby instalacja sama się równoważyła ma mieć osiem rur o podobnej długości na wyciągu ...

To są same bzdury. Zrównałeś hydraulikę do poziomu prostego działania 2+2.

Nie ilość rur świadczy o zrównoważonej instalacja a maksymalna strata po stronie nawiewu i wywiewu.

Amator zaprojektował samodzielnie instalacje: 36Pa Wywiew i 32 Pa Nawiew, wszędzie prędkości poniżej 4 m/s (maksymalna wydajność centrali)

A Ty instalator, który chwali się wieloma montażami proponujesz mu instalacje: 18 Pa Wywiew i 32 Pa Nawiew (maksymalna wydajność centrali)

Twierdząc, że jest ona zrównoważona bo ma po tyle samo SZTUK rur.

Tak, tylko czasem żona gotuje bigos co przy otwartej kuchni powoduje potrzebę by wymienić te 250m3/h.

Nie widzę problemu na reku dać czterech przejściówek na fi160 i przerzucić wszystko na fi160, jeżeli ma to pomóc to ok.

Jedyne co mi nie pasuje to ten dodatkowy wywiew. Bez niego wentylacja będzie zła?

A jeżeli do tych moich 4 nawiewów zastosuje kanały fi 50 aby przepustowości, suma długości względem oporów będą porównywalne do 2 wywiewami to wtedy instalacja będzie zrównoważona? A jeżeli na 4 nawiewach zostawię rury fi75 a przykręcę anemostaty tak żeby opory były takie same jak na wyciągu to instalacja też będzie zrównoważona?

 

 

Jeżeli zostawię tylko te nieszczęsne 2 wywiewy to przy pełnej mocy centrali przez każdy z nich wentylator "wessie" ok 125m3/h, co przy trzech rurach flex fi75/63 da wewnątrz prędkość przepływu ok 3,7m/s.

Zwyczajnie nie rozumiem dlaczego jest wtedy źle. Zrobi się w domu podciśnienie lub nadciśnienie? Jeden wentylator spali mi się szybciej, proszę żebyś mi to wytłumaczył bo naprawdę chciałbym to wiedzieć. Powiem szczerze że nie pojmuje tej definicji zrównoważenia wentylacji.

Twoja koncepcja jest w pełni poprawna.

 

Rozmierz sobie tą instalacje, tak byś znał rzeczywiste długości odcinków PE 75 mm.

Kupić musisz i tak krąg 50 mb.

Patrząc na oko powinno ci tej rury zostać..

Jeśli tak będzie to powiększ sobie odcinek wywiewny łazienki (zrób tam 4xPE75mm)

To jest odcinek o największym oporze w twojej koncepcji (największy przepływ, największa odległość)

Skrzynki rozprężne na wywiewy zamów duże (anemostat minimum 160 mm) przy małej instalacji to zestaw skrzynka + anemostat robi sporą różnicę w oporze.

 

Nawiewy zrób na anemostatach 125.

Zostaw sobie po 2 rury PE75 mm.

Masz wtedy elastyczną instalację (pokoje 2 osobowe)

 

PS. Jak żona zagotuje bigos to i tak będzie czuć.

Jeśli ci ktoś wmawia, że wentylacja zabezpiecza przed zapachami zstępuje klimatyzacje i inne tego typu bajki to pogoń go jak najszybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Jak żona zagotuje bigos to i tak będzie czuć.

Jeśli ci ktoś wmawia, że wentylacja zabezpiecza przed zapachami zstępuje klimatyzacje i inne tego typu bajki to pogoń go jak najszybciej.

 

To był tylko przykład, bigos pewnie było by czuć nawet jak by go robiła w kabinie lakierniczej:)

Ale wracając do tematu:

Co znaczy dużą skrzynkę rozprężną. Te skrzynki się jakoś przelicza? Wstępnie już "projektowałem" na jakiejś tam stronie skrzynkę i zakładałem wymiar minimalny aby się tylko przyłącza mieściły, ale widzę że i tu: im dalej w las tym więcej drzew, w myśl tego co napisałem w pierwszym poście

 

 

(...) A kto wie może się uda wspólnie zrobić jakieś założenia i bez projektu się obejdzie (choć nie będę się upierał na jego brak bo wentylacja tematem rzeką jest).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo..!

Widzę że nie znając długości kanałów wyliczamy opory z dokładnością do 1Pa ...;)

Misiu kolorowy...

Policz jakie opory ma osiem kanałów o długości np 4mb każdy podłączone do skrzynki 160 /8x75 która jest na nawiewie...

I policz jakie opory ma osiem kanałów o takiej samej długości podłączone do takiej samej skrzynki na wyciągu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co znaczy dużą skrzynkę rozprężną. Te skrzynki się jakoś przelicza? Wstępnie już "projektowałem" na jakiejś tam stronie skrzynkę i zakładałem wymiar minimalny aby się tylko przyłącza mieściły, ale widzę że i tu: im dalej w las tym więcej drzew, w myśl tego co napisałem w pierwszym poście

Skrzyń rozdzielczych się nie przelicza.

Rozmiar skrzynki rozprężnej jest uzależniony od wielkości anemostatu.

Skrzynka rozdzielcza to ta, która rozdziela powietrze na kanały PE75.

Skrzynka rozprężna to ta do której podłączamy nawiewnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...