Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ustawienie kotłowni pod instalację PC + wybór urządzenia/instalatora


covallus

Recommended Posts

Witajcie i nie bijcie ;)

 

Zakładam zbiorczy temat - z kilkoma konkretnymi pytaniami w celu usystematyzowania wiedzy z forum ;)

Bo im więcej człowiek czyta i się dowiaduje to tym mniej wie i zaczyna mieć więcej wątpliwości nawet co do rzeczy, które już na 100% ustalił :bash:

 

 

W kwietniu zaczynam budowę na płycie fundamentowej stąd już teraz potrzebuję dograć pewne sprawy związane z instalacjami.

 

Wybór pompy na razie to chyba PW Panasonic lub Daikin

 

Po kolei:


    projekt http://projekty.muratordom.pl/projekt_wariantowy,2453,0,0.htm po lekkiej adaptacji (strych zostaje nieużytkowy jako graciarnia, ale postawię tam reku, więc będzie docelowo docieplony, ew. sam rekuperator.
     
     
  1. OZC wyszło w okolicach 6 kW - razem z CWU celuję więc w pompę 8-9 kW
     
    Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 5827 W
    Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 9407 kWh/rok
     
     
  2. komiek i wszystkie kominy wylatują z realizacji
     
     
  3. jestem zdecydowany na PW, ale w razie "w" chcę zostawić dwa przepusty na ew. wymiennik gruntowy (zasilanie+powrót) - a nuż kiedyś zdecyduję się na odwierty etc... albo zrobię np. GWC -> dobry tok rozumowania?
     
     
  4. jestem po wstępnych rozmowach z poleconym hydraulikiem i chciałbym, aby zajął się instalacjami wodkan + podłogówka. Z racji tego, że jest bardziej od gazu, to samą kotłownię z PC zrobi instalator, którego wybór jeszcze przede mną :) -> w trakcie prac do ustalenia między nimi niezbędne szczegóły np. wyprowadzenie rozdzielaczy i miejsce instalacji, tak?

 

 

 

Teraz pytania:

 

primo - czy instalacja kotłowni z PC wymaga dostępu do kanalizacji (przepust) - jakieś odprowadzanie skroplin etc...

 

secundo - ile fizycznie miejsca może zająć jednostka wew + niezbędne rurki/pompki + ew. sprzęgło + zbiornik CWU w takim pomieszczeniu jak niżej?

Komin wylatuje - czy da się to upchnąć w "górnej części" bez strat dla komunikacji, czy trzeba przenosić się pod okno na ścianę z garażem...?

W kotłowni będzie też ew. jakieś uzdatnianie wody, pralka + na pewno miejsce na suszenie prania...

Na czerwono wejście wody na niebiesko wyjście kanalizacja poglądowo.

 

tertio - np. Panasonic T-CAP 9 kW to będzie dobry wybór na warunki mazowieckie w takim domu (ew. zapas na duże mrozy) -> ocieplenie 20cm grafit, płyta 10cm XPS + na płycie dodatkowo pod wylewkę 10-15 cm styro.

 

quarto - myślę zamiast GWC aby do celów chłodniczych dołożyć na wejściu reku chłodnicę wody zasilaną latem z PC - ma to sens czy przerost formy nad treścią? czy poza rozszerzoną instalacją rekuperatora (większa jednostka i wydajność + sama chłodnica + sterowanie etc..) bardzo komplikuje to instalację PC? Czy lepiej pakować zimną wodę w podłogówkę?

 

quinto - jak duży powinien być zbiornik CWU i jaką w nim utrzymywać temperaturę? Obecnie w mieszkaniu jest tylko wanna, więc zużycia nie ma co porównywać, ale docelowo: 1 łazienka wanna, 1 łazienka prysznic. Można założyć, że dzieciaki raczej wanna 2x dziennie na pewno...

 

 

fm_kotłownia.jpg

 

Czy ktoś mógłby polecić instalatora, który jednocześnie będzie potem serwistantem pompy (w trakcie gwarancji i po) dla Panasonica i/lub Daikina i nie jest to drugi koniec Polski? Bo widziałem kilku polecanych, ale słabo potem za sam dojazd do przeglądu/naprawy zapłacić drugie tyle ;)

 

Sam fakt bycia na liście autoryzowanych np. z panasonicproclub to raczej za mało...

 

ew. zapraszam na prv do podsyłania ew. ofert/korekty pomysłów i koncepcji -> budowa gm. Grodzisk Mazowiecki. Instalacja dopiero przyszły rok co prawda (w tym roku SSZ).

 

pozdrawiam,

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

podbijam wątek :)

może i za obszerny tematycznie...

 

W takim razie konkretne pytanie o konieczność posiadania "w pobliżu" jednostki wewnętrznej pompy i calej instalacji ze zbiornikiem CWU przepustu do kanalizacji?

 

W instrukcji instalacyjnej np. Panasonic'a jest mowa o:

Instalacja kolanka spustowego i przewodu

Instalacja rur odprowadzeniowych z ciśnieniowego zaworu bezpieczeństwa

 

ale w obu przypadkach

"Nie wolno wkładać tego przewodu do studzienki kanalizacyjnej ani przewodu odprowadzania skroplin, ponieważ może to doprowadzić do powstawania gazowego amoniaku, gazu siarkowego itd."

Nie wolno wkładać tego przewodu do studzienki kanalizacyjnej ani przewodu czyszczącego, ponieważ może to doprowadzić do powstawania gazowego amoniaku, gazu siarkowego itd.

 

jest za to:

Wylot tego przewodu prowadzony jest wyłącznie do jednostki zewnętrznej.

Ponieważ z tego węża będzie kapać woda, wylot należy zamontować w miejscu, w którym nie zostanie zablokowany.

 

ergo:

 

Dobrze zatem rozumiem, że nie potrzebuję bezpośrednio do instalacji z PC wyjścia do kanalizacji, a ew. skropliny etc. są wyprowadzane ww. przewodami z powrotem do jednostki zewnętrznej??

:confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...