Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

drzwi do kotłowni, kierunek otwierania - JAK TO W KOŃCU Z TYM JEST?


Recommended Posts

Witajcie

 

nurtuje mnie kwestia kierunku otwierania drzwi do kotłowni w której znajduje się kocioł na gaz.

 

W internecie znalazłem kilka odnośników do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. nr 75, poz. 690, z późn. zm.), konkretniej do art 136 tego rozporządzenia a także do polskiej normy PN-87/B-02411: Ogrzewnictwo. Kotłownie wbudowane na paliwo stałe. Wymagania.

 

Więcej aktów prawnych regulujących usytuowanie drzwi w kotłowni nie znalazłem.

 

 

Powyższe akty prawne nie wspominają nic o kotłowni w której jest kocioł na gaz. Tym bardziej, że gaz nie jest paliwem stałym. Więc tym bardziej wspomniane akty nie dotyczą kotłowni z kotłem na gaz.

 

Czy zatem nie ma żadnego świstka które by od strony formalnej precyzowało wymaganie mówiące o tym iż drzwi prowadzące z kotłowni moga się otwierać jedynie na zewnątrz?

 

Skąd więc te tak często powtarzane opinie i o tym iż drzwi otwierane do środka kotłowni nie przejdą przy odbiorze budynku ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd więc te tak często powtarzane opinie i o tym iż drzwi otwierane do środka kotłowni nie przejdą przy odbiorze budynku ?

Z niewiedzy? Po pierwsze od kiedy przy budowie domu jednorodzinnego występuje "odbiór"? Poza tym kotły gazowe (o odpowiednio małej mocy) można montować w "niespecjalizowanych" pomieszczeniach. Kocioł wiszący na ścianie kuchni czy łazienki nie jest niczym dziwnym

 

Natomiast jak ktoś się boi tego promila zagrożenia wybuchem kotła gazowego to drzwi otwierane "na zewnątrz" są potencjalnie bezpieczniejsze niż "do wewnątrz". Dla zapobiegliwych warto się do tego stosować a dla paranoików trzeba dla spokoju ducha ;)

 

A przepisy trzeba po prostu czytać i rozumieć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiór... takie określenie spotykam w necie a a rozumiana jest pod tym obowiązkowa kontrola nadzoru budowlanego, która ma na celu sprawdzenie prowadzenia budowy zgodnie z ustaleniami i warunkami określonymi w pozwoleniu na budowę.

 

 

Za uchybienie w czasie tej kontroli można dostać 1000 PLN kary.. no sam sie zastanawiam czy drzwi do kotłowni otwierane do środka mogą się kwalifikować jako uchybienie, skoro na projekcie jest inaczej - na zewnątrz.

 

Zastanawiam się czy jest to uchybienie naprawdę aż tak dużej wagi. Wg mnie - nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pouczeniu mam tylko słowa mówiące o zgłoszeniu zakończenia robót

Jednakże nie trudno jest trafić choćby na taki tekst

http://muratordom.pl/prawo/formalnosci-budowlane/prawo-budowlane-zawiadomienie-o-zakonczeniu-budowy-konieczne-legalnie-zamieszkac-w-domu,132_7007.html

 

"...Do użytkowania budynku można przystąpić po zawiadomieniu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy, jeżeli w ciągu 21 dni nie zgłosi on sprzeciwu w drodze decyzji. W takim samym terminie od otrzymania zawiadomienia o zakończeniu budowy nadzór budowlany ma prawo skontrolować obiekt..."

 

 

 

Albo na tekst pod tym linkiem http://muratordom.pl/prawo/formalnosci-budowlane/po-zakonczeniu-budowy,132_3279.html

 

a w nim tekst "...Do użytkowania budynku można przystąpić po zawiadomieniu właściwego organu o zakończeniu budowy, jeżeli organ ten w ciągu 21 dni nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji. Również w takim samym terminie od otrzymania zawiadomienia o zakończeniu budowy nadzór budowlany ma prawo skontrolować obiekt. W razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości nałoży na inwestora kary w wysokości 1000 zł za każdą nieprawidłowość. Może to mieć miejsce tylko w przypadku obowiązkowej kontroli, a te nie dotyczą budynków mieszkalnych, chyba że przystępujemy do użytkowania niewykończonego budynku – wtedy kontrola jest obowiązkowa....:"

 

 

 

Polskie przepisy.... ehhhh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Froscher - nie wszędzie jest ten sam inspektorat budowlany. Jeden powiat ma taki, a inny powiat może mieć skurczybyka, który czepia się wszystkiego i jeździ na każdą budowę.

 

Bwojtek - buduj zgodnie z projektem, a będzie dobrze. Oczywiście patrz też na przepisy prawa budowlanego z momentu rozpoczęcia robót, bo 1-go stycznia 2017r. była mała nowelizacja pewnych zagadnień z prawa budowlanego.

P.S. masz kierownika budowy odpowiedzialnego za coś. Nie bądź taki dla niego/niej miły - za coś bierze pieniądze więc może popracować trochę i Ci pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

To wolisz budować niezgodnie z projektem? Zmiany muszą podlegać adaptacji projektu. Po 1 stycznia 2017r. weszła nowelizacja prawa budowlanego. Mimo wszystko jeśli budowa była zaczęta w 2016r. to do tamtych przepisów się stosujesz.

A co do projektów to wiem - durnoty bywają tam niesamowite.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...