Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

nawiew i wywie w jednym pomieszczeniu - brak podcięć w drzwiach i kratek w WC


Recommended Posts

Witam,

 

Chciałbym się zapytać czy jest możliwość tak zaprojektować instalację WM by zrezygnować ze szczelin wentylacyjnych przy podłodze w pokojach w drzwiach i kratkach w drzwiach łazienki i WC ?

Chcę koniecznie uniknąć podcięć w drzwiach 1-1,5 cm i kratki w drzwiach WC.

By to zrobić pewnie trzeba zrobić nawiew i wywie w jednym pomieszczeniu? :confused:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sprawdzałeś jak wygląda szczelina 1cm? Ja mieszkam od kilku lat i w tym roku planuje zrobić WM. Popatrzyłem sobie na moje drzwi, jaka jest malutka szczelina i zacząłem już myśleć o ich cięciu. Na razie tylko planuje, więc wziąłem sobie miarę i sprawdzam. Okazało się że 1cm szczelinę już mam wszędzie. Jak osadzałem drzwi to zrobiłem sobie delikatnie większą żeby można było je bezpiecznie otwierać a nie żeby przy pełnym otwarciu ocierały o podłogę bo trzeba było je np. delikatnie "przekosić" podczas regulacji.. Drzwi mam 90cm, oprócz tego na ościeżnicach nie mam uszczelek a to też przecież na całym obwodzie też daje jakąś szczelinę.

 

Zaintrygował mnie ten temat więc "wlazłem" na kalkulator przepływu i wstawiłem przekroje szczelin żeby zobaczyć jaka jest ich wydajność.

Przyjmuje się że do prędkości przepływu powietrza 5m/s nie słychać przepływającego powietrza.

A więc wyniki:

 

przy szczelinie 6mm!

Drzwi 80 przy 3m/s = 51m3/h przy 5m/s = 86m3/h

Drzwi 90 przy 3m/s = 58m3/h przy 5m/s = 97m3/h

Drzwi 100 przy 3m/s = 64m3/h przy 5m/s = 108m3/h

 

przy szczelinie 10mm!

Drzwi 80 przy 3m/s = 86m3/h przy 5m/s = 144m3/h

Drzwi 90 przy 3m/s = 97m3/h przy 5m/s = 162m3/h

Drzwi 100 przy 3m/s = 108m3/h przy 5m/s = 180m3/h

 

Teraz wziąłem to do swoich wartości w domu.

Maksymalnie na 1 pokój moja wentylacja będzie ładować 62m3/h, (na co dzień pewnie będzie tego tylko ze 30%). Jeżeli założę że przy 5m/s będzie cicho a moje drzwi mają 90cm to szpara która zapewni ten przepływ (nie uwzględniam w ogóle luzu między drzwiami a ościeżnicą na całym obwodzie!) musi mieć uwaga: 3,83mm!

 

Gorzej jest np w łazience gdzie moja centrala musi wywiać Maksymalnie 125m3/h (na co dzień pewnie będzie tego też tylko ze 30%) tam potrzebuje szczeliny (drzwi też mam 90) aż: 7,72mm

 

Teraz przyjmijmy że na całym obwodzie drzwi (oprócz szczeliny między podłogą a drzwiami) mamy luz między drzwiami i ościeżnica 1mm wtedy taka szczelina ma powierzchnię 4900mm2 co przy prędkości przepływu 5m/s daje przepływ 88m3/h!

 

Biorąc pod uwagę że drzwi łazienkowe przeważnie mają otwory wentylacyjne, oraz szczeliny między drzwiami a podłogą aby te poprawnie się otwierały mają te min 6mm a drzwi nie mają uszczelek między ościeżnicą to naprawdę temat nie jest aż tak istotny.

 

Jeżeli natomiast do łazienki damy otwory wentylacyjne w drzwiach oraz wszędzie będziemy mieli 1cm szparę, której praktycznie i tak nie widać to temat jest załatwiony z ogromnym zapasem. Takie jest moje zdanie amatora. Proszę jakiegoś profesjonalistę o weryfikację tej teori.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz robić dużych podcięć, norma mówi o otworach wyrównawczych o powierzchni 80cm2 dla pokojów mieszkalnych i 200cm2 dla łazienek, wc, kuchni. Można to zrobić przez podcięcie w drzwiach, otwory w drzwiach, ale najlepiej przez otwory nad drzwiami, czyli przebicie ściany pod sufitem i wstawienie kratek wentylacyjnych.

 

Danie nawiewu i wywiewu w jednym pomieszczeniu to zły pomysł. Chciałbyś żeby do łazienki, w której masz np. 24oC w zimę dmuchało ci powietrze o temp. 12-15oC i to w ilości 50m3/h? Poza tym to by podwoiło ilość wymienianego powietrza w mieszkaniu.

Normalnie to co nawiewasz do pomieszczeń czystych, przechodzi później do pomieszczeń brudnych (i nadal jest uznawane za powietrze świeże). Np. nawiewasz do gabinetu i salonu łącznie 100m3, a z kuchni i wc wywiewasz łącznie też 100m3/h, w ten sposób porcją 100m3/h zwentylowałeś 4 pomieszczenia. Gdyby każde z nich miało własny nawiew i wywiew potrzebowałbyś 200m3/h.

 

Wyliczenia, które wyżej zrobił kolega są bez sensu ze względu na przyjęcie prędkości 3-5 m/s, które nie są dopuszczalne w strefie przebywania ludzi (na wysokości stóp), o ile pamiętam nie powinno się przekroczyć 0,2m/s (w lato trochę więcej), ale pod sufitem (powyżej wzrostu człowieka) mogą być wyższe prędkości.

Edytowane przez SzymonKc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyliczenia, które wyżej zrobił kolega są bez sensu ze względu na przyjęcie prędkości 3-5 m/s, które nie są dopuszczalne w strefie przebywania ludzi (na wysokości stóp), o ile pamiętam nie powinno się przekroczyć 0,2m/s (w lato trochę więcej), ale pod sufitem (powyżej wzrostu człowieka) mogą być wyższe prędkości.

 

Mądrego to i przyjemnie posłuchać :cool:

A więc moje drzwi do pokoju mające 1cm szparę między podłogą oraz 1mm szparę wokół ościeżnicy mają w sumie szczelinę 140cm2

Teoretycznie z normą jest ok (>80cm2), ale jak jak policzę prędkość przepływu dla mojego pokoju (max 62m3/h) to i tak prędkość w szczelinach wychodzi 1,23m/s więc dużo za dużo.

Teraz jak tak liczę to samo ale żeby zapewnić choćby te 0,27m/s musiałbym mieć szczelinę 7cm.

Kurcze to jak to jest? Czy aby w szczelinie jest strefa przebywania ludzi?

Widocznie strefa przebywania ludzi w tym przypadku przyjmowana jest jakąś odległość (nie mam pojęcia jaką, ale to chyba bez znaczenia) od tej szczeliny i stąd powstała wyżej wymieniona norma.

 

W każdym bądź razie w pokojach nie widoczna szczelina 1cm (min drzwi 80) jest ok, a w łazience 1cm śzczelina + 4 krateczki, które wg. mnie ładnie dobrane dodają uroku i też jest kozaczek :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...