Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wymiana kotła gazowego zwyklego na kondensacyjny. Czy warto?


dahaczor

Recommended Posts

Witam serdecznie.

 

Szukam pomocy u fachowców na forum ponieważ przez ostatnie kilka dni czytałem o kotłach wszelakiego rodzaju i mam już sam mam kocioł w głowie:. Mianowicie sprawa wygląda w ten sposób że mam piec gazowy zwykły i nie ukrywam mam dosyć wysokie rachunki za gaz i podobno piece kondensacyjne są bardziej ekonomiczne. Może mnie ktoś naprowadzić czy jest tak faktycznie czy to tylko marketing. Jeże li jednak warto wymienić to na jaki jedno funkcyjny z cwu czy może dwufunkcyjny ponieważ ten temat też mi namieszał w głowie.

Mój dom ma 160m2 powierzchni użytkowej jest docieplony wełną mineralną oraz zainstalowane grzejniki. Dom ma około 7 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz kocioł gazowy z otwartą komorą spalania, to kondensacyjny będzie jakieś 20-25% sprawniejszy.

Jeżeli masz z zamkniętą komorą spalania, to jakieś 15-20%.

Proponowałbym 1 funkcyjny + zasobnik 120-140L.

 

EDIT: na jaką temperaturę ustawiasz zazwyczaj instalacje (powiedzmy jak jest koło zera)? Przemo słusznie zauważył, że to też będzie miało wpływ.

Edytowane przez teres
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potencjalna oszczędność to zależy chyba też od instalacji - na jakie temp jest liczona. Kondensacyjny będzie sprawniejszy, jeśli przez większość sezonu będzie mógł kondensować. Fakt - teraz bez kondensacji to już jakoś niewielki jest wybór nowych kotłów. Ale są. Pytanie (nie sprawdzałem) o różnice w cenie - czy przy porównywalnych jakościowo kotłach z kondensacją i bez jest duża.

Tak, czy inaczej jeśli masz kociołek nie starszy niż dom (7 lat) to oszczędności na gazie szukał bym bardziej w budynku - mostki, nieszczelności (może termowizję zrób?) Ewentualnie wentylacja.

Edytowane przez przemo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dahaczor,

 

Korzystniejszym rozwiązaniem będzie wybór kotła kondensacyjnego, ponieważ dzięki odzyskowi ciepła ze skroplin znajdujących się w spalinach, kocioł uzyskuje zwiększoną sprawność. Kotły kondensacyjne mogą pracować z każdym rodzajem instalacji, lecz najwyższą sprawność osiągają przy współpracy z ogrzewaniem podłogowym lub grzejnikowym zaprojektowanym na pracę w obniżonych parametrach. Przy współpracy z ogrzewaniem grzejnikowym zaprojektowanym na parametry pracy 70/55, jedynie przez kilka dni w roku nie będzie zachodził proces kondensacji.

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji o kotłach kondensacyjnych marki Junkers z rodziny Cerapur zachęcam do odwiedzenia strony internetowej: http://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/.

Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Junkers

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...