Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak wzmocnic stare gliniane sciany (tylko nie rigipsy...)


miska

Recommended Posts

Kochani,

 

Jak skutecznie wzmocnic pekajace sciany w starym nieomalze 100 letnim

budynku?

Orygynalne sciany, to niemiecki wynalazek pt: troche sieczki, troche gliny

a wszystko to na drewnianej konstrukcji.

Chce jeden pokoj zostawic w oryginalnej wersji, ale konieczne jest wzmocnienie scian i usuniecie wilgoci (czarne plesniowe plamki na suficie). :oops:

 

Pan w skladzie budowlanym polecil mi wykuc lekko i uzupelnic gipsem..???!

Co wy na to?

 

Pozdrawiam i czekam na wasze rady. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

nie wiem czy dobrze zrozumiałem Twój opis, ale to pewnie tzw. konstrukcja szkieletowa z wypełnieniem szachulcowym - czyli mieszaniną gliny z elementami organicznymi, którą została oblepiona plecionka wiklinowa albo drewniane listwy/polana. Nie wydaje mi się, aby uzupełnianie gipsem było najlepszym pomysłem. Trudno, ale jednak dostępne są tynki gliniane (poszukaj w google pod "lehmputz") - które używa się powszechnie w Niemczech do konserwacji podobnej architektury ("Fachwerk").

Wydaje mi się, że najlepiej byłoby ściągnąć uszkodzone przez grzyba i wilgoć warstwy i położyć właśnie taki tynk gliniany - podobno kładzenie takiego tynku wcale nie jest takie trudne - jedno, co trzeba wiedzieć, to że taki tynk długo schnie...

Tutaj mała lista producentów:

http://www.baustoffchemie.de/db/lehmputze/

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...