Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kupno domu z rynku wtórnego – ekspertyza czy opinia?


kammichbud

Recommended Posts

Przymierzamy się do kupna domu z rynku wtórnego. Znaleźliśmy dom który odpowiadał by naszym wymaganiom, tutaj rozpoczyna się nasz problem. Dom jest wiekowy, jednak że nasze „nie profesjonalne oględziny” rokują całkiem niezłe, niestety nie jesteśmy wstanie sprawdzić wszystkiego. Chcieli byśmy opinii fachowca. Jednak czy wystarczy opinia techniczna czy lepiej dokonać ekspertyzy?( http://muratordom.pl/budowa/przed-budowa/ocena-stanu-technicznego-budynku-opinia-i-ekspertyza-techniczna,13_7403.html). Czy ktoś stawał przed takim wyborem? Czy w okolicach Wrocławia znajduje się firma która trudni się wykonywaniem takich usług? A może ktoś poleci konkretnego rzeczoznawcę budowlanego?

Zależy nam na:

• Identyfikacja ścian działowych, nośnych (dom na tyle stary, że nie posiada planów)

• Wytrzymałość stropów

• Ogólny stan konstrukcji dachu

• Stan centralnego ogrzewania

Prosimy o pomoc. Z góry dziękujemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocenę może przeprowadzić każdy inżynier budowlany który ma jako takie pojęcie . Bo to jest "ocena" tego co widzi.

Ekspertyza jest jego szczególną odmianą dokonaną przez eksperta lub specjalistę z tej dziedziny - tu budowlanej. Czy inżynier może być specjalistą? - owszem z reguły tak jest.

Dlatego Wam wydaje się , że wszystko jest ok , ktoś kto się na tym zna - kierownik budowy może mieć inne zdanie, a po wykonaniu ekspertyz budowlanych czyli zbadaniu próbek materiału użytego przy budowie, wytrzymałości elementów odkopaniu części fundamentów, wykonaniu pomiarów np kamerą termowizyjną czy geo-radarem sprawdzeniu poziomu wód wokół domu i zastosowanych izolacji, pomiarze wewnętrznych struktur ścian piwnic, stropów , dachu użytych materiałów i ich procesów starzenia się itd...tego jest naprawdę wiele. Niekiedy podczas takiej ekspertyzy umieszcza się dokumentację fotograficzną szczególnych elementów konstrukcji budynku i nawet na tej podstawie wypowiadają się i opiniują "spece" z dziedzin danych elementów. Wszystko zależy co chcecie zrobić z domem który zamierzacie kupić.

Jeśli mieszkać - po wyremontowaniu wystarczy ocena przez zrzeszonego kierownika budowy...jeśli rozbudowywać - ekspertyza.

 

To moje osobiste zdanie

Dla zrozumienia co mam na myśli :) jeśli wchodzę do pokoju to widzę kolor ściany, czy farba jest nowa i dobrze przylega i się trzyma równej gładkiej jej powierzchni - OPINIA

Gdybym zeskrobał farbę zobaczył bym że jest to tynk - tu gipsowy lub cementowo wapienny- gdybym skrobał do muru wiedział bym z czego jest zbudowana ściana - gips,pustak cegła mógłbym przewidywać jej jakość , wytrzymałość - EKSPERTYZA

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Bardzo dobra opinia, warto posłuchać :)

 

MIeliśmy 2 oceny, a w trakcie remontu trzeba było wykonać ekspertyzę. W poniemieckich domach można trafić na wszystko, z racji wieku i np. ówczesnych kłopotów materiałowych przy budowie. Do tego różnego rodzaju uszkodzenia spowodowane np.: przeciekaniem dachu, którego nie było widać, grzyby, pleśnie, szkodniki w drewnie, rozwalona kanalizacja przez korzenie, popękane rury ogrzewania, uszkodzony komin, zmurszałe stropy itp, itd. Czyli wszystko to czego nie widać, a wychodzi przy remoncie. Kwestia ile chcecie zainwestować, ile możecie wydać na remont i ile możecie zaakceptować.

 

Przy umowie kupna można nalegać na klauzule o częściowej zwrocie kosztów, jeśli zostały zatajone problemy i uszkodzenia.

 

Warto pogadać z sąsiadami, powiedzą czy były remonty i jakie były kłopoty. Jakie sami mają, bo mogą się okazać bardzo podobne, jeśli budynki są w podobnym wieku.

 

MOżna poszukać w internecie planów budynku, starych zdjęć lotniczych, map i być może będzie można określić wiek budynku ( u nas się udało), wysokość wód gruntowych itp. Można się pozytywnie zaskoczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...