Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł na węgiel - podłogówka + grzejniki


kurtz

Recommended Posts

Czy można zainstalować w jednej części domu podłogówkę a w drugiej grzejniki i zasilać to kotłem na paliwo stałe (ekogroszek)?

Jak wykonać jednocześnie instalację wysoko i nisko temperaturową?

 

Dodam, że podłogówka byłaby w nowej części domu z dobra izolacja a grzejniki w części słabo ocieplonej. Czy takie rozwiązanie umożliwi sensowną regulację temperatury w domu? Wykonać się pewnie jakoś da, tylko się obawiam, czy da się tym sensownie sterować, żeby nie było, że w nowej części będzie cały czas za gorąco a w starej za zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_1*
bez najmniejszego problemu , tylko do rozdzielacza musisz dokupić grupę pompowo mieszającą 7-8 stówek i działa jak lala , ustawiasz na zaworze czterodrogowym ile chcesz od 25 do 55 stopni wg uznania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_1*
ale na pozostałe grzejniki pójdzie mi np. 70stopni?

oczywiście , rura odpowiedniej grubości i z tej rury wali ciepło na grzejniki a z odgałęzienia idzie na rozdzielacz i w nim ustawiasz tmp jaka ci pasuje

ja mam takie rozwiązanie i działa wyśmienicie, podłączasz do rozdzielacza i gitara http://www.ferro.pl/termostatyczna-mieszajaca-grupa-pompowa-do-ogrzewania-podlogowego-gm40.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że możesz - choć ja jeszcze z tego nie korzystałem, przy dobrze dobranym/wyliczonym rozstawie rurek Ogrzewania Podłogowego nie ma takiej potrzeby, co najwyżej przy dużych mrozach zwiększam temp zasilania rozdzielacza OP. Temperatury w poszczególnych pomieszczeniach zróżnicować najprościej zmianą przepływu w danej pętli (koniecznie kup rozdzielacz z rotametrami-przezroczyste wskaźniki przepływu z regulacją).

W wersji dla wymagających możesz też założyć elektrozawory na belce powrotnej rozdzielacza OP i podłączyć je do termostatów pokojowych - nie zapomnij w takim wypadku o odpowiednim okablowaniu, są też wersje bezprzewodowe ale będą droższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla regulacji temperatury w pomieszczeniu polecam przewodowy System KAN-therm BASIC+.

http://pl.kan-therm.com/system_kan_therm/automatyka_sterujaca_kan_therm/basic_sterujaca_automatyka_przewodowa.html

 

Kompletny system to listwa sterująca, siłowniki oraz termostaty.

Listwa w standardzie posiada tzw. moduł pompowy, do którego wpinamy zasilanie pompy obiegowej ogrzewania podłogowego. W przypadku gdy we wszystkich pomieszczeniach zostanie uzyskana wymagana temperatura (siłowniki wszystkie zamkną się) moduł automatycznie odetnie zasilanie pompy - gdy chociaż jeden siłownik się otworzy (potrzeba grzania) wówczas moduł uruchomi pompę.

Tym sposobem nie ma potrzeby ciągłej pracy pompy ogrzewania podłogowego.

 

Termostaty pokojowe do podłączenia do listwy sterującej wymagają przewodu min. 3-żyłowego o przekroju 0,75 - 1,5 mm2.

osobiście polecam założenie przewodu 5-żyłowego, w przyszłości może będzie chęć zmiany termostatu na bardziej zaawansowany - instalacje elektryczna będzie już gotowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...