Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wydajność pompy w piecu Termet Ecodens Gold/Silver


dziadzi

Recommended Posts

Witam,

czy ktoś może powiedzieć jaka jest wydajność pompy dla CO w tym piecu? W instrukcji czytam:

 

Gold / Gold PLus:

Ciśnienie wody - MPa (bar) 0,01 (0,1) ÷ 0.6(6)

Minimalny przepływ wody 2,7 l/m

Max przepływ wody(ogranicznik przepływu ) 10l/m dla pieca 20 kW oraz --- dla pieca 25kW oraz 35 kW

 

Silver:

Ciśnienie wody - MPa (bar) 0,01 (0,1) ÷ 0.6(6)

Minimalny przepływ wody 2 l/m

Max przepływ wody(ogranicznik przepływu ) ---

 

Czyli że dla pieca Gold 20kW przepływ jest ograniczony przez sterownik do 10l/m (0,6 dm3/h) ? Jeśli dla wersji 25 oraz 35 kW nie jest ograniczony to jaka w takim razie jest wydajność tej pompy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years później...
Jeśli mogę się podczepić i temat pasuje to potrzebuje uzyskać informację. Jak nisko mogę ustawić min modulacji pompy w Silverze. Parametr p17 w menu serwisowym. W Goldzie fabrycznie jest to 15 % a w silverze fabryczna nastawa 50. Instalacja grzejnikowa bez termostatów. Aktualnie mam p17 -35 p15-15.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam szanowne grono.

Stałem się szczęśliwym lub też nie posiadaczem kotła Termet EcoCondens Gold Plus 20kW 1F. Wewnątrz jest pompa Wilo Para OTMSL/6-43/IPWM1

Kocioł został uruchomiony jednak okazuje się, że ledwo co pcha wodę w obieg.

Przed zakupem dzwoniłem bezpośrednio do producenta, gdzie rozmawiałem z osobą, która powinna mieć największą wiedzę jeśli chodzi o parametry tego kotła i jego wydajność, dlatego też zapewniony, że będzie on działał zakupiłem go. Kocioł miał spokojnie przepchać 2000l/h, a właściwie jego pompa.

Domyślam się, że został on po prostu, źle ustawiony, ale niestety odpowiedź z Termet-u brzmi : tajemnica firmy, ustawienia powinny zostać wprowadzone przez instalatora/serwisanta.

I teraz nie wiem co robić.

 

Moja instalacja to 100% ogrzewanie podłogowe, łącznie około 1350 mb pex 16:

parter rozdzielacz 14 obwodów, w tym 2 grzejniki łazienkowe,

piętro rozdzielacz 13 obwodów, w tym 2 grzejniki łazienkowe.

 

Instalacja jest podłączona nastęująco:

termet-zasilanie : pół śrubunek i zawór 3/4, przejście na 1" pex 32 o długości 1 mb, trójnik 1" (zawór do nabijania instalacji), separator powietrza 1", trójnik 1" ---

--- następnie rozdzielacz na parterze podłączony jest z ww trójnikiem za pomocą pex 32 o długości 1mb z dwoma kolankami 90 stopni,

a rozdzielacz na piętrze podłączony jest z ww trójnikiem za pomocą pex 26 o długości 4mb z jednym kolankiem 90 stopni.

 

termet-powrót : pół śrubunek i zawór 3/4, przejście na 1" pex 32 o długości 40cm, przejście na 3/4 separator magnetyczny, kolanko 3/4, filtr mechaniczny 3/4, , przejście na 1" zawór , pex 32 1mb, trójnik 1" (naczynie przeponowe 12l), trójnik 1" (zawór do upuszczania instalacji), trójnik 1" ---

--- następnie rozdzielacz na parterze podłączony jest z ww trójnikiem za pomocą pex 32 o długości 1mb,

a rozdzielacz na piętrze podłączony jest z ww trójnikiem za pomocą pex 26 o długości 4mb z jednym kolankiem 90 stopni.

 

Według projektu Ogrzewania Podłogowego wymagany przepływ na wszystkich pętlach to 14,5 l/min (870 l/h, wysokość podnoszenia 2,5m), temperatura zasilania 35 stopni C.

Nie uwzględniłem tu dodatkowych dwóch grzejników łazienkowych oraz dwóch pętli o długości około 60mb każda.

Grzejniki na chwilę obecną nie są podłączone, pętle są zamknięte.

 

Komin wykonany z pp 60 (dwa kolanka po 90 stopni, 1 pozioma rura o długości 35 cm, 6,5 metra pionowa rura).

 

Nie wiem czy to istotne dane do obliczenia, czy ta pompa w kotle da sobie radę. ale:

kocioł wisi na parterze, na wysokości 1,5m od podłogi, naczynie przeponowe jest w połowie wysokości kotła.

 

Moje ustawienia kotła:

P01-40

P02-99

P03-99

P04-15

P05-55

P06- nie wyświetla się

P07-01

P08-01

P09-01

P10-00

P11-02

P12-00

P13- nie wyświetla się

P14- nie wyświetla się

P15- nie wyświetla się

P16-00

P17- nie wyświetla się

P18- nie wyświetla się

P19- nie wyświetla się

P20-05

P21-75

P22-00

P23-00

P24-20

P25-03

P26-01

P27- nie wyświetla się

P28- nie wyświetla się

P29-55

P30- nie wyświetla się

P31-00

 

Podczas pracy kotła parametr PR się nie wyświetla,a parametr FR jest różny od zera aż do 20.

PR to chyba moc pompy z tego co przeczytałem, a FR obroty wentylatora?

 

Zależy mi na jak najniższej mocy kotła, aby dostosować go do zapotrzebowania budynku, jak i uzyskania wymaganych przepływów.

 

Na chwilę obecną mam przepływ rzędu około 8l/min i nie chce iść więcej.

Przy zamknięciu jednego rozdzielacza i ustawieniu przepływów, a następnie otwarciu obu przepływy spadają na pętlach praktycznie o połowę i mam wtedy około 0,25l/min na każdej pętli.

 

Dodatkowo kocioł czasami pracuje bardzo głośno, jakby wewnątrz coś go zatykało.

 

Instalator nie pytał mnie o żadne parametry instalacji, temperaturę zasilania, wysokość komina itp.

 

Gdzie szukać błędu? Czy ta pompa nie da rady przy tej instalacji? Chyba aż takich oporów nie mam w instalacji patrząc na opis, który zamieściłem.

 

Z góry dziękuję za pomoc

Edytowane przez kropekkkk
dopisanie wyjaśnien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanowne grono.

 

 

Moja instalacja to 100% ogrzewanie podłogowe, łącznie około 1350 mb pex 16:

parter rozdzielacz 14 obwodów, w tym 2 grzejniki łazienkowe,

piętro rozdzielacz 13 obwodów, w tym 2 grzejniki łazienkowe.

oc

 

troche dużo tych obwodów , średnio obwód powinien 100 metrów, u ciebie mają po 50 i dodatkowo masz grzejniki, jaki sens jest dawać grzejnik przy ogrzewaniu niskotemperaturowym,

 

może masz za bardzo pozamykane przepływy na rozdzielaczach. wg mnie nie ma co za bardzo liczyć ilość litrów na minutę ile tego przepłynie. otwórz na max pętle w rozdzielaczach, i wtedy zobacz czy pompa w kotle daje rade a jak nie to podnieś parametr mocy pompy na kotle. poza tym skąd wnioskujesz że pompa nie daje rady ?

Edytowane przez Janekk1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

U mnie podobna sytuacja, ten sam kocioł sama podłogówka 900mb/12 sekcji a rotametry wszystkie odkręcone iwskazują cały czas 0 przepływ i dopiero jak zamknę połowę sesji to zaczynają się ruszać. Instalacja wykonana z końcem października

 

Moim zdaniem załadowali tańszą słabszą pompę Wilo Para OTMSL/6-43/IPWM1 jak wspomniałeś (muszę to sprawdzić u siebie) a powinna być Wilo PARA OTMSL i7m/ 7-50/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Mam podobny problem z wydajnością pompy w piecu Gold Plus 25. Zamontowana pompa Wilo Para OTMSL/6-43/IPWM1.

U mnie o tyle dziwne, że mam sprzęgło hydrauliczne i pompa pieca tylko pchać musi wode po krótkim obiegu gdzie po drodze (poza swoimi oporami wewnętrznymi na wymienniku itd.) ma tylko filtr siatkowy 1" i separatory cząstek i powietrza flamco xtream dn25 (1") i to na razie ustawione w trym ECO (mniejszy opór bo tylko część wody przez nie przepływa), wszystko połączone rurami 1" lub PP Stabi 32 PN20. Pompy w obiegach grzewczych biorą łącznie 1,5 m3/h i w sprzęgle mam spore podmieszanie ze względu na za małą wydajność pompy w kotle. Jak wyłączę jedną z grup pompowych, to woda na zasilaniu drugiej podskakuje o 5 stopni w górę. Sugeruje to, ze wydajność pompy w piecu jest circa 0,8-1 m3/h. Pompa ograniczona w kotle do 85% bo na 99% nic sie nie zmienia.

Jednocześnie piec moduluje w dół ale jednoczesnie mieli pompą na max ile mu się ustawieniem P18 pozwala bo nie jest w stanie osiągnąć zakładanej delty która jest ustawiona fabrycznie na 6 a faktycznie wynosi 11 na ten moment. W sumie dom jest u mnie wykańczany i dopoki nie wdroze automatki grzewczej to nawet taki stan rzeczy mi nie przeszkadza bo temperatura z pieca wychodzi 45 stopni, powrot 34 wiec bardzo dobre parametry do kondensacji. Problem będzie jak się wprowadzę i automatyka wyłaczy jedną pompę a druga będzie chodzić, nagle w podłoge pójdzie o 5 stopni wiecej, a potem jak właczy obie pompy to pójdzie 5 stopni mniej. Do dupy wtedy z takim sterowaniem.

 

Instalacja nowa, uruchomiona pare dni temu, przelewana przed uruchomieniem. Jeszcze sprawdzę filtr siatkowy na powrocie pieca ale nie poderzewam, że cokolwiek tam znajdę. Napisałem do Termeta co tu się odpie....rnicza. Na takim krótkim obiegu to ta pompa powinna na 50% mocy dać taki przepływ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tak sobie myślę, że jeśli się okaże TTTM (Ten Typ Tak Ma) to podjadę z deltą na 11 w piecu. Wtedy jeśli wyłączę jedną grupę pompową, to pompa w piecu także powinna przyhamować i poziom podmieszania w sprzęgle będzie stały. Minus takiego rozwiązania jest taki, że będę jechał na +5 temp na piecu w stosunku do tego co idzie w podłogę. Plus jest taki ze delta większa więc i kondensacja lepsza. Delta w samej podłodze będzie 5 stopni (tak jest wyliczone w projekcie i tak po ustawieniu odpowiednich przepływów się mi instalacja zachowuje) więc podręcznikowo, +6 stopni delty w obiegu pieca jest tylko z powodu podmieszania w sprzęgle. W sumie to może nawet tak będzie lepiej to zostawić, pytanie tylko czy ustawienie delty na 11 odpowiedni zestroi się z zapotrzebowaniem na ciepło od strony budynku, żeby temp na zasilaniu grupy pompowej była circa ciągle taka sama.

Muszę więc znaleść worst case screnario czyli taki kiedy delta na piecu jest NAJWYŻSZA przy jednoczesnej delcie 5 stopni na zasilaniu podłogówki i stroić układ pod kątem tych parametrów a więc i krzywej grzewczej w sterowniku pogodowym i delta T na piecu.

Jak mi cos Termet raczy odpowiedzieć to wrzucę tu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam termet 20kw i U mnie nie ma przepływów. Poza tym kociol 2 miechy a 3 razy serwis wzywany, za każdym razem coraz poważniejsza usterka.

Jak czytam fora to widać że w ostatnim czasie termet ma jakiś problem dużo osób narzeka na to samo czyli problemy z przepływem.

Zdejmij obudowę I zobacz czy w pompę wpięta jest wtyczka ze sterownika bo u mnie nie była i nawet zmieniając parametry to nic się nie zmieniało w jej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest wtyczka wpięta, słychać też zmianę w pracy pompy po zmianie parametru P18 (maksymalny wydatek pompy). Wychodzi, na to że nie daje ona rady choć tak jak mówię z wykresów wynika, że powinna taki przepływ na krótkim obiegu wciągnąć nosem. Może wsadzili jakiś lipny zawór trójdrogowy z malutkim Kvs? W tygodniu dryndnę jeszcze do instalatora to z nim pogadam o co tu biega.

 

Poza tą wątpliwoscią z przepływem (z którą jak pisałem być może dam radę żyć) jest ok ale chodzi u mnie dopiero tydzień:)

Dom w połowie ocieplony (a właściwie ocieplony to dużo powiedziane), mokre podłogi (85% wilgotność względna w domu), i dało radę ogrzać do 21 na dole i 23 na górze przy mrozach -6. 100% podłógówka 240m2. Piec ograniczony do max 55%, Tz 45 stopni ale ze względu na podmieszanie w podłogę idzie ok. 39.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie również powinna dawać rade bo tylko podłogówka 12 sekcji ok 950mb rury ale jest lipa.

Coś jest nie tak tylko nie wiem co, można wybierac zawór 3d/pompa/sterownik

Najlepiej byłoby wezwać gościa który zna się na termetach żeby wszystko sprawdził

Jeżeli twój instalator udzieli jakichs wskazówek to daj znac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tak sobie myślę, że jeśli się okaże TTTM (Ten Typ Tak Ma) to podjadę z deltą na 11 w piecu. Wtedy jeśli wyłączę jedną grupę pompową, to pompa w piecu także powinna przyhamować i poziom podmieszania w sprzęgle będzie stały. Minus takiego rozwiązania jest taki, że będę jechał na +5 temp na piecu w stosunku do tego co idzie w podłogę. Plus jest taki ze delta większa więc i kondensacja lepsza. Delta w samej podłodze będzie 5 stopni (tak jest wyliczone w projekcie i tak po ustawieniu odpowiednich przepływów się mi instalacja zachowuje) więc podręcznikowo, +6 stopni delty w obiegu pieca jest tylko z powodu podmieszania w sprzęgle. W sumie to może nawet tak będzie lepiej to zostawić, pytanie tylko czy ustawienie delty na 11 odpowiedni zestroi się z zapotrzebowaniem na ciepło od strony budynku, żeby temp na zasilaniu grupy pompowej była circa ciągle taka sama.

Muszę więc znaleść worst case screnario czyli taki kiedy delta na piecu jest NAJWYŻSZA przy jednoczesnej delcie 5 stopni na zasilaniu podłogówki i stroić układ pod kątem tych parametrów a więc i krzywej grzewczej w sterowniku pogodowym i delta T na piecu.

Jak mi cos Termet raczy odpowiedzieć to wrzucę tu.

 

sprzęgła, mieszacze, grupy pompowe, czy ty masz grzejniki razem z podłogówką po co tyle dodatkowego osprzętu?

 

w jakim celu chcesz sterować czy tez monitorujesz pracę pompy na kotle ?

 

mam termet silver podłogówka podłączona bezpoiśrednio bez żadnych sprzęgieł dodatkowych pomp itp wszystko działa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprzęgła, mieszacze, grupy pompowe, czy ty masz grzejniki razem z podłogówką po co tyle dodatkowego osprzętu?

 

w jakim celu chcesz sterować czy tez monitorujesz pracę pompy na kotle ?

 

mam termet silver podłogówka podłączona bezpoiśrednio bez żadnych sprzęgieł dodatkowych pomp itp wszystko działa

 

Chłopczyku wołał Cię ktoś do tablicy i prosił o opinię? Wątek jest po to, że by zdiagnozować i rozwiązać problem a nie żeby nabijać posty nic nie wnoszącą do tematu opinią. Dla Twojej wiadomości u mnie jest 2400mb rury 16x2, zład wody prawie 400 litrów, wymagany przepływ to 1,5m3/h (a jakis zapas trzeba mieć bo projekt projektem a życie życiem) a to przy teoretycznie 30000kPa oporu z czego w tym oporze nie są policzone opory wewnętrzne pieca (wymiennik, zawory etc), nie jest policzony filtr siatkowy, filtr cząstek stałych i separator powietrza. POMPA Z PIECA NIE DA RADY! Dlatego wymagane jest sprzęgło i dodatkowe pompy po jednej na kondygnację (2 szt.). A o jakich Ty mieszaczach mówisz? Nie mam ŻADNYCH zaworów mieszających, mówimy o samoczynnym PODMIESZANIU na sprzęgle hydraulicznym ze względu na różnicę w przepływie na poszczególnych obiegach (suma przepływu w obu obiegach grzewczych > przepływ w krótkim obiegu pieca).

 

Co do sterowania podłogówką zrobiłem wszystko co mogłem aby obniżyć jej bezwładność = anhydryt średnio 5,5 cm. Sterownie nie za pomoca lipnej histerezy tylko algorytmów PWM+. Sterować chcę żeby móc okresowo obniżyć temperaturę w konkretnych pomieszczeniach (lub czasami podnieść temp. zasilania aby w konkretnym podnieść a w reszcie nie). Kręcić w tym celu rotametrami ani ja ani reszta mojej rodziny nie ma ochoty. Jak ktoś lubi siedzieć w skrzynce rozdzielacza i kręcić bo np. córka jest chora i jej zimno i chce mieć cieplej, albo akurat nie mam gości i pokój dla gości ma być chłodniejszy okresowo to niech sobie kręci...

Do korekcji grzywej grzewczej też nie będę siedział w kotłowni tylko przez apkę termeta (mam moduł Comfort).

 

 

Kolejny człowiek, który cośtam wie ale nie do końca i chodzi i ocenia instalacje innych...każda instalacja jest inna i opinie typu "a u mnie chodzi na pompie z pieca" niekoniecznie musi pasować wszędzie! To, ze u Ciebie jest i to się sprawdza to BRAWO TY ale u mnie to po prostu by się nie sprawdziło. Bardzo chciałem, też zrobić jak Ty ale po prostu przy tej wielkości instalacji by to nie działało.

Edytowane przez tilnen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do meritum wątku....

 

W termetach nie ma dostępnego podglądu aktualnego przepływu pompy. W związku z tym, zakupiłem przepływomierz 1"....szybko go jednak nie założę bo raz że dogrzewam posadzki i nie chcę przerywać, dwa muszę odnaleźć moje dawno zapomniane arduino i oprogramować żeby zliczał impulsy...

 

Chcę mieć dowód czy to na pewno jest coś nie teges z pompą czy ze sprzęgłem. Bo może być też, że konstrukcja sprzęgła (Elterm condens 2dc) powoduje takie a nie inne zachowanie i podmieszanie jest minimalne ale woda z powrotu opływająca dookoła kierownicę przepływu zasilania się ogrzewa i jednocześnie chłodzi zasilanie i tu te parę stopni ucieka. Aktualnie mam taki stan:

 

Temp zasilania na piecu = 45

temp na termometrze przed sprzęgłem = 41 (rury i kształtki mosiężne jeszcze nie zaizolowane, w piecu tez jest troszkę nieizolowanych miedzianych rurek)

temp na termometrach zasiilania obiegów grzewczych = 35

temp na termometrach powrotu z obiegów grzewczych = 27

temp na termometrze powrotu do kotła = 31

temp powrotu na piecu = 31

pompa góra przepływ = 0,8 m3/h

pompa dół przepływ = 0,7m3/h

parametr Pr na piecu = 80 (ustawiłem P18 na 80% bo wyżej nie było różnicy prawie żadnej)

 

Jak widać delta na piecu wychodzi 14 stopni i to są IDEALNE warunku pracy z punktu widzenia sprawności kotła i kondensacji. Mógłbym tak zostawić w sumie i nie drążyć tylko mówię musze pokombinować i zobaczyć jak to będzie działać jak wymagany przepływ po stronie obiegów grzewczych się zmniejszy - tak muszę ustawić piec aby temp, zasilania była mniej więcej zawsze taka sama niezależnie od przepływów.

 

Papciak10 - wstaw sobie sprzęgło (ale bez rozdzialacza, samo sprzęgło z 4 kroćcami) i mocną pompę 32-80 najlepiej elektronicznie sterowaną i po temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...