Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fundamenty pod murki w ogrodzie


Recommended Posts

Kłaniam się.

Mam w projekcie murki z kamienia w ogrodzie - o wysokości 50 i 70 cm. Jak głęboko wylewać pod nie fundamenty - czy "pełne" 80 cm to nie będzie przesada? Teren piaszczysty.

Z góry dziękuję za podpowiedź.

 

Kop na pełne 80-100cm bo jak przyjdzie mróz to ci wypchnie do góry i będzie problem.

 

Poniżej zdjęcia murka ku natchnieniu ;-)

murek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy pod murek ogrodowy to nie przesada? Brukarze stawiają murki ogrodowe okalające ziemne elementy bez fundamentów. Pracują one razem z gruntem. Gdyby położyć płytko, ale zazbroić, to chyba nie popęka? Co innego mur pod ogrodzenie, w którym są przęsła, furtka, brama ... nie wiem tak.... mi się wydaje...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kłaniam się.

Mam w projekcie murki z kamienia w ogrodzie - o wysokości 50 i 70 cm. Jak głęboko wylewać pod nie fundamenty - czy "pełne" 80 cm to nie będzie przesada? Teren piaszczysty.

Z góry dziękuję za podpowiedź.

 

Trochę niedoprecyzowane pytanie stąd pojawiają się różne odpowiedzi :) do czego ten murek? na ogrodzenie czy tylko na odgrodzenie np chodnika od części wzniesionej obsadzonej roślinami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już mówię.

Ten niższy (50 cm) ma być na środku trawnika, ma wyznaczać okrąg wewnątrz którego będą nasadzenia wyższe i niższe.

Ten wyższy (70 cm), w kształcie łuku ma oddzielać placyk wypoczynkowy od nasadzeń; ma opierać się na nim skarpa łagodnie opadająca ku reszcie ogrodu.

Dziękuję za odzew.

 

Trochę niedoprecyzowane pytanie stąd pojawiają się różne odpowiedzi :) do czego ten murek? na ogrodzenie czy tylko na odgrodzenie np chodnika od części wzniesionej obsadzonej roślinami?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już mówię.

Ten niższy (50 cm) ma być na środku trawnika, ma wyznaczać okrąg wewnątrz którego będą nasadzenia wyższe i niższe.

Ten wyższy (70 cm), w kształcie łuku ma oddzielać placyk wypoczynkowy od nasadzeń; ma opierać się na nim skarpa łagodnie opadająca ku reszcie ogrodu.

Dziękuję za odzew.

 

No to teraz mogę odpisać- a raczej zamieszczę pomocne rysunki :)

117ClipBoard_158.jpg

118ClipBoard_161.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i trzeba również przyjąć zasadę , że im bardziej naturalny ten murek to fundament płytszy i mniej "stalowo-betonowy" im bardziej wyszukany cegła płyty to i izolację od gruntu i od gruntu na ścianę bo będą wykwity od wody pochodzącej z gruntu za murkiem.

murek4.jpg

murek1.jpg

19828 murki_oporowe.jpg

1957549_2_d41d_d.jpg

1209420078_P6090674.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są fundamenty pod murki z kamienia naturalnego. Kamień w rozmiarach i grubościach dedykowanych na murki. Jeśli chodzi o rodzaj to pewnie coś w rodzaju łupka szarogłazowego. Oczywiście nie będzie niczym obkładany.

 

No to ładnie będzie się prezentował :)popatrzyłem w internecie co to jest.

Ja sam osobiście mam z piaskowca - pasuje do domu -ułożonego na "fundamencie " z zagęszczonego piachu z cementem(tak jak pod kostkę) o grubości 20 cm i na wierzch rzadkiego ok 5 cm w której zatopiona jest pierwsza warstwa. Następnie na sucho ułożone pozostałe. Od strony roślin osłonięte geo/agro włókniną i zasypane warstwami piasku rzecznego i ziemią urodzajną.

Foto z ubiegłego roku po 2 latach od wykonania....ostatnie zdjęcie w dniu po ukończeniu układania :)

IMAG0460_BURST002.jpg

IMAG0660.jpg

IMG_5359.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...