Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nierównomierne ocieplenie domu


kubaSZ

Recommended Posts

Witam

 

Kupiłem dom w trakcie budowy od 2006r. W stanie surowym zamkniętym. W domu zainstalowany już pakiet okienny o raczej słabych parametrach energooszczędnych z U pomiędzy 1,23 - 1,7. Plus okienko jednoszybowe na dachu.

Sciany ocieplone styropiananem grafitowym 14cm o lambdzie 040, więc też szału nie ma. Na podłodze zostało miejsca na 13cm styropianu (do położenia) - mogło być więcej. Dom oparty na projekcie z 2006, gdzie nie było jeszcze tak wygórowanych wymagań odnośnie energooszczędności. Generalnie nie wiem, czy mogę ufać sprzedawcy odnośnie jakości zastosowanych materiałów i rozwiązań, szczególnie że już raz mnie oszukał.

 

Marzy mi się pompa ciepła woda/powietrze.

 

I teraz mam dylemat czy jest sens ładować się w lepsze i droższe materiały i rozwiązania aby jak najbardziej zmniejszyć negatywny wpływ zastanych rozwiązań (okna, izolacje) na straty ciepła poprzez zastosowanie np. pianki pur na dachu czy styropianu na podłodze o lambdzie 030 i wylewki anhydrytowej na podłogówce?

 

Czy da mi coś dobre izolowanie dachu i podłogi, gdy ściany i okna są kiepsko zaizolowane? Czy izolację traktuje się jak cały pakiet i wszystkie elementy muszą być na tym samym poziomie. Czy mogę sobie dawać i metr pianki na dachu czy metr styropianu na podłodze, jeśli okna i ściany będą kiepskie to nic mi to nie da?

 

A może jednak poprawi to efekt ostateczny i poprawi się poziom energooszczędności domu?

 

Z góry dziękuje za podpowiedzi

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Styropian ma na pewno 14 cm, natomiast co do lambdy styropianu to możliwe że się pomyliłem.

 

Generalnie to chyba nieistotne, chodzi mi bardziej o kwestie równoważnego ocieplenia wszystkich stron budynku (dół, góra i boki) - czy jeżeli izolacja jednego z nich jest gorszej jakości to czy nie będzie tak że wtedy cały dom będzie miał poziom izolacji równy temu najgorszemu (bo tam będzie najwięcej strat). Czyli zasada wąskiego gardła.

 

Czy może jeśli docieplę dobrze dach (@Danielon) to poprawi mi to ogólny poziom energooszczędności całego domu? Z tym, że jest to dom piętrowy ...

Co do pianki to nie wiem jeszcze co i za ile, ale gotowy byłbym na taki wydatek (sprawdzałem w styczniu), jeśli okaże się, ze warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze okna nie są wieczne. Czasami po 10 latach, czasami dużo rzadziej- ale przychodzi czas na wymianę.

Najbardziej opłaca się ocieplić dach, ale niekoniecznie przez pakowanie się w naj- lambdziejsze materiały, gdyż to kosztuje po prostu więcej.

Jak tylko masz miejsce, to ocieplaj większą ilością materiału o "zwykłej" dla danego materiału lambdzie.

 

Jak marzysz o PC powietrzne-woda, to koniecznie wszędzie ogrzewanie podłogowe zakładaj. I nie oszczędzaj na rozkładzie rurek, bo im niższa temperatura zasilania, tym niższe rachunki. Jak ogrzewanie podłogowe, to dobrze ociepl podłogę.

Wrzuć sobie projekt tego budynku do OZC, Policz warianty kosztowe ocieplenia( koszt - oszczędności w kolejnych latach, zakładaj wzrost cen energii co roku) i wybierz najkorzystniejszą.wersję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...