Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Budowa nowej wentylacji w starym domu


Recommended Posts

Witam, zakupiłem dom parterowy z lat 80-tych. Murowany ze stropem bez ocieplenia. Po wymianie okien mam standardowy problem z wilgocią w pomieszczeniach. Najgorzej jest w łazience i kuchni. Po wymianie okien w każdym oknie został zamontowany nawiewnik higrosterowalny. Oczywiście oprócz łazienki.

 

W domu posiadam wentylację grawitacyjną. Tylko wydaje mi się, że nie jest ona taka wydajna jak powinna być i chciałem ją zmodernizować. Sytuacja wygląda następująco. Z boku domu mam postawiony komin z trzema kanałami wyciągowymi. Na tej ścianie znajdują się trzy pomieszczenia: kuchnia, kotłownia i łazienka. Komin usytuowany jest na granicy kotłowni i łazienki. Kotłownia i łazienka mają bezpośrednie podłączenie wentylacji do komina. Natomiast w kuchni mam tylko jedną kratkę wentylacyjną do której podpięty jest okap (teraz wiem, że to duży błąd) Okap jest podłączony rurą spiro do komina. I tutaj moje pytanie, zaraz po przejściu przez strop po skosie spiro idzie do komina wyciągowego. Czy to jest dobre rozwiązanie? Kąt nachylenia rury to około 30-40 stopni. Rura spiro jest nieocieplona.

 

Co zrobić żeby poprawić wentylację w domu? Dołożyć drugi wyciąg w kuchni? Przy pomocy jakich materiałów to robić? Zwykłe spiro z ociepleniem czy może spiro sztynwe? Oczywiście teraz zamierzam je odpowiedni ocieplić. A co doprowadzeniem wyciągu do komina? Czy może to iść w taki sposób jak opisałem? Zaraz po przejściu przez strop pod kątem około 30-40 stopni do komina? Odcinek jaki jest od okapu do komina to około 3 metrów.

 

Proszę o jakieś sugestie jak poprawić tą sytuację? Na co zwrócić uwagę? Bo mam już dość grzyba za meblami i zaparowanymi szybami. Czy ocieplenie budynku styropianem poprawiłoby sytuację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze ma gdzie uchodzić, tylko nie ma którędy do domu się dostać. Dokładanie kominów nie ma sensu, tylko trzeba dostarczyć świeże powietrze. Najłatwiej rozszczelnic okna, ale to znów zimny nawiew, więc najlepiej użyć ciepła powietrza zużytego do ogrzewania tego świeżego, czyli najlepiej zrobić rekuperację.

Jest też możliwość zrobienia nawiewu jakąś dedykowaną rurą, zakopaną w ziemi. Wtedy po kilkudziesięciu metrach powietrze będzie już miało kilka stopni na plusie i do tego jak dolozysz grzałkę, lub nagrzewnicę wodną to już będzie dostatecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego w każdym pomieszczeniu mam zamontowany nawiewnik higrosterowalny. Także powietrze z zewnątrz jest cały czas wdmuchiwane. Zastanawia mnie jeden fakt. Dlaczego nie ma ciągu tam gdzie jest łazienka? Jak przykładam kartkę to w ogóle nic jej nie przyciąga mimo tego, że okna są wszędzie rozszczelnione.

 

Ma ktoś jeszcze jakieś porady jak rozwiązać mój problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...