Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór kotła 5tej klasy - moc i model - refundacja - ustawa antysmogowa


Recommended Posts

Witam,

 

zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc w dopasowaniu mocy kotła. Wprowadziłem się do domu gdzie obecny jest piec zasypowy nieznanej mocy, który chciałbym zmienić na piec z podajnikiem na ekogroszek. Jako mieszkaniec Małopolski chciałbym do tego celu wykorzystać program dofinansowania wymiany kotłów i tutaj pojawia się problem: lista kotłów została drastycznie zmniejszona od zeszłego roku (piece muszą spełniać wymagania ekoprojektu, nie tylko klasy 5tej). Lista dostępnych urządzeń wraz z mocami i ceną:

 

1. KOŁTON ECO MATIX - 19kW - [10 000 zł] (odpada - za duża moc)

2. GALMET GALAXIA KWE - 22kW - [9500 zł] (odpada - za duża moc)

3. KLIMOSZ LE 20 - 20kW - [12 000 zł] (za duża moc, za wysoki, płatny przegląd)

4. MCE V7 - 20kW - obrotowa retora [8500 zł] (za duża moc)

5. DREW-MET MJ-EKONOMIK - 14kW, 20kW, 24kW, 35kW [8000 zł] <---

6. STALMARK EKO PIONIER - 17kW, 33kW [11 000 zł] (17kW ok, ale drogi)

7. ELEKTROMET EKO-KWP V - 17kW, 34kW - [10 500] (za tę cenę stalmark / krzaczek)

8. KRZACZEK SKP ECO - 18kW, 35kW [11 000 zł] (18kW ok, ale drogi)

9. SERIGSTAD ELEKTROMET NES V - 17kW, 34kW - [cena ???] (palnik rynnowy?)

10. TERMO-TECH INTEGRA - 18kW, 28kW [10 500 zł] (za tę cenę stalmark / krzaczek)

 

 

Moce tych kotłów to głównie od 17kW w górę + jeden model DREW-MET MJ-EKONOMIK 14kW. Jak to w klasie 5tej bywa trzeba założyć, że jest to moc maksymalna, nie nominalna.

 

Wyliczone zapotrzebowanie na moc grzewczą (http://cieplowlasciwie.pl) wg dostępnych informacji (nie mam wszystkich danych odnośnie izolacji stropu) to 11(min)-13kW(max) - dom "półpiętrowy" około 180m2, sciana 30cm - pustak 18 + styropian 10, izolacja stropu na połowie budynku - wełna 15cm, na połowie goły beton (brak możliwości docieplenia), wysoka, otwarta klatka schodowa. Do tego dochodzi bojler 300l. (Obecnie nie grzeję bojlera i domu jednocześnie - stąd wnioskuje, że obecny piec ma około 15 kW i daje radę).

 

Moje pytanie brzmi, czy kocioł DREW-MET MJ-EKONOMIK 14kW "da radę"? (zalecana powierzchnia grzewcza do 120m2).

Jest to jedyny piec, który odpowiada mi gabarytowo (jest krótki) jak i cenowo.

Wyposażony jest w palnik ekoenergii (bruceropodobny) 10-15 kW co oznacza, że palnik chodziłby raczej w średniej i górnej granicy mocy. Kolejna refundowana moc tego kotła to aż 20kW (palnik do 25kW) i będzie wymagał przeróbki kotłowni - podobnie jak 2 piece (Stalmark 17kW i krzaczek 18kW - też palniki bruceropodobne). Do tego dochodzi znacznie wyższa cena (+ 3 tys zł).

 

Który z powyższych piecy będzie najlepszy? Czy warto ryzykować z małą mocą (14kW) i ryzykować niedogrzanie (zwłaszcza przy kiepskim opale, na który można trafić) czy konieczna będzie mocna przeróbka kotłowni i wstawienie pieca o większej mocy?

 

Pozdrawiam i proszę o opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wprowadziłem się do domu gdzie obecny jest piec zasypowy nieznanej mocy, który chciałbym zmienić na piec z podajnikiem na ekogroszek."

 

Rozumiem. CHCIAŁBYŚ.

Rób to co chcesz, bo to podobno wolny kraj.

Kosztuje tyle, ile musi.

 

To co jest nie działa?

Jak działa słabo, to może bufor mu dodać?

 

Okazję wykorzystujesz, bo dopłacają?

Policzyłbym solidnie ile na tym zarobisz a ile stracisz.

Jak MUSISZ, to bierz najtańszy certyfikowany. Taki, który Tobie najtaniej wyjdzie i bufor mu dodaj.

Będzie i dotacja i certyfikacja i wygoda, bo do bufora KAŻDY kocioł pasuje.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normy ekoprojektu są wyższe od norm klasy 5tej. Opcje są 2 - albo producenci nie zrobili badań i zostali wycofani z listy na ten rok, lub ich piece nie spełniają wymogów ekoprojektu.

 

To co jest działa, ale denerwuje - piec dolniak, mocowo dopasowany, mały zasyp, który trochę denerwuje w zimę, zawór 4d pozwala podnieść temp na kotle. Mały bufor za wiele mi tu nie da - na duży nie mogę sobie pozwolić z racji braku miejsca. Nie mam także miejsca na składowanie opału, przez co dokupuje go co kilka miesięcy, a to co dostaje woła czasem o pomstę do nieba generując liczne problemy (np. wilgotne drzewo).

 

Co do okazji - w Małopolsce i tak nie opłaca się kupować pieca poniżej klasy 5tej - po 2023 wszystkie kotły z niższą klasą muszą zostać wymienione, więc nie będę kupować kotła na 5-6 lat. Kotły 5tej klasy ceny mają z kosmosu więc dlaczego mam nie skorzystać na refundacji? Może i miałbym to gdzieś, ale mieszkam blisko centrum i łatwo do mnie trafić...

 

Co ciekawe porównując dane przykładowo pieca stalmark 17kW i drewmetu 20kW można zauważyć, że piec stalmark ma większą powierzchnię wymiennika i podobny palnik a generuje mniejszą moc. Poza tym maksymalna moc podawana jest dla paliwa o kaloryczności 28MJ. Może i faktycznie najlepszym rozwiązaniem będzie wstawienie najtańszego pieca (Drewmet 20kW) i w razie problemów walczenie z nim przy pomocy bufora ciepła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprawdą jest,że normy dla ekoprojektu są wyższe

Można zrobić ekoprojekt, ale kocioł zleci do IVklasy, można zrobić Vklasę, ale nie wyjdzie ekoprojekt, ciężko jest pogodzić jedno z drugim, bo albo niska emisja CO albo niskie NO-xy. Obniżając NOxy - zwiększasz emisję CO, obniżając emisję CO- zwiększasz NOxy

Ekoprojekt nie jest osobnym badaniem, tylko przeliczeniem z badań wg normy, dochodzi kilka spraw, które są jednak badane i mierzone podczas normalnej procedury, tyle,że za ten dodatkowy świstek trzeba oczywiście zapłacić.

 

Ty natomiast w tym konkretnym woj musisz szukać kotła spełniającego zarówno 5klase jak i jednocześnie ekoprojekt/ekodesign

zawsze możesz przenieść się do woj.śląskiego i tam wybudować dom i wybierać szerzej z produktów w klasie V-ej. Pretensje do włodarzy tego woj. kierować, że chcą czegoś, co jeszcze nie jest obowiązującym prawem. (to mówię z lekka przekorą, bo mamy w naszym kraju taki jubel i bałagan,że włosy na głowie stają, taką mamy dobrą zmianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

........

Można zrobić ekoprojekt, ale kocioł zleci do IVklasy, można zrobić Vklasę, ale nie wyjdzie ekoprojekt, ciężko jest pogodzić jedno z drugim, bo albo niska emisja CO albo niskie NO-xy. Obniżając NOxy - zwiększasz emisję CO, obniżając emisję CO- zwiększasz NOxy

.......

 

No ale z tego wynika, że niektórym udaje się jednak pogodzić jedno z drugim i mają kotły w V klasie i na liście ekoprojektu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...