Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gdzyb na więźbie, poddasze nieużytkowe


adamek85

Recommended Posts

Witam,

 

W ubiegłym roku został u mnie wykonany dach w nowo budowanym domu. Więźba: wiązary kratowe z pewnego ogólnopolskiego tartaku na W. Deski na więźbę także bezpośrednio od nich. Wszystko niby zaimpregnowane jak należy. Na to papa i dachowka ceramiczna.

Na początku grudnia została wykonana termoizolacja zewnętrzna wraz z okapami (okapy sa na ~1,5m) ktore sa wysuniete prostopadle do sciany budynku.

W styczniu została ułożona pierwsza warstwa wełny skalnej 20cm w dolnym pasie wiązarów (nie ocieplam w połaci dachu lecz w "stropie"). Wełna została zabezpieczona folią paroizolacyjną (żółta).

Do tej pory wszystko było ok. Mam nawet zdjęcia które to potwierdzają.

W lutym przyszli tynkarze i wykonali wewnętrzne tynki cementowo-wapienne. Wówczas było palone w piecyku (kozie) aby temperatury w domu były dodatnie. Tynki ładnie schły, jak temperatury pozwalały to okna były otwierane w dzień zeby wszystko się wietrzyło.

 

Dzisiaj wszedłem na poddasze i się przeraziłem! Od północnej strony w okapach wyszedł czarny grzyb na deskach. Ten grzyb się rozchodzi na więźbe. Także w kilku innych miejsach wychodzi grzyb (albo biały albo czarny).

Mało zawału nie dostałem :/

Dach ma nachylenie 19 stopni. W okapach co ~1,5m-2m są kratki wentylacyjne (12cm srednicy). W dachu są dwa grzybki wentylacyjne.

 

Co teraz zrobić?

Jak usunąć grzyba?

 

 

Z góry dziękuję za wszelkie porady.

Edytowane przez adamek85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To normalne zjawisko gdy nie zachowuje się odpowiedniej kolejności prac. Najlepiej tak: najpierw tynki i wylewki następnie okna a później ocieplenie ścian i stropu. Teraz spróbuj wstawić osuszacz na poddasze. Natomiast teraz wietrzyć i jeszcze raz wietrzyć a jak wszystko wyschnie usunąć wyschniętą pleśń przy pomocy szorstkiej szczotki i pomalować drewno impregnatem opartym na związkach miedzi np. Kuprafungiem. Przed impregnacją dobrze by było pokryć farbą płytki kolczaste. Najprawdopodobniej Twoje drewno było zaimpregnowane wodą z pigmentem. Od dostawcy drewna zażądaj certyfikatu. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...