Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Chciałbym sterować kotłem Junkers Euromaxx (2-funkcyjny z modulacją mocy) za pomocą sterownika Euroster2005 (który kosztuje parokrotnie mniej niż oryginalny).Niestety Euroster nie obsługuje modulacji tak jak sterownik Junkersa.

Mam różnych doradców - wg jednych można, drudzy odradzają - nikt jednak praktycznie nie sprawdzał.

Czy warto próbować takiej kombinacji- czy ktoś może podłączył ten sterownika do takiego kotła? W jaki sposób zrobić podłączenie (2 wyjścia ze sterownika i trzy kabelki na kotle?)

 

Pozdrawiam,

NaXoS

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/22811-junkers-sterownik-euroster-pytanie/
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 121
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Oczywiście, że można podłączyć albo oryginalny sterownik Junkersa, albo Euroster. Z oryginalnym sterownikiem kocioł pracuje na zasadzie stałego pomiaru temperatury w pomieszczeniu i od tego jest uzależniony stopień modulacjii palnika, tzn. kiedy temperatura w pomieszczeniu zbliża się do zadanej to kocioł automatycznie zmniejsza poziom płomienia przez co jest możliwa długa, ciągła praca kotła. Sterownik Euroster działa na zasadzie załącz-wyłącz, czyli kocioł będzie pracował na najwyższej mocy, następnie po osiągnięciu ustawionej temperatury sterownik wyłączy kocioł a potem po spadku temp. w pomieszczeniu znowu włączy... itd.

Podsumowując- przy kotłach z modulacją palnika jest zalecane stosowanie sterowników z ciągłym pomiarem temperatury (zazwyczaj oryginalnych), natomiast przy kotłach z palnikami atmosferycznymi jednostopniowymi (np. większość stojących kotłów żeliwnych) stosuje się sterowniki załącz-wyłącz, czyli np. Euroster.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/22811-junkers-sterownik-euroster-pytanie/#findComment-401099
Udostępnij na innych stronach

Na pewno sie da. Zapytaj w Junkersie. Modulacje mocy w oryginalnym sterowniku mozna sobie spokojnie odpuscic. Wystarczy praca na zasadzie wlacz-wylacz po osiagnieciu okreslonej temp. wewnatrz a kociol sam bedzie modulowal moc do temp. wody. Ja mam oryginalny sterownik kotla (Termet) umozliwiajacy modulacje mocy ale specjalnie wylaczylem ta funkcje bo lepiej kociol zachowuje sie w opcji wlacz-wylacz.

 

D.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/22811-junkers-sterownik-euroster-pytanie/#findComment-401102
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe możesz uzasadnić dlaczego uważasz że lepsze rezultaty osiąga się stosując regulatory typu włącz - wyłącz o tych z modulacja mocy. Mój kocioł przeważnie pracuje na 30% czasami wchodzi na 50% czy coś takiego. Mam wrażenie że gdyby pracował na 100% mocy na obiegu CO to zużycie gazy byłoby większe.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/22811-junkers-sterownik-euroster-pytanie/#findComment-401113
Udostępnij na innych stronach

...W jaki sposób zrobić podłączenie (2 wyjścia ze sterownika i trzy kabelki na kotle?)...

Nie mam przed sobą DTR-ki Twojego kotła, ale sprawdź, czy w kotle w miejscu gdzie należy podłączyć oryginalny sterownik nie ma zbocznikowanych drutem lub opornikami dwóch zacisków. Wówczas przy podłączaniu Eurostera należy ten drut lub oporniki usunąć (odkręcić) a w to miejsce podłączyć dwa przewody Eurostera (czy to czasami nie są zaciski 3 i 4? :wink: ). Ale dla pewności przedzwoń na Infolinię Junkersa... :D

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/22811-junkers-sterownik-euroster-pytanie/#findComment-401142
Udostępnij na innych stronach

Moge wyjasnic dlaczego uwazam ze praca na zasadzie wlacz-wylacz jest lepsza. Po prostu dzisiaj wiekszosc nowych domow jest bardzo ciepla (moj tez) i nawet gdy kociol pracuje na zasadzie wlacz-wylacz to wskutek zastosowania modulacji pracuje po wlaczeniu z minimalna moca. Tuz po wlaczeniu nagrzewa wode w ukladzie, grzejniki grzeja a on zeby utrzymac temp. CO potrzebuje jedynie utrzymywac minimalna moc. Jesli wlaczylem jeszcze regulacje mocy sterownikiem po prostu kociol dluzej pracuje a krocej jest wylaczony gdyz na poczatku ze wzgledu na mniejsza moc zredukowana przez sterownik ma problem z nagrzaniem ukladu a pozniej jak juz nagrzeje to i tak pracuje z minimalna moca. W efekcie niepotrzebnie pracuje dluzej. Ja wiec regulacje mocy wylaczylem i teraz kociol wlacza sie np. na 5 minut a pozniej godzine jest wylaczony a nie wlacza sie na 15 minut ze zredukowana moca.

 

D.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/22811-junkers-sterownik-euroster-pytanie/#findComment-401196
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego czy sterownik pokojowy steruje też modulacją (tak jest np. w vailancie) czy piec sam sobie moduluje płomień. Jam mam Viessmana Vitopenda 100 i sterownik Euroster 2005 i tu nie ma znaczenia czy jest to ten czy Vismanna (gość ktory mi odpalał piec powiedział że Sterownik Viesmana dział na zasadzie włącz wyłącz). Dowiedz sie u przedsatwiceila Junkersa jak jest w przypadku twojego kotła - jak jest sterowana modulacja płomienia. Jesli tak jak w moim Vitopendzie to nie ma sensu przepłacac za sterownik z napisem Junkers.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/22811-junkers-sterownik-euroster-pytanie/#findComment-401218
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumiales bedi. 5 minut to on pracuje w ogole. Ale przy starcie uzyskuje pelna moc nagrzewajac uklad np. w 1 minute a pozniej buja sie przez 4 minuty na mocy minimalnej (sam siebie moduluje). Gdy wstawisz sterownik modulujacy dodatkowo moc kociol wystartuje z mniejsza moca i dluzej bedzie nagrzewal uklad a pozniej i tak bedzie sie bujal z mala moca. Ja osobiscie uwazam ze im krotszy czas pracy kotla tym mniejsze zuzycie gazu i stad wybralem wariant na zasadzie wlacz-wylacz.

 

D.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/22811-junkers-sterownik-euroster-pytanie/#findComment-401248
Udostępnij na innych stronach

Wytłumaczcie proszę jak można sterować mocą kotła jeśli masz do tego dwa zaciski sterujące. Z tego co czytałem o kotłach dwufunkcyjnych to modulacja temperatury jest w tych kotłach automatyczna w zależności od zapotrzebnowania na wodę CO lub uzytkową.

Tu chyba ktoś pomylił sterowanie pogodowe ze zwykłym włączniekiem kotła który ma pomiar wewnętrzny temperatury w pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/22811-junkers-sterownik-euroster-pytanie/#findComment-401318
Udostępnij na innych stronach

Serwis Junkersa twierdzi że musi być sterownik oryginalny bo on odpowiada właśnie za madulację mocy (chociaż mam nadzieję że to tylko ich marketing). Na gwarancji mi nie zalezy (i tak właśnie skończy się).

Tylko nie wiem czy w przypadku podłączenia Eurostera kocioł będzie sam modulował moc czy będzie pracował na pełnej mocy (i co jest w takim razie lepsz). Nie znalazłem nigdzie takiej informacji - a szukałem długo. W serwisie na ten temat nie uzyskałem odpowiedzi:( pytam więc na forum.

Chyba więc zaryzykuję i kupię Eurostera - tylko nie wiem jak to wtedy połączyć. Są trzy zaciski na kotle...

 

NaXoS

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/22811-junkers-sterownik-euroster-pytanie/#findComment-401449
Udostępnij na innych stronach

A czy jest sens kupowania za ponad 400 zł regulatora pogodowego junkersa (taki w którym mozna na dane dni w określonych godzinach ustawiać rózne temoeratury) czy wystarczy zwykły programator za ponad 100 zł?

Pomieszałeś regulację pogodową ze zwykłym programatorem tygodniowym. Do programowania tygodniowego dwóch okresów grzewczych (temperatura tzw. dzienna i nocna) wystarczy prosty, "tygodniowy" Euroster za coś około 100-200 zł.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/22811-junkers-sterownik-euroster-pytanie/#findComment-401940
Udostępnij na innych stronach

Według mnie nie ma sensu, ponieważ większość regulatorów pracuje w tzw. systemie dwupołożeniowym włącz-wyłącz i się sprawdza w tej roli.

Regulatory liniowe sterują piecem na zadsadzie zmiany napięcia np. od 0-12 V na jednej z lini albo też np prądowo zmianą wielkosći pobieranego prądu np. od 1-10 mA.

 

Moc grzewcza pieca dostarczana kaloryferom zależy wprost proporcjonalnie od temperatury wody na jego wylocie. Jeśli sam będziez regulował temperaturę tej wody w zależności od pogody to regulator pokojowy jest prawie zbędny (kontroluje on wtedy tylko tzw. zakłócenia wewnętrze grzanego obiektu) a piec będzie pracował przez większość czasu w sposób ciągły aż do mocy minimalnej.

 

Jeśli natomiast ustawisz stałą temperaturę na wylocie np. 60 st. C to zmuszasz od razu piec do pracy impulsowej i wtedy regulator pokojowy jest niezbędny ponieważ kontroluje on poziom temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu i to on decyduje o momencie wyłączenia pieca. Liniowe sterowanie mocą pieca w tym wypadu spowoduje automatyczne zmniejszanie temperatury wody grzewczej na wylocie pieca przy dojściu do temperatury zadanej w pomieszczeniu a tym samym bardzo precyzyjne i wolne dojście do tej temperatury.

 

Przez analogię podam taki przykład: napełniamy butelkę z wodą. Najpierw odkręcamy wodę na full i butelka się szybko napełnia.

Jeśli mamy już 90 % napełnione to najczęsciej przykręcamy kurek i coraz wolniej lejemy wodę aż do całkowitego zakręcenia.

 

Jaki będzie efekt ? Butelka będzie idealnie napełniona.

 

A co się stanie jak będziemy chlustać metodą odkręć na full i zakręć na zero ? Najprawdopdobniej nie uda się nam idealnie napełnić butelki. Powiem więcej pewnie rozlejemy trochę wody w końcowym chluśnięciu do butelki.

 

Przy ogrzewaniu lekkie przeregulowanie w/w chluśnięciem gorącej wody jest chyba do pominięcia a to ze względu na małą ilość wody grzewczej we współczesnych instalacjach CO. Energia jaką niesie w sobie przegrzana woda jest minimalna i według mnie do pominięcia. Ale żeby naprawdę określić ile przez zstosowanie regulatora liniowego można zaosczędzić paliwa, trzeba chyba przeprowadzić bardzo precyzyjne badania laboratoryjne kotła.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/22811-junkers-sterownik-euroster-pytanie/#findComment-401978
Udostępnij na innych stronach

krispl - jest dokladnie tak jak mówisz - ale wracając do twojego przykladu jedne piece potrzebuja regulatora który powie im że juz maja skecić kran (tak jak robi to Vaillant) a inne nie potrzebuja bo same o tym wiedzą i tak moduluja mocą. Wtedy wystarcza im sterownik włacz - wylącz (np. Euroster). W wiekszości firm sterowniki rowniez działaja w ten sam sposób ale za napis na sterowniku płacimy odpowiednie pieniążki.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/22811-junkers-sterownik-euroster-pytanie/#findComment-402094
Udostępnij na innych stronach

Daru: widzę, że znasz się trochę na regulacji w Vaillancie - mam pytanie:

w Vaillancie Turbo VU regulator można podłączyć do styków oznaczonych 3, 4, 5 (niskie napięcie). Czy wiesz może jak poprzez te styki można sterować kotłem (opis sygnałów)?

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/22811-junkers-sterownik-euroster-pytanie/#findComment-402168
Udostępnij na innych stronach

Ni znam sie na Vailancie - ale tłumaczył mi to kiedyś spec od Vailanata jak to działa w ich piecach. Sam mam Viessmana Vitopenda 100 i sterownik Euroster 2005. Na moje pytanie o sterownik oryginalny Viessmanna i Euroster - specjalista który go odplał stwierdził ze dział on zupełnie jak Euroster i jest dla tych ktorzy lubia mieć w pokoju cos z napisem Viessmann.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/22811-junkers-sterownik-euroster-pytanie/#findComment-402251
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam ten wątek i dochodzę do wniosku że tak naprawdę mamy doczynienia z dwoma problemami w sterowaniu piecem:

1. zastosowanie włącznika dwustanowego włącz gdy "18" wyłącz gdy "21"

jest to tryb pracy dwustanowej z pomiarem temperatury w pomieszczeniu. Wszelkiego rodzaju modulacje temperatury i zuzycia gazu są aterowane wewnątrz pieca i za pomocą jego elektroniki.

Warto więc zaopatrzyć się w dobrej kasy piec z nowoczesną elektroniką która będzie sterowała optymalnie zużyciem gazu.

2. zastosowanie sterownika z ciągłym pomiarem temperatury wewnętrznej z wysyłaniem informacji do pieca na podstawie której następuje regulacja ilości spalanego gazu. To rozwiązanie pozornie wydaje się lepsze od poprzedniego ale chyba nie do końca tak jest. Każdy wie, że na początku piec pracuje swoją pełną mocą aby rozgrzać wodę w obiegu, w miarę długości pracy zmniejsza się zapotrzebowanie na ciepło i do pieca idą info z czytnika o większej temperaturze pomieszczenia, a co za tym idzie zmniejsza się moc palnika. Efekt bardzo podobny jak przy włączniku dustanowym.

Pytanie tylko co ze zużyciem gazu, kiedy piec nie pracuje no swojej pełnej mocy.

Lepiej jednak jak piec pracuje pełną mocą w krótszym czasie. Mnijesze zużycie eksplatacyjne i praca w zakresie zalecanym przez producenta itp.

Najlepszym rozwiązaniem jest sterowanie pogodowe, z niezależnym pomiarem temperatur na zewnątrz i w pomieszczeniu. Nie do każdego pieca da się podłączyć takie sterowanie.

 

Wydaje się więc że kupowanie drogiego sterownika do pieca dwufunkcyjnego nie jest bardzo uzasadnione, bo praca pieca i tak jest bardzo podobna po pracy w stanie włącz wyłącz.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/22811-junkers-sterownik-euroster-pytanie/#findComment-402293
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...