Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie kominkiem dom z bala


tomlom

Recommended Posts

Witam. Mam stary dom z bala. Dwa ponieszczenia po ok. 50 m2. Parter i poddasze. W sumie ok 100 m2. Poniewaz chce dom odwiedzac w weekendy zima chce zamontowac tani system ogrzewania. Myslalem o wkladzie kominkowym ba parterze i rozprowadzeniem grawitacyjnym ciepla izolowanymi rurami na podasze. Co o tum myslicie. Przyznaje ze zalezy mi na niskich kosztach systemu. Czy polecacie jakies konkretne wklady, na co uwazac podczas montazu, jakie sa szacunkowe koszty tego systemu. A moze inny system grzewczy? To stary dom z bala w gorach. Dziekuje za wszelkie sugestie, ktore beda jak namniej skomplikowane
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz coś o układzie pomieszczeń na górze, czy są zamykane, czy otwarte i jaką masz komunikację góry z dołem. Ja mam dom (całoroczny) z otwartą klatką schodową i DGP na górę, efekt jest taki, że DGP jest cały czas zamknięte, bo w sypialni się za gorąco robi, a ta ilość ciepła, która dostaje się z dołu klatką schodową jest w sam raz. Jeżeli zrezygnował byś z DGP, to wystarczył by jakiś wolnostojący piecyk, albo rozbudowana koza i mocno byś przyoszczędził na wydatkach. Na weekendowe grzanie nie potrzebujesz jakiejś strasznej akumulacji, a dom z bala powinien dobrze trzymać ciepło :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpisując się pod tym co napisał Krakers dodam, że paradoksalnie zwykła koza żeliwna czy blaszana będzie najlepszym urządzeniem grzewczym w Twoim wypadku. Oprócz najniższej ceny, najszybciej odda ciepło, nie stworzy w domu z bala problemów pożarowych takich, jakie bywają przy kominku czy DGP. W starym domu trzeba przejrzeć komin czy nadaje się do eksploatacji. No i dokładnie przeczytać instrukcję montażu kozy, ze szczególnym zwróceniem uwagi na podane w niej odległości od elementów palnych budynku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa pomieszczenia jedno na parterze jedno na piętrze oprócz tego wejście do domu. Tam są też schody na piętro I mała łazienka. Do pomieszczeń na dole I na górze są drzwi. W łazience planuję grzejnik elektryczny ponieważ jest to pomieszczenie zamykane.

Mógłbym przesłać rzuty na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomysł. Zastanawiam się tylko czy ta koza nagrzeję gore. Komin będzie nowy. Chyba że rurę z kozy wpuścić dopiero na poddaszu w komin. Mogłaby nagrzewać gore. Tylko jak zaizolować rurę biegnącą przez strop.Mam kozę w domu (oprócz insatlacji gazowej) ale jak grzeję tylko kozą to zawsze jest pare stopni róznicy między dołem a górą. U mnie w domu z bala dół to bale ok 18 cm, gore chcę docieplić przy dachu I dać wszędzie deski.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koza żeliwna wielkości żeliwnego wkład, grzeje tak jak wkład. Nic mniej, nic bardziej....Poza tym domek jest mały. Brak DGP możliwy jest w nowoczesnych domach, które mają otwartą klatkę schodową (na salon, jadalnię i kuchnię - tworzące jedno pomieszczenie)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...