Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zakładam wątek ponieważ nie znalazłam podobnego, jeśli się mylę, to proszę o poprawę.

 

Mam pytanie natury konstrukcyjnej. Jak duże teoretycznie lub praktycznie procentowo powstają mostki cieplne przy montażu płyt kamiennych itp. na elewacji poprzez kotwy? Jeśli mostki cieplne są w takim montażu istotne, wówczas jakie jest możliwe inne mocowanie nie licząc drogich rozwiązań jak rusztowanie. Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc w tej kwestii ponieważ mamy wątpliwości, co do montażu płyt na elewacji poprzez wspomniane kotwy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Dużo zależy od rodzaju kotew. A te zależą od rodzaju okładziny i jej wielkości, zastosowanego rodzaju ocieplenia i samego muru.

 

Jeżeli chcesz zamontować płyty do muru z pustaka ceramicznego, ocieplanego styropianem, styrodurem, czy wełną mineralną, albo szklaną, to montażysta zastosuje tradycyjne kotwy rurowe. To oczywiste, że powstają wówczas mostki cieplne. Nie warto jednak zaprzątać sobie tym głowy, straty są minimalne.

 

To może konkretnie pokażmy jakie są te poprawki od kotew do współczynnika przenikania ciepła...

Załóżmy, że ściana o U = 0,23 W/m2K będzie miała kamień elewacyjny mocowany kotwami ze stali nierdzewnej UMA - 18/HALFEN o współczynniku punktowego przenikania ciepła = 0,007 [W/K] - to wartość podana przez producenta, dane z broszury http://downloads.halfen.com/catalogues/de/media/catalogues/naturalstonesystems/FS_16.pdf

Poprawka z uwagi na łączniki do mocowania elewacyjnego kamienia przy rozstawie 0,6 x 1 m co daje 1 sztuka / 0,6 m2 = 1,66 szt./m2.

Czyli ostatecznie 1,66 x 0,007 = 0,01162 W/m2K co zwiększa o 5% wartość całego współczynnika do U = 0,24 W/m2K.

Jak wiadomo stan nierdzewna ma lambdę 17 W/mK, a stal ocynkowana 50 W/mK więc moim zdaniem warto "sobie zaprzątać tym głowę" ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luxum, dziękuję za odpowiedź. W projekcie jest zastosowana ściana zewn. z płytami bez wentylacji, arch. uważa, że nie jest u nas niepotrzebna, występuje znikomo na ścianie N i w 1/2 na południowej, okolica 85 m2., czy konsktruktor zaleci wntylację, tego nie wiem. Czy musi być ona zasadna, czy też nie jest niezbędna? Rozumiem, że jest Pan za opcją wentylowaną, czy zatem arch. proponuje nienajlepsze rozwiązanie niewentylowanej ściany?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...