Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grzanie PC PW w II taryfie


tede80

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 440
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

z fusów to nikt ci tutaj nie wywróży...

a podałeś tyle danych, że ogarnąć ich nie mogę...

 

dodałbym do tego jeszcze odpowiednie sterowanie, bo jeśli się nie mylę, to niektóre PC trudniej zmusić do pracy w taniej taryfie

 

Nie chcę, żeby ktoś mi wróżył bo sam sobie mogę obliczyć i o to zapytałem według jakich prawideł to się robi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza weekendem, w trakcie tygodnia tani prąd będziesz miał przez 10h/dobę. W większości w chłodniejsze godziny nocne. Chcąc grzać wyłącznie tanim prądem musiałbyś przewymiarować pompę ze 2,5 raza. Gdy przewymiarujesz mniej, to w chłodniejszych okresach będziesz się musiał posiłkować droższą taryfą. Czym mniej przewymiarujesz, tym więcej drogiego prądu będzie trzeba w sezonie grzewczym zużyć.

P.S. Pomijam pewien dyskomfort grzania w nocy i niegrzania w dzień, chociaż, jak tu niektórzy zaświadczają, przy solidnie zaizolowanym domu wahania temperatury są znikome.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza weekendem, w trakcie tygodnia tani prąd będziesz miał przez 10h/dobę. W większości w chłodniejsze godziny nocne. Chcąc grzać wyłącznie tanim prądem musiałbyś przewymiarować pompę ze 2,5 raza. Gdy przewymiarujesz mniej, to w chłodniejszych okresach będziesz się musiał posiłkować droższą taryfą. Czym mniej przewymiarujesz, tym więcej drogiego prądu będzie trzeba w sezonie grzewczym zużyć.

P.S. Pomijam pewien dyskomfort grzania w nocy i niegrzania w dzień, chociaż, jak tu niektórzy zaświadczają, przy solidnie zaizolowanym domu wahania temperatury są znikome.

 

To musiałbym mieć pompę 22kW co jest przesadą, chciałbym dobrać tak żeby w taniej grzać ~80%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam sobie musisz ustawić granicę.

Ja mam gruntowego on/offa trochę przewymiarowanego potrzebowałem wg obliczeń 6,5kw, PC ma nominalnie 7,6kw (w rzeczywistości ma średniorocznie dużo więcej, bo najniższa zanotowana temperatura DZ to bodajże 1,8C pod koniec okresu grzewczego. Jasne, zawsze znajdzie się ktoś taki kto stwierdzi, że to nie jest przewymiarowanie i takie tam :p

przez kilka lat miałem tylko G12 (bo nie było w ofercie G12w) - taki miałem procent zużycia

1 sezon - 62%

2 sezon - 70%

3 sezon - 73%

4 sezon - 80% (tu praktycznie zimy nie było)

zmiana na G12w

5 sezon 81,7%

6 sezon 80,3%

7 sezon 73,8%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jakie warunki musi spełnić instalacja oraz dom żebym wiedział, że będę grzał w większości w drugiej taryfie G12W

godziny wyglądają tak:

[ATTACH=CONFIG]387752[/ATTACH]

 

To są godziny i stawki z PGE, o ile pamiętam jest z terenu Tauronu, a tam i godziny i stawki są inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę, żeby ktoś mi wróżył bo sam sobie mogę obliczyć i o to zapytałem według jakich prawideł to się robi?

 

Pompa dobrana "na styk", czyli uwzgledniajac maksymalne obciazenie cieplne budynku bedzie pracowala blisko 1600h/sezon (na cele CO). Jesli zejdziesz do 1100-1200h/sezon, to przy weekendowej powinienes miec zuzycie w taniej blisko 100%, bez jakis cyrkow.

Takie efekty da przewymiarowanie o 30-35%. Do tego wylewka 8-10cm i dosyc gesto rurki. Bedzie ekonomicznie, a i komfort bardzo nie ucierpi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa dobrana "na styk", czyli uwzgledniajac maksymalne obciazenie cieplne budynku bedzie pracowala blisko 1600h/sezon (na cele CO). Jesli zejdziesz do 1100-1200h/sezon, to przy weekendowej powinienes miec zuzycie w taniej blisko 100%, bez jakis cyrkow.

Takie efekty da przewymiarowanie o 30-35%. Do tego wylewka 8-10cm i dosyc gesto rurki. Bedzie ekonomicznie, a i komfort bardzo nie ucierpi.

 

Konkretna odpowiedź, dzięki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam cienka wylewkę (max 5cm), malo jak na FM styropianu w podłodze (11cm grafitu), sciany z ceramiki, pierwszy sezon grzewczy w dosyć mrozna zimę a udało mi się grzać zdecydowanie w taniej taryfie. W największe mrozy dorzucalem 1-2h grzania w drogiej. CWU grzane było także w taniej (13-15).

Rurki rozłożone niechlujnie w większości co 15cm (łazienki 10cm). Gdybym miał więcej styropianu, grubszą wylewkę to sądzę że grzalbym w 100% tylko w taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli największy wpływ na możliwość ogrzewania w większości w taniej taryfie to akumulacyjność naszej podłogówki, po co w takim razie przewymiarowanie pompy? co ma celu wybór mocniejszej pompy skoro tu chodzi o to żeby w taniej zagrzać wodę i podłoga ma przez okres drogiej taryfy utrzymać wymaganą temperaturę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie OZC budynku możesz zaprojektować podłogówkę .

Mimo że będziesz miał dużą możliwość akumulacji przez podłogówkę to jesteś ograniczony przez czas II taryfy ; to jest ok.8 h w nocy

Im masz mocniejsza PC tym masz możliwość większej ilości kWh wpompować w podłogówkę np;

- dla PC dysponującej w danej temp.zewnętrznej mocą np ;

a/ 9 kW x 8 h = 72 kWh

b/ 12 kW x 8 h = 96 kWh

Jeżeli będziesz miał podłogówkę o małej zdolności akumulacyjnej to ona nie wchłonie tej ilości energii tylko zostanie podniesiona temp.wewnętrzna w budynku , co nie jest też komfortowe dla snu , a jednocześnie nie utrzyma tej energii w wystarczającej ilości w okresie gdy PC nie będzie pracowała .

Zobacz uwagi użytkowników ; Kamil , Map78 w pkt.14 ;http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page17

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli największy wpływ na możliwość ogrzewania w większości w taniej taryfie to akumulacyjność naszej podłogówki, po co w takim razie przewymiarowanie pompy? co ma celu wybór mocniejszej pompy skoro tu chodzi o to żeby w taniej zagrzać wodę i podłoga ma przez okres drogiej taryfy utrzymać wymaganą temperaturę.

 

To jak bys napisal, ze herbata robi sie slodka od mieszania, a nie od dodania cukru. Musi byc i jedno i drugie.

 

Jak bedziesz mial pompe o 'nominalnej" mocy, to nie zakumulujesz w wylewce potrzebnego ciepla. W okresach zimniejszych to co pompa wypracuje w taniej taryfie, dom w wiekszosci odbierze od wylewki juz w czasie jej pracy. Zostanie tam niewiele ciepla i przy pauzie zaczniesz w koncu odczuwac dyskomfort. Jak ja na sile przegrzejesz, bedzie za cieplo.

 

Wez za przyklad tanie okienko 2h w dzien. Pompa musi zagrzac CWU i jeszcze popracowac cos na uzupelnienie porannych strat wylewki. Jak bedziesz mial slaba pompe, to grznie CWU zajmie powiedzmy 40 min, a na wylewke zostanie 80min. Przy przewymiarowanej nie dosyc, ze CWU zagrzeje szybciej, to jeszcze w wylewke wpompuje cieplo i dluzej i z wieksza moca. Bedzie go znacznie wiecej.

 

To tylko niektore przyklady. Takie obrazowe (mam nadzieje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...