Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grzanie PC PW w II taryfie


tede80

Recommended Posts

Witam, ruszam z budową w marcu, ogrzewanie będzie 100% podłogówka + drabinki w łazienkach, bez reku. Chcę ogrzewać PC PW (jeszcze zobaczymy jaką).

Pustaki porotherm 25 + styropian 20 cm, w podłodze 15 lub 20 cm styro, wełna 30 cm na górze, dom z poddaszem użytkowym, powierzchnia użyt 119, po podłogach ok. 160 z garażem i kotłownią - bez nich ok. 133 m2.

 

Pytanie - w jakich warunkach jest moźliwe grzanie w większości w tańszej taryfie? Są ludzie, którzy tak robią i tacy, którzy nie chcą żyć "restrykcyjnością" godzin grzania. Czy to rzeczywiście się opłaca skoro tv, komp, ładowanie tel., pralka, suszarka itd i tak chodzą w godzinach droższej taryfy przy dwutaryfowej umowie?

Czy ktoś z Was przeliczał o ile więcej by płacił za PC przy jednej taryfie ake jednocześnie koszt używania powyższych urządzeń by zmalał?

 

Jak wentylacja jak nie będzie rekuperacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 440
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam, ruszam z budową w marcu, ogrzewanie będzie 100% podłogówka + drabinki w łazienkach, bez reku. Chcę ogrzewać PC PW (jeszcze zobaczymy jaką).

Pustaki porotherm 25 + styropian 20 cm, w podłodze 15 lub 20 cm styro, wełna 30 cm na górze, dom z poddaszem użytkowym, powierzchnia użyt 119, po podłogach ok. 160 z garażem i kotłownią - bez nich ok. 133 m2.

 

Pytanie - w jakich warunkach jest moźliwe grzanie w większości w tańszej taryfie? Są ludzie, którzy tak robią i tacy, którzy nie chcą żyć "restrykcyjnością" godzin grzania. Czy to rzeczywiście się opłaca skoro tv, komp, ładowanie tel., pralka, suszarka itd i tak chodzą w godzinach droższej taryfy przy dwutaryfowej umowie?

Czy ktoś z Was przeliczał o ile więcej by płacił za PC przy jednej taryfie ake jednocześnie koszt używania powyższych urządzeń by zmalał?

 

Ja mam cienka wykewke i w tą zimę grzeje tylko w taniej, gdyby było chłodniej pompa musiałaby chodzić te z w drogiej taryfie.

Od wprowadzenia mam g12w, po 365dniach rachunek jest niższy od G11 o około 1400zl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Witam, ruszam z budową w marcu, ogrzewanie będzie 100% podłogówka + drabinki w łazienkach, bez reku. Chcę ogrzewać PC PW (jeszcze zobaczymy jaką).

Pustaki porotherm 25 + styropian 20 cm, w podłodze 15 lub 20 cm styro, wełna 30 cm na górze, dom z poddaszem użytkowym, powierzchnia użyt 119, po podłogach ok. 160 z garażem i kotłownią - bez nich ok. 133 m2.

 

Pytanie - w jakich warunkach jest moźliwe grzanie w większości w tańszej taryfie? Są ludzie, którzy tak robią i tacy, którzy nie chcą żyć "restrykcyjnością" godzin grzania. Czy to rzeczywiście się opłaca skoro tv, komp, ładowanie tel., pralka, suszarka itd i tak chodzą w godzinach droższej taryfy przy dwutaryfowej umowie?

Czy ktoś z Was przeliczał o ile więcej by płacił za PC przy jednej taryfie ake jednocześnie koszt używania powyższych urządzeń by zmalał?

Dokładnie jak pisze agb,weź na rok taryfe i potestuj,która pierwszą to już kwestia wtórna.

Ja miałem w pierwszym sezonie czyli na jeden rok G11,na następny wziąłem G12W na test ale nic nie zmieniając ze stylu życia jedynie oprócz ogrzewania i cwu.

Na trzeci i kolejne lata zostałem z G12W :)

W tej taryfie oprócz tygodnia i dwóch okienek w tańszej masz również całe weekendy tańsza taryfę czyli od piątku od 22.00 do poniedziałku do 6.00 i to jest jej największa zaleta.

Czemu ? Dlatego,że przez weekend wszyscy są od rana w domu i wtedy jest największy pobór prądu bytowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są ludzie, którzy tak robią i tacy, którzy nie chcą żyć "restrykcyjnością" godzin grzania. Czy to rzeczywiście się opłaca skoro tv, komp, ładowanie tel., pralka, suszarka itd i tak chodzą w godzinach droższej taryfy przy dwutaryfowej umowie?

 

Żyjąc dosyć restrykcyjnie przy G12 zużywam 60% energii w taniej taryfie (pralko-suszarka, zmywarka, prasowanie, podgrzewanie wody w 90% w taniej taryfie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu ? Dlatego,że przez weekend wszyscy są od rana w domu i wtedy jest największy pobór prądu bytowego.

 

W soboty mam najwieksze zuzycie , wtedy chodzi pralka (pewnie ze 4 razy) do tego suszarka kondensacyjna (oj ta to potrafi zeżreć prundu :) ) , pieczenie gotowanie , odkurzanie , mycie samochodu , czasem dochodzi zuzycie do 60kWh... nie byłem przekonany do G12W ale prosty rachunek pokazał że dla mnie to idealne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, zobacze jeszcze jakie warunki proponuje Tauron bo rzeczywiście wygląda na to, że w tańszej taryfie da się zrobić dużo - chociażby pranie w weekendyalbo ustawianie zmywarki do naczyń na włączenie po 22.

Oszczędności trzeba szukać wszędzie gdzie się da - muszę jeszcze tylko przekonać do tego żonę:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oszczędności zawsze sa wskazane. Sprawdź czy nie warto pomysleć o taryfie G13 z Taurona (jeżeli jest w ofercie z Twojego rejonu). Wtedy najtańszą taryfe masz do 7:00 rano. W ciągu dnia od 13:00 do 16:00 (godzina więcej niż w G12w) a w okresie zimowym obowiązuje już od 21:00 (kolejna godzinka). Dodatkowa cena szczytu przedpołudniowego (7:00-13:00) też jest w razie czego tańsza niż droższa taryfa w G12w. Ogrzewając pompą PW głównie w najtańszej taryfie w tym sezonie zimowym mam średnie zużycie w najtańszej taryfie ok. 85% a przecież część urządzeń pracuje non stop (jak lodówka, rekuperator itp) wiec sam policz czy warto.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artek

 

Witam

 

Niedawno to liczyłem

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?10576-Ogrzewaj%C4%85cy-elektryczno%C5%9Bci%C4%85-z-COP-1-WYST%C4%84P-!!!&p=7585599&viewfull=1#post7585599

 

U mnie g13 powinno spowodować obniżenie rachunków za CO i CW o ok. 20 % w stosunku do g12w.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pratchawiec,

bardzo miło jest mi z Tobą współdzielić opinię nt. grzania w taryfie G13 tym bardziej że wnioski z wyliczeń mamy podobne. A wracając do tematu grzania w II taryfie (a nawet III taryfie w G13) to odpowiadając użtkownikowi RAZ! mogę tylko polecić ze swoich doświadczeń jak najbardziej grzanie tylko w najtańszej taryfie z uwzględnieniem oczywiście odpowiedniej kumulacji ciepła czy to w postaci bufora czy odpowiednio grubej podłogówki, a najlepiej i jedno i drugie. Wtedy może i koszty poczatkowe są nieco większe ale potem można się cieszyć zarówno niskimi kosztami użytkowania jak i wysokim komfortem.

 

pozdrawiam

Artek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...
Witam, czy jeśli chodzi o pracę pompy ciepła i zużycie przez nią prądu to powinno jej się ustawić przedziały czasowe w jakich ma grzać czy korzystniej jest jak dogrzewa wodę przez cały dzień ?

 

To zależy, czy chcesz grzać tylko w drugiej taryfie, jakie grube masz wylewki i z jakiego materiału (akumulacja ciepła) i czy PC to inwerter, czy on/off. Na swoim przykładzie: PC pracuje 24/7. Chodzi wtedy, kiedy musi. Inverter, nie za grube wylewki, komfort cieplny cała dobę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy, czy chcesz grzać tylko w drugiej taryfie, jakie grube masz wylewki i z jakiego materiału (akumulacja ciepła) i czy PC to inwerter, czy on/off. Na swoim przykładzie: PC pracuje 24/7. Chodzi wtedy, kiedy musi. Inverter, nie za grube wylewki, komfort cieplny cała dobę...

 

W tej chwili mam jedną taryfę i na razie chciałbym w niej pozostać.

Wylewki w granicach 7-8 cm (jastrych).

Pompa ciepła ON/OFF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Kaszpir007 jak ty to robisz, że w II taryfie masz ciepłą wodę użytkową ?

 

Normalnie :)

 

Mam ustawione grzanie CWU w II taryfie (13-14.00) i to starcza a tak naprawdę starcza około 15-30 minut aby zagrzać wodę do 46stopni.

Pompa grzeje wodę bardzo szybko (duża powierzchnia wymiany ciepła w bojlerze 300L (3,4m2).

Nie mam cyrkulacji , więc woda mi się nie schładza. Bojler ma ocieplenie 5cm z pianki i stoi w ogrzewanym pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że te 2-godz. wystarczą do podgrzania wody do 46 ºC i w związku z tym, że zbiornik masz dobrze ocieplony to dotrzyma tę temperaturę do wieczora. Ale czy w trakcie kąpieli 4-ch osób, temperatura w zbiorniku nie spadnie na tyle, aby PC uruchomiła dogrzewanie wody w drogiej taryfie ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę fakt iż zbiornik układa wodę warstwami, co skutkuje tym iż jeśli w okolicy czujnika jest około 40 stopni to w okolicy jej poboru z reguły będzie około 50. Po nad to nie dwie godziny a 15 - 20 minut a zbiornik jest dogrzewany najczęściej o 2 -3 stopnie powyżej zadanej temp. Jeśli się obawiasz że Ci może braknąć to zawsze możesz w drogich godzinach ustawić temp 40 a w tanich 47. Następna sprawa to delta. Najczęściej jest ustawiana na -8 ja mam -10 a i tak ciepłej wody nigdy nie brakło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że te 2-godz. wystarczą do podgrzania wody do 46 ºC i w związku z tym, że zbiornik masz dobrze ocieplony to dotrzyma tę temperaturę do wieczora. Ale czy w trakcie kąpieli 4-ch osób, temperatura w zbiorniku nie spadnie na tyle, aby PC uruchomiła dogrzewanie wody w drogiej taryfie ?

 

Nie dwie godziny , tylko mniej niż 1 godzina.

Okienko grzania mam do 13.00-14.00 , ale i tak pompa szybko grzeje i starcza sporo krótszy czas.

Czas jest wydłużony aby jak przyjdą mrozy i wydajność pompy spadnie starczylo mocy na nagrzanie wody.

Przez rok nie miałem problemu z tym i wodę ciepłą miałem.

 

Nawet jakby się okazało że jakimś trafem skończyła się ciepła woda to też nie problem bo zawsze można wymusić szybkie grzanie "na żądanie" i sądzę że po 20-40 minut będzie już woda gotowa .

 

Pompa nie uruchomi sama grzania CWU bo ma kaganiec i może grzać tylko w ustalonym czasie. Muszę ja jej pozwolić grzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...