Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grzanie PC PW w II taryfie


tede80

Recommended Posts

Gość TwojPan

W odróżnieniu od Ciebie, tylko w sypialni mam temp. o ok.1-1,5* niższą niż w reszcie domu, ale jest to wynik dość znacznego rozrzedzenia rurek na etapie ich rozkładania oraz nieco większych strat cieplnych tego pomieszczenia niż pozostałych części budynku

Bez żadnej regulacji. Wszystkie rotametry od początku eksploatacji otwarte w całości. Dotychczas ich nawet nie dotknąłem.

W naszej sypialni owszem,mogłem tak zrobić,ale w pokoju/sypialni syna to rozwiązanie na krótki czas.Niebawem oprócz sypialni,będzie to pewnie jego pokój do kilkugodzinnego dziennie giercowania,a w tedy Twój pomysł jest średnio trafiony (rozrzedzenie-chodziło pewnie o rozstaw) :)

A może i nasza sypialnia stanie się pokojem babci niebawem,a my na antresolę?I Co wtedy?W życiu różnie bywa.Rurki mają być tak jak w projekcie,a nie rozrzedzone czy zagęszczone..Wszystko zależy od ustaleń i zastosowania pomieszczenia,ale przy PC wiesz jak powinny być ułożone :)

Jednak w okresach przejściowych również ja używam termostatu, ograniczając czas ogrzewania. Straty cieplne budynku w tym czasie są naprawde niewielkie i jednorazowy "strzał" energii pozwala utrzymać przyjemną temperaturę podłogi na długi okres czasu.

Żadnego kominka, ani dmuchania klimakonwektorem (mam jedno i drugie). Tylko stabilizacja temperatury wylewki.

 

Taki" jednorazowy strzał" energii w wychłodzonej wylewce,przy jej bezwładności jest o wiele bardziej kosztowny i dużo mniej komfortowy (czas reakcji) a niżeli dmuchnięcie cieplutkim powietrzem z klimatyzatora estetycznie zabudowanego w stropie.Oczywiście z PC,bez straty na wymianie czynnik chłodniczy/woda.Szybko,tanio i skutecznie.i komfortowo :)

Można jeszcze w trybie szybkiego rozgrzewania tak jak na fotce poniżej,czyli w rozkładzie procentowym podłoga woda/klima powietrze.

Ale jak kto woli.

TDM.jpg

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 440
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Panie, troche mnie dziwi twój "dom". Gdybym ja zaczynał grzać rano to ciepło miałbym dopiero po poludniu. Ja muszę trochę czekać aż poczuję reakcje podlogówki. Gdy na zewnątrz jest okolo 0*C to grzeje od 2:00 do 6:00 rano i dogrzewam w okienku 13:00-15:00. Dzięki temu mam ciepło wtedy kiedy chce tj od 8:00 do wieczora. W nocy nie potrzebuje grzać bo leżę w łóźku. Takie rozwiązanie wpływa na mniejszą ilość mało startów sprężarki, pompa pracuje na optymalnych parametrach. Gdybym miał G11 grzałbym tak samo. Mi G12w opłaca się nawet w okresie letnim. Pisałem, że żona w domu jest cały czas a z niewolnictwem G12w ma niewiele wspólnego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Panie, troche mnie dziwi twój "dom". Gdybym ja zaczynał grzać rano to ciepło miałbym dopiero po poludniu. Ja muszę trochę czekać aż poczuję reakcje podlogówki.

I wiem dlaczego Cię dziwi.

Widzisz,dotarliśmy do sedna.Ja grzeję kiedy potrzeba i na reakcję podłogówki czekam bardzo krótko,mniejszy spadek temp.w podłodze można szybciej uzupełnić-mniej rozładowany akumulator można szybciej naładować. Jak napisałem Ci powyżej-przykład z akumulatorem.I o tym niezrozumiałym komforcie pisze od dawna.Ty,jak napisałeś -musisz "trochę" poczekać,bo "handlujesz" z T2 histerezą,niekomfortowymi spadkami o 1deg,a jak znam życie jeszcze więcej (w zależności od temp.zewn).Ja czekam zdecydowanie krócej,krócej o....sam sobie odpowiedz :)

 

I proszę bez wyśmiewania,wyjaśniałem to już.Mój nick to paszkwil na to jak ludzie "słuchają" internetu i for internetowych.Twój Internet-Twój Pan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za nick !! Nie mialem nic zlego na mysli. Co do sedna sprawy. Przez pierwsze dwa miesiące po wprowadzeniu mialem g11 i grzałem tylko krzywą i miałem stałą temperaturę. Nie pasowało mi to. By mieć chłodniej w sypialniach musiałbym mieć tam zamknięte drzwi non stop, u mnie to nie przejdzie. Możliwe że gdybym miał parterówkę to byłoby inaczej. Mi odpowiada takie grzanie - dla mnie jest to komfortowe. Nie dopuszczam do wahań temperatur - jeśli trzeba to pompa chodzi w drogiej taryfie, ale w zeszłym sezonie to było pare, może parenaście dni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie, troche mnie dziwi twój "dom". Gdybym ja zaczynał grzać rano to ciepło miałbym dopiero po poludniu. Ja muszę trochę czekać aż poczuję reakcje podlogówki. Gdy na zewnątrz jest okolo 0*C to grzeje od 2:00 do 6:00 rano i dogrzewam w okienku 13:00-15:00. Dzięki temu mam ciepło wtedy kiedy chce tj od 8:00 do wieczora. W nocy nie potrzebuje grzać bo leżę w łóźku. Takie rozwiązanie wpływa na mniejszą ilość mało startów sprężarki, pompa pracuje na optymalnych parametrach. Gdybym miał G11 grzałbym tak samo. Mi G12w opłaca się nawet w okresie letnim. Pisałem, że żona w domu jest cały czas a z niewolnictwem G12w ma niewiele wspólnego.

 

U mnie jest identycznie tylko wahania temp. mam 0,2-0,3 stopnia od 6 rano do północy. Komfort jest 1 klasa a Ty TwojPanie pamiętaj każda pliszka swój ogon chwali więc nie dziwię się, że niektórzy nie potrafią przyznać sie do popełnionych błędów podczas budowy.

W nocy śpię z rodziną i wtedy pracuje tylko zmywarka i ogrzewanie tyle ile trzeba, aby w dzień było ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
U mnie jest identycznie tylko wahania temp. mam 0,2-0,3 stopnia od 6 rano do północy. Komfort jest 1 klasa a Ty TwojPanie pamiętaj każda pliszka swój ogon chwali więc nie dziwię się, że niektórzy nie potrafią przyznać sie do popełnionych błędów podczas budowy.

W nocy śpię z rodziną i wtedy pracuje tylko zmywarka i ogrzewanie tyle ile trzeba, aby w dzień było ciepło.

I znów to samo.Jakie błędy,na jakiej budowie?Co znaczy cyt:"ogrzewanie tyle ile trzeba, aby w dzień było ciepło"-co to znaczy tyle ile potrzeba?Jesteś w stanie wyliczyć,to 'ile trzeba" przy każdej temperaturze zewnętrznej,czy pompa ma kaganiec/termostat?Eh...

Nie chciałbym być złośliwy.Liczyłeś na ile lat wystarczyło by Ci to co zapakowałeś w gruntówkę?Nawet przy samych kablach z COP=1?

Nikt tego nie ocenia,a może to był błąd -przyznasz się?

Kolega prachtawiec napisał:

.....

Jednak w okresach przejściowych również ja używam termostatu, ograniczając czas ogrzewania. Straty cieplne budynku w tym czasie są naprawde niewielkie i jednorazowy "strzał" energii pozwala utrzymać przyjemną temperaturę podłogi na długi okres czasu.

Przy potężnej bezwładności podłogówki,w okresie przejściowym,kiedy podłoga od miesięcy była nie grzana -on "jednorazowym strzałem" na długi czas ma ciepła podłogę?Coś tu nie halo...

Ja mam w 5min ciepłe powietrze z PC,z temp. jaką chcę w każdym okresie (głownie przejściowym),ale mam gorszy system grzewczy -bo nie dla każdego jest zrozumiały,tani-a mało tego-nie popularny na FM-więc jest beee.Nic mi nie odpisał,więc temat się zamyka.

Takie to tutaj rozmowy.Ja niczego nie chwalę.Mam co mam i co chciałem.Temat rozważań jest inny.

Przepraszam.Chyba szkoda czasu na rozważania w stylu-mam lepiej bo mam T2,a ty maż gorzej i drożej bo masz T1.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Co do sedna sprawy. Przez pierwsze dwa miesiące po wprowadzeniu mialem g11 i grzałem tylko krzywą i miałem stałą temperaturę. .

Tutaj myślę,że uległeś presji FM.Dwa miesiące to żaden okres czasu.Może zbyt wysoka krzywa,może zbyt "świeży" dom itd.Ale ok.Masz jak chciałeś,Twoja sprawa.Nie udowadniaj jednak każdemu napotkanemu,że T2 to jedyne rozsądne i komfortowe wyjście.Ja myślę,że to nie jest prawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 5 miin. ciepłe powietrze? Chyba dzięki nadmuchowi bo na pewno nie dzięki podłogówce w hamburgerze :no:

Korzystam z termostatu pokojowego eq7 ustawionego wg zamysłu jaśka dzięki tłumaczeniom kolegi karolek75.

Grzeję tylko w 2t, bo mam mocno przewymiarowaną pc, która na to pozwala, dzięki temu za co płacę 850-900 pln/sezon i mam komfort non stop.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Towarzystwo ,

widzę ,że temat zrobił się gorący-to może zaprezentuję moje doświadczenia z T2.

90% powierzchni domu grzeję grzejnikami -reszta to podłogówka.

Kiedy zamontowałem PC w 2015 roku miałem jeszcze G11, na G12W przeszedłem z początkiem grudnia.

Przy moim domu wstępnie wychodziło mi mało zasadne wykorzystanie T2 , ponieważ :

 

-mam słabą "akumulacyjność" ciepła na grzejnikach

-gorsze COP w nocy

-hałas jednostki zewn nocą

-musiałbym zwracać uwagę na obciążenie mocy w T2

 

W czasie korzystania z G11 okazało się ,że przy niższych temperaturach i tak muszę grzać w nocy-kiedy następuje za duży spadek temperatury , to PC długo "odrabia" straty po nocy (szczególnie częste defrosty dają się we znaki).Wtedy już zrozumiałem ,że muszę grzać o różnych porach.

Z początkiem grudnia minęły mi dwa lata w G12W-zużycie w T2=60%.Podpisałem kolejną umowę w G12W na trzy lata.

Rocznie zużywam na cały dom ok 12 000kWh , poniżej ceny energii+przesył+OZE+VAT (pomijam drobną opłatę handlową) :

 

-G12W T1=0,6628 PLN x 4 800 kWh=3 181,44 PLN , T2=0,2429 PLN x 7 200kWh=1 748,88 PLN

Razem rok w G12W=4 930 PLN

 

-G11 T=0,4978 PLN x 12 000kWh=5 973 PLN

W moim przypadku jest to wyraźna różnica na korzyść G12W.

 

"Kaganiec" T2 polega na tym ,że można puścić pralkę czy zmywarkę w T2 - poprosiłem żonę ,żeby miała to na uwadze (sprawa sprowadza się do wciśnięcia przycisku opóźnienia startu , kiedy ją zapytałem czy się wyrabia -odpowiedziała mi żebym lepiej pilnował swojej pompki ciepła ... ).Trochę podchodzimy do tego jak do segregowania śmieci : my segregujemy , a inni nie ...

Sama PC pracuje w okresach przejściowych bez patrzenia na T2 , w sezonie zimowym mam ustawione obniżenie temperatury o 1.5K w nocy -ok 4.30 włącza się zazwyczaj CO , aby rankiem było ponownie 22st. W timerze PC mam ustawione podbicie temp o 2-3K w T2 -w domu mam tak samo ciepło , chodzi tylko o mniejszą modulację w T1. CWU kiedy pracuje CO działa wg potrzeb-po za sezonem grzewczym steruję CWU drugim czujnikiem temperatury , kontroluje tylko słup ciepłej wody w zasobniku (tj w T1 CWU włączy się tylko kiedy zadziała górny czujnik ,a w T2 kontroluje włączenie trybu CWU dolny czujnik w zasobniku). Termostat pokojowy ma histerezę 0,5K -więc nie ma mowy o chłodku w zakresie 22-23st...

Nie mam reku -więc wietrzenie rankiem solidne i straty nieuniknione , w każdej łazience wentylator + kuchnia...

W przypadku grzejników nie za bardzo mamy możliwość pompowania ciepła w jakiś akumulator , a jednak się u mnie opyla G12W !

 

Bywajcie :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wiem dlaczego Cię dziwi.

 

Nie wiesz. Albo wiesz ale zapominasz czasem...

 

Istnieje coś takiego jak samoregulacja ogrzewania podłogowego. Dzięki temu można ograniczyć wahania temperatur do minimum." Nie ma niekomfortowych spadków o 1dag" jeśli się nie chce, a jeśli chcesz komfortowo obniżyć sobie temperaturę, to i Ty musisz to robić z wyprzedzeniem.

To jak szybko ogrzewanie reaguje na zmianę temperatury zadanej zależy od temperatury zasilania grzejnika, a nie od czasu ogrzewania.

I na tą chwile "Grzanie w T2 to najlepszy i najprostszy sposób na tanie ogrzewanie domu prądem", a jak ktoś uważa inaczej to jest albo ignorantem, albo ....

niedoinformowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega prachtawiec napisał:

 

Przy potężnej bezwładności podłogówki,w okresie przejściowym,kiedy podłoga od miesięcy była nie grzana -on "jednorazowym strzałem" na długi czas ma ciepła podłogę?Coś tu nie halo...

 

Czytaj ze zrozumieniem

 

Nie chodziło mi o uruchomienie podłogówki po okresie letnim, a bieżącą eksploatację w okresie przejściowym.

Zresztą moje ogrzewanie w tym sezonie uruchomiłem już ok. 10 września, bo przestało być komfortowo, a palić w kominku czy uruchamiać klimakonwektor nie chciałem . Wdług Twojej mantry: "Komfort przede wszystkim".

Nigdy u siebie nie miałem tak wychłodzonej podłogi - nawet po okresie letnim, by najdalej po trzech godzinach nie odczuć przyzwoitego wzrostu temperatury.

Jednak z uruchomieniem podłogówki nie czekam do chwili gdy temp. w domu spadnie mi trwale do 18-19*, dogrzewając się w międzyczasie kominkiem czy klimatyzatorem

Mam wieloletnie doświadczenie z poprzedniego domu w zakresie ogrzewania ciepłym powietrzem. Żyć się da, jednak w żadnym wypadku takiego ogrzewania, zwłaszcza w budynku o ciężkiej konstrukcji, nie można uznać za komfortowe.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wiem dlaczego Cię dziwi.

Widzisz,dotarliśmy do sedna.Ja grzeję kiedy potrzeba i na reakcję podłogówki czekam bardzo krótko,mniejszy spadek temp.w podłodze można szybciej uzupełnić-mniej rozładowany akumulator można szybciej naładować. Jak napisałem Ci powyżej-przykład z akumulatorem.I o tym niezrozumiałym komforcie pisze od dawna.Ty,jak napisałeś -musisz "trochę" poczekać,bo "handlujesz" z T2 histerezą,niekomfortowymi spadkami o 1deg,a jak znam życie jeszcze więcej (w zależności od temp.zewn).Ja czekam zdecydowanie krócej,krócej o....sam sobie odpowiedz :)

 

I proszę bez wyśmiewania,wyjaśniałem to już.Mój nick to paszkwil na to jak ludzie "słuchają" internetu i for internetowych.Twój Internet-Twój Pan.

 

i dalej ciebie nie rozumiem

dlaczego uwazasz ze nikt wiecej nie grzeje wtedy kiedy potrzebuje?

 

mój inwerter chodzi kiedy potrzebuje, w domu mam teraz powyzej 23 stopni, a mimo to wychodze w g12w na plus w stosunku do g11

mialem g11, nie chcialem zmieniac, wydawalo mi się ze dla inwertera nie ma sensu 2 taryfy

 

potem siadłem przy excelu, policzyłem... i zmieniłem zdanie

 

twój dom, twoja sprawa, twoje pieniądze

 

najpierw policz potem pisz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odstępując troche od tematu opłacalności G12w czy da się grzać według krzywej i grzać tylko w T2 albo prawie tylko w T2? Mam możliwość ustawienia timerów z przyporządkowaną temperaturą grzania wody dla danych godzin ale przeciez jak ustawię automat czyli krzywą to pompa nie bedzie na te ustawienia zwracać uwagi. Więc jak to ustawić żeby np pompa przed drogim okienkiem dogrzawa wodę/podłogę "na zapas" na drogie godziny?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odstępując troche od tematu opłacalności G12w czy da się grzać według krzywej i grzać tylko w T2 albo prawie tylko w T2? Mam możliwość ustawienia timerów z przyporządkowaną temperaturą grzania wody dla danych godzin ale przeciez jak ustawię automat czyli krzywą to pompa nie bedzie na te ustawienia zwracać uwagi. Więc jak to ustawić żeby np pompa przed drogim okienkiem dogrzawa wodę/podłogę "na zapas" na drogie godziny?

 

inwerter? czy on/off? no i jaki sterownik :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa inwerterowa, sterownik tylko na panelu pompy, brak termostatów w pomieszczeniach ogrzewanych. Próbujemy na razie sterować według temperatury zadanej dla wody. O ile na razie temparatura na zewątrz jest w miare stabilna -2 do +7 to nie ma problemu z ustawieniami, ale jak sie zrobi -15 w nocy i -5 w dzien to bedzie gorzej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa inwerterowa, sterownik tylko na panelu pompy, brak termostatów w pomieszczeniach ogrzewanych. Próbujemy na razie sterować według temperatury zadanej dla wody. O ile na razie temparatura na zewątrz jest w miare stabilna -2 do +7 to nie ma problemu z ustawieniami, ale jak sie zrobi -15 w nocy i -5 w dzien to bedzie gorzej.

 

Co znaczy gorzej? Za ciepło, czy za zimno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odstępując troche od tematu opłacalności G12w czy da się grzać według krzywej i grzać tylko w T2 albo prawie tylko w T2? Mam możliwość ustawienia timerów z przyporządkowaną temperaturą grzania wody dla danych godzin ale przeciez jak ustawię automat czyli krzywą to pompa nie bedzie na te ustawienia zwracać uwagi. Więc jak to ustawić żeby np pompa przed drogim okienkiem dogrzawa wodę/podłogę "na zapas" na drogie godziny?

 

Jaką masz pompę?

Ja tak glównie grzeję, wg krzywej. Jak chcesz dogrzać dom w okienku popołudniowym to w Panasonicu można ustawić temp. na krzywej do 5 St. C. czyli podnieść krzywą o 5 stopni w górę bądź w dół. Masz odpowiednio grubą wylewke, żeby grzać tylko w 2T?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...