Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

projekt ogrodzenia - prośba o ocenę


Recommended Posts

Witam,

 

skleciłem samodzielnie projekt ogrodzenia, które będzie wykonane z pustaków łupanych (0,38 x 0,16 x 0,22m). Podmurówka będzie miała 2 warstwy, a słupki będą wysokie na 10 bloczków czyli razem 1,6m.

 

Lokalizacja bramy, furtki raczej nie do zmiany, jak również skrzynka elektryczna i gazowa.

 

Nie wiem czy szerokie słupki gdzie są skrzynki elektryczna i gazowa nie dałoby się jakoś sensowniej zrobić... No i w ogóle nie wiem czy tak jak narysowałem będzie to w ogóle wykonalne...

 

Niektóre odległości między słupkami mają 2,88m, pozostałe 2,97m. Czy to będzie widoczne i nie zepsuje wizualnie ogrodzenia? Czy odległość między słupkami powinna może być wielokrotnością długości bloczka (0,38m) a może wielokrotnością długości daszka (0,24m)?

 

Dzięki za wszelkie wskazówki i ewentualne wskazanie niedociągnięć.

 

Pozdrawiam.

 

ogrodzenie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak 3 metrowe przęsło to będzie chyba za długie. Zmieniłem projekt i zrobiłem przęsło długości 2,04 i 2,11 m. Chyba jest lepiej.

 

Dodatkowo słupki obudowujące skrzynki elektryczną i gazową znacznie zawęziłem. Dałem po 26 cm z boku.

 

Pozostaje jeszcze pytanie czy dać 2 czy 3 warstwy pustaków w podmurówce...

 

Oczywiście byłoby większe pole manewru, gdybym mógł przesunąć skrzynkę gazową w bok, chociażby o 50 cm. Ale wtedy pewnie trzeba byłoby ingerencji w instalację gazową...

 

ogrodzenie3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście tak wygląda jeszcze lepiej. Tylko ogrodzenie będzie droższe, bo każdy słupek kosztuje dużo więcej niż kawałek przęsła...

 

Co do podmurówki, miałem ten sam dylemat i dałem 3 warstwy. Wg mnie należy decyzję uzależnić od wysokości ogrodzenia. U mnie jest ok. 185-190 cm i 3 warstwy wyglądają dobrze. Gdyby ogrodzenie było niższe, proporcje mogłyby być gorsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów! Przymierzam się do ogrodzenia i front będzie podobny do @Cypryski, resztę planowałem w panelach 4mm na gotowej podmurówce, zamierzałem to sam wiercić i składać popołudniami. Mam pochylenie działki jakieś 3% i wychodzą mi uskoki na panelach do 10cm i nie wiem jak to się będzie prezentować. Siatkę można położyć pod kątem i brak byłby tych uskoków. Ciekawy jestem co o tym sądzicie? @Brunet a Ty jakie widzisz plusy/minusy siatka/panele i w co wchodzisz poza frontem? Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście drewnianych nigdy nie rozważałem - patrząc na sąsiadów, którzy ciągle muszą dbać o drewno... Malować, impregnować, naprawiać.

 

Zresztą moja solidna drewniana ława rozchodzi się w każdym kierunku po 3 latach na tarasie wystawionym naprzemiennie na mróz i piekielne słońce. Pomimo corocznej impregnacji. To teraz pomyśl co będzie się działo z drewnianymi przęsłami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Sztachety poziome będą miały szerokość 10cm, a odległość między nimi będzie 3,2cm. Chyba będzie ok.

 

Czy odległość między dolną sztachetą a daszkiem podmurówki wynosząca 4,5cm to nie za dużo? Obniżyć całości za bardzo nie mogę, bo 2cm odstępu między górną sztachetą a szczytem słupka wydają się być absolutnym maksimum.

 

Daszki słupków jeszcze nie są wrysowane.

ogrodzenie3 - przęsło.jpg

 

A to wersja z wrysowanymi daszkami słupków.

ogrodzenie3 - przęsło.jpg

ogrodzenie3 - przęsło.jpg

ogrodzenie3 - przęsło.jpg

Edytowane przez brunet wieczorową
zmiana obrazu na czytelniejszy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...