Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

fundamenty w koncu pazdziernika


matth

Recommended Posts

Spokojnie. SPokojnie będzię dobrze.

Ja też w pażdzierniku zaczynałem ( last year) i dobrze na tym wyszedłem... fakt faktem że po każdym laniu betonu ( nawet płyty ) przychodziła jednodniowa zima i jakiś mrozek ale to tylko straszylo.

Dzięki temu na wiosne jak wszędzie było błotko to mury rosły:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Twierdzi, że jak sam je zrobi, to na pewno w dobrym miejscu. W sumie troche go rozumiem

 

Ja na etapie ścian fundamentowych wiedziałam gdzie będą poszczególne punkty w domu i rura zbiorcza, a najważniejsze w którym miejscu będzie przyłącze. Nawet jak nie do końca mamy rozeznanie co do kanalizacji w domu to przebieg kanalizacji koło posesji powinien być znany, tak mi się wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wymurowane ściany fundamentowe. Ale nie widzem sensu smarowania ich disperbitem ponieważ mury są wilgotne i pewnie nawet nie zdąży na nim wyschnąć przed zimą. Moja prośba o dobrą radę to co zrobić przed zimą, jak zabezpieczyć ściany fundamentowe aby im się nic nie stało ? Zasypanie piachem nie wchodzi w rachubę ponieważ robię wszystko sam (pełna metoda gospodarcza ) więc nie chce mi się na wiosnę znów odkopywać ścian. Czy pokrycie ścian folią izolacyjną (myślę o zrobieniu takich namiotów nad ścianami fundamentowymi, boki obłożyć kamieniami a później obsypać ziemią) zabezpieczy je przed zimą ??? Folia o której myślałem to typ 200 – nie za cienka (0,15 mm) ? Co o tym myślicie ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat już dawno zapomniany, ale może ktoś się zlituje, zajrzy i udzieli mi rady. Będziemy robić fundament pod koniec października (może na początku listopada), Chcemy zostawić zasypany piaskiem na zimę (oczywiście przykryty folią) do wiosny i dopiero potem zagęścić i wylać chudziaka. Pytanie mam następujące - czy zapaciać dysperbitem tylko czy od razu obłożyć styro i folia kubełkową? Hydraulik nie chciał, żebyśmy zostawiali przepusty i zrobi je potem sam. Boję się, żeby w tej sytuacji nie zniszczył izolacji. Jak radzicie? Ocieplać i izolować p.wilgociowo teraz czy tylko dysperbiotwać?

 

Nikt mi nie chciał pomóc, to udałam się po radę do naszego kierbuda. Każe izolować, zasypać, przykryć i czekac do wiosny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mogę przed uprawomocnieniem się decyzji o PnB zdjąć humus i wpuścić geodetę na działeczkę? Czy niespecjalnie?

I pytanko techniczne:

Grunt mam gliniasty, poziom wody gruntowej jest niski - dużo niżej niż ława. Planuję ocieplić ściany fundamentowe styrodurem o grubości 10cm. Wcześniej posmaruję bloczki dysperbitem. Na końcu owinę folią kubełkową. Hydroizolację poziomą położę na ławę i na ostatni bloczek. Przed zimą wyleję chudziaczka i zasypię fundamenty. Czy to dobrze wykombinowałem i czy ma to sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czekałem na wszystkie te pierdoły. Z perspektywy czasu widzę, że straciłem tylko ... czas, którego teraz tak bardzo mi brakuje. Obecnie byłbym mądrzejszy. Namawiali mnie wszyscy, a ja durny nie. Czekamy na uprawomocnienia. To był mój błąd. Nie piszę tego, by Tobie powiedzieć, że rób/buduj. Każdy sam decyduje. Uważam, że z wykopów można się wytłumaczyć. Szczególnie gdy do sąsiadów daleko. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

My też za fundamenty zabieramy się dopiero co, jutro nas czeka wytyczenie budynku, a w przyszłym tygodniu, jak nie będzie lało wchodzi ekipa.

Tylko pytanie, czy jeśli beton nie jest z betoniarni to też można przy takiej temp.? Bo gdzieś wyczytałam, że on jest nieco gorszy jakościowo ale czy faktycznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My też za fundamenty zabieramy się dopiero co, jutro nas czeka wytyczenie budynku, a w przyszłym tygodniu, jak nie będzie lało wchodzi ekipa.

Tylko pytanie, czy jeśli beton nie jest z betoniarni to też można przy takiej temp.? Bo gdzieś wyczytałam, że on jest nieco gorszy jakościowo ale czy faktycznie?

 

Ja mimo wszystko patrzyłbym pod kątem domieszek przeciwmrozowych - zwłaszcza, że we czwartek może już wesoło sypać śnieżek. Byłem w identycznej sytuacji, ale odpuściłem - mimo że BARDZO mi zależało na zaczęciu robót w tym roku, stwierdziłem że nerwy też mają swoją cenę i będę ruszać

 

Ale tak bogiem a prawdą na prawomocność nie ma co czekać z tego co widzę - wg znajomego kierbuda mandaty są na poziomie jakichś 500 zł. Gdyby moje starostwo nie opieprzało się maksymalnie z wydawaniem pozwoleń, już by mury stały :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W październiku - o ile nie ma niskich temperatur - można jeszcze budować. W zależności od rodzaju zastosowanego betonu, wiąże się od 14 do 30 dni. Zależy też skąd pochodzi cement.

 

Często sprzedaje się popiół zamiast cementu, a póxniej ludzie dziwią się, że beton nie wiąże.Np. w przypadku cementu CEM II/B-V, zgodnie z normą, ilość dodatku popiołowego powinna wynosić 21-35%. Dla cementu klasy 32,5 nie powinno być to mniej niż 75 minut zgodnie z normą PN-EN 197- badania czasu wiązania odnoszą się do określenia początku wiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocieplamy właśnie ścianę fundamentową swissporem hydro na klej tytan eos - zostało nam ok 7m ściany, ale temp spadła poniżej zera (do -1)- będzie się to trzymać przy takiej temp, czy przerwać i poczekać na dodatnią temp (boję się że mogę się nie doczekać :roll:)

 

W zasypywaniu i zagęszczaniu lekki mróz nie przeszkadza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...