Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dach płaski, jakie murłaty, krokwie?


luki82

Recommended Posts

Witam wszystkich,

mam stary dom po rodzinie i wypadało by wymienić dach wraz z murłatami.

Dach jest płaski o małym spadku ok.5-8% o wymiarach szer. 8m x dł. 11m, który później będzie deskowany i kryty gontem bitumicznym lub papą - to w dalszej kolejności. Po długości wewnątrz jest ściana nośna mniej więcej w połowie. I tu pojawia się moje pytanie, bo pytałem kilku "fachowców" o rozmiary murłat i krokwi. Jeden z nich zaproponował murłaty 20x15 i krokwie 18 x 10. Jeżeli chodzi o rozstaw to pewnie wyjdzie 90 lub mniej. Co sądzicie o takich wymiarach krokwi.

 

Z góry dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 8% spadku do daje spadek 5 stopni. Jest to bardzo mało. Ja bym nie podjął sie montażu gontu.

 

Wymiana wieźby nie jest tak prosta jakby sie mogło wydawać. Nie możesz wymienić na te przekroje co są teraz? i wszystko ugryźć w ramach "odtworzenia stanu pierwotnego" ?przy tak małym spadku, może korzystniej wyjdzie uformować spadek z wylewki betonowej i grzac pape

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom był długi czas nieużytkowany i troszkę to wszystko już się rozpada a góra jest trochę za niska. Te 20 cm na murłacie dało by mi to czego oczekuje. Wiem doskonale, że trzeba zrzucić wszystko i od nowa dach położyć i nie jest to praca na 2 dni. Jeśli chodzi o pokrycie to nie upieram się przy goncie, grzana papa tez może być, najwyżej zamiast deskowania położę OSB. Chodzi mi o same murłaty i krokwie, które to wszystko będą musiały utrzymać. Rozumiem też, że jeśli zwali się tam 0,5 metra śniegu to będzie trzeba to usunąć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniasz więźbę więc potrzebny jest projekt i obliczenia oraz dobór przekrojów przez konstruktora. Skoro zależy Ci na wysokości to może lepiej wylać nowy wieniec, który wzmocni stare ściany i pozwoli na solidne posadowienie murłat. Warto również zastosować izolację nakrokwiową np. tzw. styropapę. Pozwoli to na pozbycie się problemów z wentylacją dachu. Oczywiście gonty bitumiczne wykluczone. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...