Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grenton, Ampio czy Loxone?


Recommended Posts

Zamkniętość a niedostępność to dwie inne sprawy. Akurat Ampio jest mocno otwarte na integrację zewnętrzną więc o zamkniętości nie ma mowy. Niedostępność... chmm... System jest dostępny, tyle że nie w hurtowni ani na allegro a u instalatora.

 

Prosze Cie, nie rob ze mnie idioty, bo wiesz o czym pisze: niedostepnosc w zakupie bezposrednim, niedostepnosc dokumentacji, instrukcji, wsparcia producenta, informacji o systemie itp. dla odbiorcy koncowego, zamkniete forum instalatorskie. Poza tym wtraceniem o IBM/PC wyjasnilem, ze system zamkniety to taki, ktory nie moze byc rozwijany od zewnatrz. Czasem ktos nie chce wiecznie dogadywac sie z instalatorem za kazdym razem, gdy bedzie chcial cos dolozyc, zrozumiesz to?

 

Samo oświetlenie nie działa a instalowanie oświetlenia awaryjnego z powodu ewentualnej awarii serwera w systemie scentralizowanym podważa sens stosowania automatyki.

 

Potraktuje Cie tak, jak ty mnie - to zadziala automatycznie, wiec to takze jest automatyka. Powiedzialbym nawet, ze to esencja calkiem powaznej automatyki.

Taka mala rada, bo mily z Ciebie gosc: czasem warto potraktowac rozmowce, jakby byl rowny Tobie...

 

Co z tego że pompa ciepła działa skoro automatyka nie podniesie siłowników więc nie mamy ogrzewania. Termostaty też mają być awaryjne? ...Rolety nie działają...

No moze rolety, bo kto i po co podlaczylby silowniki do zaworow ogrzewania podlogowego, ktore ma byc bezwladne i stalotemperaturowe? Spinanie ogrzewania z systemem jakos bardziej niz do odczytu parametrow mija sie to z celem (chyba ze zamykajac przeplyw ktos chcialby w spektakularny sposob rozwalic pompe ciepla czy wysadzic kociol...) Tym bardziej termostaty, w jaki sposob one maja nie zadzialac, przeciez to urzadzenia niezalezne? Co najwyzej nie pokaze sie na telefonie w apce temperatura... Nie wlaczy sie podlewanie trawnika, albo automatyczne zapalanie swiatelka gdzies tam na czujke ruchu, o zgrozo, trzeba bedzie recznie otworzyc brame do garazu! Z cala reszta bym nie przesadzal.

 

Np. zapasowa karta SD z konfiguracją i szybka zamiana jeśli oczywiście padnie karta nie centrala.

No i trafiles w sedno, jak prad wylacza to tez znajde zapalki i swieczke gdzies w szufladzie, a co poniektorzy nawet latarki. Sam pisales, ze centrala raczej nie padnie...

 

Niedługo wchodzimy na instalację u klienta któremu parę lat temu w jego firmie w biurowcu jakaś firma założyła automatykę opartą o pewien dosyć popularny polski system scentralizowany, do tego centrala oparta o Windows.

No i dla takich klientow istnieja inslalatorzy, nie rozumiem, dlaczego inni sa dyskryminowani.

 

Przekaz po prostu moje uwagi do AMPIO, moze cos zrozumieja i zatrudnia kogos lebskiego do marketingu.

a

Edytowane przez Di.
literowki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 235
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

No moze rolety, bo kto i po co podlaczylby silowniki do zaworow ogrzewania podlogowego, ktore ma byc bezwladne i stalotemperaturowe? Spinanie ogrzewania z systemem jakos bardziej niz do odczytu parametrow mija sie to z celem (chyba ze zamykajac przeplyw ktos chcialby w spektakularny sposob rozwalic pompe ciepla czy wysadzic kociol...) Tym bardziej termostaty, w jaki sposob one maja nie zadzialac, przeciez to urzadzenia niezalezne? Co najwyzej nie pokaze sie na telefonie w apce temperatura... Nie wlaczy sie podlewanie trawnika, albo automatyczne zapalanie swiatelka gdzies tam na czujke ruchu, o zgrozo, trzeba bedzie recznie otworzyc brame do garazu! Z cala reszta bym nie przesadzal.

 

Nie wiem jak Ci na to odpisać żebyś mi znowu nie zarzucił że traktuję Cię niepoważnie, a zależy mi tylko na tym żeby wyprowadzić Cię z błędu. Sterowanie ogrzewaniem poprzez podnoszenie siłowników to podstawa w automatyce budynkowej. Zyskujesz dzięki temu precyzyjne sterowanie temperaturą niezależnie w każdym pomieszczeniu. Z bezwładnością radzą sobie algorytmy inteligentne PID bądź adaptacyjne a siłownikami steruje się w tym wypadku poprzez regulację szerokości impulsu (PWM). Jeśli oczywiście system automatyki takie bajery posiada a to nie jest takie oczywiste (Ampio i Loxon takie cuda posiadają). Kocioł działa tak że jeśli nic nie odbiera od niego ciepła to on go nie generuje. Poza tym kotłem też można sterować. Chyba że mówimy o piecu węglowym którego nie da się nagle zatrzymać ale nawet w tym przypadku kotły sobie radzą.

 

No i trafiles w sedno, jak prad wylacza to tez znajde zapalki i swieczke gdzies w szufladzie, a co poniektorzy nawet latarki. Sam pisales, ze centrala raczej nie padnie...

 

Raczej :) Napisałem tylko że w przypadku Loxon dużo prędzej padnie karta SD niż centrala co nie zmienia faktu że nadal mamy do czynienia z elementem od którego zależne jest wszystko i z ewentualną awarią serwera trzeba się liczyć.

 

Przekaz po prostu moje uwagi do AMPIO, moze cos zrozumieja i zatrudnia kogos lebskiego do marketingu.

a

 

Tu masz rację, marketing w Ampio jest żaden a co do dokumentacji to sam ich od dłuższego czasu namawiam żeby część strefy instalatora przenieść na stronę oficjalną.

Edytowane przez iF-Jimi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potraktuje Cie tak, jak ty mnie - to zadziala automatycznie, wiec to takze jest automatyka. Powiedzialbym nawet, ze to esencja calkiem powaznej automatyki.

Taka mala rada, bo mily z Ciebie gosc: czasem warto potraktowac rozmowce, jakby byl rowny Tobie...

 

Nie rozumiem ataku. Staram się z Tobą rozmawiać rzeczowo dzieląc się doświadczeniem, które domniemam jakieś tam mam zajmując się automatyką zawodowo do dłuższego czasu. Dałbyś sobie powiesić w nowoczesnym salonie lampę awaryjną? W mieszkaniówce oświetlenie awaryjne załatwia się na standardowych żródłach światła stosując awaryjne źródła zasilania jeśli klient sobie życzy. Tyle że w tym przypadku nadal steruje się tym oświetleniem za pomocą systemu automatyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak Ci na to odpisać żebyś mi znowu nie zarzucił że traktuję Cię niepoważnie, a zależy mi tylko na tym żeby wyprowadzić Cię z błędu. Sterowanie ogrzewaniem poprzez podnoszenie siłowników to podstawa w automatyce budynkowej. Zyskujesz dzięki temu precyzyjne sterowanie temperaturą niezależnie w każdym pomieszczeniu. Z bezwładnością radzą sobie algorytmy inteligentne PID bądź adaptacyjne a siłownikami steruje się w tym wypadku poprzez regulację szerokości impulsu (PWM). Jeśli oczywiście system automatyki takie bajery posiada a to nie jest takie oczywiste (Ampio i Loxon takie cuda posiadają). Kocioł działa tak że jeśli nic nie odbiera od niego ciepła to on go nie generuje. Poza tym kotłem też można sterować. Chyba że mówimy o piecu węglowym którego nie da się nagle zatrzymać ale nawet w tym przypadku kotły sobie radzą.

 

Rzeczywiscie, wyprowadz mnie z bledu, inni tez to czytaja i nie musza miec dokladnego pojecia, bo moze sie myle?

Instalacje IB z pewnoscia znasz na wylot, ale jak jest z systemami grzewczymi?

Jestes pewien, ze stosujac na przyklad pompe ciepla grzejaca podloge do 30-34 stopni warto nia sterowac dodatkowo, zeby jak pisales doprecyzowac temperature w kazdym pomieszczeniu osobno? Co sie wlasciwie stanie jesli nagle odetniesz powiedzmy polowe odbioru ciepla (i cisnienia)? A tam nie ma bufora, bo bufor tylko zmniejsza COP i efektywnosci pracy. PC pompuje bezposrednio w podloge, bo tak montuje sie pompy by pracowaly efektywnie?

Wiec rozumiem, ze sterowanie w tym momencie wylaczy PC calkiem, a co z pomieszczaniami jeszcze nie dogrzanymi? System zacznie taktowac pompe czy jak? PC inwertorowa moze zmniejszyc moc w miare plynnie, ale tez ma jakies minimum i to nie male.

 

Mozna zrobic bufor i sterowac zaworkami od niego w podloge, ale to znaczna utrata efektywnosci = wyzsze rachunki, ma to sens?

 

Z trzeciej strony mozna, i jesli nagle przyjdzie komus do glowy podniejsc temperature w danym pomieszczeniu o 3 stopnie, to przy zasilaniu podlogowki 30 stopniami, po jakim czasie to realnie nastapi? 10 minut? 20? A moze tak pol dnia?. Rozumiem, ze algorytm PID poradzi sobie i z tym, tylko zadajmy sobie pytanie gdzie powinna nastepowac regulacja? Byc moze na zautomatyzowanych rotametrach poprzez czesciowe, a nie calkowite ich rozwarcie/domkniecie? Jesli tak, to wracajac do spostrzezenia z poprzedniej wymiany zdan - nawet jesli serwer padnie to i tak bedzie ogrzewanie realizowane przez PC / podlogowke na przyklad, tylko w tym czasie nie zmienimy temperatury...

Swoja droga, jestem ciekaw, jak algorytm ogrnalby taki system, gdzie przymkniecie jednego obiegu spowoduje wieksze przeplywy i wzrost temperatury w kolejnych i to w tak dlugim czasie. Ile miesiecy/lat bedzie potrzebowal na zebranie danych do "nauczenia sie".

 

Takie sterowanie wszystkim brzmi bardzo ekscytujaco, mozliwosci sa, ale moze, nie kazdy kociol i zrodlo ciepla nadaje sie do takiego zastosowania na tak mala skale jaka jest budynek jednorodzinny? Dlaczego? Bo oprocz "bajeru" i "mozliwosci" jakie beda z tego korzysci? Przeciez nie efektywnosc pracy urzadzen grzewczych... myle sie?

 

 

Nie rozumiem ataku. Staram się z Tobą rozmawiać rzeczowo dzieląc się doświadczeniem, które domniemam jakieś tam mam zajmując się automatyką zawodowo do dłuższego czasu. Dałbyś sobie powiesić w nowoczesnym salonie lampę awaryjną? W mieszkaniówce oświetlenie awaryjne załatwia się na standardowych żródłach światła stosując awaryjne źródła zasilania jeśli klient sobie życzy. Tyle że w tym przypadku nadal steruje się tym oświetleniem za pomocą systemu automatyki.

 

To zaden atak, tylko odpowiedz w podobnym tonie. Ja wysunalem argumenty, Ty je wyminales.

Zreszta odnosnie swiatla awaryjnego, nie jest prawda, ze w powaznych militarnych instalacjach takowe sie stosuje? Oswietlenie awaryjne nie musi byc na sterownikach elektronicznych, wystarczy na mniej zawodnym systemie czysto elektrycznym, wykrycie zaniku napiecia i przelaczenie. Same zrodla oswietlenia to moga byc nawet tasmy led przy podlodze, wiec estetyka bym sie nie przejmowal.

Edytowane przez Di.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się za dobrze na systemach grzewczych, sprzęgam je tylko z automatyką, wiem po co to robię i wiem że to działa. Prawdą jest oczywiście że pompa ciepła najsprawniejsza jest przy odpowiednich parametrach. W przypadku pieca gazowego nie ma to znaczenia. A przy zamkniętych wszystkich zaworach możesz poinformować również piec że nie ma zapotrzebowania na ciepło. Co do zwiększenia przepływu w części obiegu z powodu zamkniętych niektórych zaworów to nie powoduje to przecież zwiększenia temperatury wody. Poza tym:

Jeżeli montujesz termostaty i zakładasz, że wszystkie mogą się zamknąć, to stosujesz sprzęgło. Pewniejszego rozwiązania nie ma.

Dzięki za wyręczenie mnie w odpowiedzi. Nie wiedziałem o takim urządzeniu.

 

Automatykę sterowania ogrzewaniem stosuje się głównie z powodu komfortu. Osobiście nie nawijam klientowi makaronu na uszy i nie obiecuję cudownych korzyści wynikających z oszczędności. Skakanie temperaturą na przemian w górę czy w dół (na noc, na dzień, itd) według mnie nie ma sensu w nowoczesnym domu i nie generuje wymiernych oszczędności.

 

Przy okazji skoro już mowa o ogrzewaniu. Ostatnio na pewnym niedużym zgrupowaniu KNX-owców poruszyliśmy temat ogrzewania. Jeden z uczestników będący właśnie na etapie budowy poświęcił sporo czasu analizując system grzewczy i policzył sobie że najtaniej wyjdzie go ogrzewanie podłogowe elektryczne. W wyliczeniach wyszło mu że inwestycja w ogrzewanie hydrauliczne (pompa ciepła lub gaz) spłaci mu się dopiero po 40-stu latach. Temat warty do przemyślenia i analizy dla budujących.

 

Zreszta odnosnie swiatla awaryjnego, nie jest prawda, ze w powaznych militarnych instalacjach takowe sie stosuje? Oswietlenie awaryjne nie musi byc na sterownikach elektronicznych, wystarczy na mniej zawodnym systemie czysto elektrycznym, wykrycie zaniku napiecia i przelaczenie. Same zrodla oswietlenia to moga byc nawet tasmy led przy podlodze, wiec estetyka bym sie nie przejmowal.

 

Tak, ale nie mówimy tu o obiektach militarnych tylko o mieszkaniówce. Taśma LED w mieszkaniówce z systemem automatyki wykorzystana również jako oświetlenie awaryjne jest sterowana za pomocą modułu logicznego. Po co ma się włączać w przypadku awarii prądu kiedy nie ma nas aktualnie w pomieszczeniu bądź jest jasno?

 

OK, kończę dyskusję bo jutro czeka mnie parę spotkań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli montujesz termostaty i zakładasz, że wszystkie mogą się zamknąć, to stosujesz sprzęgło. Pewniejszego rozwiązania nie ma.

 

Celna uwaga, rozwiazanie jest pewne. Trzeba tylko zauwazyc, ze przynosi straty na energii, bo albo miesza plyn z powrotu z tym z zasilania, albo kieruje z zasilania bezposrednio z powrotem do plynu ogrzanego. Wiec o tym pisalem, ze niecelowe jest stosowanie takich rozwiazan, bo komfort raczej wiele nie wzrosnie.

 

W przypadku pieca gazowego nie ma to znaczenia.

Automatykę sterowania ogrzewaniem stosuje się głównie z powodu komfortu. Osobiście nie nawijam klientowi makaronu na uszy i nie obiecuję cudownych korzyści wynikających z oszczędności. Skakanie temperaturą na przemian w górę czy w dół (na noc, na dzień, itd) według mnie nie ma sensu w nowoczesnym domu i nie generuje wymiernych oszczędności.

 

W pelni sie zgadzam i o tym wlasnie pisalem.

 

Przy okazji skoro już mowa o ogrzewaniu. Ostatnio na pewnym niedużym zgrupowaniu KNX-owców poruszyliśmy temat ogrzewania. Jeden z uczestników będący właśnie na etapie budowy poświęcił sporo czasu analizując system grzewczy i policzył sobie że najtaniej wyjdzie go ogrzewanie podłogowe elektryczne. W wyliczeniach wyszło mu że inwestycja w ogrzewanie hydrauliczne (pompa ciepła lub gaz) spłaci mu się dopiero po 40-stu latach. Temat warty do przemyślenia i analizy dla budujących.

 

Poswiece na to malo czasu i szybko policze, jesli srednie zuzycie pradu na ogrzewanie i ciepla wode w malym dobrze ocieplonym domku to 1000pln rocznie przy srednim COP=3, to przy ogrzewaniu padem COP=1 wydatek wzrosnie do 3000pln.

roznica to 2000pln X 40 lat = 80000pln

naklady na instalacje podlogowa wodna sa okolo 60 pln/m2 na kable grzewcze 120pln/m2. W najgorszym wypadku moga byc rowne. Dochodzi cena zrodla ciepla - okolo 30000pln.

Przy wiekszych domach roznice sa wieksze, a prad drozeje, wiec chyba tamten instalator troche przesadzil, albo za malo czasu poswiecil na liczenie.

Trzeba na takie rewelacje spojzec krytycznie i samodzielnie pomyslec, a watek na muratorze jest poruszany caly czas.

 

 

Po co ma się włączać w przypadku awarii prądu kiedy nie ma nas aktualnie w pomieszczeniu bądź jest jasno?

OK, kończę dyskusję bo jutro czeka mnie parę spotkań.

 

Bo to idea oswietlenia "awaryjnego".

Pozdrawiam,

Edytowane przez Di.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celna uwaga, rozwiazanie jest pewne. Trzeba tylko zauwazyc, ze przynosi straty na energii, bo albo miesza plyn z powrotu z tym z zasilania, albo kieruje z zasilania bezposrednio z powrotem do plynu ogrzanego. Wiec o tym pisalem, ze niecelowe jest stosowanie takich rozwiazan, bo komfort raczej wiele nie wzrosnie.

Jeżeli jesteś pewien, że automatyka ZAWSZE zamykając wszystkie pętle równocześnie lub uprzednio wyłączy źródło ciepła wraz z pompką obiegową, możesz ten element pominąć. To samo tyczy się uruchomienia kotła/PC przy zamkniętych siłownikach, itp. Ja pewien tego nie jestem ;) Coś za coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to idea oswietlenia "awaryjnego".

Pozdrawiam,

 

Ech... Ale my cały czas piszemy o oświetleniu w budownictwie mieszkalnym a nie militarnym czy przemysłowym. Nie dotyczą nas przepisy a o wiele większe znaczenie ma funkcjonalność.

 

Jeżeli jesteś pewien, że automatyka ZAWSZE zamykając wszystkie pętle równocześnie lub uprzednio wyłączy źródło ciepła wraz z pompką obiegową, możesz ten element pominąć. To samo tyczy się uruchomienia kotła/PC przy zamkniętych siłownikach, itp. Ja pewien tego nie jestem ;) Coś za coś.

 

Oczywiście. Taką funkcjonalność zrealizuje każdy średnio rozgarnięty system automatyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech... Ale my cały czas piszemy o oświetleniu w budownictwie mieszkalnym a nie militarnym czy przemysłowym. Nie dotyczą nas przepisy a o wiele większe znaczenie ma funkcjonalność.

 

Nie dotycza przepisy,jasne, ale pisales o sytuacji "a co jesli wysiadzie serwer i zostaniemy bez swiatla na systemie scentralizowanym?"

,jest potrzeba - jest rozwiazanie!

Wiec w takiej sytuacji moze zapalic sie na stale swiatlo "awaryjne" dzialajace do usuniecia awarii... jesli komus takie zagrozenie sen z powiek spedza.

Wiem, ze sugerujesz "lepsze" rozwiazanie, na systemie niecentralnym, jak KNX czy AMPIO.

Bez paniki, nadal rozmawiamy o sytuacji ktora zdarza sie raz na jakis czas, nieczesto, albo prawie nigdy.

Poza tym nie da sie zaprzeczyc twierdzeniu, ze sprzet i rozwiazania militarne sa najlepsze i zawsze beda. :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kusisz Pan los ;). A takie rzeczy jak się zdarzą to np. 24 grudnia po 16, gdzie integrator wyjechał w góry i wraca dopiero w styczniu. Przykład wzięty z życia...

 

Zostaje wtedy urocza kolacja wigilijna z rodzina przy swiecach, kominku i choince oraz spokojne swieta... tragedia :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co Ampio się wystawia np na targach budowlanych w Szczecinie skoro są tak zamknięci na "zwyczajnych" ludzi?? Podszedłem zadać parę pytań to zaangażowanie w rozmowę porażające:D

 

Nie jestem na 100% pewien tego co teraz napiszę, ale nie sądzę żeby Ampio samo się wystawiało w Szczecinie. Raczej któryś ze Szczecińskich instalatorów wypożyczył sobie po znajomości stoisko od producenta i walczy. Pomijając fakt, że w samym Ampio też ciężko spotkać mistrza marketingu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj.. tu się nie zgodzę. MIałem mega rzeczową i przyjemną rozmowę na targach w warszawie (zresztą pisałem chyba o tym na forum ze 2 lata temu).

Ale możliwe, ze na moją ocenę wplynął też efekt skali - bo chwile wcześniej rozmawiałem na stoisku Grentona gdzie nie dowiedziałem się absolutnie niczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle na stoisku Ampio na targach stoją dystrybutorzy. Rzadko kiedy można spotkać producenta. Ampio to taka firma składająca się głównie z elektroników i programistów, marketing jakkolwiek zaczął tam działać może od dwóch lat :) Zazwyczaj to dystrybutorzy ogarniają. Edytowane przez iF-Jimi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no podobno ja rozmawialem z współzałożycielem/właścicielem (pan miał długie włosy). I właśnie dlatego tak mi się podobała ta rozmowa bo była mega konkretna - widać facet z wielką pasją, a do tego się dużo śmiał. Super pozytywny człowiek.

Długie włosy, z pasją i i dużo się śmiał to na 100% Seweryn :) Wiedzy i pasji do tego co robią to akurat chłopakom z Ampio nie brakuje. Ostatni miesiąc skupili całą swoją energię na MQTT i mamy OpenHab, NodeRed i Grafane w systemie z możliwością wgrania jakiegokolwiek innego oprogramowania na MQTT do serwera. Info z wczoraj, niedługo dostępne oficjalnie :)

Edytowane przez iF-Jimi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatni weekend w Warszawie odbył się Audio-Video-Show z przyklejonymi Targami Dom Inteligentny. Na AVS mnóstwo ludzi, na TDI pustki. Z wystawców było i Ampio I Grenton i kto chciał mógł na miejscu porównać oferty obu firm. Poza tym ze znanych mi firm była jeszcze Tema. Brak jakiegokolwiek koncernu elektrotechnicznego - ABB, Legrand czy Hager. Nie było polskich znanych firm z branży czyli Zamel i F&F i Fibaro Czyżby dom inteligentny to ciągle zabawa dla hobbystów-amatorów zastanawiających się co wybrać ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...