Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Własności przeciętego klinkieru, przeciętej cegły


atyp1

Recommended Posts

Właściwości powierzchni cegły pełnej powstałej na skutek przecięcia nie odbiegają bardzo od właściwości oryginalnej powierzchni naturalnej cegły.

Jej porowatość i nasiąkliwość jest zbliżona.

A jak to jest w przypadku klinkieru pełnego. Chodzi o klinkier naturalny, bez angoby, lazurowania, lakierowania ani innych dodatkowych warstw zewnętrznych.

Jak zmienia się właściwość powierzchni naturalnego klinkieru po przecięciu w stosunku do powierzchni oryginalnej.

Czy przecięty klinkier wystawiony bezpośrednio na działanie czynników atmosferycznych będzie równie wytrzymały co jego oryginalna powierzchnia?

Będę wdzięczny za podzielenie się swoimi doświadczeniami i wiedzą.

 

Pozdrawiam. Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co masz na myśli - ale prócz zmienności powierzchni niczym nie różni się od nie ciętej cegły.

Cegła klinkierowa to mieszanka gliny i piasku wypalana w temp pow 1000*C jest (powinna być jednorodna w swej masie- wyrobiona) wtedy czy ją przetniesz szlifierką czy młotkiem powierzchnia choć różna będzie miała te same właściwości co do nasiąkania czy wytrzymałościowe. Inne będą właściwości odbicia światła co wiąże się z odcieniem, kolorem - przez człowieka odpowiedzialnym za wygląd.

W przypadku szkliwionych cegieł sprawa ma się troszkę inaczej - szkliwo jest bardziej śliskie - co widać :) przez to mniej czepia się glon i inny syf zawarty w powietrzu, jest mniej nasiąkliwa ale bardziej wrażliwa na zmianę temperatur szczególnie oscylacja w obrębie "0*C" - bo szkliwo to związek krzemianów na powierzchni gliny wypalanej w wysokich temperaturach.

A, że cegły są ładne i gładkie - bo to też zależy od ich gęstości - jak matryca do wycinania cegły jest ze stali szlachetnej i ostra gładka jak nóż(stosowana do droższych materiałów czytaj lepszej gliny) to i powierzchnia cegły jest gładka.

Są sposoby szlifowania cegły po przecięciu - wtedy niewiele różni się od miejsca nie ciętego . są tez posypki którym nadaje się "atrakcyjniejszy" wygląd cegieł klinkierowych - licówki itp itd.

Ogólnie miejsce cięcia pod względem wytrzymałościowym i jakościowym nie różni się od pozostałej jej części - prócz wyglądu

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...