Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

mam problem, przy pierwszej wizycie instalatora kotła CO okazało się, że w gniazdku nie ma wystarczającego uziemienia i kazano mi to poprawić, sprawdzałem wszystkie połączenia i jest ok (z sieci idzie kabel 2-żyłowy, uziom mam podpięty do pręta wbitego dość głęboko w ziemię, nie mam różnicówki), znajomy mi doradził podłączyć ten kabel z uziemienia jeszcze z metalowymi rurkami z CO lub od wody/gazu mówiąc, ze to sprawę załatwi

i mam pytanie czy takie podłączenie coś da i ewentualnie czy takim zwykłym miernikiem (opcje napięcie/opór) dałoby się zmierzyć czy wszystko jest ok?

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/23062-jak-sprawdzi-uziemienie/
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 47
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Należy wszystkie dostępne części przewodzące (metalowe) podłączyć do wspólnej szyny (połączenia wyrównawcze) a szynę połączyć z przewodem ochronnym PE lub ochronno-neutralnym PEN (dawne "zero"). Pręt wbity w ziemię może służyć jako uziom dodatkowy.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/23062-jak-sprawdzi-uziemienie/#findComment-407205
Udostępnij na innych stronach

Miernikiem przy małym napięciu nie da się uzyskać konkretnych wyników. U mnie sprawdzałem miernik pokazywał 3,5mega oma, ale jak podłączyłem zamiast przewodu zerowego tą ziemię, to halogen 500w świecił normalnie, a krajzegą 2000w tez dało się normalnie pracowac. Pytania czy podłączyć do gazu to niebedę komentował.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/23062-jak-sprawdzi-uziemienie/#findComment-407230
Udostępnij na innych stronach

Miernikiem przy małym napięciu nie da się uzyskać konkretnych wyników. U mnie sprawdzałem miernik pokazywał 3,5mega oma, ale jak podłączyłem zamiast przewodu zerowego tą ziemię, to halogen 500w świecił normalnie, a krajzegą 2000w tez dało się normalnie pracowac. Pytania czy podłączyć do gazu to niebedę komentował.

 

mogę Ci na priva wysłać namiar na tego instalatora który mi to zaproponował :wink:

a co do tego uziemienia, to da się zamiast tego pręta coś innego dać??

choć szczerze mówiąc jak elektryk robił odbiór było wszystko OK, a facet od kotła mierzył takim prostym miernikiem, więc chyba mu się coś pomyliło :lol:

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/23062-jak-sprawdzi-uziemienie/#findComment-407254
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz instalację elektryczną robioną według starych przepisów i do gniazdka dochodzą dwa przewody to w gniazdku musisz założyć mostek pomiędzy bolcem uziemiającym a przewodem zerowym.

 

Instalator mówił ci o uziemieniu ale miał na myśli połączenie wyrównawcze, sam w tych nazwach się mylę; załóż ten mostek i nie martw się wartością uziemienienia bo żeście się z instalatorem nie dogadali :wink:

 

(Przeczytałem jeszcze raz pierwszy post i dodam, że ten pręt wbity w ziemię nie ma większego wpływu na poprawne działanie tego gniazdka może pozostać tak jak do tej pory najważniejszy będzie ten mostek i musisz go zrobić)

 

A najlepiej to ścignij trochę bardziej tego instalatora bo według mnie jest trochę lewy z teorii i praktyki bo takie gniazdko podłączyć wlaściwie to 5 minut roboty :D Co? recę mu na wojnie urwało? :o :evil:

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/23062-jak-sprawdzi-uziemienie/#findComment-407280
Udostępnij na innych stronach

Uziemienia nie podłącza się do instalacji wewnętrznych (woda, c.o. gaz) - to instalacje podłącza się do uziemienia w celu wyrównania potencjałów. Uziemienie jeśli go nie masz powinno być wykonane w sposób najbardziej prawidłowy czyli wkopana bednarka w ziemię bo ono nie jest dla ozdoby tylko dla twojego bezpieczeństwa. Unikaj jak ognia połączeń które proponuje Thalex. Z logicznego punktu widzenia takie połączenie jest jak najbardziej prawidłowe ale dopóki nic się nie dzieje. Gdyby w stacji transformatorowej wystąpiła awaria lub jakiś elektryk nieumyślnie zamienił przewody wtedy na obudowie urządzenia będzie napięcie fazowe a dalej już chyba nie muszę tłumaczyć czym to grozi.

 

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/23062-jak-sprawdzi-uziemienie/#findComment-407320
Udostępnij na innych stronach

No tak ale nie odpowiedziałem na pytanie. Do pomiaru uziemienia stosuje się tzw mierniki skuteczności uziemienia. Na pewno zakłady energetyczne wyposażone są w takie mierniki, a niektórzy elektrycy mają do nich dostęp. Domowym sposobem uziemienie można sprawdzić tak jak to zrobił woreczek podłączjąc między fazę a uziemienie odpowiednio duże obciążenie.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/23062-jak-sprawdzi-uziemienie/#findComment-407328
Udostępnij na innych stronach

. Unikaj jak ognia połączeń które proponuje Thalex. Z logicznego punktu widzenia takie połączenie jest jak najbardziej prawidłowe ale dopóki nic się nie dzieje. Gdyby w stacji transformatorowej wystąpiła awaria lub jakiś elektryk nieumyślnie zamienił przewody wtedy na obudowie urządzenia będzie napięcie fazowe a dalej już chyba nie muszę tłumaczyć czym to grozi.

 

Mostek w gniazdku nic nie ma do awarii w stacji transformatorowe bo taki mostek jest też zrobiony w przyłączu lub przy liczniku.

 

Jakiś elektryk nieumyślnie zamienia przewody to tak samo jak forumowicz

Robert0C nieumyślnie pisze bezsensownnne posty tzn unikać jak ognia logicznych połączeń :o :o :o

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/23062-jak-sprawdzi-uziemienie/#findComment-407333
Udostępnij na innych stronach

Thalex nie wiem czym się zajmujesz ale jesteś w wielkim błędzie i nie namawiaj innych robienia tych samych błędów. Ze stacją transformatorową może przegiąłem bo jest wiele zabezpieczeń po drodze ale nikt nie zagwarantuje bezpieczeństwa jeśli takich zabezpieczeń nie będzie w domu. Tu chodzi o ludzkie bezpieczeństwo nie o czyjeś widzimisie.

 

Sieci wykonane w układzie TT nie mają przewodu ochronnego ale też i w instalacji nie było gniazdek z bolcem ochronnym.

Sieci wykonane w układzie TN-C (najczęściej stosowane) mają wspólny przewód zerowy i ochronny.

Sieci wykonane w ykładzie TN-S - przyłącze z osobnym przewodem ochronnym.

Jest jeszcze TN-C-S ale bez szkicu ciężko go opisać. Łączy cechy układów TN-C i TN-S

W układach sieci TN-S oraz TN-C-S następuje rozdzielenie funkcji przewodu ochronno-neutralnego PEN na przewód ochronny PE i neutralny N co powoduje wyeliminowanie takich zjawisk jak:

pojawienie się napięcia fazowego na obudowach metalowych odbiorników, wywołane przerwą ciągłości przewodu PEN,

pojawienie się na przewodzie PEN napięcia niekorzystnego dla użytkowanych odbiorników, wywołanego przepływem przez ten przewód prądu wyrównawczego, spowodowanego zaistnieniem asymetrii prądowej w instalacji.

Rozdzielenie funkcji przewodu ochronno-neutralnego PEN na przewód ochronny PE i neutralny N należy wykonywać w złączu, w tablicy głównej lub rozdzielnicy głównej budynku, a punkt rozdziału powinien być uziemiony, co umożliwia utrzymanie potencjału ziemi na przewodzie ochronnym PE przyłączonym do części przewodzących dostępnych urządzeń elektrycznych w normalnych warunkach pracy instalacji elektrycznej.

Uziemienia punktów neutralnych stacji transformatorowo-rozdzielczych oraz przewody ochronno-neutralne powinny być połączone z istniejącymi uziomami naturalnymi. W razie wystąpienia zwarcia pomiędzy żyłą przewodu PEN lub żyłą przewodu PE oraz dowolną żyłą przewodu fazowego powinno nastąpić samoczynne wyłączenie zasilania w czasie określonym w pkt. 413.1.3.3. Polskiej Normy PN-IEC 60364-4-41. W układach sieciowych TN należy wykonywać miejscowe połączenia wyrównawcze w celu wyeliminowania różnicy potencjałów pomiędzy odbiornikami i częściami przewodzącymi obcymi.

Wielokrotne uziemianie przewodu ochronnego PE i ochronno-neutralnego PEN w układzie sieci TN, w którym stosowane jest samoczynne wyłączenie zasilania, jako ochrona przed dotykiem pośrednim, powoduje:

obniżenie napięcia na nieuszkodzonym przewodzie ochronnym PE połączonym z miejscem zwarcia,

utworzenie drogi zastępczej prądu zwarciowego w przypadku przerwania przewodu ochronnego PE lub ochronno-neutralnego PEN,

obniżenie napięcia na przewodzie ochronnym PE lub ochronno-neutralnym PEN, który został przerwany (odłączony od punktu neutralnego sieci) i który jest jednocześnie połączony z miejscem zwarcia.

W układzie sieciowym TN należy wykonać dodatkowe uziemienia robocze przewodu ochronno-neutralnego oraz uziemienia robocze w licznych punktach, ponieważ w razie wystąpienia braku ciągłości przewodu ochronno-neutralnego na chronionym urządzeniu mogłoby się pojawić pełne napięcie fazowe w stosunku do ziemi.

W układach sieciowych TN w każdej rozdzielnicy powinno być wykonane uziemienie robocze.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/23062-jak-sprawdzi-uziemienie/#findComment-407352
Udostępnij na innych stronach

Stary tu nie chodzi o filozofię takimi przepisami to się chwal na egzaminach.

Ktoś potrzebuje się dowiedzieć jak ma podłączyć gniazdko a nie poznawac dogłębnie normy.jakie obowiązują

 

Jeżeli ja napisałem źle to mnie popraw i krótko uzasadnij ale przede wszystkim postaraj się pomóc pytającemu.

 

:D :D :D prawdopodobnie za długo bywałeś na innych forach :D :D :D :D

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/23062-jak-sprawdzi-uziemienie/#findComment-407354
Udostępnij na innych stronach

Staram się przedewszystkim wyjaśnić dlaczego nie masz racji bo nie sposób powiedzieć "nie masz rtacji" bez argumentów, a jeśli ma podłączać gniazdko źle to lepiej niech tego nie robi. Myślę, że wcześniej odpowiedziałem już na to pytanie.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/23062-jak-sprawdzi-uziemienie/#findComment-407355
Udostępnij na innych stronach

wiec mozna wnioskować z twoich postów, że około połowa gniazdek w Polsce jest źle podłączona bo nie ma trzeciego przewodu.

 

Oraz jeżeli ktoś ma instalację dwuprzewodową i chce dorobic sobie jedno gniazdko to musi najpierw zakopac bednarkę.

 

Wybacz ale dla mnie to są po prostu bzdury.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/23062-jak-sprawdzi-uziemienie/#findComment-407383
Udostępnij na innych stronach

Przepisy dotyczące instalacji znajdują się w PN-EN60950:2000 (PN-93/T-42107)

Po pierwsze tego typu instalacje były wykonywane wcześniej i od kilku lat się juz ich nie wykonuje. Po drugie należy przebadać instalację pod kontem jaki to jest układ TT czy TN-C i dopiero wtedy podjąć decyzję o sposobie montażu. Jeśli jest to układ TT to do gniazda z uziemieniem powinien być doprowadzony uziemiony trzeci przewód ochronny i jeśli ktoś decyduje się na wymianę gniazda powinien taki przewód doprowadzić lub bolca nie podłączać. A takie rozwiązania proponują domorośli niedouczeni elektrycy którzy dawno temu w szkole zawodowej coś usłyszeli i teraz robią przeróbki niezgodnie z przepisami.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/23062-jak-sprawdzi-uziemienie/#findComment-407413
Udostępnij na innych stronach

witam:)

I znowu mamy przykład rozważań na temat wyższości świąt Wielkiej Nocy nad świętami Bożego Narodzenia. Panowie zostawcie sprawy instalacji i bezpieczeństwa użytkowników fachwcom. Oni to po wykonanej pracy zrobia pomiary których pozytywny wynik jest warynkiem dopuszczenia instalacji do eksploatacji. Sami jeżeli nie znamy się na elektryce to może lepiej naprawiajmy latarki oświetleniowe.

KIEDY WRESZCIE DOJRZEJEMY DO TEGO ŻE ŻYCIE LUDKIE JEST WIĘCEJ WARTE NIŻ DNIÓWKA ELEKTRYKA??

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/23062-jak-sprawdzi-uziemienie/#findComment-407498
Udostępnij na innych stronach

preev elektryk powinien zakończyć prace przekazując tobie końcowe protokoły badań instalacji elektrycznej potrzebne do odbioru budowy i zezwoleniu na użytkowanie. (Chyba, że będziesz miał lewe)
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/23062-jak-sprawdzi-uziemienie/#findComment-407754
Udostępnij na innych stronach

witam:)

Ja polecam stronę fachowców http://www.ise.pl/forum/

 

Zapomniałem.

 

Polecam bliźniaczy wątek

http://ise.pl/forum/viewtopic.php?p=25435&highlight=gniazdo+pen#25435

oraz opracowania SEP

http://www.sep.com.pl/

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/23062-jak-sprawdzi-uziemienie/#findComment-407890
Udostępnij na innych stronach

A takie rozwiązania proponują domorośli niedouczeni elektrycy którzy dawno temu w szkole zawodowej coś usłyszeli i teraz robią przeróbki niezgodnie z przepisami.
Jak miałeś mnie na myśli to cię chetnie psami poszczuje gdybyś kiedyś znalazł się w moim pobliżu

http://www.gify3d.strony.os.pl/psy/24.gif

 

a jak nie o mnie myślałeś to będziesz bezpieczny - powiem im aby dały ci spokój :p :p :p

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/23062-jak-sprawdzi-uziemienie/#findComment-408129
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...