Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Po??czenie rekuperatora z kominkiem.


Recommended Posts

Czy moze mi ktoś powiedzieć czy mój projekt połączenia rekuperatora z kominkiem jest coś wart?

Bardzo proszę o opinię fachowców.

 

http://www.prezentacje.net/projekt.jpg

http://www.prezentacje.net/KOMORA-MIESZAJACA.jpg

 

Dodam że wszyscy kominkarze z którymi rozmawiałem patrzyli na mnie jak na idiotę.

Jeden to nawet się zapytał co to jest rekuperator :D

 

pozdrowienia

Stefano

    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    • Odpowiedzi 59
    • Utworzony
    • Ostatnia odpowiedź

    Najaktywniejsi w wątku

    Stefano - u mnie jest tak jak u Ciebie tzn. powietrze z kominka przechodzi przez trubinkę do komory mieszającej i tam jest mieszane z powietrzem z rekuperatora następnie dwoma rurami rozprowadzane jest na parter i piętro (każdą z tych rur można wyłączyć, żeby powietrze nią nie było rozprowadzane). Rekuperator połączony jest dodatkowo do GWC. Powietrze wyciągane jest z kuchni, łazienek, spiżarni. Natomiast w garderobach powietrze jest nawiewane ze względu, że umieszczone są pod skosami i projektant stwierdził, że dodatkowo ociepli nam pokoje. U mnie rury są troszkę większe tzn. 200 ze względu na gorące powietrze. Dodatkowo ocieplone są wełną mineralną.

     

    Kominiarz, który odbierał nam dom był zachwycony całym naszym ustrojstwem.

    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Dzięki Maluszek za słowa otuchy,

     

    Co do projektu musiałem wziąć się sam za to bo zwątpiłem w fachowość niektórych kominkarzy. W zasadzie wszyscy proponowali mi ogrzewanie grawitacyjne i to zdaje się maksimum na które ich stać.

    Nie brali pod uwagę że najdalszy pokój mam oddalony o prawie 7 metrów od kominka.

     

    Odniosłem wrażenie że żaden z nich w życiu nie robił instalacji nawiewno -wywiewnej. Wysłałem ten projekt do różnych producentów lub instalatorów rekuperatorów w prośbą o opinię ale jak dotąd odpowiedzieli jedynie pani Marta Sobczak z firmy Emka i Wojciech Mazur z firmy Konkret (pozdrawiam oboje serdecznie).

    Natomiast na forum Koss zadałem podobne pytanie i dostałem taką odpowiedź

     

    Re: Projekt instalacji reku-kominek Tomasz Brzęczkowski - 2004-09-14 13:13

    Łączenie wentylacji z ogrzewaniem jest zupełnym nieporozumieniem. Jak tym sterować? Masz np. gości chcesz więcej powietrza mniej ciepła. Często, zwłaszcza w domach izolowanych występuje nadproukcja ciepła i zwiększając wentylację można temp. obniżyć. Kolejna rzecz to nawiewy, ciepłe powietrze znacznie efektywniej tłoczyć z dołu, przy podłodze, wentylacyjne górą, pod sufitem. Kiedyś takie łączenie rekuperatora, z ogrzewaniem i klimą gospodarz tej strony trafnie nazweł jakby pomieszać zupę drugie i deser .. smacznego

     

    Re: Projekt instalacji reku-kominek KOSS - 2004-09-14 17:32

    Można powiedziec , że WSZYTKO można zrobić. Łaczenie systemów rekuperacji z ogzrewaniem ma się nijak ze względu na inne potrzebne do tych systemów wydajności powietrza. Nie wspominając że brak mołżiwości regulacji temperatury nawiewu powietrza z kominka ZALICZA ten system do szybkiego postepowania chorób dróg oddechowych dla tych co gustuja w takim hybrydowym połączeniu grzanie z kominka i rekuoperacja to jest bardzo niebezpieczne !.

     

     

     

    Ty jesteś praktykiem i na pewno możesz coś więcej na ten temat napisać.

    BAAArdzo :) cię proszę odpowiedz na gnębiące mnie pytania:

    - Czy to prawda o czym piszą?

    - Czy ten układ sprawdza się w użytkowaniu?

    - Czy naprawdę trudno nim sterować?

    - Czy może byłoby lepiej zrezygnować z rekuperatora na rzecz np nadmuchu z kominka i prostego wentylatora wywiewnego, lub wywiewu grawitacyjnego?

     

     

    pozdrawiam

    pogrążony w rozterkach

    Stefano

    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    WItam.

    Długo mnie nie było na Forum.

    Nie przejmuj się tymi wypowiedziami, bo to co naskrobałeś (zresztą całkiem nieżle od strony technicznej rysunku) ma jak najbardziej sens, a nawet sprawdza się już u kilku (3 instalacje) moich klientów.

    Często po prostu rzeczy nowe i mało jeszcze rozpowszechnione są traktowane "niepoważnie" mimo ich prawidłowego skonstruowania i wykonania wedle w tym przypadku praw fizyki.

    Od siebie mogę dorzucić jeszcze inny przykład podobnej instalacji, w której turbinę z by-passem zastąpiłem wentylatorem kanałowym nawiewnym (z filtrem) tłoczącym powietrze do tzw. karteru kominka (blaszana obudowa samego wkładu) a następnie do komory mieszania powietrza z reku. Dzięki temu uniknąłem dużego kosztu turbiny z by-passem. Taka instalacja może z powodzeniem być stosowana przy mieszkaniach lub domach o małej kubaturze (ze względu na nieco niższą wydajność wentylatorków kanałowych niż turbin).

    Natomiast co się tyczy grawitacji w kominku to nawet kanały o dł. 10 m moga być jak najbardziej ok. Wystarczy zadbać o wytworzenie w układzie kominkowym odpowiedniego podciśnienia i wtedy gorące powietrze "samo się niesie" do wybranych przez nas pomieszczeń. Oczywiście jak wszędzie są tu również granice prawidłowego działania tegoż systemu ale składa się na nie nie tylko długość samych przewodów.

    Pozdrawiam.

    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    P.S. sam kszałt komory mieszania nie ma wg mnie (ale oczywiście mogę się mylić) aż tak dużego znaczenia.

    A co się tyczy sterowania całością układów ogrzewania kominkowego : są kominki na pilota (gazowe, elektryczne i na pelety), ale nigdy nie będzie to komfort (?) użytkowania pieców na gaz czy olej. I to powtarzam zawsze moim klientom.

    Tyle że olejaka czy piecyka gazowego nie da się postawić w salonie żeby stworzyć "klimacik" wzimowy wieczór.

    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Stefano - przez zimę ten system świtnie się spisał :D W domu było cieplutko tak 22 - 23C. Nie zauważyłam pogorszenia jakości powietrza jak odwiedzali nas znajomi. Zawsze można wtedy reku ustawić na większe obroty (przynajmniej tak jest u mnie - są trzy tryby pracy reku) albo jak jest za gorąco odciąć kominek od reku tzn. w rurze (tej od kominka), która wpada do komory mieszającej wbudowana jest przepustownica (chyba tak się to nazywa) tak, że można odciąć powietrze z kominka, wyłączasz trubinkę, żeby nie pompowała ciepłego powietrza i pracuje tylko reku nadmuchując świeże powietrze (ale ono zawsze będzie cieplejsze niż na zewnątrz) więc nie widzę w tym żadnego problemu. Mój mąż twierdzi, że jakby miał stawiać dom jeszcze raz to na pewno byłby tam rekuperator w takiej konfiguracji jak mamy teraz.

     

    Moje dziecko zawsze miało problemy z górnym drogami oddechowymi :( a odkąd przeprowadziliśmy się do nowego domu (zima) ani razu nie miała nawet najmniejszego katarku :D :D :D więc stwierdzenia o tym, że taka instalacja może spowodować choroby jak na razie się nie sprawdziła i mam nadzieję, że się nie sprawdzi.

     

    Jak chcesz mogę podesłać Ci zdjątka mojej instalacji.

    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Serdeczne dzięki za wasze cenne uwagi.

    Dla mnie zawsze najważniejsze były spostrzeżenia fachowców i użytkowników. Obserwatorzy mogą oczywiście teoretyzować ale siła ich wypowiedzi jest oczywiście znacząco mniejsza.

    Dlatego zapraszam do dyskusji wszystkich którzy spotkali się z podobnym problemem w pracy lub użytkowaniu. Nie wstydzcie się zganić lub pochwalić swoje rozwiązania.

     

    Z pożytkiem dla nas wszystkich "prekursorów" :)

     

    BTW Pamiętam żenujące wypowiedzi "inżynierów" sprzed kilku lat na temat kotłów kondensacyjnych. :D:D:D

     

    Maluszek

    Bardzo prosze o zdjęcia :)

     

    pozdrawiam Serdecznie

    Stefano

    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Maluszku,

     

    A czy ja mógłbym dostać te zdjęcia?

    Jaśli tak, to podaje adres imejla: [email protected].

     

    Jeśli znajdziesz chwilkę to mam parę pytań.

    Gdzieś chyba pisałaś, że masz rekuperator kandyjskiej firmy Venmar. Jak ci się sprawuje? Czy chodzi cichutko? Czy stosowałaś jakieś tłumiki czy może nie są potrzebne?

    Jakiej firmy masz turbinę DGP i czy hałasuje mocno.

     

    Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam

    Gazobeton

    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Gazobeton - zdjątka podeślę jutro.

     

    Dokładnie tak jak napisałeś - reku mam firmy Venmar (AVS Solo). Jest naprawdę bardzo cichutki (takie było założenie) - słychać go tylko w kotłowni. Nie mamy zastosowanych tłumików bo nie było takiej potrzeby. Turbina DGP jest firmy Dospel (na labelce nie pisze jaki to model) i też jest bardzo cicha.

    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Gazobeton - zdjątka podeślę jutro.

     

    Dokładnie tak jak napisałeś - reku mam firmy Venmar (AVS Solo). Jest naprawdę bardzo cichutki (takie było założenie) - słychać go tylko w kotłowni. Nie mamy zastosowanych tłumików bo nie było takiej potrzeby. Turbina DGP jest firmy Dospel (na labelce nie pisze jaki to model) i też jest bardzo cicha.

     

    To super. Tez mam Venmara AVS Solo 2.0 i właśnie szykuję sie dokończenia instalacji (podłączenia wszystkiego do kupy), twoje zdjątka na pewno będą bardzo pomocne. Zastanawiam się jedynie nad turbiną DGP, bo tutaj na forum znalazłem kilka negatywnych opinii na temat Dospela - że głośne i awaryjne. Jeszcze raz dzieki:)))

     

    Pozdrawiam

    Gazobeton

    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Maluszek, masz rację, bo właśnie oglądam schemat budowy tego reku, i tam jak byk sa wyrysowane te odpływy, więc pewnie nie zwróciłem uwagi. Czy coś byś zmieniła w swojej instalacji, coś dołożyla, jakieś usprawnienia, co jest wynikiem praktycznego użytkowania? A jak z automatyką? Masz jeden główny panel sterowania, czy jeszcze opcjonalne?

     

    Pozdrawiam

    Gazobeton

    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Mamy jeden główny panel sterowania (umieszczony na parterze) i jakoś nam do głowy nie przyszło, żeby instalować drugi na pięterku.

    Przez zimę cała instalacja nieźle się spisała (temp. 22-23C). Późnym latem wymieniliśmy wymiennik na letni (dostaliśmy go dopiero w sierpniu :( ) i zrobiło się chłodniej. Jeżeli o mnie chodzi to chciałabym dołożyć w wiatrołapie wyciąg (bo go tam nie ma) - jest obok w spiżarni a to wg mnie nie jest wystarczające. I jeszcze się zastanawiam nad dodatkowym nawiewem w pokoju naszej córki (pokój od północy). I to chyba tyle.

    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    HeJ maluszek!

    Mam pytanie i prosbe. Czy mogla bys przeslac mi takze swoj schemat i fotki wykonania Twojego reku? Sczegolnie interesuje mnie jak to polaczyc z kominkiem...

    Druga rzecz to na jaka firme reku postawilas i jak sie u Ciebie sprawdza?

    Moj mejl to: [email protected]

    Z gory wielkie dzieki...

    Barti4

    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Barti - wysłałam.

    Nasz reku to Venmar AVS Solo (kanadyjski). Zaczęliśmy go użytkować jakoś tak w styczniu tego roku. W połączeniu z kominkiem i GWC sprawuje się nieźle. W domu temperatura utrzymuje się w granicach 22-23C (nie korzystamy wtedy z pieca gazowego).

    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    dzieki serdeczniaste...

    Twoj rekuperator wyglada imponujaco...pewnie w praktyce robi jeszcze bardziej piorunujace wrazenie. Masz moze schemat polaczenia reku z DGP? Meczy mnie to niesamowicie, jak to zroibic, zeby dzialalo i mialo sens...

    Co do GWC to zalozylas rurowy czy zwirowy?

    Robilas to sama czy powierzylas fachowcom?

    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

    Gość
    Odpowiedz w tym wątku

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...