Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł na groszek z certifikatem 5 klasy tez na drewno?


dennis

Recommended Posts

Czy jest możliwość zakupu kotła takiego w którym również mógłbym czasami spalić gałęzie z ogrodu?

 

Chciałbym tak w ogóle zmienić kocioł na nowy około 24 KW, taki na groszek przy możliwości spalenia czasami również i drewna.

Dotacje dotyczą tylko kotłów z certyfikatem potw.5.

 

Czy istnieją w ogóle takie kotły?

 

Jeśli tak to jaki moglibyście mi proszę polecić? Dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUSPENSER wielkie dzieki

 

Dane domu to nie jest łatwe, aby to wstawić, bo dom jest dosyć skomplikowany. Piwnica + parter + piętro + garaż = około 300 m2 jest ogrzewane teraz piecem 25 KW (Zębiec). To jest stara część domu i jest jeszcze nie ocieplona.

 

Do tego dochodzi część nowa (poddasze), która jest teraz jeszcze na razie w surowym stanie około 200 m2.

 

Tak więc będę chyba potrzebował większy, a nie mniejszy kocioł.

 

Co mógłbyś mi proszę polecić? Jakich producentów czy też kotły miałeś na myśli?

Dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstaw powierzchnię domu jako znaną bez podawania wymiarów domu.

 

Podejrzewam, że sporo wyjdzie i nie wiem czy 24 kW wystarczy skoro to aż 500 m2 w sumie.

 

Trzeba najpierw ustalić jaka ta moc będzie potrzebna bo to bardzo ważne, wstępnie myślałem o RBR-K 15 ale tu byłby potrzebny co najmniej RBR-K 24.

 

Do gałęzi z ogrodu do fi 30 mm polecam rębak elektryczny [porządny za 500 zł można kupić - mogę polecić gdzie] bo szkoda roboty a gdy zrębki wyschną wtedy można je dorzucić do węgla jako biomasę, grubsze powinny się wysezonować 2 lata .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, Do gałęzi z ogrodu do fi 30 mm polecam rębak elektryczny [porządny za 500 zł można kupić - mogę polecić gdzie] bo szkoda roboty a gdy zrębki wyschną wtedy można je dorzucić do węgla jako biomasę, grubsze powinny się wysezonować 2 lata .

 

SUSPENSER, nie da się dorzucić jakichkolwiek zrębek do węgla, w kotłach z przenośnikiem śrubowym opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oficjalnie nie ma takiej możliwości bo wtedy kocioł by 5 klasy nie miał, ale Polak potrafi ;)

http://www.cieplowlasciwie.pl/start

Dzieki za wiadomość. Czy mógłbyś mi proszę powiedzieć co miałeś tutaj na myśli, bo nie bardzo zrozumiałem ciebie do konca? Edytowane przez dennis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy "liczenie" z dokladnoscią do 100% odchyłki ma jakikolwiek sens?

 

Magiczny zwrot "do", zwykle widzę ok 20-30% zawyżania, kilka osób porównywało także swoje wyniki do profesjonalnego OZC i też im tak wyszło, więc wg mnie warto.

 

Kocioł to nie grzałka elektryczna czy PC i tu paliwo ma kluczowe znaczenie - biorąc to pod uwagę te 20-30% na pewno nie zaszkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magiczny zwrot "do", zwykle widzę ok 20-30% zawyżania, kilka osób porównywało także swoje wyniki do profesjonalnego OZC i też im tak wyszło, więc wg mnie warto.

 

Kocioł to nie grzałka elektryczna czy PC i tu paliwo ma kluczowe znaczenie - biorąc to pod uwagę te 20-30% na pewno nie zaszkodzi.

 

Ja z kolei widzę duzo wiecej niz 20-30%, ale co ja sie na tym znam. Wiem jednak to ze im dom bardziej skomplikowany w bryle, dom termomodernizowany, dom o wiekszym niz standartowy metrazu lub słabo albo w ogole nieocieplony tym jest wieksza rozbieznosc uzyskanych parametrów. W tym konkrentnym przypadku domu rozbudowywanego, o nietypowym ksztalcie i róznym ociepleniu rozvieznosc bedzie duzo, duzo wieksza niz te 20-30%. Zresztą sam pytajacy ma watpliwosci co i jak wpisac bo kalkulator tego nie umozliwia. Poza tym nikt nie bedzie uzywał tego kalkulatora dla doboru mocy kotła w nowym niedyzym domu dobrze ocieplonym z tego prostego powodu bo nie bedzie go ogrzewał kotłem stałopalnym a raczej pompą ciepła a tu ciepło własciwe tez dokladnego wyniku nie da. Nwaet profesjonalne ozc które wykonuję zawyza wartosc projektowego obciązenia cieplnego o 15-20% (praktyczne spostrzezenia) do tego dodamy 20-30% z ciepławłasciwego i juz mamy co najmniej 50% nadwyżke mocy dla temperatury obliczeniowej co praktyce powoduje ze dla temp srednich w okresie grzewczy ta nadwyzka moze wynosic do 300-400% mocy znamionowej. Czy akurat taki nadmiar jest dobry dla kotła i jego sprawnosci nie wiem ale nie zaszkodziłoby aby był mmniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...