Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

OCHRONA wióra osikowego przed ptakami ( dzięciołami ).


tadeusz321

Recommended Posts

Zapytuję Was Szanowni Państwo,jako właścicieli domów drewnianych z dachem,który jest kryty wiórem osikowym. W czerwcu 2010 roku po wykonaniu konstrukcji podstawowej domu brygada dekarzy z Suwałk pokryła wiórem osikowym powierzchnię 420 m. kwadr.( dom i drewutnię ). Przez kilka m-cy dachy prezentowały się wyzywająco oryginalnie pięknie ! Po tym okresie przybrały kolor naturalny czyli jasnego grafitu. I tak było było przez 7 lat aż do teraz. W tym roku tj.2017 nastąpiła inwazja dwóch gatunków dzięciołów ,które uwzięły się na wiór osikowy szukając pod nim owadów - szkodników drewna budowlanego. Wygląda to tak,że uderzając i dłubiąc swoimi mocnymi dziobami kruszą kilka warstw wióra w głąb na dachu w wiele miejscach. Są to miejsca o różnej powierzchni,którymi podczas opadów deszczu woda dostaje się w głąb warstw poniżej uszkodzonej połaci dachu.

 

Wiór osikowy ma przecież właściwości,które chronią przed atakiem i rozwojem szkodników ale ww. ptaki o tym nie wiedzą i wytrwale poszukują ich w co rusz nowych miejscach a przy tym są tak czujne i płochliwe,że nie idzie je podejść aby postraszyć. Inną trudnością jest to,że te ataki są w różnych porach dnia. Miejsca te sprawdzałem pod względem występowania i żerowania owadów ale nie ma tam śladów aktywności. Doszedłem do wniosku,że dzięcioły działają chyba na zasadzie prób i błędów kując w wiór niszcząc go w zamian nie mając nic.

Jeżeli u któregoś z Państwa wystąpił podobny problem,uprzejmie proszę o kontakt na forum lub telefoniczny z poradą,jak wybrnąć z tej sytuacji.Tel:600 773 452.

 

Z poważaniem tadeusz 321

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może te dzięcioły (dzięcioł?) wcale nie szukają szkodników, ale zajmują teren i stukają możliwie głośno, żeby inne ptaki dokładnie słyszały? Wtedy ten dźwięk to taka seria szybkich i coraz krótszych dźwięków. Czasami walą w lampę, w rynnę, byle było głośno. Wtedy rozwiązaniem byłoby dołączenie suchej gałęzi, która ma lepszy dźwięk.

Jaki to gatunek dzięcioła? Jak wygląda?

A może te owady jednak są w drewnie?

 

Może zapytaj się na stronach organizacji np. Ptaki Polskie, http://www.ptakipolskie.pl, mają sporo ludzi, ktoś powinien pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...dziękuje za odpowiedź ale one raczej zawodów na ilość decybeli nie prowadzą. Dach jest odwiedzany przez gatunek z czerwoną czapeczką i sądzę ,że ich zainteresowanie wynika z odgłosów dudnienia jakie powstają w 10 warstwowej grubości wióra - odgłosy przypominają dźwięk pustego, chorego pnia co powoduje domysł występowania owadów na posiłek. A wokół budynków rosną drzewa owocowe więc gałęzi nie muszę wykładać aby miały w co stukać. Dziękuję.

 

tadeusz321.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

...już dawno o tym pomyślałem. Wiatrówkę mieć nie problem, szkopuł polega na tym, że trudno podejść na odpowiednią odległość bo ptaszyska są b.płoche a poza tym mają

nieokreślone pory dnia na żerowanie. Pilnowałem przez 2 doby od wczesnego świtu do wieczora i żaden się nie pojawił! Chcę umieścić atrapy sokoła lub jastrzębia w locie na

wysięgniku ponad dach - może pomoże ale nie wiem na jak długo.

 

tadeusz321

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój znajomy kiedyś podwiesił pod dachem kukłę ( wyglądało jakby się ktoś powiesił ) . Nie dość ,że ptaszyska się do tego przyzwyczaiły to każdy kto do niego przychodził stawał dęba jak widział wisielca . Dzięcioły mu w elewacji styropianowej dziury wydziobywały ale w końcu chyba odpuściły .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...