Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tarnów i okolice


helism

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 394
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Propolis- dziękuje :)

 

Iprk- jeśli chodzi o projektanta do adaptacji projektu to znam jedną Panią i mogę podać namiary na priv, ale nie wiem czy cena niska (zapłaciliśmy ok 3,5 tys za adaptacje wraz z podjazdem. były małe zmiany, ale to koszt max 400 zł). Projektantka jest baaaardzo wygadana, zdecydowanie za bardzo, ale mieliśmy z nią słaby kontakt telefoniczny...

 

Jeśli chodzi o materiały budowlane to my korzystaliśmy z MRÓWKI psb. Bardzo elastyczni i niedrodzy w stosunku do lokalnej konkurencji. Beton braliśmy z ElatrU, podobno mieszanki mają najlepsze.

 

Krystalizacji celów i marzeń w 2010!!!!! Wszystkich !!! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Marlow, wygląda na to, że projektanta będę miał - muszę się z nim spotkać celem ustalenia ostatnich szczegółów.

Co do materiałów, chętnie Ciebie i pozostałych pomęczę celem skorzystania z Waszych doświadczeń :))

Pomyślności dla członków Grupy Tarnowskiej w Nowym Roku!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co moi drodzy....mam obawy co do okien dachowych....Dom stan surowy otwarty i zamontowane veluxy..,Dostaliśmy kilka ostrzeżeń że mogą pokraść..no i nie wiem...czy:

wymontować szyby? (ale jak zabezpieczyć otwory??)

zabić dom dechami (troche kosztowne bo desek nie mamy, a garaż dwustanowiskowy i wieelki wykusz bez słupów)

NO a folia to da tyle co nic. ;/ Nie wiem... nie wiem.

Wokół domu zabudowa niezamieszkała...działka nieogrodzona z dwoma wjazdami...

Chyba sama sobie odpowiedziałam,że czas się zacząć bać i coś z tym robić....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich w Nowym Roku i latwego budowania zycze .Mam juz pozwolenie na budowe i na wiosne(kwiecien) ruszam z budowa.Jesli ktos z Tarnowa lub bliskich okolic ma na zbyciu stemple lub deski szalunkowe uzywane chetnie odkupie.Jeszcze jedno Marlow znalazles juz elektryka ?Jesli nie to napisz , mam sprawdzonego i solidnego choc dosc zagonionego .Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marlow - a nie chcesz wstawić okien, a zamiast drzwi wejściowych docelowych na razie jakieś tymczasowe (budowlane)?? Okna i tak przed tynkowaniem muszisz wstawić... Pozostaje do zabezpieczenia garaż, ale wtedy możesz jedynie drzwi wewnętrzne z garażu do domu zabezpieczyć solidnie, pozostawiając otwór wjazdowy...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wstawienie okien byłoby najbezpieczniejsze, ale czekamy na okna z fajnym rabatem do wiosny bo rodzinna firma będzie zawiązywać współpracę z producentem okien i nie chcemy się teraz wychylać....

Dzwoniłam do tynkarzy. Mają wolny kwiecień @!! Podobno idealny czas na schnięcie (niezbyt szybkie) tynków. Muszę się z nimi umówić na wycenę i obmiary, ale mam dobre przeczucia. Tylko przed tym hydraulika i elektryka, także kłaniam się o namiary do zaganianego sprawdzonego elektryka na priv:)

Nie wiem co z przyłączami... nieogarniam tego tematu. Mąż był w urzędach i elektryka ma być do pół roku a na gaz podpisuje się umowę miesiąc przed robotami....Zapomniałam o wodzie....gdzie to jak to?? NO i ta skrzynka z przodu domu mnie wnerwia. bedzie brzydka żółtado białego płotu i drożej sporo wyjdzie niż wmontowanie jej przy domu. Nie wynegocjowałam tego z mężem odpowiednio ;l/

Jeszcze podjazd musimy zrobić (nad rowem melioracyjnym)....czy do tego trzeba specjalnej ekipy, czy kilku facetów, ktoś do szalowania i grucha z betonem??

Ma ktoś może jakiekolwiek pojęcie ile taki podjazd będzie kosztował w sumie?

 

PZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edyta M, zajrzałam w Twój dziennik i jeśli nadal szukasz ekipy to nasza była bezproblemowa i szanowana w okolicy :) Mogę podać namiary na Priv, :)

A co do Twojego projektu, to piękny.....Nie wiem czy mój kolega nie buduję właśnie tego czy "na miarę". Podpytam, może akurat będą jakieś cenne wskazówki :)

PS A gdzie macie działeczkę??? Przeoczyłam chyba...

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

ja tez mam 2 okna dachowe i (odpukać) ciągle są. ale podobno można skrzydła zdemontować (zostaną same ramy) i po problemie.

Co do mediów - napewno musisz mieć mapę do celów projektowych (ZE czy gazownia ) mogą zrobić sobie sami - lub sie można np z ZE dogadać bedzie znacznie taniej. potrzebne są zgody sąsiadów, jeśli media przchodzą przez ich nieruchomości. przy czym przyłączem elektrycznym nie musisz sie przejmować, gdyż ZE wszystko sobie załatwia sam (ale trwa to kilka ładnych miesiecy). co do wody czy kanalizacji - jesli budujesz w gminie Tarnów to możęsz z początkiem roku złożych pismo o dofinansowanie przyłączy wod-kan (gminia sponsoruje i dostarcza część materiałów potrzebnych do przyłącza).

Ps. skrzynka gazowa w ogrodzeniu nie musi być już żółta (sam mam inną - w miarę normalną) 8)

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,:)

 

Jednak działamy w kierunku szybszego zamontowania okien. Chcemy instalacje robić jak tylko mrozy zejdą więc tak czy siak należy wcześniej temat ogarnąć.

Ja to nie strawię nigdy tych przyłączy....Mąż zgłosił elektrykę, a gaz podobno w miesiąc po zgłoszeniu mają robić (sądzę,że firma z urzędu wszystko podłącza )więc jeszcze nie zgłoszone. Projekty przyłączy są od dawna ....więc chyba teraz tylko zgłoszenie, oczekiwanie i kasa..... Czy się mylę?

Co do dofinansowania, to my jesteśmy w gminie żabno i tam wielkie oczy zrobili. Podobno można prywatę dofinansować tylko w wypadku gdy media są na tyle oddalone,że trzeba stworzyć nową sieć...Kobieta twierdziła,że czyta to z ustawy i w Tarnowie też jest na podobnych zasadach ;/ Zapytałam więc czy nie mają innych dofinansowań , np na podjazd...? No i Pani pierwsze słyszy,że coś takiego może się zdarzyć.... A moja teściowa mieszkająca w krzyżu dostała w zeszłą wiosnę od gminy kostkę na prawię 4 podjazdy, bo mieszkańcy wpisywali zapotrzebowanie od serca a nie faktyczne...:)

Niestety nie trafiliśmy na "bogatą" gminę :(

 

a z Tą =skrzynką to głaz z serca :):) Mam nadzieje,że może być biała :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marlow,

co do kosztów przyłącza gazowego - analogicznie jak w ZE, obydwa przedsiębiorstwa działąją w oparciu o taryfę zatwierdzoną przez Urzą Regukacji Energetyki. W przypadku gazu odbiorca końcowy ponosi 25% faktycznego kosztu wykonania, zależy jak długi masz przyłącz i w jakim terenie prowadzony (przejscie przez drogę, grunt nieutwardzony itp. Umieszczenie w ogrodzeniu jest tańsze niż na domu, bo finansujesz krószy przyłącz. W prawdzie później masz dłuższą instalację, ale jeśli masz instalatora niedrogiego, nie powinno to stanowić jakiegoś zabójczego kosztu... Na etpie uzyskiwania warunków Gazownia określa szacunkowy koszt przyłącza, więc nie będziecie mieć niespodzianki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iprk, z tego co się dowiedziawszy to mamy ryczaut 1300 zł za doprowadzenie gazu do płota/ a gaz pod płotem w działce (metr może będzie);/ PLus skrzynkę i okołoskrzynkowość sami finansujemy...No i te 1300 za nic z tego wynika, bo odległość od płotu do domu z 18 metrów jeszcze dodakowo !!! to w milionach wyjdzie :( Prąd 2,5 tys do ogrodzenia a potem 18 metrów sami....ale to chyba już nie aż takie koszty...buuu Wiem wiem przesadzam... ale drażnią mnie instytucje mediowe. Te ich taryfy, koszty obsługi wyimaginowane. Dla przykładu; od sierpnia wynajmujemy mieszkanie, eksploatacja identyczna jak zwykle, a korzystamy z butli gazowej, zakupionej we wrześniu za 60 zł do dziś!!! Normalnie co miesiąc za tylko gotowanie płaciliśmy 60 zł.

Zła jestem teraz na siebie,że wybrałam wygodę i wymyśliłam dom w miarę ocieplony z odzyskiem ciepła z wentylacji i ogrzewaniem tylko gazowym. Teraz etap okien np.... Ten dom bez szprosa to stodoła,a szpros obniża parametry U dla szyby z 1,1 do nawet 2,5!!!!!

Mogłam zdecydować się na kominek, miałabym szprosy bez wyrzutów bo i tak po taniości by było :( No ale syfu w salonie nie chciałam !!! aaaAAA!!! złom na siebie. Nie zrezygnuje ze szprosów i zatoczę koło bezsensu z tym co wymyśliłam ;/

 

Tanich przyłączeniowców poszukuje gdyby coś ktoś gdzieś :):):)

 

:):):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marlow,

nie narzekaj, że masz tylko metr do płota od gazociagu ;)) Ciesz się, bo ryczałt 1300 zł jest tylko do 5 mb - potem dopłata do każdego metra, wiec niewiele osób może w ryczałcie sie zmieścić tak jak Ty. Co innego z energetyką - tam chyba ryczałt obejmuje aż 200 mb, więć mając kilka metrów finansujesz ryczałtem swoim tych, którzy mają 150 czy 190 mb... Tak więc nie sztuką jest zapłącić 2000 zł za przyłącz ze słupem (napowietrzny) lub 2500 za kablowy (podziemny), ale w ryczałcie gazowym jeśli się mieścisz, to powinnaś być zadowolona ;) Myślę, że doprowadzenie instalacj ize skrzynki do domu zrobi Ci ten, co będzie robił rozprowadzenie instalacji w budynku, pewnie będziesz musiała jedynie zabezpieczyć dodatkowo wykop...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marlow,

nie narzekaj, że masz tylko metr do płota od gazociagu ;))

 

zgadzam się :wink:

 

u nas stała opłata za przyłącz gazowy jest do 15 m - ok 1600zł, za każdy metr ponad tą odległość - ok 70zł, to teraz uwaga: ja mam do granicy działki od gazociągu 80m( !!!! ) a od granicy działki do domu jeszcze 50m :roll:

dobrze, że z prądem się mieścimy w stałej opłacie

no ale zrobić trzeba ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)W ogóle nie jesteście pocieszający!!! :roll:

Powinnam dostać tyle współczucia ile metrów muszę sfinansować innym o! Te ryczauty kojarzą mi się z komuną :) Kupując działkę brałam pod uwagę bliskość mediów sądząc,że im bliżej tym taniej... (bo bliskość mediów jest składową ceny działki) A tu sie okazuje, że do nowej sieci gmina się w większości dokłada, a tym co mają blisko zabiera:(, AA a i 70 z/mb to nie dużo w porównaniu 1300 za 1 metr (czy nawet 5):)

Wolałabym aby przyłącza były w totalnej gestii inwestora i tylko symboliczna opłata za nadzór :) No ale wiem wiem,...takie rzeczy to tylko w erze...

Mamy tyle beznadziejnych systemów w PL ,że to to i tak pikuś :)

jestem zrzędliwa w tym temacie, bo liczyłam (z kosmosu) że za przyłącza zapłacę max 10 tys (woda, prąd, kanalizacja i gaz), a teraz obawiam się,żeby w 20 tys się zamknąć... buuuu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marlow, czego oczekujesz? Współczucia :-? ??? To nie to forum :lol:

Znasz chyba powiedzenie: Kto się buduje, tego się nie żałuje...

A poważnie: kiedy pobieżna kalkulacja końcem 2007 r. wykazala, iż musiałbym zapłacić PGNiG co najmniej 7000 pln za wykonanie przyłącza, przy okazji uzbrajając ze trzy działki, stwierdziłem, że aż takim jeleniem nie jestem... Upraszczając to, co miałbym zrobić (a czego nie zrobiłem dotychczas) aby zdobyć błękitne medium:

miałbym zapłacić za przyłącz, który następnie stałby się własnością PGNiG za free (tak przedstawił to ich pracownik);

uzbroiłbym kilka sąsiednich działek w gaz;

po uruchomieniu całości płaciłbym comiesięczny abonament PGNiG.

 

Co zrobiłem?

 

Zrezygnowałem z gazu ziemnego.

 

Za te 7k wolę zrobić solary.

Butla gazu kosztuje u mnie 38 złotych; przygotowana namiastka instalacji pozwoli nie wnosić jej do kuchni, lecz zamontować w kotłowni (gaz tylko do gotowania).

Ogrzewanie: ekogroszek lub miał, w kotłowni wydzielonej z budynku garażu (zupełnie poza domem).

Na mnie prezesi PGNiG nie zarobią...

Przynajmniej na razie

 

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Propolis,

zapyataj o mozliwość wybudowania gazociągu przez Zakład Gazowniczy, ale zanim to zrobisz porozmawiaj z sąsiadami celem wystąoienia przez nich o warunki. Jeśli jest tam kilka działek, które w niedługim czasie będą mogły być zabudowane korzystając z gazu do celów grzewczych, Zakład Gazowniczy zmieniał podejście na bardziej liberalne, a babranie się w mial i ekogroszek to nie na miarę naszych czasów ;) Chyba, że jesteś na emeryturze i masz sporo czasu i miejsca na magazynowanie - a i mydła do mycia się po każdorazowej wizycie w kotłowni... Komuś musisz dać zarobić - wybrałeś kopalnie węgla kamiennego, kilkudziesięciu pośredników i sam wziąłeś sobie na kark mnóstwo zabiegó, żeby mieć ciepełko (baaaardzo ekologiczne oczywiście ;)) ) w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie jakie są stawki murarzy w okolicy Tarnowa, jestem na etapie szukania i nie wiem czego się mam spodziewć (nie chodzi mi o firmy tylko o tak zwanych "wolnych strzelców"

 

Moge dac namiary na priva jesli chcesz , jak szukalam ekipy do budowy swojego domu to przy okazji trafilam na " wolnych strzelcow " .Mnie nie bardzo odpowiadala ich " technika pracy " ( moj dom troche jest wymagajacy ) , ale znajomy ktoremu wczesniej budowali byl zadowolony . Mysle , ze to zalezy jaki dom budujesz .Pozdrawiam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

iprk

z przedstawicielami tzw Gazowni rozmawiałem już kilka razy; rozmowa sprowadzała się do konkluzji: my nie zapłacimy za przyłącz, nie ma szans. Ale damy za to wspaniałą radę: zapłacić powinna Gmina, której winno zależeć na rozwoju infrastruktury na jej terenie :D. Bardzo celna uwaga, szczególnie że w 100% zgodna z interesami finansowymi PGNiG :) Panowie wyjęli swoje mapy, pokiwali głowami, powiedzieli i pokazali to, co już wiedziałem...

W najlepszym układzie musiałbym zafundować 150 metrów rurki firmie PGNiG, za circa 7000 zł.

Sąsiedzi wykazują życzliwe zrozumienie, ale zainteresowani nie są, bo nie mieszkają na działkach, gdzie gazociąg miałby przechodzić. Prowadzą tam działalność, hmmm, rolniczą.

Jestem pragmatykiem; życie mnie do tego zmusza. Węgiel (ekogroszek) biorę wprost z kopalni w Libiążu; wprawdzie muszę zapłacić od razu za 10 ton, ale cena jest konkurencyjna, i pomijam kilkudziesięciu (odjąć jeden) pośredników.

Wyrzuty sumienia w dziedzinie ekologii zagłuszam ogranicząjąc inne zanieczyszczenia. Stąd m.in. pomysł na solary i parę innych proekologicznych idei.

A biorąc pod uwagę "strategiczność" surowca o nazwie gaz ziemny wolę się uniezależnić od tego źróła energii*.

 

* Jako pragmatyk - mam miejsce do zamontowania pieca gazowego; cierpliwie czeka. I mam nadzieję, że się nie doczeka.

PS. zużycie mydła do mycią rąk dla kotła z podajnikiem jest tak małe, że nie uwzględniają go w instrukcjach obsługi i specyfikacji towaru :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...