Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Styrodur na skosach


maciekkr

Recommended Posts

Cześć,

Zastanawiam się powoli nad wykończeniem poddasza użytkowego, w projekcie jest taki pomysł:

skosy 001.jpg

Wiadomo, że jest paroizolacja pod regipsem ale poprzewiercana, nie zawsze dokładnie sklejona itd., zawsze jakaś wilgoć może się dostać wyżej.

Zastanawiam się, czy przy takim rozwiązaniu trzeba by wentylować warstwę xps'a na przykład szparami między osb ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Zastanawiam się powoli nad wykończeniem poddasza użytkowego, w projekcie jest taki pomysł:

[ATTACH=CONFIG]396045[/ATTACH]

Wiadomo, że jest paroizolacja pod regipsem ale poprzewiercana, nie zawsze dokładnie sklejona itd., zawsze jakaś wilgoć może się dostać wyżej.

Zastanawiam się, czy przy takim rozwiązaniu trzeba by wentylować warstwę xps'a na przykład szparami między osb ?

Tylko pianka OK! Podkarpacie i małopolska często buduje "sarkofagi". Trudno znaleźć lepsze rozwiązanie techniczne izolacji niż pianka OK. Najlepiej jak krokwie są podniesione o około 10cm ponad strop. Wtedy pianka powinna być aplikowana najpierw pod krokwie. Bezpośrednio po natrysku montaż membrany lub jeżeli taka wola- deskowania i papy. W tym przypadku trzeba zadbać o należytą wysokość szczeliny powietrznej oraz ukształtowanie cyrkulacji.

Pozdrav

SM

Edytowane przez mat3006
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Nikt tak nie zabudował jeszcze poddasza ?

Myślę, czy by nie dać tak:

pod membranę a między krokwie wełna 15cm,

osb 12mm,

styrodur/styropian z dobrą lambdą 10-12cm na piance do osb,

paroizolacja z folii 0,2mm

regips długimi wkrętami prze styro do osb.

 

Czy profilem przyściennym podeprzeć regips czy osb ?

Czy pomiędzy folią a osb nie zrobi się hodowla grzybków ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krokwie, osb, membrana, itd...

 

maciekkr ma już pokryty dach dachówką, więc nie wciśnie teraz płyty OSB na krokwie.

 

maciekkr sposób ocieplenia, który podałeś wyżej ma sens. Tylko, zrobił bym to trochę prościej. Wełna twarda między krokwie, płyta OSB przykręcona do spodu krokwi, następnie styropian lub XPS przyklejony na klej poliuretanowy do OSB, Wykończenie, klej do siatki, siatka, klej do siatki, grunt, farba.

Edytowane przez M K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maciekkr sposób ocieplenia, który podałeś wyżej ma sens. Tylko, zrobił bym to trochę prościej. Wełna twarda między krokwie, płyta OSB przykręcona do spodu krokwi, następnie styropian lub XPS przyklejony na klej poliuretanowy do OSB, Wykończenie, klej do siatki, siatka, klej do siatki, grunt, farba.

 

Nie pomyślałem o tym, widzę jednak dwa minusy:

-ściany ze styropianu- mam jedną w garażu - można palec wcisnąć mimo, że klej i siatka i tynk cw

-nie ma za bardzo jak zrobić paroizolacji

 

Czemu twarda wełna w krokwie ? Większość radzi tą lepszą w drugiej warstwie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu twarda wełna w krokwie

 

Wełna twarda jest mniej przewiewna, w porównaniu z wełną miękką. Lepiej izoluje, a to jest moim zdaniem najważniejsze.

Minusy wełny twardej:

-jest droższa od miękkiej w matach

-wełna twarda występuje tylko w płytach, trzeba liczyć się z większym odpadem w porównaniu z wełną miękką.

 

EPS wersja twardsza lub XPS położony dokładnie i szczelnie, pomalowany dobrą farbą o podwyższonym oporze dyfuzyjnym, nie potrzebuje paroizolacji.

 

Odnośnie palca i wciskania:

a/ nie wciskać

b/ na skosie wykonanym z EPS / XPS położyć dwie warstwy siatki

c/ wybrać wariant z GK

d/ zamiast EPS / XPS zastosować gotowe płyty PIR / PUR z GK.

Edytowane przez M K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpad z wełny mnie nie przeraża bo poutykam w dach nieocieplanego garażu.

Przemyślę to sobie jeszcze ale GK na twardym styro to będzie atom. I z folią pod GK będę spał spokojniej. Na piry czy pury to mnie nie stać chyba a i odpad pewnie spory.

Dziękuję za zainteresowanie i sensowne rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years później...
Witam , Szukam porady dot. Strychu . Mam strych nieuzytkowy na poddaszu taki fajny składzik. Ocieplone to jest 15 cm wełny pomiędzy krokwie i na to folia. Chciałbym to trochę docieplic aby nie było jakiś dużych przedmuchów wiatru i aby wiatr nie wypychał tak wełny . Zamierzam poprawić sznurowanie i teraz może to głupi pomysł ale jak będzie działać to głupie nie będzie . Chciałem oblecieć wszystko styrodurem 3 cm przykręconym do krokwi który fajnie usztywnia wszystko i na łączenie taśma alu . Pytanie czy można ten xps dać na folię paraizolacyjna. ? Trochę zabawy ale nie chcę wchodzić w koszta dodatkowej wełny stelarza itp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...