Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór sterownika do pompy podłogówki (ogrzewanie gazowe)


macionigro

Recommended Posts

Witam

 

Moja instalacja c.o. będzie podgrzewana piecem kondensacyjnym Junkers Cerapur MIDI (na parterze w kuchni). Natomiast dom będzie ogrzewany tylko i wyłącznie podłogówką (rozdzielacz z zespołem mieszającym - 6 pętli na piętrze). Mam problem z doborem sterownika do pompy wchodzącej w skład zespołu mieszającego podłogówki (pompa powinna być załączana jeżeli piec ogrzewa wodę w instalacji c.o., natomiast wyłączana jeżeli piec przestaje ją ogrzewać), myślałem o tym żeby tą pompę spiąć razem z pompą znajdującą się w piecu, jednak instalator z Junkersa szybko sprowadził mnie na ziemię, podobno w piecu nie ma miejsca na wpięcie dodatkowej pompy, niezbędny ma być sterownik. Dlatego szukam sterownika, który monitorowałby temperaturę wody w instalacji i zależności od niej załączał i wyłączał pompę w zestawie mieszającym. Najlepiej jeżeli sterownik dałoby się umieści w tablicy rozdzielczej obok bezpieczników (możliwość zamontowania na szynie DIN).

 

 

Jeżeli ktoś z szanownych forumowiczów byłby w stanie mi podpowiedzieć będę wdzięczny.

 

 

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie zdajesz sobie sprawę, że potrzebujesz sprzęgła pomiędzy mieszaczem, a kotłem? Raczej przekombinowane, Dla Ciebie taniej, a prawdopodobnie i lepiej jest pozbyć się grupy mieszającej. Pociągnąłbym do odpowiedzialności instalatora.

 

Termostat np taki http://allegro.pl/regulator-temperatury-termostat-szyna-din-pompa-co-i6603429869.html choć sam pomysł ogranicza mocno działanie automatyki kotła i może być źródłem problemów eksploatacyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zamiast sprzęgła hydraulicznego mogę zastosować dwa trójniki (jeden na doprowadzeniu wody do rozdzielacza i jeden na powrocie) i połączyć je pexem? W takim układzie pompy nie powinny sobie przeszkadzać nawet jeżeli będą pracowały na różnych biegach. Czy dobrze kombinuję?

 

Cały dom jest ogrzewany jednym rozdzielaczem (6 pętli, nie ma żadnych grzejników). Z pieca doprowadzenie wody do rozdzielacza jest poprowadzone pexem 25 mm o długości 4 m, powrót identycznie. Pętle mają niecałe 50 m każda. Czy przy takim układzie mógłbym po prostu wymontować pompę z systemu mieszającego?

 

 

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...