Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Modernizacja CO w domu


Kurtz1992

Recommended Posts

Witajcie!!! CO w domu rodziców (piwnica, parter, piętro mieszkalne) ma ok 20lat (stal na trójnikach, grawitacja, piec na paliwa stałe bez automatyki ale tez będzie wymieniony jak padnie, grzejniki stalowe panelowe[płytowe]). Ściany ocieplone, po kawałku teraz ocieplam strop, okna będą wymienione. Zaczyna mi lecieć instalacja więc powoli zbieram informacje na temat modernizacji CO.

Wiem już że:

-Piec napewno zostanie na drewno

-Instalacja napewno będzie w miedzi (w miarę możliwości rurki zakute w ścianie)

-Będą tylko grzejniki, podłogówki nie będę montował

-Obieg chciałbym wspomagany (z możliwością pracy grawitacyjnej - mieszkam na tzw. zadupiu i w zimie 3 dni bez prądu to standard.)

 

I teraz mam dylematy:

-Przy powyższych założeniach czy możliwe jest zastosowanie zamkniętego obiegu CO poprzez wymiennik lub bufor? (było by mi to super na rękę bo mam bardtazo twardą wodę przez co łatwo o kamień a tak zalałbym sobie instalację płynem do chłodnic samochodowych albo wodą destylowaną/demineralizowaną, usunął większość odpowietrzników i naczynie zbiorcze szpecące łazienkę).

-Czy zmienić instalację trójnikową na instalację na rozdzielaczach? (rozdzielacze wiadomo plus bo łatwa regulacja i zamykanie każdego grzejnika osobno, chociaż u mnie problem bo instalację do rozdzielaczy musiałbym ciągnąć w ścianach bo nie będę w najbliższym czasie wymieniał podłóg).

-Czy jeśli zdecyduję się na rozdzielacz mogę zrobić tak że rozdzielacz do grzejników na piętrze będzie znajdował się na parterze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Instalacja napewno będzie w miedzi (w miarę możliwości rurki zakute w ścianie)
teraz pośmialiśmy się z tego postulatu..

żywcem włożonego przez "instalatorów" paracudotwórców

Ściany ocieplone, po kawałku teraz ocieplam strop, okna będą wymienione.
Zamiast pakować pieniądze w rurki - które

zupełnie niczego, ale totalnie niczego prócz zarobku instalatora i na sklepie - nie dadzą ! trzeba to włożyć w ocieplenie stropu..

a też i pewnie ściany .. to marne 8-10cm.. najtańszego eps'a .. ? mam nadzieję że się mylę i pozytywnie zaskoczysz :)

Okna jak będziesz wymieniał.. to przynajmniej na skraj muru, a idealnie było wstawić je w izolację..

Ciebie interesuje bufor.. i kocioł np MPM.. nasz lokalny producent .. kotłów dolnego spalania.. drewno zjadają aż miło..

ja mam Degro KDR3 .. ale o MPM dowiedziałem się ciut za późno...

Bufor około 2m3 wody .. i nie będzie Ci trzeba pruć instalacji.. co niektóre grzejniki wymień.. wstaw zaworu termostatyczne .. i po sprawie

sam wiesz gdzie grzeje, gdzie pasowało by większy grzejnik ..itp.. Zupełnie nie przeszkadzają rury 2" które obiegają cały dom..

większość pionów to 1" i rozgałęzienia 5/4 .. i nie widzę - najmniejszego powodu.. aby szukać sobie kosztów - z miedzią..

tą kasę .. daj na izolację stropu.. bodaj 20cm grafitowego eps'a

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooooo jezuuuuu...

A ja zadałem raptem 3 pytania...

No ok w kwestii wyjaśnienia.

Szczerze to nie wiem ile cm i czego bo było ocieplane jak miałem kilka-naście lat (ojciec ocieplał), bardzo prawdopodobne że jest tak jak myślisz ale nie będę jeszcze tego poprawiał bo elewacja jeszcze wygląda całkiem ok.

Jak już wspomniałem ocieplam strop (2x150 supermaty bezpośrednio na strop i może dam coś tańszego między krokwie żeby złamać temp na stropie). Nad oknami jeszcze nie myślałem, bo najpierw chcę skończyć strop ocieplać.

 

Rurki dadzą i to dużo, bo święty spokój a instalator nie zarobi bo robię sam, tu nie chodzi o termo modernizację tylko tak jak pisałem z instalacji robi się sieczka (dwa grzejniki musiałem usunąć tj. z podwójnych zrobiłem pojedyncze zeszłej zimy, a ze dwa albo trzy są klejone poxipolem bo przerdzewiały. Co do rurek w pokojach to niby jeszcze ok, ale w piwnicy też już się robi sieczka, dlatego wymienione będą zarówno grzejniki jak i wszystkie rurki koniec i kropka, a miedź dlatego że żadnego pexu itd. nie chcę, a mam taki odczyn wody że instalację szlak trafia szybko, dlatego też pisałem o zamkniętych grzejnikach i płynie chłodniczym. Piec tak jak pisałem dopóki hula zostanie jaki jest, a jak padnie to wtedy będę myślał jaki założyć.

Edytowane przez Kurtz1992
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor jak będziesz zainteresowany - to Ci podam linka do gościa z allegro.. sprzedaje bufory z nierdzewki.. używki. a i tak Cię zapytają..

czy to nowy :) nie odróżnisz - czy nowy czy stary.. a cena zjadliwa. Twardą wodą się nie przejmuj, u moich rodziców też jest kamienia bardzo dużo..

w czajniku po tygodniu "baranek" się pojawia z kamienia.

Nawet Ci nie potrzeba spawać rur.. https://www.youtube.com/watch?v=peZEpHrWgew

 

jak jest strop betonowy= klej EPS"a ale jak już jest izolacja..

 

Może za dużo wyjechałem.. ale mam uczulenie na miedź.. która wypiera stalowe rury..

coś musiał być nie tak.. bo u Rodziców najmniejszych oznak zużycia rur nie widzę.. 27 lat

i nic się im nie dzieje.

Zmniejszenie przekroju rur? pomoże w czymś ? nie bardzo.. jak ma chodzić na grawitacji..

przynajmniej awaryjnie, ale grawitacja = straty i mniejsza sprawność odbioru ciepła.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info:) Właśnie zastanawiam się czy zrobić na buforze czy na wymienniku (to się pewnie okaże jak ocieplę stop i wymienię okna czy nie wystarczy w większości pomieszczeń po jednym panelu) bo wtedy bym pewnie wrzucił bufor. U mnie z kamieniem jest dokładnie to samo. Czajnik wymieniany co pół roku, dlatego właśnie chcę dać miedź i zamknąć obieg bo dzisiejsze grzejniki z pewnością są jeszcze delikatniejsze więc chociaż tak je zabezpieczę. No i dla wizualnego efektu chciałem miedź żeby sobie w ścianach pochować bo teraz na stali mam straszną układankę i póki mam meblościanki to jeszcze jakoś to wygląda bo gdzie najwięcej rurek i najgrubsze to mam pozastawiane meblami, ale czasem coś pasuje zmienić i mebelki kiedyś jakieś zgrabniejsze dać to będzie hamsko wystawać wszystko...

 

Styropianu nie będę dawał na strop bo już lecę z wełną:) Tak jak pisałem 2x150 supermaty lambda niby 0,033. Przekrój mały nie chodzi mi tyle o wewnętrzny co zewnętrzny (miedź ma tylko 1mm grubości i kształtki nie pogrubiają tak jak w stali. Wiesz ja znów mam uczulenie na stalowe, jak myślę o tej korozji, toporności, gwintowaniu, itd. a idź Pan w uj. A tak to tylko gilotynka, palnik, dobre lutowie i lecę sobie jak złoto metry, no i kiedyś jak bym coś musiał przerobić uciąć dołożyć to tak samo ciach gilotynka i dokładam trójnik czy kolanko. A weź coś w stali przerób. Nie nie dla mnie stal jest przekreślona (oprócz grzejników bo aluminowe do miedzi nie bardzo), ewentualnie mógłbym się zastanowić nad pexem ale to jednak do mnie nie przemawia... Widziałem u znajomych w kilku domach super nowoczesne rurki które to niby miały 50 lat wytrzymać, a po 5 albo 6 latach robili poprawki bo im zaczynało przeciekać (i to wiem nie z opowieści tylko widziałem na własne oczy). Tak więc miedź i tylko miedź:p

 

"przynajmniej awaryjnie, ale grawitacja = straty i mniejsza sprawność odbioru ciepła. " - Możesz to rozwinąć?

Edytowane przez Kurtz1992
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy buforze, dobrze mieć jest większe grzejniki - z prostego powodu - głębiej to("go") rozładować .. do niższej temp .. przy zachowaniu

przekazania mocy do pokoi, jaka im jest potrzebna. Zbliżamy się do "gazu" tj tych temperatur zasilania.. tj max np 55st..i powrót 45 dla temp -20 zewnątrz..

Później jest podłogówka.. najlepiej nadążna - czyli taka gdzie jej temp jest nie wiele większa niż temp powietrza.. = dobra izolacja termiczna.

Inaczej podłogówka, aby przekazać daną moc w "duży" mróz .. potrzebuje większej temp zasilania, a nie można w nieskończoność grzać podłogi- np do

ponad 30st. Zdrowe to nie jest. Termostaty i grzejniki, rurkom nie żałować średnicy - już sprawdzone - różnica w przepływie, dławienie przepływu..

niech światło rurki będzie min przy grzejniku DN15. Piony i stopniowanie średnic jest ważne. Aby do każdego punktu w domu dotarła woda od odpowiedniej temp.

Jak układ " zamknięty" to trzeba mieć automat schładzający i wodę pod własnym ciśnieniem..

a teraz idąc tym tropem.. zagarniamy w kręgi peletu i teraz jeszcze odpowiedź .. na ile dobry jest obecny kocioł..

aby mu coś takiego zrobić ?

http://www.pelletmont.pl/kotly_weglowe.html ominie Ciebie duży bufor.. wystarczył by dla zdrowia 500L ..

i wtedy można to napełnić wodą odpowiednią .. i zamknąć.. choć nie do końca ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh zacząłem się gubić... Myślałem że właśnie bufor się wrzuca wtedy jak są małe grzejniki i cienkie rurki a grzejemy paliwem stałym żeby nazbierać ciepło w bufor który będą stopniowo odbierać te grzejniki... Podłogówki tak jak pisałem nie będzie, ze średnicami i dławieniem właśnie będę uważał tak jak piszesz żeby zbyt cienko nie zrobić bo z grawitacją będzie problem... (na wszystkich ostatnich grzejnikach myślałem 18, a tam gdzie wychodzi więcej niż 1 grzejnik 20) Automat schładzający? Yyy?? Po co??

Aaaaa bo chyba nie do końca się zrozumieliśmy:):):)

Aktualnie mam całe centralne ogrzewanie w systemie otwartym i grawitacyjnie.

Ale chciałem zrobić tak żeby zastosować wymiennik lub bufor i wtedy dać grzejniki na zamkniętym obiegu a kocioł na otwartym z naczyniem naczyniem zbiorczym w piwnicy, no i zrobić to tak żeby w razie braku elektryczności hulało mi grawitacyjnie (z tym że napewno można tak zrobić przy całkiem zamkniętym bez wymiennika, ale jak jest wymiennik to nie wiem czy grawitacja zadziała...

Edytowane przez Kurtz1992
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...