Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Problem z brudną szybą


sherif

Recommended Posts

Mam od przeszło roku problem z brudzącą się szybą. Kominek jest z PW, narożny (Unico). Po akcji jak się posypał deflektor myślałem, ze w tym jest problem, ale nie ... po założeniu szyba jest brudna, a tak 2 lata temu nie było (wkład ma 3l). Jedno palenie wystarczy aby uwalić szybę, drewno mam z tego samego źródła, sprawdzone i suche.

Kominiarz stwierdził, że kominek ma nieszczelność, bo fakt, że "zachodzenie" ma pewien schemat (od prawej/drzwiczeki do lewej). Zawiasy co prawda mają już luz i nie widzę możliwości regulacji, ale sznurki przylegają dobrze, zamek przy domykaniu dociska drzwiczki i luzów brak.

Można - jakoś to domowymi sposobami sprawdzić pod względem szczelności (gdzie puszcza)?

Jeżeli jest nieszczelność to pozostaje wymienić całą długość sznurka, czy da się to doszczelnić ?

 

Kwestia samej szyby - kombinowałem, żeby dopalić sadze ale nie wiele to daje (musi być bezpośredni ogień na szybę i pow 400C), czy zamiana szyby na taką z pyrolizą rozwiąże temat ? Jakie są +/- ceny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 84
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mam od przeszło roku problem z brudzącą się szybą. Kominek jest z PW, narożny (Unico). Po akcji jak się posypał deflektor myślałem, ze w tym jest problem, ale nie ... po założeniu szyba jest brudna, a tak 2 lata temu nie było (wkład ma 3l). Jedno palenie wystarczy aby uwalić szybę, drewno mam z tego samego źródła, sprawdzone i suche.

Kominiarz stwierdził, że kominek ma nieszczelność, bo fakt, że "zachodzenie" ma pewien schemat (od prawej/drzwiczeki do lewej). Zawiasy co prawda mają już luz i nie widzę możliwości regulacji, ale sznurki przylegają dobrze, zamek przy domykaniu dociska drzwiczki i luzów brak.

Można - jakoś to domowymi sposobami sprawdzić pod względem szczelności (gdzie puszcza)?

Jeżeli jest nieszczelność to pozostaje wymienić całą długość sznurka, czy da się to doszczelnić ?

 

Kwestia samej szyby - kombinowałem, żeby dopalić sadze ale nie wiele to daje (musi być bezpośredni ogień na szybę i pow 400C), czy zamiana szyby na taką z pyrolizą rozwiąże temat ? Jakie są +/- ceny ?

 

Też użytkuję kominek Unico Nemo z PW, szyba na razie notorycznie się nie brudzi. Ile razy czyściłeś płomieniówki? Ja pod koniec pierwszego sezonu grzewczego jak wyczyściłem to spadło w palenisko wiaderko syfu! Jak płomieniówki będą zawalone to dym będzie się kotłował nie mając dobrego ujścia. Nie sądzę aby z delikatnej nieszczelności syfiła się szyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też użytkuję kominek Unico Nemo z PW, szyba na razie notorycznie się nie brudzi. Ile razy czyściłeś płomieniówki? Ja pod koniec pierwszego sezonu grzewczego jak wyczyściłem to spadło w palenisko wiaderko syfu! Jak płomieniówki będą zawalone to dym będzie się kotłował nie mając dobrego ujścia. Nie sądzę aby z delikatnej nieszczelności syfiła się szyba.

 

Nie wiem co to są płomieniówki, ale po 2 sezonach zawezwałem kominiarza (i to takiego lepsiejszego) czyścili i w sumie wygaraneli dwie garsttki syfu. Powiedzieli, że jest idealnie, natomiast na mój problem powiedzieli, że łapie lewe powietrze najprawdopodobniej. Ciąg był sprawdzany i jest ok, co zresztą wiedziałem wcześniej.

Tak czy inaczej coś jest nie tak, bo tak kiedyś nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co to są płomieniówki, ale po 2 sezonach zawezwałem kominiarza (i to takiego lepsiejszego) czyścili i w sumie wygaraneli dwie garsttki syfu. Powiedzieli, że jest idealnie, natomiast na mój problem powiedzieli, że łapie lewe powietrze najprawdopodobniej. Ciąg był sprawdzany i jest ok, co zresztą wiedziałem wcześniej.

Tak czy inaczej coś jest nie tak, bo tak kiedyś nie było.

 

Płomieniówki (a raczej w tym przypadku wymiennik) jest na deflektorem, w nim krąży woda. W moim Unico są poziome w kilku rządach jeden nad drugim z przesunięciem. Tam zbiera się sporo syfu ze spalania drewna. Kominiarz pewnie wyczyścił Ci sam przewód kominowy a garstkę syfu wybrał z wyczystki.

Edytowane przez wg39070
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płomieniówki (a raczej w tym przypadku wymiennik) jest na deflektorem, w nim krąży woda. W moim Unico są poziome w kilku rządach jeden nad drugim z przesunięciem. Tam zbiera się sporo syfu ze spalania drewna. Kominiarz pewnie wyczyścił Ci sam przewód kominowy a garstkę syfu wybrał z wyczystki.

 

Ok, to czyścił, bo młodszy siedział na dachu i zajął sie kominem a starszy miał szczotkę i wkładał rękę od środka i czyścił. Było czysto i tu i tu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kartka wychodzi z dużym oporem, poza jedną płaszczyzną od strony otwieranie drzwiczek. Niby jestem sznur, ale widać, że do wew paleniska jest masę nagaru, po jego wyczyszczeniu szybko pojawia się nowy - tka jakby tam była nieszczelność. Moze nie ma tam tragedii, po papier się trzyma ale opór przy wyciąganiu jest znacznie mniejszy. W tym badziewnym unico opadły też zawiasy i nie widzę tam jakieś regulacji, kombinowałem z podkładką ale to nic nie daję bo nawet cienka powoduje że drzwiczki klinują się w otworze. Minus taki, że przy zamykaniu trzeba je delikatnie unieść aby zamek trafił w uchwyt, choć jak się dociśnie klamką to niby powinno być szczelnie.

Czy może być tak, że po 3 latach ten sznurek się ubił i nie daje takiej szczelności ? Czy jego wymiana coś da ?

 

Nie wiem juz kogo szukać do tego kominka, kominiarze powiedzieli, że oni takich rzeczy nie robią, wezmę szklarza to mi wytnie szybe ale pewnie powie że nie da gwarancji czy pomoże . Firmy do kominków pewnie powiedzą, że się tylko montażem nowych zajmują..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szklarza??? :o

Ja bym zadzwonił do producenta i spytał o średnice sznurka, potem kupił i wymienił. Sznurków i klei montażowych jest od cholery. Opadające zawiasy to odrębny temat, ile masz gwarancji?

 

O szklarzu myślałem w kontekście lepszej szyby, ta co jest, jest z dwóch połówek i na łączeniu nie jest idealnie szczelna - niestety regulacja i próba dosunięcia nie wiele daje.

Średnice sznurka to mogę zmierzyć na kominku, natomiast boję się że jak za to się zabiore to zrobie gorzej niż jest, bo ten co wygląda wygląda dobrze, poza tym nie jestem pewien czy to to.

Z producentem więcej nie rozmawiam, bo nie odpowiada na moje maile czy zapytania. Gwarancja w przypadku Unico to fikcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakaś zaraza? Ja próbowałem zainteresować reklamacją Cebud...Rozmowa z właścicielem nic nie wyjaśniła...;)

 

Piotr, ja już nie chce się rozpisywać nt tej firmy i ich podejścia bo już to wielokrotnie tutaj robiłem. Nie jest to miłe, że polska firma robi wszystko aby sprzedać produkt a potem ma klienta głęboko w poważaniu ...

 

Jak uważasz, czy sama zmiana sznura może coś dać ?

 

Tak wygląda sam sznur:

20170920_175005_proc.jpg

 

 

a tak szyba od środka po 3 paleniach (bez sensu myć ją codzień) :o

20170920_175029_proc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr, ja już nie chce się rozpisywać nt tej firmy i ich podejścia bo już to wielokrotnie tutaj robiłem. Nie jest to miłe, że polska firma robi wszystko aby sprzedać produkt a potem ma klienta głęboko w poważaniu ...

 

Jak uważasz, czy sama zmiana sznura może coś dać ?

 

Tak wygląda sam sznur:

[ATTACH=CONFIG]397199[/ATTACH]

 

 

a tak szyba od środka po 3 paleniach (bez sensu myć ją codzień) :o

[ATTACH=CONFIG]397200[/ATTACH]

Sznurek wygląda faktycznie jak nowy...Nie wiem co mam gadać, bo to wszystko moi kumple. Sam jestem w lekkiej hipnozie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Współczuje. Gdybym miał taki wkład to pewnie dziś rozebrałbym go i produkował tysiące postów w bliźniaczym wątku dlaczego kominek jest bez sensu. Ty chyba palisz w tym kominku z jakiegoś przymusu a nie z przyjemności (bo co to za przyjemność mieć taki syf i czyścić go co 3 dni).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Współczuje. Gdybym miał taki wkład to pewnie dziś rozebrałbym go i produkował tysiące postów w bliźniaczym wątku dlaczego kominek jest bez sensu. Ty chyba palisz w tym kominku z jakiegoś przymusu a nie z przyjemności (bo co to za przyjemność mieć taki syf i czyścić go co 3 dni).

 

Posty już były ale nic to nie dało.

Rok temu myślałem, jak tylko problem się pojawił, że problemem jest brak deflektora, który się poprostu pewnego dnia popękał i spadł.

Dzięki jednemu koledze z tego forum udało mi się taki deflektor zrobić, ale w kontekście brudzącej się szyby nic to nie zmieniło.

Dzwiczki już dwa razy zdejmowałem, próbowałem regulować, dosuwać szyby, czyścić, ale na mój gust jest wszystko ok, poza opadającymi deko drzwiczkami (góra dół), ale to nie powinno mieć wpływu na szczelność i brudzacą się szybą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest podobnie ale tylko pod koniec palenia.

Ja mam wkład Kratki ZIBI narożny.

Gdy się ładnie pali to nawet stara sadza ładnie znika aby pojawić się pod koniec palenia.

Tak jakby niska temperatura nie wystarczała do spalania nagarów.

Paliłem co prawda w zeszłym sezonie bardzo mało i tylko kilka prób nieznanej jakości drewnem oraz brykietami z marketów ale za każdym razem sytuacja się powtarzała więc do weryfikacji mam jedynie super suche drewno.

 

Proszę o poradę czy pod koniec palenia podejmować jakieś specjalne kroki czy użyć jakiś trików aby szyba nie zachodziła sadzą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt, że pod koniec palenia, kiedy sterownik przymyka dopływ powietrza a temp spalin spada pon 200C, lopci się bardzi i na szybie osadza się więcej sadzy.

Niestety u mnie bardzo trudno wypalić sadzę z szyby, podniesienie temp spalin nawet do 450C nie wiele daje, jedyny sposób to dużo drewna blisko szyby, temp pow 300C i przydławiony szyber, wtedy płomienie zawijają się jakby na szybę i sadza znika, ale to tylko tak od połowy w górę i na środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...