Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec Wolnostojący Koza Do Mieszkania 80M2 - Zabudowa Szeregowa


mariowol

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie.

Proszę o doradztwo w kwestii doboru pieca wolnostojącego – kozy.

Mieszkanie w zabudowie szeregowej z lat 70. Mieszkanie dwukondygnacyjne, w środku budynku (nie od szczytu). Mieszkanie ma 80m2, dodatkowo jest podpiwniczone. Koza ma stać na parterze, w łączniku między kuchnią a salonem (otwarta przestrzeń). Jej umiejscowienie powoduje, że znajdzie się z 1-1,5m od drzwi i nie chcemy też by za dużo wchodziła w światło przejścia (od ściany do drzwi głębokość wynosi 55cm). Klatka, schody są otwarte więc ciepło też będzie przedostawać się na górną część mieszkania. Ze względu na to, że jest tam wspólnota to na tą chwilę nie ma tematu ocieplenia budynku niestety, w tym dachu. Komin będzie miał z 6.5m. Ma to być ogrzewanie dodatkowe całego mieszkania.

Myśleliśmy o kozie JOTUL typ MF3 lub F 3 TD jednak wczoraj był u nas gość z polecenia od kominków i doradził nam do tego typu mieszkania piec wolnostojący kratki K9 fi 150.

Jak usiadłem w domu i zacząłem o tym wszystkim myśleć to zaczęły mi się nasuwać pytania:

1. Czy dobrze nam doradził?

2. Czy JOTUL MF3 (moc nom 6,5 kW, max 10,0 kW) lub F 3 TD (moc min 3,4 kW, nom 7,0 kW, max 9,0 kW) będzie miał problem z dogrzaniem 80m2 nieocieplonego mieszkania?

3. Czy K9 (moc min 6 kW, nom 10,0 kW, max 13,0 kW) to nie za duża moc i nie będą z tego tytułu w późniejszym czasie problemy ?

4. Czy jeśli taka moc jest ok to czy brać K9 czy może lepiej dołożyć do JOTUL i wziąć model F8TD (moc min 3,4 kW, nom 8,0 kW, max 11,0 kW)?

5. A może lepiej nie przepłacać i zamiast K9 wziąć K6 (moc min 7 kW, nom 8,0 kW, max 11,0 kW) i wtedy 8KW, które podaje producent nam w zupełności wystarczy?

Proszę Was bardzo o porady co dla nas będzie optymalnym rozwiązaniem ponieważ nie będę ukrywał w tym temacie nie mam żadnego doświadczenia.

Edytowane przez mariowol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz mieć jakość, kup Jotula. Tanio - bierz Kratki. Nie pytaj co lepsze, bo nie wypada...Mocami się nie przejmuj zanadto, bo jeśli to nie podstawowy system grzewczy, ilością opału będziesz sobie regulował....W dużym piecu można spalić mniej drewna, będzie słabiej grzał. M małym możesz dwa trzy razy dołożyć, będziesz mieć dużo ciepła....Oczywiście nie należy popadać w skrajności.

 

Jeszcze tylko mądrali forumowych (tych co się na wszystkim znają i zawsze ich pełno) musisz wysłuchać, że będziesz przegrzewać i takie tam podobne dyrdymały....:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odzew. Wiele czytałem o tych piecach, może już za dużo:) wniosek się sam nasuwał, że JOTUL lepszy. Pytanie się nasuwało czy warto dopłacać. Jednak też przede wszystkim nasunęło mi się pytanie, który z nich wybrać bo wiele było opinii, że jak się weźmie za duży to nie będzie dobrze grzał, że będzie przepalał, w skrócie będzie mniej efektywny. Myślę też o tym, że np. za 2 lata wspólnota ociepli budynek i wtedy jak będzie moc 10kW to już w ogóle będzie przewartościowana moc i więcej na niej stracę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrz głównie na sprawdzone w boju firmy. Chodzi mi o serwis i odpowiedzialność za sprzedany produkt. Zarówno producentów, jak i wykonawców (tych szczególnie). Sporo wśród nich zwykłych dupków, którzy po zapłaceniu faktury przez klienta, mają go gdzieś...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ten wykonawca mówił konkretnie i polecany przez wiele osób z regionu. Dlatego też do niego się odezwałem i wolałbym się go trzymać. Jednak on głównie opiera się na firmie Kratki i Romotop. Jak zapytałem o JOTUL to zna temat ale wynikało, że go nie montuje.

 

Romotopem możesz spokojnie zastąpić przereklamowanego Jotula....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kulibob - czy mógłbyś rozwinąć swoją myśl - "moja koza każdym paleniem przegrzewa kwestia tylko o ile i na jak długo. Chyba że załadunek taki dla picu. A jednak kostka brykietu w tą czy w tamtą to bardzo dużo." bo nie mając w tym doświadczenia nie za bardzo wiem co masz dokładnie na myśli.

Może ktoś jeszcze doradzi/wypowie się w tym temacie aby zakup nasz nie przysporzył nam problemów w przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie jak się załaduje więcej niż 4 brykiet to jest piekło.Jak się rozpali i dokłada po jednej kostce to też jest piekło. Więc kominek jako zabawka lub awaryjne ogrzewanie a nie hajcowanie dzień w dzień. W zeszłym roku paliłem bardzo dużo poszedł ok 1mp drewna owocowego(chciałem się tego pozbyć) i trochę brykietu.Mam kozę haas+shon madeira
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po spotkaniu z kominiarzem. Polecił by do kozy fi 150 zrobić komin też fi 150. Stwierdził, że fi 130 będzie za mały.

Myślę dalej co z kozą. Facet od pieców polecił piec o mocy 10kW bo twierdzi, że przy starym budownictwie (ściany i strop nieocieplone) piec o mniejszej mocy będzie miał problem z dogrzaniem mieszkania. Ja natomiast nie chcę by piec był tylko zabawką. Chcę by był efektywny. Mam dylemat wybrać piec 7-8kW (np JOTUL MF3, ROMOTOP RIANO, TALA) czy 10kW (np. K9).

Co w tej sytuacji poradzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Riano . Ma duża komorę spalania co umożliwia załadunek większej dawki jednorazowej i ustawienie wolniejszego spalania tak aby grzał długo w nocy. Tala może być za mała .

Z najnowszych modeli ciekawa jest NAVIA

Navia ceramika.jpg

NAVIA_03_plech_krbova_kamna.jpg

Edytowane przez Zdun Darek B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zaangażowanie:) Palić nie będę non stop bo podstawowym ogrzewaniem będzie gaz. To ma być dodatek na temperatury +- 10 - 0 stopni. Tak by trochę oszczędzić na gazie. Jednak nie będzie to też gadżet, na który tylko będziemy patrzeć. Dodam, że musimy się zmieścić w budżecie do 3000 przez co np. NAVIA odpada. Wcześniej wymieniłem te, na które możemy sobie pozwolić i które pojawiają się w innych postsach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonałem kolejny krok. Porozmawiałem z kominiarzem o kominie, jaki wybudować wewnątrz mieszkania by później nie było problemu z odbiorem. Zalecił zrobienie komina z systemu dwuściennego (1mm) lub zrobienie ze stali żaroodpornej. W drugim przypadku powiedział, że muszę cały komin obudować np. cegłą i dodatkowo w celu izolacji wewnątrz wyłożyć wełną niepalną. Nie mogę zrobić kratek żadnych, które by do pokoju na piętrze oddały trochę ciepła ponieważ komin musi być według niego szczelny.

Następnie, ponieważ tam nie mieszkam na co dzień porozmawiałem z kominiarzem, który robi na tych budynkach przeglądy no i... ten kolei powiedział, że się nie podpisze pod kominem ze stali bo według niego to niebezpieczne a musi patrzeć na bezpieczeństwo całej wspólnoty. Dodatkowo stwierdził, że komin ze stali nie może być niczym obudowywany ponieważ nie będzie widać co się dzieje z nim w trakcie eksploatacji.

Według niego powinienem zrobić komin z rur ceramicznych i wtedy przez to, że komin jest wewnątrz mieszkania to nie muszę rur ceramicznych nawet ocieplać. Ścianki komina natomiast mogę sobie zrobić np. z cegły i będzie działała ścianka jak piec.

No i mam problem kogo słuchać? Czy iść za pierwszym czy posłuchać drugiego. Czy zrobić jak mówi czy kupić gotowy system i dać murarzowi do postawienia. Obiecał, że test szczelności mi zrobi. Ja natomiast chcę mieć porządnie i bezpiecznie.

Co o tym sądzicie? Co radzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem, że ktoś się do tego odniesie:) nie zapraszałem ich dla kaprysu. Pierwszego wziąłem z polecenia bo teść, który tam mieszka nie znał nazwiska. Później się okazało, że to inny i pomyślałem, że najlepiej by było wezwać tego od przeglądów. Inna sprawa, że zawsze mieszkałem w bloku i takie sprawy mnie nie dotykały. W końcu teoretycznie przepisy są jedne i skąd mogłem wiedzieć, że każdy będzie mówił coś innego. Reasumując innych już nie będę zapraszał. Pytanie co zrobić?:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Riano i intensywne palenie, nie idą w parze...Szybko mu się rozlezie....Romotop ma lepsze modele piecyków....

 

Nie wiem na jakiej podstawie piszesz tak o Riano ?

Sprzedaliśmy bardzo dużo tych palenisk , zakupiło je wiele firm kominkowych i kilientów detalicznych , reklamacji jakoś nie było .

Edytowane przez Zdun Darek B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...