Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć Wszystkim

 

Jestem w trakcie remontu starego domu drewnianego na wsi i chcę założyć rekuperator. Instalację ułoży mi znajomy (który uświadomił mi ,że to nie od kup) chcę mieć GWC (da się zrobić) aby latem było chłodno. Byłem ostatnio na Targach Muratora i moją uwagę przykuł bardzo cichy rekuperator NIKOL SMART 300 Eko .Opór instalacji przez mnóstwo zawijasów będzie miał około 250 Pa tyle wiem. Pytam fachowców nie za mała centrala ?

Czekam na porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Cześć Wszystkim

 

Jestem w trakcie remontu starego domu drewnianego na wsi i chcę założyć rekuperator. Instalację ułoży mi znajomy (który uświadomił mi ,że to nie od kup) chcę mieć GWC (da się zrobić) aby latem było chłodno. Byłem ostatnio na Targach Muratora i moją uwagę przykuł bardzo cichy rekuperator NIKOL SMART 300 Eko .Opór instalacji przez mnóstwo zawijasów będzie miał około 250 Pa tyle wiem. Pytam fachowców nie za mała centrala ?

Czekam na porady

Nie mam jeszcze rekuperacji, ale z tego co mówią użytkownicy to nie da się schłodzić domu GWC. Dlatego zamiast wydać kilka tys zł. na GWC wolałem dołożyć do rekuperatora który tego nie potrzebuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na AirPack Home 400h wraz z dodatkowymi modułami jak CF czy expansion.

 

Ciekaw jestem dlaczego wszyscy "decydują" się na reku Tessli? Marketing szeptany działa. Nasze lokalne reku firmy Nikol nie są wcale gorsze a nawet lepsze. Działa u mnie już 3 zimy i do dziś nie ma z nim żadnego problemu. W dodatku serwis mam jakieś 850m od domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem dlaczego wszyscy "decydują" się na reku Tessli? Marketing szeptany działa. Nasze lokalne reku firmy Nikol nie są wcale gorsze a nawet lepsze. Działa u mnie już 3 zimy i do dziś nie ma z nim żadnego problemu. W dodatku serwis mam jakieś 850m od domu.

 

Bo Thessla jest dobra i ma sprawnie działający serwis w całej Polsce.

Jest też znacznie mniejsza i łatwiejsza w montażu od Nikola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem dlaczego wszyscy "decydują" się na reku Tessli? Marketing szeptany działa. Nasze lokalne reku firmy Nikol nie są wcale gorsze a nawet lepsze. Działa u mnie już 3 zimy i do dziś nie ma z nim żadnego problemu. W dodatku serwis mam jakieś 850m od domu.

 

Dlatego że chce mieć wymiennik przeciwprądowy a nie bębnowy. Dlatego że nie znam lepszego produktu w tej cenie, a przeorałem cały internet przez kilka tygodni czytania na ten temat. Sprawdziłem też inne rozwiązania oraz zużycie energii przez podgrzewanie wstępne. Thesla pozwala mi zrezygnować z GWC. Za cenę GWC mam rekuperator. Wychodzi mi taniej, niż miałbym sam lepić z wentylatorów Papsta i Klingenburga czy Recair.

W przypadku Tesli dla mnie znaczenie ma też możliwość integracji z automatyką domową na Satelu oraz pełny dostęp do funkcji przez internet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nikolu jest wymiennik spiralno-przeciwprądowy a nie jakiś "bębnowy" i również nie potrzebuje on GWC ani podgrzewania wstępnego.

Ja mam GWC, bo wykonałem go za pół darmo (1600pln) podczas murowania fundamentów i jest teraz naprawdę miłym dodatkiem do reku podczas upalnych dni (nawiew 15-17C) jak i podczas mroźnej zimy. Podczas dwóch pierwszych zim nie korzystałem w ogóle z GWC i też było jak najbardziej ok. Tak jak napisałem gwc jest tylko miłym dodatkiem.

Integracja z systemem alarmowym oraz dostęp przez internet to tylko gadżeciarstwo. Nie ma potrzeby zmian ustawień, chodzi u mnie na stałym wydatku jedynie żona czasem włączy na 5-10 minut przewietrzanie jak więcej smaży w kuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie GWC nie chce wyjść za pół darmo bo same rury choćby 160x50m to 2500 zł, a do tego koszt drogiej czerpni, przełączania, wykopu i rekultywacji gruntu. W upały jak dotąd bardzo dobrze sprawdza się u mnie drzewo rosnące od południa i zamykanie okien w dzień. W tym roku było tak gówniane lato, że ani razu nie włączyłem klimatyzatora. Dlatego GWC miałby sens zimą. Jednak tutaj koszt energii dla grzałki wg zapewnień producenta jest tak niski że GWC nie zwróci się przez 30 lat. No to po co mi taki wymiennik? Jak ktoś zrobi przy okazji prac ziemnych to OK, ale potem to bez sensu.

Gadżety mają taką cechę że są niepotrzebne tym którzy ich nie mają lub ich nie stać, a przydatne choćby do zabawy tym którzy je mają. Mam dostęp przez net np. do bojlera i ogrzewania. Mogę je sobie wyłączyć po wyjeździe i włączyć przed przyjazdem. Dzięki temu nie grzeję bez sensu i nie muszę marznąć przez pierwsze godziny po podróży.

 

Nikol jest moim zdaniem niedopracowany i ma błędy konstrukcyjne. Poczytaj tu:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?232013-Rekuperator-NIkol-450-po-1-5-roku-przestał-działać-wentylator-i-elektronika

Edytowane przez JanWerbinski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jeszcze rekuperacji, ale z tego co mówią użytkownicy to nie da się schłodzić domu GWC.

 

Nie powinno się powielać nieprawdziwych informacji.

Da się tylko trzeba to dobrze zrobić. Na pewno ciężko jest w upały schłodzić dom kawałkiem rury kanalizacyjnej położonej płytko pod ziemią, która jest w pełnym słońcu przez kilka miesięcy. Załączam ekran z mojego rekuperatora połączonego z glikolowym GWC.

 

http://imageshack.com/a/img923/8656/r4KwKV.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno się powielać nieprawdziwych informacji.

Da się tylko trzeba to dobrze zrobić. Na pewno ciężko jest w upały schłodzić dom kawałkiem rury kanalizacyjnej położonej płytko pod ziemią, która jest w pełnym słońcu przez kilka miesięcy. Załączam ekran z mojego rekuperatora połączonego z glikolowym GWC.

Niższe temperatury mam w domu bez GWC, bez role i bez używania klimatyzatora. Wystarczy mieć drzewo od południa i zamykać oraz zasłaniać okna zasłonami. Mogę też włączyć klimatyzator, ale nie ma takiej potrzeby.

Ile kosztuje glikolowy GWC i jakie ma roczne zużycie energii?

 

Tak więc te wskazania rekuperatora o niczym nie świadczą. 25 stopni to jest zdecydowanie za gorąco i czas włączyć klimatyzację. GWC się przy 32 nie sprawdza. Nie schładza domu wystarczająco, a 50% wydajności to szum.

 

Ile kosztował rekuperator oraz glikolowy GWC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niższe temperatury mam w domu bez GWC, bez role i bez używania klimatyzatora. Wystarczy mieć drzewo od południa i zamykać oraz zasłaniać okna zasłonami.

 

Nie każdy lubi mieszkać w lesie lub bunkrze, jak wracam do domu to lubię widzieć przez okno świat a nie zasłony. Inaczej po co te okna?

 

Najpierw piszesz, że nie da się przy pomocy GWC schłodzić domu. Wykazałem, że się da (temperatura nawiewu ok 18*C czyli tyle co z klimy) więc czepiłeś się temperatury wywiewanej. A skąd wiesz z jakiego powodu taka temperatura? Może wnosiłem meble i cały czas drzwi tarasowe były otwarte? Jakie to ma znaczenie.

Ważna jest temperatura nawiewana i czemu narzucasz innym jaką mają mieć temperaturę w domu? Nie jestem Inuitą i takie temperatury mi odpowiadają.

 

Mogę też włączyć klimatyzator, ale nie ma takiej potrzeby.

 

A ja nie mam potrzeby instalowania wiatraka pod domem, który nie dość że psuje wygląd otoczenia to bezgłośny nie jest.

 

Tak więc te wskazania rekuperatora o niczym nie świadczą. 25 stopni to jest zdecydowanie za gorąco i czas włączyć klimatyzację.

 

Ale my tu mówimy o skuteczności gruntowego wymiennika ciepła. Powtórzę jeszcze raz: temperatura za chłodnicą 17,9*C czyli to samo co z klimy. Dzieci w pierwszej klasie podstawówki dostały książkę "Ćwiczenia z czytania ze zrozumieniem", polecam się cofnąć.

 

a 50% wydajności to szum.

 

Czyli jak wyjdę przed dom i usłyszę szum jednostki zewnętrznej klimatyzatora to jest OK, a gdy wejdę do garażu i usłyszę szum wentylatora rekuperatora to nie jest OK, zbyt skomplikowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy lubi mieszkać w lesie lub bunkrze, jak wracam do domu to lubię widzieć przez okno świat a nie zasłony. Inaczej po co te okna?

Gdyby to co piszesz było prawdą, to nie mógłbyś schłodzić domu przy użyciu GWC. Po prostu GWC ma za małą wydajność do schłodzenia domu z odsłoniętymi oknami. To znaczy że mieszkasz w bunkrze bez okien, opowiadasz bajki lub pominąłeś istotne czynniki.

Nie ma możliwości by GWC schłodziła dom z oknami na południe bez wspomagania roletami, klimą, zasłonami czy kombinacjami z wietrzeniem nocą. Schłodzony dom to dla mnie 22 do maksymalnie 24 stopni i wilgotność poniżej 60%.

 

Temperatura nawiewu w najmniejszym stopniu nie świadczy o tym czy GWC zdoła schłodzić dom.

 

Temperatura wywiewu u Ciebie świadczy o tym że GWC nie zdołała schłodzić domu.

Edytowane przez JanWerbinski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...